Ухвала суду № 69761510, 24.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.10.2017
Номер справи
805/1607/17-а
Номер документу
69761510
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - Ястребова Л. В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2017 року справа №805/1607/17-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ястребової Л.В,

суддів Гаврищук Т.Г., Компанієць І.Д.,

секретар Терзі Д.А.,

за участю представника позивача - Кудлаєнко В.Г. (діє за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Приватного малого підприємства "Дар" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі № 805/1607/17-а за позовом Державна служба України з питань праці в особі начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області Шубіна В.П. до Приватного малого підприємства "Дар" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільних газозаправних пунктів,-

В С Т А Н О В И В:

07 квітня 2017 року Головне управління Держпраці у Донецькій області (надалі - позивач) звернулось до суду з адміністративним позовом до Приватного малого підприємства "Дар" (надалі - ПМП «Дар» про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільних газозаправних пунктів (АГЗП), розташованих за адресами: Донецька область, м. Маріуполь, Лівобережний район, пр. 1 Травня, вул.. Таганрозька, 183 а та пр. Перемоги, 23 у зв'язку з загрозою життю людей та звернення постанови до негайного виконання (а.с. 4-7).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року адміністративний позов задоволено.

Застосовано заходи реагування у сфері державного нагляду до Приватного малого підприємства "Дар", ЄДРПОУ 20391579, розташованого за адресою: 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Олімпійська, б. 167, кв. 93 шляхом зобов'язання повного зупинення ведення робіт з експлуатації автомобільних газозаправних пунктів (АГЗП), розташованих за адресами: Донецька обл., м. Маріуполь, Лівобережний район, пр. 1 Травня, 103; Донецька обл., м. Маріуполь, Лівобережний район, вул. Таганрозька, 183а та Донецька обл., м. Маріуполь, Лівобережний район, пр. Перемоги, 23 у зв'язку з загрозою життю людей (а.с. 80-83).

Відповідач, вважаючи, що судом першої інстанції неповно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що, на думку відповідача, призвело до неправильного вирішення справи, а висновки суду першої інстанції є такими, що не відповідають дійсності, звернувся до суду апеляційної інстанції з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні вимог позивачу відмовити у повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги апелянт зазначає, що так, дійсно, під час проведення перевірки ГУ Держпраці у Донецькій області виявлено порушення, 28 з яких створює загрози життю людей внаслідок чого позивачем складено акт № 05..4-4/9, яким попереджено про необхідність негайного зупинення робіт на підприємстві. Апелянт звертає увагу суду апеляційної інстанції, що на виконання Припису від 24.03.2017 №05.4-4/ Відділу нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі управління нагляду на об'єктах підвищеної небезпеки ГУ Держпраці у Донецькій області щодо усунення порушень, вказаних у пунктах 3-5, 21-23, 40-42, укладено договір № 02-242 від 13.06.2017 року з ТОВ НВК «Вектор» на виконання робіт по організації проведення експертного обстеження документації по питаннях охорони праці і промислової безпеки, обстеження підприємства відповідно до ст. 21 Закону України «Про охорону праці» і постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. №1107 «Про затвердження Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки. Також, ПМП «Дар» укладено договір № 352А від 04.07.17 р. з ТОВ НВК «Укртехексперт» на проведення експертизи декларації підприємства. Апелянт вказує, що виконання зазначених договорів, укладених у відповідності до Припису від 14.03.2017 №05.4-4/9 Державної служби України з питань праці потребувало додаткового часу, зазначивши додатково, що згідно укладеного Договору ТОВ «НВК «Вектор» проводить експертизу газозаправних пунктів на автозаправних станціях за адресою: вул. Таганрозька, 183а (АЗС <РеЦ-о1-1»), вул. 1 Травня, 103 (АЗС «РеЦ-о1-2»), пр. Перемоги, 23 (АЗС «Сатурн») (а.с. 96-99).

Представник апелянта у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, засобами електронного зв'язку надіслав до суду клопотання про перенесення судового засідання посилаючись на те, що на даний час триває процедура отримання дозволу на устаткування, пов'язаного з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин та посудини, що працюють під тиском, що потребує додаткового часу.

Представник позивача у судовому засіданні клопотання представника ПМП «Дар» залишила на розсуд суду.

Колегія суддів, порадившись на місті, ухвалила розпочати розгляд справи без відповідача - ПМП «Дар».

Під час розгляду справи, представник позивача заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права колегія суддів встановила наступне.

Позивач - Головне управління Держпраці у Донецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується та здійснює свою діяльність на підставі Положення про Управління Держпраці.

Відповідач, Приватне мале підприємство "Дар" є юридичною особою, ідентифікаційний код юридичної особи - 20391579, місцезнаходження юридичної особи: 87557, Донецька обл., місто Маріуполь, вул.. Олімпійська, будинок 167, квартира 93.

Основним видом економічної діяльності ТОВ «Полар» є код КВЕД 25.11 «Виробництво будівельних металевих конструкцій і частин конструкцій».

Зазначене підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

На підставі наказу ГУ Держпраці у Донецькій області від 14.03.2017 року № 468, який винесено на підставі ухвали слідчого судді Орджонікідзевського районного суду м. Маріуполя від 23.02.2017 року по справі № 265/1210/17 ( а.с. 9) та направлення на проведення перевірки від 14.03.2017 року № 05.6/269 (т. 1, а.с. 10.) посадовою особою позивача проведено позапланову перевірку законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України під час експлуатації об'єктів (багатопаливних АЗС), які є власністю ПМП «Дар», розташованих за адресами: Донецька область, м. Маріуполь, Лівобережний район, пр. 1 Травня, вул.. Таганрозька, 183 а та пр. Перемоги, 23.

За результатами проведення зазначеної перевірки позивачем складено Акт від 24.03.2017 року, яким встановлено 55 порушень нормативно-правових актів з питань праці, 28 з яких створюють загрозу життю людей, а саме:

- відсутній будівельний паспорт резервуарної установки ЗВГ. Додаток Т. ДБН В.2.5-20-2001 «Газопостачання»;

- не забезпечено приймання обладнання для комплексного випробування та введення в дію автоматичних засобів контролю і управління перед заповненням резервуару, п. 4.5. гл. IV. НПАОІІ 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного устаткування та газовикористовуючого обладнання, а саме: посудини, що працюють під тиском понад 0.05 МІІа. електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах. Гл. III, п. 3.1. НПДОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", Додаток 3 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах. Гл. III, п. 3.1. НПАОІ 1 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання". Додаток 2, "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки га на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;

- відсутні відомості щодо пусконалагоджувальної організації. П. 4.6., п. 4.7. гл. IV. НПАОІІ 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

Порушення статті 13 Закону України "Про охорону праці", які полягають у наступному:

- не опломбований ЗСК. П. 1.13. гл. VI НПДОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- забороняється експлуатація технологічного обладнання резервуарів при несправних і не настроєних ЗСК П.1.14 гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- гумовотканинні рукави пристроїв зливання-наливання не захищені від статичних електричних зарядів. П.1.16. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- відсутні відомості про перевірку технологічного обладнання, газопроводів, запобіжної арматури, засобів вимірювання протиаварійного захисту, блокування і сигналізації. Гл VI п І.8., п. 1.13., п. 1.15., п. 1.17., НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 13, 14 Закону України "Про охорону праці", які полягають у наступному:

- відсутні записи о перевірці параметрів настроювання та регулювання ЗСК. П. 1.13. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання".

На АГЗП на багатопаливній АЗС, розташованій: м. Маріуполь, Лівобережний район, вул.. Таганрозька, 183а виявлені порушення:

статті 21 Закону України "Про охорону праці", які полягають у наступному:

- відсутній будівельний паспорт резервуарної установки ЗВГ. Додаток Т. ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання";

- не забезпечено приймання обладнання для комплексного випробування та введення в дію автоматичних засобів контролю і управління перед заповненням резервуару, п. 4.5 гл. IV. НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного устаткування та газовикористовуючого обладнання, а саме: посудини, що працюють під тиском понад 0.05 МПа, електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах. Гл. III, п. 3.1. НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання", Додаток 3 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищені небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки: зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом їх заповнення, спорожнення і ремонт: газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах. Гл. III. п. 3.1. НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання". Додаток 2. "Порядок видачі дозволів па виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;

- відсутні відомості щодо пусконалагоджувальної організації. П. 4.6., п. 4.7. гл. IV. 1 НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 13 Закону України "Про охорону праці", які полягають у наступному:

- не опломбований ЗСК. 11. 1.13. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів при несправних і не настроєних ЗСК. П. 1.14. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- відсутні відомості про перевірку технологічного обладнання, газопроводів, запобіжної арматури, засобів вимірювання, протиаварійного захисту, блокування і сигналізації. Гл. VI п. 1.8., п. 1.13., п. 1.15., п. 1.17., НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 13, 14 Закону України "Про охорону праці", які полягають в наступному:

- відсутні записи о перевірці параметрів настроювання та регулювання ЗСК. П. 1.13. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

На АГЗП на багатопаливній АЗС, розташований: м. Маріуполь, Лівобережний р-н, пр. Перемоги, 23 виявлені порушення:

статті 21 Закону України "Про охорону праці", які полягають в наступному:

- відсутній будівельний паспорт резервуарної установки ЗВГ Додаток Т. ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання".

- відсутній дозвіл на експлуатацію технологічного устаткування та газовикористовуючого обладнання, а саме, посудини, що працюють під тиском понад 0.05 МПа. електрообладнання, призначене для експлуатації (застосування) у вибухонебезпечних зонах. Гл. III. п. 3.1. НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання". Додаток 3 "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1107;

- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме: технічне обслуговування, машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей із стисненим, зрідженим, отруйним, вибухонебезпечним та інертним газом, їх заповнення, спорожнення і ремонт; газонебезпечні роботи та роботи у вибухопожежонебезпечних зонах. Гл. III. п. 3.1. НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання". Додаток 2. "Порядок видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2011 р. N 1 107;

статті 13 Закону України "Про охорону праці", які полягають у наступному:

- відсутні відомості щодо пусконалагоджувальної організації. П. 4.6., п. 4.7. гл. IV., НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- не опломбований ЗСК. П. 1.13. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

- забороняється експлуатація технологічного обладнання, резервуарів при несправних і не настроєних ЗСК. П. 1.14. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 14 Закону України "Про охорону праці", які полягають в наступному:

- відсутні записи о перевірці параметрів настроювання та регулювання ЗСК. П. 1.13. гл. VI НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 13, 21 Закону України "Про охорону праці", які полягають в наступному:

- не забезпечено приймання обладнання для комплексного випробування та введення в дію автоматичних засобів контролю і управління перед заповненням резервуару, п. 4.5. гл. IV, НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання";

статті 13, 14, 21 Закону України "Про охорону праці", які полягають в наступному:

- відсутні відомості про перевірку технологічного обладнання, газопроводів, запобіжної арматури, засобів вимірювання, протиаварійного захисту, блокування і сигналізації. Гл. VI и. 1.8.. п. 1.13., п. 1.15., п. 1.17., НПАОП 0.00-1.76-15 "Правила безпеки систем газопостачання".

У зв'язку з вище виявленими порушеннями, зазначеними в акті перевірки, позивачем попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), оскільки вони створюють потенційну загрозу життю та здоров'ю людей.

Від негайного зупинення робіт директор ПМП «Дар» - ОСОБА_5 відмовився, що підтверджується його підписом на відповідному акті перевірки ( а.с. 11-13).

Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону № 877, виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Таким чином, у зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей (працівників підприємства), позивач звернувся до суду із вказаним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що оскільки виявлені під час проведення перевірки порушення створюють загрозу життю, позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з такого.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон № 877- V).

Абзацом 1 статті 1 Закону № 877- V визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища;

В абзаці 2 цієї статті визначено, що заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно частини 1 статті 4 цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Як зазначалось судом вище, 24.02.2017 року позивачем проведено позапланову перевірку законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України під час експлуатації об'єктів (багатопаливних АЗС), які є власністю ПМП «Дар».

Колегія суддів зазначає, що Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11 серпня 2011 року № 826, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2011 року за № 1531/20269 затверджено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України (далі - Положення № 826).

Згідно з абз. 2 п. 1.2. Положення № 826, вказане Положення встановлює процедуру проведення перевірок під час здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю.

Заборона виконання робіт - зупинення або недопущення виконання певних видів робіт, які здійснюються суб'єктом господарювання на стадії будівництва, експлуатації, реконструкції або ліквідації; виготовлення, застосування або реалізації продукції, небезпечних речовин; користування надрами шляхом видачі розпорядчого документа Держгірпромнагляду України (розпорядження), що визначено абз. 3 п. 1.4. Положення № 826.

Відповідно до абз. 5 п. 1.4. Положення № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.

Згідно з п. 2.26. Положення № 826 право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; не проведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.

Як зазначалось вище, під час проведення перевірки щодо дотримання вимог ПМП «Дар» законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою позивачем виявлено порушення нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 28 створюють загрозу життю людей.

Відповідно до матеріалів справи, відповідач, після складання позивачем Акту за результатами проведення перевірки, в якому відповідача попереджено про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва), оскільки вони створюють потенційну загрозу життю та здоров'ю людей почав приймати дії щодо усунення вказаних в акті порушень.

Так, висновком експертизи № 39712922.04.01.0006.17 ТОВ «Альянсбудпроект» від 23.08.2017 року встановлено, що Приватне мале підприємство «Дар» додержується вимог законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки при здійсненні діяльності за КВЕД 47.30, 46.71,68.20, 45.20, 47.89, а саме:

1. Устаткування, пов'язане з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин (п.1 Додатку 3 Порядку), а саме:

- колонка для відпуску зрідженого газу типу «Шельф 100-1 LPG», заводський № 2837, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- колонка для відпуску зрідженого газу типу «Шельф 100-1 LPG», заводський № 2840, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- колонка для відпуску зрідженого газу типу «Шельф 100-1 LPG», заводський № 2805, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

2. Посудини, що працюють під тиском понад 0,05 МПа (п. 17 Додатку 3 Порядку), а саме:

- стаціонарний заправник газу моделі СЗГ-9,6-ГТРУ, заводський номер № 33/113160- 1131-64, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- ємність для приймання та накопичення зрідженого газу V=4,8 м3, заводський номер № 113160, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- ємність для приймання та накопичення зрідженого газу V=4,8 м3 заводський номер № 113164, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- стаціонарний заправник газу моделі СЗГ-9,6-ПГРУ, заводський номер № 32/112641- 112646, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- ємність для приймання та накопичення зрідженого газу V=4:8 м3, заводський номер № 112641, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

ємність для приймання та накопичення зрідженого газу V=4.8 м3, заводський номер № 112646, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- стаціонарний заправник газу моделі СЗГ-9,6-ГТРУ, заводський номер № 31/112649- 12651, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- ємність для приймання та накопичення зрідженого газу \/=4,8 м"5, заводський номер з 112649, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна;

- ємність для приймання та накопичення зрідженого газу \/=4,8 м3, заводський номер о 112651, рік виготовлення 2007, країна-виробник Україна.

На момент експертизи відповідає вимогам законодавства з питань охорони праці та промислової безпеки і знаходиться на балансі Товариства (а.с. 126-128).

На підставі зазначеного висновку експертизи, 19.09.2017 року Головним управлінням Держпраці у Донецькій області надано Дозвіл № 0630.17-14, яким Приватному малому підприємству «Дар» дозволено виконувати роботи підвищеної небезпеки: газонебезпечні роботи та робити у вибухонебезпечних зонах; зберігання балонів, контейнерів, цистерн та інших ємностей зі зрідженим газом. їх заповнення, спорожнення за такими адресами: 87557, Донецька область, м. Маріуполь, вуз. Олімпійська, суд. 167. кв.93; 87522. Донецька обдасть, м. Маріуполь, вул. Таганрозька, будинок 183 а; 87502, Донецька область, м. Маріуполь, проспект 1 Травня, будинок 103; 87516, Донецька область, м. Маріуполь, проспект Перемоги, будинок 23, інших об'єктах ПМП «ДАР» (а.с. 130).

Колегія суддів зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону № 877, відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених порушень.

Відповідно до матеріалів справи, відповідач, у відповідності до п. 4.6 р. IV»Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15) просив направити представника відділу для участі у комісії з приймання в експлуатацію об'єкта системи газопостачання щодо наступних об'єктів:

1. Газозаправний пункт на автозаправній станції за адресою: вул.. Таганрогська, 183 (АЗС - "Petrol-1"), м. Маріуполь, ПМП «Дар» (а.с. 109);

2. Газозаправний пункт на автозаправній станції за адресою: вул. 1 Т равня 103 (АЗС - "Petrol-2"), м. Маріуполь, ПМП «Дар» (а.с. 110);

3. Газозаправний пункт на автозаправній станції за адресою: пр.. Перемоги, 23 (АЗС - "Сатурн"), м. Маріуполь, ПМП «Дар» (а.с. 111).

Разом з тим, колегія суддів зазначає, що в матеріалах справи відсутні відомості, що ГУ Держпраці у Донецькій області проведено перевірку відповідачем на предмет усунення виявлених в акті порушень.

Крім того, відповідач зазначив, що на даний час триває процедура отримання дозволу на устаткування, пов'язаного з використанням, зберіганням небезпечних або шкідливих речовин та посудини, що працюють під тиском, що потребує додаткового часу.

З цього приводу колегія суддів зазначає, що оскільки станом на час звернення ГУ Держпраці у Донецькій області до адміністративного суду із позовною заявою до ПМП «Дар» про застосування заходів реагування були наявні порушення, які, у т.ч. загрожували життю та здоров'ю людей, які у повному обсязі не було усунуто ані під час розгляду судом першої інстанції, ані під час розгляду справи судом апеляційної інстанції, підстави для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги - відсутні.

Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 12 ст. 183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами.

Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).

З аналізу вищевикладеного вбачається, що у разі усунення обставин, що були підставою для вжиття заходів реагування, позивач має право звернутися до Донецького окружного адміністративного суду, який прийняв відповідну постанову про застосування відповідних заходів реагування з заявою про їх скасування та відповідними доказами.

Підсумовуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи викладені в апеляційній скарзі не знайшли свого підтвердження, оскаржувана постанова прийнята судом відповідно до норм матеріального та процесуального права, а тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Повний текст ухвали складений 25 жовтня 2-17 року.

Керуючись ст. 195, ст. 196, ст. 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Приватного малого підприємства "Дар" - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 05 липня 2017 року у справі № 805/1607/17-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі.

Головуючий суддя : Л.В. Ястребова

Судді: Т.Г. Гаврищук

І.Д. Компанієць