Постанова № 69741872, 20.10.2017, Південноукраїнський міський суд Миколаївської області (до 25.04.2025 - Южноукраїнський міський суд Миколаївської області)

Дата ухвалення
20.10.2017
Номер справи
486/249/17
Номер документу
69741872
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №: 486/249/17 Провадження №2-а/486/30/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 жовтня 2017 року Южноукраїнський міський суд Миколаївської області

у складі: головуючої- судді - Волкової О. І.

секретаря - Полуєвої Н.С.

за участю: позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Бондар О.О.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про визнання неправомірними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії з 01 січня 2017 року.

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_2 звернувся до суду з вищезазначеним позовом (а.с. 3-5).

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 31 жовтня 2005 року йому було призначено пенсію державного службовця. На пенсію він вийшов з посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади за 7 рангом посадової особи органів місцевого самоврядування. 18 січня 2017 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» за якою підвищено заробітну плату державним службовцям з 01 січня 2017 року. Попереднє підвищення відбулося з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2016 року №47 «Про внесення змін до постанови КМУ від 17.07.2003 року №1078 і від 09.12.2015 року №1013. Виходячи з того, що останній перерахунок пенсій непрацюючим державним службовцям здійснювалося ще у 2008 році він звернувся з письмовою заявою до Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду з проханням здійснити перерахунок раніше призначеної йому пенсії державного службовця в зв'язку з черговим підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям. Його заяву листом від 31.01.2017 року №541/01 Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду було повідомлено, що відповідно до чинного на час звернення законодавства він не має права на перерахунок пенсії. Відмовляючи у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця відповідач обґрунтував свою відмову тим, що порядок перерахунку пенсій державних службовців був врегульований п.4 постанови КМУ №8 від 31.05.2000р. «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсій» чим керувалися для перерахунку пенсій, але на теперішній час з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначалися відповідно до Закону України «Про державну службу» виключено п. 4 постанови КМУ від 31.05.2000р. №865, який встановлював механізм перерахунку пенсії державним службовцям. З 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу», а нова редакція цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у якому відсутні спеціальні норми . що визначають процедуру здійснення перерахунку пенсій державним службовцям. Вважає, що він має право на перерахунок пенсії з 01 січня 2017 року відповідно до вимог нормативно-правових актів, що були чинними на момент виникнення права на перерахунок пенсії а відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону а тому є неправомірною. В зв'язку з цим просить суд визнати неправомірними дії Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Миколаївської області про відмову у здійсненні перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії в розмірі 90% від заробітної плати державного службовця посади заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради з 01 січня 2017 року.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, та надав письмові заперечення (а.с.23-27).

Суд протягом тривалого часу розглядав адміністративну справу із-за не належної поведінки відповідача та його представників, які змінювалися та не готувалися до розгляду справи.

Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_5 є пенсіонером, перебуває на обліку Южноукраїнського об'єднаного управління Пенсійного фонду та з 01.11.2005 року отримує пенсію державного службовця, призначену йому відповідно до ЗУ «Про державну службу» розмірі 90% від заробітної плати. 18.01.2017 року він звернулвся до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів працюючим державним службовцям. Проте йому листом від 31.01.2017 року №540/25 було відмовлено у здійсненні такого перерахунку (а.с.8).

Суд, вислухавши пояснення сторін, розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, вважає, що позов задоволенню не підлягає, виходячи із наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У ч.1 ст.46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що була чинною до 01.01.2015 р.) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У п.4 Постанови №865 у попередній редакції було визначено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003р. «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:

1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;

2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховується в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у такому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.

За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Отже, законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

У зв'язку із прийняттям Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 ЗУ «Про державну службу» викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».

Також, у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.

При цьому Кабінетом Міністрів України на виконання змін до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» не були визначені умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Разом з тим, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії Закон України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-IV втратив чинність. З 01.05.2016 набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII.

Відповідно до статті 90 зазначеного Закону пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до пункту 2 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення визнано такими, що втратили чинність, зокрема, Закон України «Про державну службу», крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Таким чином, з 01.05.2016 Законом України «Про державну службу» по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.

Натомість Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.

Отже, на час звернення позивача до відповідача із відповідною заявою (18.01.2017) набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015, який не містить норми законодавства, яка б визначала порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та, які б визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Оскільки, чинний на час виникнення спірних правовідносин Закон України «Про державну службу» не передбачає право на перерахунок пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, та враховуючи дату звернення позивача із відповідною заявою, пенсійним органом правомірно відмовлено в перерахунку пенсії.

Згідно з правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження «справедливого балансу» між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.

Аналогічний правовий підхід Європейським судом з прав людини застосований й в рішеннях від 09.10.1979 р. у справі «Ейрі проти Ірландії» та від 12.10.2004 р. у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії», в якому Суд зазначив, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового, і такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат.

Конституційний Суд України в своєму рішенні від 25 січня 2012 року за №3-рп/2012 зазначив, що державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визнані як Законами України, так і іншими нормативно - правовими актами, зокрема, актами Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція викладена в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 12.01.2017 року справа №711/8153/16-а та від 29.11.2016 року справа №К/800/27709/16.

Як вбачається з матеріалів справи, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії до законодавства, яке регулює питання щодо пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. Відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку він отримував до цього, тобто, не відбулося звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавленням його права на соціальний захист.

Таким чином, виходячи зі змісту заявлених позовних вимог, аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Южноукраїнський міський суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови, а особами, що не були присутні у судовому засіданні під час проголошення - протягом десяти діб з дня отримання копії цієї постанови. У разі неподання апеляційної скарги протягом встановленого строку постанова набирає законної сили.

Суддя Южноукраїнського міського суду О. І. Волкова