Постанова № 69753697, 25.09.2017, Кропивницький районний суд Кіровоградської області (до 25.04.2025 - Кіровоградський районний суд Кіровоградської області)

Дата ухвалення
25.09.2017
Номер справи
390/1783/17
Номер документу
69753697
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Справа № 390/1783/17

Провадження № 3/390/580/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.09.2017 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Терещенко Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянки України, зареєстрованої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Бобринецький шлях), 2а, кім. 20, та проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2 (Бобринецький шлях), 2а, кім. 22, працюючої начальником групи секретного документального забезпечення військової частини А1469,

за п.п. 5, 6 ч.1 ст.212-2 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника групи секретного документального забезпечення військової частини А1469 (призначена на посаду наказом командира військової частини від 23.02.2016 № 44, має допуск до державної таємниці за формою 1, наданий розпорядженням начальника Управління СБУ в Кіровоградській області №73/дск-д від 11.11.2016, та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, наданий наказом від 22.11.2016 № 402, погоджена з органом СБУ, лист № 61/ОДТ/1652/дск від 09.10.2015), допустила порушення законодавства про охорону державної таємниці, чим сприяла існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності у військовій частині.

В ході проведення у військовій частині спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, повязаної державною таємницею (акт №61/ОДТ/1943/дск від 09.08.2017), зафіксовано, що така діяльність здійснюється з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМ України від 18.12.2013 №939 (Порядок-939).

Встановлено, що на номенклатурних посадах військової частини, що потребує надання доступу до державної таємниці, протягом тривалого часу (майже восьми місяців) перебувають військовослужбовці - старший помічник начальника штабу з кадрів та стройової частини ОСОБА_2, начальник продовольчої речової служби ОСОБА_3, тимчасово виконуючий обовязки помічника начальника комендатури з фінансово-економічної роти - начальника фінансово-економічної служби ОСОБА_4, тимчасово виконуючий обовязки начальника медичної служби - начальника медичного пункту ОСОБА_5, - стосовно яких ОСОБА_1 в порушення вимог п.п. 49. 54- 56 Порядку-939, не були своєчасно підготовлені та подані до органу СБУ (протягом 40 днів з дня призначення на номенклатурні посади) відповідні матеріали для розгляду питання про надання їм допуску до державної таємниці та проведення їх перевірки у звязку з таким допуском, чим створено передумови до розголошення державної таємниці, через можливість ознайомлення вказаних осіб з секретною інформацією за відсутності у них допуску до державної таємниці.

Тобто, ОСОБА_1 не вживаються заходи щодо охорони державної таємниці у військовій частині.

Так, встановлено, що план заходів охорони державної таємниці у військовій частині у разі введення правового режиму надзвичайного стану (особливого періоду), інв. № 225дск, затверджений командиром 22.05.2017, не відповідає вимогах п.п. 735. 737-739 Порядку-939: не містить інформації про визначення відповідальних посадових осіб за здійснення кожного з основних запланованих заходів; переліків матеріальних носіїв секретної інформації (МНСІ), які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах військової частини, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці; порядку переміщення МНСІ в безпечні місця в межах військової частини, передачі секретних документів та справ на архівне зберігання; знищення на місці МНСІ, що не мають наукової, історико-культурної та практичної цінності, вивезення їх до місць евакуації; списку посадових осіб (склади команд), відповідальних за організацію та виконання заходів, в тому числі за підготовку та передачу секретних документів і справ на архівне зберігання; підготовку МНСІ до евакуації та транспортування їх до місць евакуації, охорону в період їх підготовки до транспортування та під час транспортування; знищення МНСІ на місці, організації роботи РСО в місцях евакуації, у тому числі порядок роботи з МНСІ, порядок пропуску та супроводу в режимні приміщення пожежної охорони, медичних працівників, бригад рятувальників, що у разі потреби унеможливить практичну реалізацію евакуаційних заходів і створить загрозу витоку секретної інформації.

Тобто, ОСОБА_1 не вжито достатніх заходів щодо готовності військової частини до забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду, надзвичайного стану.

Щоквартальна перевірка наявності МНСІ за ІІІ-й квартал 2016 року не проведена, перевірка за 2016 рік та за І-й квартал 2017 року проведені формально: в порушення вимог п.п. 434-436 Порядку-939: не відображено загальну кількість взятих на облік секретних документів, а також інших МНСІ за квартал окремо за кожним видом обліку та їх наявність, в акті річної перевірки наявності секретних документів та інших МНСІ не відображено кількість усіх взятих на облік секретних документів та інших МНСІ за звітній період та попередні роки, які зберігаються в РСО військової частини, що є загрозою витоку секретної інформації.

Крім того, встановлено, що знищення МНСІ у військовій частині здійснюється у приміщенні, яке не обстежено комісією військової частини для проведення секретних робіт до початку його експлуатації: приміщення № 2 будівлі № 24 згідно з витягом із наказу командира військової частини А1469 (з адміністративно-господарської діяльності) від 30.03.2017 № 111 «Про визначення спеціально обладнаного режимного приміщення для знищення матеріальних носіїв секретної інформації», що є загрозою до витоку секретної інформації, чим порушено вимоги п.п. 434-436 Порядку-939.

Зазначене стало можливим через безвідповідальне ставлення ОСОБА_1, на яку покладено обовязки начальника РСО у військовій частині (згідно з функціональними обовязками, затвердженими командиром військової частини 27.03.2017 р.), до питань режимно-секретної роботи, осо исте невиконання нею вимог чинного законодавства з цих питань та своїх посадових обовязків по організації роботи режимно-секретного органу, організації та стану секретного діловодства, порушення порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; не проведення щоквартальної перевірки наявності МНСІ за ІІІ-й квартал 2016 та формального проведення перевірок наявності (річних, щоквартальних) всіх МНСІ у військовій частині; невжиття заходів щодо готовності субєкта режимно-секретної діяльності до забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду, надзвичайного стану.

Таким чином, ОСОБА_1 працюючи начальником групи секретного документального забезпечення військової частини А1469, вчинила правопорушення передбачені пунктами 5, 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.268 КУпАП справа розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

ОСОБА_1 в судове засідання не з»явилася, в заяві долученій до матеріалів справи вину визнала та просила справу розглянути без її участі.

У відповідності до вимог ст. 252 КУпАП, оцінюючи докази в їх сукупності, на підставі всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбачено п.5 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як вона вчинила невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.

Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/2235/дск від 14.09.2017 року, актом спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов»язаної з державною таємницею № 61/ОДТ/1943/дск від 09.08.2017 р., іншими матеріалами справи.

При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.

Обставиною, що помякшує відповідальність ОСОБА_1, суд вважає щире розкаяння винного, обтяжуючих обставин не встановлено.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобовязані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, повязаних з виконанням військового обовязку, а також під час виконання службових обовязків.

Керуючись ст.ст. 33, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП, ПОСТАНОВИВ:

Визнати винною ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, у вчиненні правопорушення, передбаченого п.п. 5, 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: р/р 31116106700194, МФО: 823016, код за ЄДРПОУ: 38036997, код бюджетної класифікації: 21081100, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: ГУ ДКСУ в Кіровоградській області.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статтіКУпАПта зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанову по справі про адміністративнеправопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 КУпАП, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим, протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя