Справа № 459/1894/17
Провадження № 2-а/459/211/2017
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" жовтня 2017 р. Червоноградський міський суд Львівської області
у складі: головуючого-судді Рудакова Д.І.,
при секретарі Головко А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Червонограді справу за адміністративним позовом Виконавчого комітету Червоноградcької міської ради Львівської області до Громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу «Вантажно-транспортне управління» ДП «Львіввугілля», з участю третьої особи: Червоноградського відділу поліції Головного управління національної поліції у Львівській області, про припинення діяльності громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону шляхом примусового розпуску, -
В С Т А Н О В И В :
19.07.2017 року представник позивача звернувся у суд з позовом до відповідача, у якому просить припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу "Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” (80100, Львівська обл., м.Червоноград, вул. Львівська, буд. 59) шляхом примусового розпуску. В обґрунтування позовних вимог вказав, що протоколом № 1 загальних зборів працівників відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортного управління” ДП “Львіввугілля” від 23.02.2009 року прийнято рішення про створення громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону при відокремленому підрозділі “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля”. В подальшому було зареєстровано Статут та видано свідоцтво про реєстрацію вищевказаного громадського формування. Частиною 1 ст. 9 Закону України “Про участь громадян в охороні громадського порядку та державного кордону”, визначено завдання громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону. 24.03.2017 року до виконавчого комітету Червоноградської міської ради надійшов лист Червоноградського віллілу поліції ГУ НП у Львівській області від 22.03.2017 року № 2994/01/15-2017 з повідомленням про те, що члени громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленного підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” не виконують тих завдань, які поставлені перед ними Законом. Керівник відповідача не надає протоколи засідання членів громадського формування, в яких повинно відображатися прийняття громадян у члени громадського формування та вихід з його складу. Останній протокол засідання, цього громадського формування датується лише 14.03.2015 року. У вказаному листі наголошується також на тому, що між громадським формуванням з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” та Червоноградським відділом поліції ГУ НП у Львівській області немає жодної співпраці і вказане формування є фактично недієвим. Тому просять примусово розпустити дане громадське формування. У зв’язку із наведеним, просить припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” шляхом примусового розпуску, як такого, що не виконує статутні завдання (рішення від 27.04.2017 № 95).
Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з’явилися, будучи належним чином повідомленими про час та місце розгляду справи.
Представник позивача та третьої особи подали заяви про розгляд справи за її відсутності, зазначили, що позовні вимоги підтримують у повному обсязі.
Наведене є підставою для нездійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі ст. 41 КАС України.
З’ясувавши обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.
Судом встановлено, що протоколом № 1 загальних зборів працівників відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортного управління” ДП “Львіввугілля” від 23.02.2009 року прийнято рішення про створення громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону при відокремленому підрозділі "Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля”, що підтверджується копією вказаного протоколу.
Розпорядженням Червоноградського міського голови від 03.04.2009 року №62 зареєстровано Статут громадського формування охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля”, у розділах 2 та 6 встановлено обов’язки вказаного громадського формування.
Виконавчим комітетом Червоноградської міської ради 03.04.2009 року видано свідоцтво про реєстрацію громадського формування охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля”.
Відповідно до копії листа начальника Червоноградського ВП ГУНП у Львівській області від 22.03.2017 року № 2994/01/15-2017, адресованого до міського голови м.Червонограда, члени громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленного підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” не виконують тих завдань, які поставлені перед ними Законом. Керівник відповідача не надає протоколи засідання членів громадського формування, в яких повинно відображатися прийняття громадян у члени громадського формування та вихід з його складу. Останній протокол засідання, цього громадського формування датується лише 14.03.2015 року. Між громадським формуванням з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” та Червоноградським відділом поліції ГУ НП у Львівській області немає жодної співпраці і вказане формування є фактично недієвим. Тому просять примусово розпустити дане громадське формування.
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону"(далі-Закон), громадяни України відповідно до Конституції України мають право створювати в установленому цим Законом порядку громадські об'єднання для участі в охороні громадського порядку і державного кордону, сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі України та органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних обставин (далі - громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону).
Згідно з ч. 1-3 ст. 3 Закону, громадські формування з охорони громадського порядку і державного кордону створюються і діють у взаємодії з правоохоронними органами, Державною прикордонною службою України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, додержуючись принципів гуманізму, законності, гласності, добровільності, додержання прав та свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, рівноправності членів цих формувань. Координацію діяльності громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюють відповідно місцеві державні адміністрації та органи місцевого самоврядування. Повсякденна (оперативна)діяльність таких формувань організовується, спрямовується і контролюється відповідними органами Національної поліції, підрозділами Державної прикордонної служби України.
Основними завданнями громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону є:
1) у сфері охорони громадського порядку:
- надання допомоги органам внутрішніх справ у забезпеченні громадського порядку і громадської безпеки, запобіганні адміністративним проступкам і злочинам;
- інформування органів та підрозділів внутрішніх справ про вчинені або ті, що готуються, злочини, місця концентрації злочинних угруповань;
- сприяння органам внутрішніх справ у виявленні і розкритті злочинів, розшуку осіб, які їх вчинили, захисті інтересів держави, підприємств, установ, організацій, громадян від злочинних посягань; участь у забезпеченні безпеки дорожнього руху та боротьбі з дитячою бездоглядністю і правопорушеннями неповнолітніх;
3) у разі виникнення надзвичайних ситуацій:
- надання невідкладної допомоги особам, які потерпіли від нещасних випадків чи правопорушень;
- участь у рятуванні людей і майна, підтриманні громадського порядку у разі стихійного лиха та інших надзвичайних обставин (ч. 1, 3 ст. 9 Закону).
Відповідно до ст. 20 Закону, контроль за діяльністю громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування у порядку, встановленому законом. Органи, що проводять реєстрацію зазначених громадських формувань, здійснюють контроль за дотриманням ними вимог положення(статуту). Представники цих органів мають право спостерігати за проведенням громадськими формуваннями заходів, вимагати необхідні документи, одержувати пояснення. Контроль за джерелами і розмірами надходжень коштів до цих громадських формувань здійснюється відповідно до закону. У разі порушення фінансової дисципліни з боку громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону воно несе відповідальність згідно з законом.
Згідно з ч.1, 2 ст. 8 Закону, діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону може бути припинена шляхом примусового розпуску або саморозпуску відповідно до закону. У разі порушення громадським формуванням вимог чинного законодавства щодо його діяльності за заявою реєструючого органу його діяльність може бути заборонена за рішенням суду у встановленому законом порядку.
Припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється: 1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації; 2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання (ч.1 ст.25 Закону України «Про громадські об’єднання»).
Враховуючи те, що громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу «Вантажно-транспортне управління» ДП «Львіввугілля» не виконує покладені Законом та Статутом обов’язки, у зв’язку з чим суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 70, 71, 159-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити.
Припинити діяльність громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” (80100, Львівська обл., м.Червоноград, вул. Львівська, буд. 59) шляхом примусового розпуску.
Стягнути з громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону відокремленого підрозділу “Вантажно-транспортне управління” ДП “Львіввугілля” на користь Виконавчого комітету Червоноградської міської ради 1 600, 00 грн. сплаченого судового збору.
Постанова може бути оскаржена сторонами до Львівського апеляційного адміністративного суду. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Червоноградський міський суд Львівської області. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя: Д. І. Рудаков