
Справа № 345/1788/17
Провадження № 2-а/345/166/2017
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.10.2017 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд ІваноФранківської області
в складі: головуючого судді Сухарник І.І.
секретаря судового засідання Баран В.В.
за участю: позивача ОСОБА_1
представника відповідача Шпитального Р.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Калуші справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Калуської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, суд -
встановив:
що ОСОБА_1 звернувся до суду із вказаним позовом мотивуючи його тим, що 10.03.2017 звернувся до Калуської міської ради із клопотанням про надання дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші. Рішенням 25 сесії 7 демократичного скликання Калуської міської ради від 27.04.2017 № 867 йому було відмовлено у наданні дозволу на розроблення містобудівної документації на заявлену замельну ділянку через відсутність підстав для внесення змін у містобудівну документацію, передбачених п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації».
Позивач вважає, що вищевказане рішення відповідача є протиправним, яке підлягає скасуванню. У підтримання позовних вимог зазначає, що він добросовісно, безперервно і відкрито користується земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0971 га, яка розташована на спірній території по вул. Львівська-Княгині Ольги, що підтверджується актом від 06.05.2017. Згідно ст. 119 ч. 1 ЗК України, він як добросовісний користувач земельною ділянкою більше 15-ти років може звернутися до органів місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування. Згідно Генерального плану м. Калуша від 1979 року функціональне призначення спірної території визначене як територія промилових підприємств та комунально-складських об'єктів, однак за 40 років жоден із запланованих об`єкті не був побудований. Навпаки, як вбачається з графічних матеріалів територія в районі вул. Львівська-Княгині Ольги практично забудована малоповерховими житловими будинками, що свідчить про зміну функціонального використання (призначення) даної території, яка на теперішній час визначається, як територія житлової забудови, що є підставою для внесення змін у містобудівну документацію. Також у висновку передачі земельної ділянки від 17.12.2014 №01/10/756, яким позивачу відмовлено у наданні спірної земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства вказано, що територія на якій розміщена земельна ділянка, площею 971 кв.м. визначена частково, як землі громадської та житлової забудови і частково, як територія споруд інженерного обладнання.
Також відповідачем було порушено порядок розміщення на своєму офіційному сайті проекту оскаржуваного рішення Калуської міської ради № 867 від 27.04.2017, оскільки даний прект рішення був розміщений на сайті відповідача 26.04.2017, що суперечить вимогам ст. 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Також, згідно регламенту Калуської міської ради, проект оскаржуваного рішення повинен був бути розглянутий відповідними постійними комісіями, про що складається протокол, чого при прийнятті оскаржуваного рішення зроблено не було. Оскільки, при розгляді відповідачем питання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги не було дотримано вимог чинного законодавства, тому ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення 25 (двадцять п`ятої) сесії 7 (сьомого) демократичного скликання Калуської міської ради від 27.04.2017 № 867 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші», зобов`язати Калуську міську раду в місячний термін після набрання законної сили постанови суду на наступному пленарному засіданні повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.03.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші та прийняти відповідне рішення згідно з вимогами чинного законодавства, а також зобов`язати Калуську міську раду подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту - 2 (два) місяці після набраня постановою законної сили.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав з наведених у позовній заяві підстав. Зазначив, що користується земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0971га, яка розташована на спірній території по вул. Львівська-Княгині Ольги більше 20-ти років , що підтверджується актом від 06.05.2017. Вважає, що Калуська міська рада незаконно відмовила у його заяві про надання дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги за відсутності підстав для внесення змін у містобудівну документацію, передбачених п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації», оскільки змінилося функціональне призначення даної земельної ділянки, так як територія на якій вона розташована давно забудована малоповерховими житловими будинками. Тому, оскільки відповідно до чинного Генерального плану м. Калуша від 1979 року на спірній території відповідно до функціонального призначення не було збудовано жодного промислового об'єкта, а навпаки дана територія забудована житловими будівлями, то відповідно до вимог чинного законодавства та п. 5.1 «Порядку розроблення містобудівної документації» відбулися зміни функціонального використання території по вул. Львівська-Княгині Ольги в м. Калуші. Такі обставини є підставою для надання йому дозволу на виготовленя проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги та внесення змін у містобудівну документацію. Зазначає, що згідно регламенту Калуської міської ради, дане питання повинно було б розглядатись на засіданнях відповідних постійних комісій, однак на засіданні постійної комісії з питань будівництва та землеустрою від 19.04.2017 його питання не розглядалось, а протокол постійної комісії з питань власності, житлово-комунального господарства та еклогії від 25.04.2017 підписаний лише головою комісію, що є порушенням вимог Закону України «Про місцеве самоврядування». Оскільки, згідно ЗК України, він добросовісно користувався даною спірною земельною ділянкою більше 15-ти років і згідно законодавства має можливість звернутися до органу місцевого самоврядування про передачу її у власність або надання у користування. При прийнятті рішення відповідачем у формі відмови надання йому такого дозволу через відсутність підстав для внесення змін у містобудівну документацію, що передбачено п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації» були порушені його права та законні інтереси, тому просить позов задоволити повністю.
Представник відповідача Калуської міської ради - Шпитальний Р.Р. заперечив позовні вимоги, оскільки вважає, що відсутні підстави для внесення змін у містобудівну документацію, так як цільове та функціональне використання землі на даній спірній території згідно Генерального плану м. Калуша від 1979 року, призначене для будівництва промислових та виробничих об'єктів. Тому надання дозволу позивачу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги суперечить п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації». Також зазначив, що відсутність підпису секретаря комісії у протоколі засідання постійної комісії міської ради з питань власності, житлово-комунального господарства та еклогії не є порушенням законодавства, так як положення про дану комісію, затверджене рішенням Калуської міської ради від 02.12.2015 № 7 не передбачає обов'язкового підпису секретаря комісії протоколу засідання, коли є протокол підписаний головою комісії. Отже, при вирішенні даного питання відповідачем було дотримано всіх вимог чинного законодавства, що не дає підстав для задоволення позову, тому просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що вимоги позивача є обгрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:
Частиною 1 ст. 119 Земельного кодексу України передбачено, що громадянам, які добросовісно, відкрито і безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку можливість звернутися до органу державної влади, Ради міністрів АРК або органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність або надання у користування.
ОСОБА_1 10.03.2017 звернувся до Калуської міської ради із заявою про надання дозволу на виготовленя проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська-Княгині Ольги м. Калуша, оскільки земельною ділянкою орієнтовною площею 0,0971га користується вже більше 20-ти років (а.с. 7).
Користування позивачем даною земельною ділянкою більше 20-ти років підтверджується актом «Про підтвердження факту багаторічного користування земельною ділянкою» від 06.05.2017 (а.с. 9, 11).
Рішенням Калуської міської ради № 867 від 27.04.2017 позивачу ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розроблення містобудівної документації (проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі вул. Львівська-Княгині Ольги у м. Калуші) через відсутність підстав для внесення змін у містобудівну документацію, передбачених п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації» (а.с. 10).
Згідно ст. 17 Закону України «Про основи містобудування» містобудівна документація - затверджені текстові і графічні матеріали, якими регулюється планування, забудова та інше використання територій. Містобудівна документація є основою для: вирішення питань раціонального використання територій, регулювання розселення; підготовки обгрунтованих пропозицій щодо встановлення та зміни меж населених пунктів; підготовки вихідних даних для розробки землевпорядної документації; вирішення питань щодо розташування та проектування нового будівництва, здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту об'єктів містобудування та упорядкування територій; вирішення питань щодо вилучення (викупу), передачі (надання) земельних ділянок у власність чи користування громадян та юридичних осіб.
Відповідно до ст. 17 ч. 1 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» генеральний план населеного пункту є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування та забудови території населеного пункту.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану.
Відповідно до ст. 24 ч. 3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у разі відсутності плану зонування або детального плану території, затвердженого відповідно до вимог цього Закону, передача (надання) земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність чи користування фізичним та юридичним особам для містобудівних потреб забороняється.
Як вбачається з Генерального плану м. Калуша 1979 року, функціональне призначення спірної території по вул. Львівській-Княгині Ольги визначене, як територія промислових підприємств та комунально-складських об'єктів, згідно експлікації якого на даній території планували побудувати: промкомбінат (22), харчокомбінат (23), обласне управління газової промисловості (30), доррембуддільницю (33), лісозаготівельний склад (40), меблевий склад (41), контору буріння (43), заготльон, заготзерно (44), реалбаза хлібопродуктів (48), яйцебаза (49), автотранспортне підприємство (АТП) автобазу (83), автозаправочну станцію (85), а також для обслуговування даних об'єктів планувалось будівництво під'їздної залізничної вітки (а.с. 12, 13).
Рішенням 25 сесії 7 демократичного скликання Калуської міської ради від 27.04.2017 № 867 позивачу ОСОБА_1 було відмовлено у наданні дозволу на розроблення містобудівної документації на заявлену замельну ділянку через відсутність підстав для внесення змін у містобудівну документацію, передбачених п. 5 «Порядку розроблення містобудівної документації».
Однією із підстав для прийняття рішення про внесення змін у містобудівну документацію згідно п. 5.1. «Порядку розроблення містобудівної документації», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.11.2011 № 290, є - зміни у видах функціонального використання окремих територій
Відповідно до ст. 18 Закону України «Про основи містобудування», реалізація містобудівної документації полягає у впровадженні рішень відповідних органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування при плануванні відповідних територій, комплексній забудові та реконструкції населених пунктів, проектуванні та будівництві об'єктів житлово-цивільного і виробничого призначення, систем транспортного та інженерного забезпечення, впорядкуванні і благоустрої територій.
За змістом п. 3.4 ДБН Б.1.1-14:2012 «функціональне використання (призначення) території - це використання території за переважними функціями (багатофункціональна, громадська, житлова, промислова тощо), що існує або встановлюється містобудівною документацією, та наявність інших супутніх функцій, які не суперечать функціям, що переважають.
Із висновку передачі земельної ділянки ОСОБА_1 № 01-10/756 від 17.12.2014 слідує, що позивачу було відмовлено у наданні спірної земельної ділянки площею 971 кв.м. по вул. Львівська-Княгині Ольги в м. Калуші для ведення особистого селянського господарства, оскільки згідно чинного Генерального плану м. Калуша від 1979 року, територія на якій розміщена земельна ділянка 971 кв.м., визначена частково, як землі громадської та житлової забудови і частково, як територія споруд інженерного обладнання (а.с. 15).
Відповідно до ст. 19 ч. 2 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 ч.ч. 1,2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ст. 6 ч. 1 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ст. 11 ЗК України, повноваження районних у містах рад у галузі земельних відносин визначаються міськими радами.
Частиною 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: пункт 34) вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст. 15, ч. 3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Як слідує із витягу офіційного сайту Калуської міської ради, проект рішення «Про відмову у наданні дозволу на виготовленя проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші» був опублікований на офіційному сайті 26.04.2017, що не відповідає вимогам закону (а.с. 16).
Згідно ст. 25 п. 9 Регламенту Калуської міської ради, проект рішення повинен бути розглянутий відповідними комісіями, про що складається протокол.
Із протоколу № 34 засідання постійної комісії Калуської міської ради з питань будівництва та землеустрою від 19.04.2017 на якому мало б розглядатись питання про надання позивачу дозволу на виготовленя проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші слідує, що проект оспорюваного рішення про відмову у наданні даного дозволу цією комісією не розглядався, що суперечить вимогам п. 9 ст. 25 Регламенту Калуського міської ради (а.с. 17-19).
Також з матеріалів справи вбачається, що протокол засідання постійної комісії Калуської міської ради з питань власності, житлово-комунального господарства та екології від 25.04.2017 на якій розглядалось питання про надання ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші підписаний лише головою комісії, без підпису секретаря комісії (а.с. 45-48).
Відповідно до положень ст. 47 ч. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування», за результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
За припсами ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: 1) суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; 2) суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України. 4. У разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
З огляду на вимоги вказаної статті Закону, суд не бере до уваги заперечення представника відповідача про те, що протокол постійної комісії міської ради з питань власності, житлово-комунального господарства та еклогії, згідно положення про дану комісію № 7 від 02.12.2015 (а.с. 51, 52-53) підписується лише головою комісії, оскільки положення про комісію є - підзаконним нормативно-правовим актом, тому відсутність підпису секретаря вищевказаного протоколу комісії суперечить вимогам Закону України «Про місцеве самоврядування».
Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Оскільки, відповідачем не було надано суду беззаперечних доказів про правомірність прийнятого рішення про відмову позивачу ОСОБА_1 у наданні дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші, таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до ст. 267 ч. 1 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
На підставі вищезазначеної статті Закону, суд приходить до висновку про зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту - 2 (два) місяці після набрання постановою законної сили.
На підставі Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування», Закону України «Про основи містобудування», Закону України «Про доступ до публічної інформації», Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та керуючись ст.ст. 2, 3, 94, 105, 106, 158-163, 186, 267 КАС України, суд -
постановив:
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення двадцять пятої сесії сьомого демократичного скликання Калуської міської ради від 27.04.2017 № 867 «Про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші».
Зобов`язати Калуську міську раду, в місячний термін після набрання законної сили постанови суду, на наступному пленарному засіданні повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 10.03.2017 щодо надання дозволу на виготовлення проекту детального планування території для будівництва та обслуговування житлових будинків, господарських будівель і споруд (присадибних ділянок) в районі вул. Львівська - Княгині Ольги у м. Калуші та прийняти відповідне рішення згідно з вимогами чинного законодавства.
Зобов`язати Калуську міську раду подати до суду звіт про виконання судового рішення та встановити строк подання зазначеного звіту - 2 (два) місяці після набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена до Львівського адміністративного апеляційного суду протягом 10 днів з часу її проголошення, шляхом подачі апеляційної скарги через Калуський міськрайонний суд ІваноФранківської області.
Головуючий: