
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 жовтня 2017 р. Справа № 815/2255/17
Категорія: 6.1 Головуючий в 1 інстанції: Стеценко О. О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Бітова А.І.
- Лукянчук О.В.
(у зв'язку з неприбуттям у судове засідання повідомленого належним
чином відповідача та відповідно до заяви позивача, справа
розглядається в порядку п.2 ч.1 ст.197 КАС України)
в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування припису та постанови, -
В С Т А Н О В И Л А :
Фізична особа-підприємець ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області про скасування припису №28 від 20 березня 2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та скасування постанови №31/1014-2045-17 від 03 квітня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_2 задоволено. Визнано протиправним та скасовано припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №28 від 20 березня 2017 року про усунення ФОП ОСОБА_2 порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Визнано протиправною та скасовано постанову Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №31/1014-2045-17 від 03 квітня 2017 року про накладення штрафу на ФОП ОСОБА_2 за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
В апеляційній скарзі Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивачем було подано декларацію про початок виконання будівельних робіт від 10 серпня 2011 року на об'єкті «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району», яка була зареєстрована за №МК08311030657 від 15 серпня 2011 року.
23 лютого 2017 року відповідачем був направлений лист - повідомлення позивачу №1014-1079-17 в якому зазначено, що відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», на підставі п.6 Порядку здійснення Державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 та на підставі наказу Державної архітектурно-будівельної інспекції України від 26 грудня 2016 року №1012 «Про затвердження плану перевірок об'єктів будівництва на І квартал 2017 року та на 2017 рік» посадовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області в період з 06 березня 2017 року по 20 березня 2017 року буде проведено перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об'єкті: «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району», яка розпочнеться 09 березня 2017 року о « 10-00» год. Цим же листом повідомлено позивача про необхідність створення необхідних умов для проведення перевірки, а саме: бути присутнім на об'єкті будівництва під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Також в листі відповідач зобов'язує позивача надати копії документів, що стосуються предмету перевірки, відповідно до переліку, зазначеному у листі.
02 березня 2017 року позивачем було направлено лист до відповідача, яким повідомлено, що у зв'язку з тяжким матеріальним становищем будівництво вищевказаного об'єкту розпочато не було, і до теперішнього часу земельна ділянка, що розташована за адресою: с. Весняне в межах території Веснянської сільської ради Миколаївського району загальною площею 0,342 га, кадастровий номер №4824280400:07:000:0019 повністю вільна, у тому числі від будівель, споруд, будівельних матеріалів, обладнання, тощо. Паркани, огорожі та інші конструкції, які би перешкоджали доступу до вказаної земельної ділянки відсутні, жодних робіт не проводилось. У звязку з цим позивач вважав, що проведення перевірки є неможливим, оскільки жодних будівельних робіт не проводилось. Також у листі зазначено, що посадові особи Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області можуть оглянути ділянку в будь-який час та встановити, що будівельні роботи не розпочато.
20 березня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчуком О.С. складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» для проведення планової перевірки, у якому зазначено про порушення ФОП ОСОБА_2 положень п.1 ч.4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553.
Крім того, 20 березня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчуком О.С. складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у зв'язку з виявленим порушенням ФОП ОСОБА_2 положень п.1 ч.4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, а саме недопущення посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» для проведення перевірки у період з 06 березня 2017 року по 20 березня 2017 року, а також ненадання необхідних документів для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Також, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчуком О.С. складено припис №28 від 20 березня 2017 року, у зв'язку з недопущенням посадових осіб для проведення планової перевірки у період з 06 березня 2017 року по 20 березня 2017 року на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району», а також ненаданням необхідних документів для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю від позивача вимагалось усунути порушення містобудівного законодавства шляхом допуску посадових осіб Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області на об'єкт будівництва «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» та надати документи, необхідні для проведення перевірки у строк до 20 квітня 2017 року.
03 квітня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчуком О.С. та заступником начальника Управління - начальника відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Єпіфановою Н.І. розглянуто матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності (акт, протокол та припис №28 від 20 березня 2017 року), якою встановлено порушення положень п.1 ч.4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п.п.1 п.11 Порядку здійснення державного архітектурно - будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553, яке виражалось в недопущенні посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» для проведення перевірки у період з 06 березня 2017 року по 20 березня 2017 року, а також ненадання необхідних документів для здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, у зв'язку з чим ФОП ОСОБА_2 визнано винною у вчиненні правопорушення, передбаченого п.2 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної відповідальності» та накладено штраф у розмірі 16 000 грн.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №28 від 20 березня 2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та постанова Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №31/1014-2045-17 від 03 квітня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки відомостей щодо необхідності прибуття позивача на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» для допуску посадових осіб для проведення перевірки в день складання акту 20 березня 2017 року відповідачем не надано.
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Згідно ч.1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553.
Відповідно п.5 вказаного Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у порядку проведення планових та позапланових перевірок за територіальним принципом.
Пунктом 6 вказаного Порядку передбачено, що плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи органу державного архітектурно-будівельного контролю, який затверджується керівником такого органу.
Періодичність проведення планових перевірок суб'єктів містобудування на об'єктах будівництва визначається відповідно до критерію, за яким оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності у сфері містобудування та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю) органами державного архітектурно-будівельного контролю.
Планові перевірки об'єктів будівництва, замовниками яких є фізичні особи (громадяни), проводяться не частіше ніж один раз на півроку.
Строк проведення планової перевірки не може перевищувати десяти робочих днів.
Відповідно до п.9 Порядку державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється у присутності суб'єктів містобудування або їх представників, які будують або збудували об'єкт будівництва.
Згідно п.14 Порядку суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний: допускати посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю до проведення перевірки за умови дотримання ними порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; одержувати примірник припису органу державного архітектурно-будівельного контролю за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу; виконувати вимоги органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності; надавати документи, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Згідно п.1 ч.4 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню.
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», з метою здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду головні інспектори будівельного нагляду мають право безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів, приміщень, документів та матеріалів, необхідних для здійснення нагляду.
В свою чергу, Закон України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» встановлює відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
Відповідно до п.2 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» недопущення посадових осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій - у розмірі десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, листом - повідомленням №1014-1079-17 від 23 лютого 2017 року позивача було повідомлено, що посадовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області в період з 06 березня 2017 року по 20 березня 2017 року буде проведено перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об'єкті: «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району», яка розпочнеться 09 березня 2017 року о « 10-00» год. та повідомлено про необхідність створення необхідних умов для проведення перевірки, а саме: бути присутнім на об'єкті будівництва під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю; подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (а.с.19-21).
Листом від 02 березня 2017 року позивач повідомив відповідача, що будівництво вищевказаного об'єкту розпочато не було, і до теперішнього часу земельна ділянка, що розташована за адресою: с. Весняне в межах території Веснянської сільської ради Миколаївського району загальною площею 0,342 га, кадастровий номер №4824280400:07:000:0019 повністю вільна, у тому числі від будівель, споруд, будівельних матеріалів, обладнання, тощо. Паркани, огорожі та інші конструкції, які би перешкоджали доступу до вказаної земельної ділянки відсутні, жодних робіт не проводилось. Також, у листі позивачем було зазначено, що проведення перевірки є неможливим, оскільки жодних будівельних робіт не проводилось, але посадові особи Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області можуть оглянути ділянку в будь-який час та встановити, що будівельні роботи не розпочато (а.с.24).
Отже, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що вказаний лист позивача свідчить про не заперечення проведення вказаної перевірки та огляду об'єкта посадовими особами Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області, а відтак доводи апелянта щодо умисного ухилення суб'єкта містобудування від перевірки є необгрунтованими.
Проте, 20 березня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області Савчуком О.С. було складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій.
При цьому, колегія суддів зауважує на тому, що згідно листа - повідомлення №1014-1079-17 від 23 лютого 2017 року перевірка повинна була розпочатися 09 березня 2017 року о « 10-00» год., а вказаний акт про недопущення був складений лише 20 березня 2017 року та без зазначення дати та часу фіксування факту недопуску посадових осіб органу державного архітектурно - будівельного контролю для проведення перевірки.
Колегія суддів вважає безпідставним посилання апелянта на фотокартки, як на підтвердження того, що посадова особа відповідача знаходилася на перевіряємому об'єкті, оскільки їх наявність не зазначена в самому акті у вигляді додатку до нього та вони не були надані під час розгляду справи в суді першої інстанції.
Крім того, судом першої інстанції було вірно враховано те, що відомостей щодо необхідності прибуття позивача на об'єкт «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району» для допуску посадових осіб для проведення перевірки в день складання акту 20 березня 2017 року відповідачем не надано.
Також, є безпідставним твердження апелянта щодо ненадання позивачем необхідних документів, які вказані в декларації для проведення перевірки законності отримання дозвільного документа на проведення будівельних робіт, оскільки як вбачається з листа - повідомлення №1014-1079-17 від 23 лютого 2017 року перевірка проводилась з питань дотримання вимог містобудівного законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання будівельних робіт на об'єкті «Автосалон з пунктом технічного обслуговування легкового автотранспорту на авто дорозі М-14 Одеса-Мелітополь-Новоазовськ (на Таганрог) км. 127+683 (справа); територія Веснянської сільської ради Миколаївського району», а не з питань перевірки законності отримання дозвільного документа на проведення будівельних робіт.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що припис Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області №28 від 20 березня 2017 року про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та постанова №31/1014-2045-17 від 03 квітня 2017 року про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності є протиправними та підлягають скасуванню.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, у зв'язку з чим апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 18 серпня 2017 року було відстрочено Управлінню Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області сплату судового збору за подання апеляційної скарги на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року по справі №815/2255/17 до моменту ухвалення судового рішення.
Таким чином, судовий збір у розмірі 1 408 грн. (110% ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви відповідно до ч.2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір») підлягає стягненню з Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області за результатами розгляду апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року залишити без змін.
Стягнути з Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056) до спеціального фонду Державного бюджету України на рахунок №:31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, код ЄДРПОУ суду 34380461 судовий збір в розмірі 1 408 грн. (одна тисяча чотириста вісім) гривень.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: А.І. Бітов
О.В. Лукянчук