
Лебединський районний суд Сумської області
Справа № 580/1375/17
Номер провадження 2-а/580/70/17
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2017 р. Лебединський районний суд Сумської області
в складі:суддІ: ОСОБА_1.
при секретарі Івановій О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лебедині справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області про визнання дій незаконними та зобовязання здійснити доплату щорічної разової грошової допомоги відповідно доЗакону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою до відповідача, мотивуючи свої вимоги тим, що він є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зокрема на отримання одноразової щорічної грошової допомоги до 5-го травня в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком. Але у 2017 році УСЗН Лебединської РДА Сумської області не в повному обсязі виплатило йому цю допомогу. Виплачено 1200 грн., недоплата становить 5035 грн. З огляду на викладене, позивач просив визнати дії відповідача незаконними та стягнути з УСЗН на його користь вказану заборгованість.
В судовому засіданні позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідач проти позову заперечив, пославшись на те, що Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області при виплаті позивачеві у 2017 році щорічної грошової допомоги до 5-го травня діяло в межах повноважень, наданих державою. Управління не має права самостійно встановлювати розмір зазначеної допомоги, а лише виплачує її відповідно до розмірів, встановлених Державним бюджетом України на відповідний рік. Тому представник відповідача просив відмовити позивачеві у задоволенні його вимог в повному обсязі.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги частково обґрунтовані та підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
З довідки (а.с. 7) вбачається, що Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2017 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» № 223 від 05.04.2017 року виплатило позивачеві у 2017 році одноразову грошову допомогу як учаснику бойових дій в сумі 1200 грн.
Правовідносини щодо виплати учасникам бойових дій грошової допомоги щорічно до 5 травня регулюється Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Згідно чинної редакції ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції Закону № 367-ХІУ від 25.12.1998 року) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Положення вказаної статті були змінені згідно з п. 20 Розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 25.12.2007 року, відповідно до змісту яких, щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Зі змісту п.2 розділу III вказаного вище Закону від року Розділ II Внесення змін до деяких законодавчих актів України до 31.12.2008 року.
Разом з тим, Рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України», в тому числі, щодо внесення змін до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», визнано неконституційними.
Відповідно до ч.2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, діючою та чинною є редакція частини 5 статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», наступного змісту: щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами. - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеному законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковим мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати га мінімальної пенсії за віком.
Відповідно до ст. 4 6 Конституції України, розмір мінімальної пенсії за віком в розумінні статей 12, 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як база для розрахунку допомоги, в будь-якому разі не може бути меншим, ніж розмір прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Таким чином, при визначені розміру грошової допомоги слід виходити з розміру мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Розмір мінімальної пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2017 рік» з 01 травня 2017 року - 1312 гри.
Відповідно до п.11 Прикінцевих положень Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік» не передбачено змін у застосуванні норм і положень Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Постановою Кабінету Міністрів України №223 від 05.04.2017 року встановлено, що учасникам бойових дій у 2017 році виплата разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється Міністерством соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання), у розмірі -1200 грн.
Таким чином, на період виникнення спірних правовідносин наявні нормативно-правові акти, які по різному встановлюють розмір щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З урахуванням загально-правових засад пріоритетності закону над урядовими нормативними актами, суд приходить до висновку щодо необхідності застосування до спірних правовідносин статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», як нормативно-правового акта, що має вищу юридичну силу у порівнянні з Постановою Кабінету Міністрів України № 223 від 05.04.2017 року, якою істотно звужено обсяг встановлених законом прав позивача щодо отримання грошової допомоги. Крім того, на час виплати допомоги зміни до вказаних статей Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Верховною Радою України не вносились, вона не визнана неконституційною, будь-яких інших законодавчих актів щодо визначення розміру щорічної грошової допомоги до 5 травня не приймалося.
Розмір мінімальної пенсії за віком передбачено ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і встановлено у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно з ч. 1 ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
Таким чином, суд вважає, що дії Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області щодо недоплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня позивачеві у відповідних розмірах згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2017 рік потрібно визнати протиправними та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачеві щорічну разову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірах, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту» за 2017 рік в розмірі пяти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми.
Також необхідно зазначити, що суд не наділений правом на призначення та визначення розміру належних виплат замість суб'єкту владних повноважень, ці дії відносяться до виключної компетенції суб'єкту владних повноважень - відповідача, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог щодо стягнення з відповідача на користь позивача конкретної визначеної суми.
Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, суд вважає необхідним віднести за рахунок держави.
Керуючись ст. ст. 7-12, 94, 159, 161-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 задовольнити частково.
Визнати дії Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області щодо недоплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік у відповідних розмірах згідно Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протиправними.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Лебединської районної державної адміністрації Сумської області, розташоване по вул. Сумська, 12 м. Лебедин Сумської області (код 03197960) здійснити нарахування та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцю с. Червлене Лебединського району Сумської області (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2017 рік відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, що визначається відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням фактично проведених виплат.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Лебединський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя: О. В. Чхайло