
Копія
Справа № 822/1877/16
У Х В А Л А
19 жовтня 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіОСОБА_1 при секретарі за участі: представника заявника представника боржника ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4
розглянувши заяву публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" про зміну способу і порядку виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
До суду надійшла заява публічного акціонерного товариства "Славутський комбінат "Будфарфор" про зміну способу і порядку виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.12.2016 року по адміністративній справі за позовом ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницької області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Заява обґрунтована тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Хмельницькій області перебуває виконавче провадження, відкрите на підставі виконавчого листа, виданого Хмельницьким окружним адміністративним судом 21.04.2017 року по справі №822/1877/16.
Виконавчим листом зобов'язано Славутську ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області подати до Славутського управління ДКС України Хмельницької області висновок про відшкодування з Державного бюджету України в сумі 90 994, 00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року на користь ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".
В подальшому, судом було здійснено заміну сторони виконавчого провадження по справі №822/1877/16 з Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.
Заявник вказує, що виконати зазначене рішення суду є неможливим, оскільки станом на час виникнення спірних правовідносин нормами ПК України був закріплений обов'язок контролюючого органу вчинити відповідні дії, направлені на відшкодування платнику податків суми узгодженого податку на додану вартість, а саме обов'язок подання висновку до органу казначейства.
Однак, 21.12.2016 року Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до ПК України щодо покрашення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності 01.01.2017 року. Вказаним законом було змінено порядок здійснення бюджетного відшкодування, який не передбачає надання контролюючим органом висновку про відшкодування та його направлення до органу державного казначейства, оскільки таке відшкодування здійснюється в автоматичному порядку на підставі інформації, відображеної в Реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Зважаючи на це, передумовою для отримання платником податків належної йому суми бюджетного відшкодування є відображення органом ДФС у вказаному Реєстрі інформації про її узгодження.
Тому заявник просить змінити порядок та спосіб виконання рішення суду у даній справі, шляхом зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо угодженої суми 90 994, 00 грн., бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року на користь ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".
Представник заявника в судовому засіданні заявлені вимоги підтримав повністю, та надав пояснення згідно викладених у заяві обставин.
Представник відповідача в судовому засіданні заяву про встановлення способу і порядку виконання судового рішення не визнала повністю, та надала суду заперечення на дану заяву, в яких у її задоволенні просила суд відмовити.
Державний виконавець в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, заяви про розгляд справи за його відсутності до суду не подав.
Заслухавши пояснення представника заявника та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" про зміну порядку та способу виконання судового рішення у цій справі не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 26.10.2016 року у справі №822/1877/16 за позовом ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" до Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії адміністративний позов задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, яка полягає у неподанні до Славутського управління ДКС України Хмельницької області висновку про відшкодування з Державного бюджету України за вересень 2015 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість в сумі 90 994, 00 грн.
Зобов'язано Славутську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Хмельницькій області подати до Славутського управління ДКС України Хмельницької області висновок про відшкодування з Державного бюджету України в сумі 90 994, 00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року на користь ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".
Зазначена постанова набрала законної сили 15.11.2016 року.
21.04.2017 року Хмельницьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист у цій справі.
07 червня 2017 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ у Хмельницькій області ОСОБА_5 було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа Хмельницького окружного адміністративного суду від 21 квітня 2017 року по справі №822/1877/16.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.08.2017 року здійснено заміну сторони виконавчого провадження по справі №822/1877/16 з Славутської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області на Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби.
Відповідно до частини 1 статті 263 КАС України, за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі може звернутися до адміністративного суду із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення.
Згідно частини 2 статті 263 КАС України, суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення в десятиденний строк у судовому засіданні та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.
В обґрунтування заяви про зміну порядку та способу виконання судового рішення у цій справі заявник зазначає, що його виконання є неможливим, у зв'язку із внесенням змін до ПК України в частині порядку здійснення бюджетного відшкодування.
Зважаючи на це, рішення суду у цій справі, на думку заявника, буде виконане за умови зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби внести до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість дані щодо угодженої суми 90 994, 00 грн. бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року на користь ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор".
Суд не погоджується із такою позицією заявника, зважаючи на таке.
З 1 січня 2017 року набрав чинності Закон України від 21 грудня 2016 року № 1797-V1I1 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", яким внесено зміни до ПК України, зокрема, в частині бюджетного відшкодування податку на додану вартість та запроваджено:
- єдиний Реєстр заяв про повернення суми бюджетного відшкодування на підставі реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування платникам податку, які відповідають та які не відповідають критеріям, визначених пунктом 200.19 статті 200 Кодексу (у редакції, що діяла до 1 січня 2017 року);
- Тимчасовий реєстр заяв, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовано з бюджету у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
Пунктом 56 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" ПК України визначено, що до 01 лютого 2017 року центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, формує у хронологічному порядку надходження заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, поданих до 1 лютого 2016 року, за якими станом на 1 січня 2017 року суми податку на додану вартість не відшкодовані з бюджету. Формування, ведення та офіційне публікування Тимчасового реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначеного у цьому пункті, здійснюється у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу.
В судовому засіданні встановлено, що заява про бюджетне відшкодування податку на додану вартість подана ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" до 01.02.2016 року, тому така заява підлягає розміщенню у хронологічному порядку саме в Тимчасовому реєстрі заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.
Суд при вирішенні заяви про зміну порядку та способу виконання судового рішення не бере до уваги подальше вирішення адміністративного спору в судовій інстанції щодо правомірності надання заявленого ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" бюджетного відшкодування ПДВ, оскільки при формуванні реєстрів враховується дата подання відповідної заяви, а не дата набрання законної сили рішенням суду, чи дата видачі виконавчого листа стягувачу про відшкодування з Державного бюджету України бюджетного відшкодування податку на додану вартість.
Крім того, суд критично оцінює посилання заявника на постанову Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26, якою затверджений Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, який згідно з пунктом 3 Постанови набрав чинності 1 квітня 2017 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 встановлено, що до набрання чинності вказаним Порядком бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість за заявами, включеними до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, сформованого згідно з пунктом 52 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, здійснюється у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.
Зважаючи на це, Порядок ведення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26 застосуванню у даному випадку не підлягає, враховуючи дату подання ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" заяви про бюджетне відшкодування ПДВ.
Верховний Суд України у постанові від 28.02.2017 року у справі №21-337а16 дійшов висновку, що бюджетне відшкодування ПДВ здійснюється органом державного казначейства з дотриманням процедури та на умовах, встановлених статтею 200 ПК та Порядком взаємодії, на підставі податкової декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації, у пятиденний термін з дня надходження від податкового органу висновку.
Норми ПК та Порядку взаємодії не передбачають бюджетне відшкодування ПДВ у спосіб судового стягнення безпосередньо (водночас) зі здійсненням судового контролю над рішеннями податкових органів, ухвалених за результатами перевірки сум ПДВ, заявлених до відшкодування, або окремо від здійснення такого контролю.
Відшкодування з Державного бюджету України ПДВ є виключними повноваженнями податкових органів та органів державного казначейства, а відтак суд не може підміняти державний орган і вирішувати питання про стягнення такої заборгованості у спосіб, що не передбачений законом.
Зважаючи на викладене вище, суд не може зобов'язати офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести дані щодо угодженої суми 90 994, 00 грн., бюджетного відшкодування податку на додану вартість за вересень 2015 року на користь ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" саме до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, порядок формування якого регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 25.01.2017 року №26.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що підстави для задоволення заяви ПАТ "Славутський комбінат "Будфарфор" про зміну способу і порядку виконання рішення суду відсутні.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд -
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви відмовити.
В повному обсязі ухвала суду буде виготовлена 24.10.2017 року.
Ухвала суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 24.10.2017 року.
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1