
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код за ЄДРПОУ 34390710
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2017 р. № 820/4091/17
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бідонька А.В.
при секретарі судового засідання Кульчій А.М.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1
представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 14 липня 2017 року;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_1, з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років (50 %) - 2550,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 %) - 7650,00 грн.; премія (75 %) - 11475,00 грн., з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок;
- зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надати до суду звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк від дати набрання судовим рішенням законної сили.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем протиправно відмовлено у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 14 липня 2017 року.
Представник відповідача у письмових запереченнях, наданих до суду, проти позову заперечував, зазначивши, що в даному випадку відповідач діяв на підставі та у межах чинного законодавства, у звязку з чим просив у задоволенні позову відмовити.
Позивач в судове засідання прибув, підтримав доводи, викладені у позовній заяві та просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судове засідання прибув, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ та у 2011 році був звільнений у відставку.
З 2011 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як вбачається із матеріалів справи, відповідачем було надано до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку № 100/32965-2003009581 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, видану ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник сектору становить: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн.; надбавка за вислугу років в розмірі 50% - 2550 грн.; розмір премії складає 2.54 % - 194 грн. 31 коп.
Позивач 14.07.2017 року звернувся до Голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Полтавській області з заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку за формою, встановленою Додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_1, з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення: посадовий оклад - 2900,00 грн.: оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років (50 %) -2550,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 %) - 7650,00 грн.; премія (75 %) - 11475,00 грн., з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок.
Листом № К-458/119-29-2/01-2017 від 27.07.2017 року сектором з питань пенсійного забезпечення ГУНП в Харківській області надано відповідь на вказану заяву позивача, в якій повідомлено, що відповідно до частини з статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), ураховуючи зміни, унесені Законом України від 23 грудня 2015 року № 900 - VII (далі Закон № 900), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установленим законодавством для поліцейських. Надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховуються відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національної поліції. Під час проходження служби в ОВС ОСОБА_1 обіймав посаду начальника відділення розслідувань злочинів вчинених дітьми СУ ГУМВСУ в Харківській області, яку відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 прирівняно до посади начальник сектору, грошове забезпечення за якою складається: посадовий оклад - 2900 грн.; оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2200 грн.; надбавка за стаж служби в поліції 50% - 2550 грн. (згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 №988); розмір премії складає 2.54 % - 194 грн. 31 коп. (у відповідності до абз. 4 п. 5 порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45) та інформації МВС про розміри надбавок та премій, що фактично виплачені за грудень 2015 року за посадою, яку займав ОСОБА_1, в апараті центрального органу управління Національної поліції України.
Позивач, не погоджуючись із зазначеними у вказаній довідці видами грошового забезпечення, оскільки в ній не вказана повна і реальна інформація про всі види і розмири грошового забезпечення, тобто не вказана надбавка за виконання особливо важливих завдань-100% та премія-75%, які враховані при обчислені пенсії згідно протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 від 24.08.2011 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та грошового атестату №254 від 02.09.2011 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області, звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Оцінивши встановлені обставини справи та дослідивши наявні у справі докази, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580-VIII від 2 липня 2015 р. № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Відповідно до частини 16 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей" від 23 грудня 2015 року №900-VIII статтю 63 Закону України №2262-XII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій осіб, звільнених з органів внутрішніх справ, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. №45 (надалі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно із Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 р. затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з пунктом 15 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд вважає, що позивач, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988.
Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. №45 встановлений порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок № 45).
Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.
Зокрема, Порядком № 45 визначено, що перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію. На підставі такого рішення МВС повинно повідомити у п'ятиденний строк ПФУ про підстави для перерахунку пенсій відповідним категоріям осіб, а ПФУ, в свою чергу повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від МВС своїм головним управлінням в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсія яких підлягає перерахуванню. Після складання таких списків та подання їх відповідним органам, уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються на осіб, які звільненні із служби.
Разом з цим, питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління ПФУ від 30 січня 2007 року № 3-1 (далі - Порядок № 3-1).
Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем проживання.
Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган Пенсійного фонду України, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.
Таким чином, пенсіонер органів внутрішніх справ, у разі виникнення підстав для перерахунку пенсії, має право самостійно отримати довідку про складові грошового забезпечення.
Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 року по справі №21-484а13.
Щодо посилань позивача на те, що у довідці відповідача не вказана повна і реальна інформація про всі види і розмири грошового забезпечення, тобто не вказана надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100% та премія - 75%, які враховані при обчислені пенсії згідно протоколу за пенсійною справою НОМЕР_1 від 24.08.2011 Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області та грошового атестату №254 від 02.09.2011 Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУМВС України в Харківській області, суд зазначає наступне.
Відповідно до Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 №393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник поліції - 2200.0 грн.; процентна надбавка за вислугу років (35%) - 1855,00 грн.; розмір премії (2,54 %) - 194,31 грн.
Отже, додаткові види грошового забезпечення такі як: надбавка за виконання особливо важливих завдань - 100% та премія - 75%, не виплачуються. Вказані надбавки були встановлені наказом МВС України від 31.12.2007 № 499 для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ і відсутні у поліцейських, тобто не передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2011 № 988, якою визначено структуру грошового забезпечення поліцейських.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що орган державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особі зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, ще передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, відповідачем вірно визначено види та розраховано розмір грошового забезпечення у довідці № 100/32965-2003009581, виданій ОСОБА_1, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача в особі Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області щодо відмови у виготовленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нової довідки про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за заявою ОСОБА_1 від 14 липня 2017 року, та зобов'язання Ліквідаційної комісії Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити на направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області нову довідку за формою, встановленою додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 N 45, про розмір грошового забезпечення відносно ОСОБА_1, з повною реальною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2900,00 грн.; оклад за спеціальним званням підполковник поліції - 2200,00 грн.; відсоткова надбавка за вислугу років (50 %) - 2550,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (100 %) - 7650,00 грн.; премія (75 %) - 11475,00 грн., з 1 січня 2016 року, тобто з дати виникнення права на перерахунок, задоволенню не підлягають.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про відмову у задоволенні вищезазначених позовних вимог, а тому суд не вбачає наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача про зобов'язання Ліквідаційної комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області надати до суду звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк від дати набрання судовим рішенням законної сили.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 71, 72, 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Харківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлений 25 жовтня 2017 року.
Суддя Бідонько А.В.