Постанова № 69740303, 23.10.2017, Бориславський міський суд Львівської області

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
438/492/17
Номер документу
69740303
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 438/492/17

Провадження № 2-а/438/26/2017

П О С Т А Н О В А

іменем України

23 жовтня 2017 року Бориславський міський суд Львівської області

в складі: головуючого судді Слиша А.Т.

при секретарі Валькович Г.К.

за участі представника позивача ОСОБА_1

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до ОСОБА_5 обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій щодо перерахунку призначеної пенсії,-

в с т а н о в и в :

02.06.2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_5 обєднаного Управління пенсійного фонду України Львівської області про визнання протиправними дій та зобов'язання до вчинення дій щодо перерахунку призначеної пенсії. В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_4 посилається на те, що 23.10.2007 року йому призначено пенсію за віком відповідно до ст.55Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Його загальний трудовий стаж - 39 років 06 місяців 28 днів. 11 травня 2017 року він звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до вимог ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідач відмовив у перерахунку пенсії.З таким рішенням відповідача він не згідний, просить суд винести постанову, якою визнати протиправними дії ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови ОСОБА_4 у перерахунку пенсії з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також просить зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату йому пенсії з урахуванням вищевказаного збільшення.

У судове засідання позивач ОСОБА_4 не прибув. Його представник ОСОБА_1, яка діє на підставі довіреності від 01 червня 2017 року, позов підтримала з підстав, викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представники відповідача ОСОБА_5 обєднаного Управління Пенсійного фонду України Львівської області ОСОБА_2, який діє на підставі довіреності від 03 січня 2017 року, та ОСОБА_3, яка діє на підставі довіреності від 20 грудня 2016 року, в судовому засіданні проти задоволення позову заперечили, покликуючись на обставини, викладені у письмовому запереченні, долученому до матеріалів справи, просили в задоволенні позову відмовити. Зокрема пояснили, що позивач отримує основну пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 23 жовтня 2007 року. Згідно з ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи призначення та виплата пенсії за даним законом проводиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтею 28 якого передбачено, що за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років (для пенсій, призначених до 01.10.2011 - понад 25 років) пенсія збільшується на 1 відсоток розміру пенсії за віком, але не більше 1 відсотку мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому частини 1 цієї статті, тобто прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Враховуючи викладене, підстав для перерахунку пенсії позивача з врахуванням доплати за понаднормативний стаж понад 20 років та в розмірі, обчисленому від середньомісячної зарплати, підстав немає.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази у справі, вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.

Частиною 1 ст.2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до змісту ч.3 вказаної статті, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (Закон № 796-ХІІ) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, умов проживання і трудової діяльності, соціального захисту потерпілого населення.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 2, що підтверджено копією відповідного посвідчення. Пенсія позивачу призначена за віком на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» із зменшенням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 23 жовтня 2007 року. Позивач на цей час перебуває на обліку у ОСОБА_5 обєднаному Управлінні пенсійного фонду України Львівської області.

Загальний трудовий стаж позивача становить 39 років 06 місяців 28 днів.

11 травня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Дрогобицьке обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області листом від 19.05.2017 № 5528/06-14 відмовило ОСОБА_4 у перерахунку пенсії відповідно до Закону № 796-ХІІ, у тому числі за частиною 2статті 56 цього Закону.

Дії відповідача щодо такої відмови у перерахунку суд вважає протиправними з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі зменшується на розмір зазначеної пенсії. За кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1% розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1% мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Статтею 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення»визначено, що умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаютьсяЗаконом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»або їм надається право на одержання пенсії на підставах, передбачених цим Законом.

Тобто даною нормою особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені як загальними законами з питань пенсійного забезпечення, так і спеціальним законом, який визначає їх статус, зокрема, пільги щодо пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. 3ст. 55 Закону № 796-XII призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Відповідно до ст. 71 Закону № 796-ХІІ дія положень цього Закону не може призупинятися іншими законами, крім законів про внесення змін до цього Закону.

Згідно з ч. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки20 років, жінки15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки10 років і більше, жінки7 років 6 місяців і більшене вище 85 процентів заробітку.

При цьому, слід зауважити, що порядок перерахунку пенсій цим Законом не визначений, у зв'язку з чим суд вважає можливим відповідно до ч. 7ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства Українизастосувати при розгляді даної справи аналогію закону.

Так, ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абз. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», згідно з яким за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1% визначеної законом її розрахункової величини.

Водночас для осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена, як зазначено вище, в ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІяк сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цією нормою стаж роботи.

Пунктом 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено, що у разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та, зокрема, відповідно доЗакону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Пенсія за віком позивачу ОСОБА_4 була призначена з 23 жовтня 2007 року.

11 травня 2017 року позивачзвернувся до відповідача із заявою щодо обрання умов, норм та порядку пенсійного забезпечення, встановлених відповідно до норм вищевказаного Закону№ 796-ХІІ, зокрема, проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 2ст. 56 цього Закону.

Таким чином, вбачається, що особам, яким призначена пенсія на підставі чи із застосування пільг, встановленихЗаконом № 796-ХІІ, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за рік.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що дії ОСОБА_5 обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в нарахуванні та виплаті пенсії відповідно до ч. 2ст. 56 Закону № 796-ХІІ є протиправними, оскільки особам, яким призначена пенсія на підставі цьогоЗакону, перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії, зокрема, 20 років для чоловіків, шляхом збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік.

У ч. 1 ст. 11 КАС Українивизначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 71 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не надав суду належних доказів на обґрунтування правомірності своїх дій щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону № 796-ХІІ.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено судом, відповідач, відмовляючи у вищевказаному перерахунку, не діяв на підставі та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України, тобто діяв неправомірно, чим порушив право позивача на отримання пенсії у належному розмірі, в зв'язку з чим таке право потребує судового захисту.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Крім цього, оскільки позивач звернувся з заявою до відповідача про перерахунок пенсії 11 травня 2017 року, тому з урахуванням абз.2 ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» необхідно зобов'язати відповідача здійснити такий перерахунок та виплату пенсії починаючи з 01 травня 2017 року,

Керуючись ст.ст.10,11,12,71,159,160,161,162,163,167 КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_5 обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови ОСОБА_4 у проведенні перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.56 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Зобовязати Дрогобицьке обєднане управління Пенсійного фонду України Львівської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 відповідно до ч.2 ст.56 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» починаючи з 01 травня 2017 року із розрахунку щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бориславський міський суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя А.Т. Слиш