Справа № 219/11424/17
Провадження №1-кс/219/2266/2017
У Х В А Л А
24 жовтня 2017 року слідчий суддя Артемівського міськрайонного суду Донецької області Чопик О.П., з участю: секретаря Чубикало О.А., прокурора Польового О.А., розглянувши клопотання прокурора Артемівської прокуратури Донецької області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення виїзної перевірки,
в с т а н о в и в :
у провадженні Бахмутського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Донецькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за номером 12015050150002079 від 8 липня 2015 року за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.240 Кримінального кодексу України.
Прокурор Артемівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу Державній службі геології та надр України (Департамент державного геологічного контролю) на проведення виїзної перевірки дотримання вимог законодавства про охорону надр у період часу з 1 січня 2015 року по теперішній час, терміном 30 робочих днів - ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» (код ЄДРПОУ 00191773), місцезнаходження юридичної особи: 84551, Донецька область, місто Часів Яр, вул.Комсомольська, будинок 1, з наступних питань: щодо видачі ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» у встановленому порядку спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовища корисних копалин карєру «Міський»; щодо видачі ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» у встановленому порядку спеціального дозволу на видобування корисних копалин родовища карєру «Міський»; щодо переоформлення, зупинення, анулювання, поновлення в установленому порядку дії спеціальних дозволів на користування надрами ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», внесення до них змін та видачу дублікатів, продовження терміну їх дії; щодо виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення; щодо дотримання нормативів, стандартів та інших вимог геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; щодо своєчасності та правильності державної реєстрації робіт із геологічного вивчення та використання надр, наявністі спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; щодо погодження забудови площ залягання корисних копалин загальнодержавного значення карєру «Міський» м. Часів Яр; щодо інших питань відповідно до компетенції Державної служби геології та надр України (Департамент державного геологічного контролю).
В обґрунтування поданого клопотання посилається на те, що під час досудового розслідування за вказаним кримінальним провадженням було встановлено, що протягом тривалого часу службовими особами ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» (код ЄДРПОУ 00191773) у порушення норм законодавства України здійснюється незаконний видобуток корисних копалин (вогнетривка глина) на карєрі «Міський» у м.Часів Яр Донецької області, на земельних ділянках, які належать ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», згідно державного акту на право постійного користування земельною ділянкою І -ДН №001584 від 6 листопада 1996 року, загальна площа 65,6114 га (з них карєр «Жовтневий», зараз перейменовано на «Міський», площа 21,083 га), а саме порушення встановленого законодавством України порядку отримання дозволу на проведення забудови земельної ділянки, що перебуває у власності виконавчого органу міської ради.
Крім того, у ході досудового розслідування встановлено наявність порушень з боку ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» в частині отримання Робочого проекту «Будівництво карєру «Міський» по видобуванню вогнетривких глини ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», видачі містобудівних умови та обмежень забудови земельної ділянки карєру «Міський», та розробки Детального плану території «Будівництво та відпрацювання карєру «Міський» по видобуванню вогнетривких глин» що в свою чергу могло послугувати отриманню з порушенням спеціального дозволу на користування надрами та Декларації про початок виконання будівельних робіт «Будівництво карєру «Міський» по видобуванню вогнетривких глин, розташованого у північно-східній частині ділянки «Міський» Часів-Ярського родовища вогнетривких глин у м. Часів Яр, Донецької області».
В ході досудового розслідування проведено огляд місця події карєру «Міський» ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», під час якого встановлено що у 2015-2016 роках велись роботи по добичі корисних копалин на близькій відстані від житлових будинків мешканців м.Часів Яр. Викривається ґрунт з боку межі з населеним пунктом врівень з проїзною частиною вулиць. В деяких містах карєру є ознаки завалу ґрунту.
Допитані мешканці будинків які проживають на межі з карєром «Міський» пояснили, що їх будинки внаслідок діяльності карєру у період часу з 2015 року і по теперішній час зазнали руйнувань, у стінах будівель та споруд зявилися тріщини, зявилися провали ґрунту на території домоволодінь, прилеглих до краю карєру «Міський». В деяких містах карєру мешканці прилеглих домоволодінь бачили завали ґрунту у вказаному карєрі.
Крім того, до Артемівської місцевої прокуратури Донецької області надійшло повідомлення від Головного управління Держпраці у Донецькій області про те, що за результатом аналізу охорони праці та промислової безпеки на підприємствах Донецької області встановлено, що з боку посадових осіб ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» (код ЄДРПОУ: 00191773) встановлені правопорушення в частині того, що ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» продовжує експлуатацію устаткування підвищеної небезпеки, у якого закінчився граничний термін експлуатації та існує загроза настання аварії або нещасного випадку з працівниками вказаного підприємства.
Вищевказані факти на карєрі «Міський» можуть свідчити про порушення правил використання надр, що могло створити небезпеку для життя, здоровя людей, зокрема, як і для безпосередніх працівників ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат».
У звязку із вищевикладеним з метою отримання матеріалів перевірки, що мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб є необхідність для проведення перевірки Державною службою геології та надр України (Департамент державного геологічного контролю) дотримання вимог законодавства про охорону надр посадовими особами ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» з наступних питань: про видачу ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» у встановленому порядку спеціального дозволу на геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислову розробку родовища корисних копалин карєру «Міський»; про видачу ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат» у встановленому порядку спеціального дозволу на видобування корисних копалин родовища карєру «Міський»; про переоформлення, зупинення, анулювання, поновлення в установленому порядку дії спеціальних дозволів на користування надрами ПАТ «Часівоярський вогнетривкий комбінат», внесення до них змін та видачу дублікатів, продовження терміну їх дії; про виконання вимог щодо охорони надр під час ведення робіт з їх вивчення; про дотримання нормативів, стандартів та інших вимог геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами; про своєчасність та правильність державної реєстрації робіт із геологічного вивчення та використання надр, наявністю спеціальних дозволів на користування надрами і виконання передбачених ними умов; про погодження забудови площ залягання корисних копалин загальнодержавного значення карєру «Міський» м. Часів Яр.
Відповідно до ч.2 ст. 93 Кримінального процесуального кодексу України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Пунктом 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 р. № 1174 встановлено, що державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Посадові особи Держгеонадра для виконання покладених на неї завдань мають право проводити планові та позапланові перевірки надрокористувачів, за результатами яких (у разі виявлення порушень вимог законодавства) складають акти, видають обовязкові для виконання вказівки (приписи) про усунення виявлених недоліків і порушень вимог законодавства. (пп.14 п.4 Положення).
Прокурор, звертаючись з відповідним клопотанням, посилається на п.3 ч.1 ст.3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 3 листопада 2016 року, відповідно до якого до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю) за рішенням суду.
Водночас, кожна людина має право на застосування щодо неї належної правової процедури.Відповідно дост.8 Кримінального процесуального кодексу України, кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободивизнаються найвищими цінностямита визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Одним з елементів цього засадничого принципу є доступ до правосуддя, забезпеченийнезалежними та неупередженими судами.Також, відповідно до вимогч.1ст.9 Кримінального процесуального кодексу України,під час кримінального провадженнясуд, слідчий суддя, прокурор, керівникоргану досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язанінеухильно додержуватися вимогКонституціїУкраїни,КПК України, міжнародних договорів, згода наобов'язковістьякихнадана Верховною Радою України, вимог інших актівзаконодавства.Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвизначено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в ційКонвенції, було порушено, має право на ефективний засібюридичного захистув національному органі, навіть якщо такепорушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
У свою чергу відповідно до вимогп.18ст.3 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя - це суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченомуКПК, судового контролюза дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальномупровадженні.Тобто,за змістом вказаної норми однією з головних функцій слідчого судді єнасамперед здійснення судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів учасників кримінального провадження під час досудового розслідування.
Відповідно до вимог ч.3ст.26 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя, суду кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розглядсторонами та віднесені до їх повноваженьцимКодексом (КПК України). Тобто, враховуючи сферу діїпринципу диспозитивності, процесуальний закон чітко зазначає у який спосіб суд, слідчий суддявирішують питання.Таким чином, слідчий суддяповинен вирішувати питання, які віднесені до його повноважень процесуальним законом і саме в спосіб, передбачений процесуальними нормами.
Вирішення слідчим суддею клопотань про позапланові здійснення заходів державного нагляду (контролю) органами державного нагляду (контролю) неохоплюється йогоповноваженнями,які мають реалізовуватися в спосіб, передбачений процесуальним законом, адже не відносяться ані до заходів забезпечення кримінального провадження, анідо слідчих дій, анідо негласних слідчих дій.Кримінального процесуального кодекс Українине передбачає права слідчого, прокурора на звернення до слідчого судді з клопотанням про призначення (проведення) перевірки, більше того, вКримінальному процесуальному кодексі України відсутня процесуальна процедура розгляду такого виду клопотань.
У той же час, відповідно доправової позиції викладеної в Рішенні ЄСПЛ «Михайлюк та Петров проти України» від 10 грудня 2009 року (п.25 Рішення) вираз «згідно із законом» насамперед вимагає, щоб оскаржуване втручання мало певну підставу в національному законодавстві,вінтакожстосується якості відповідного законодавства і потребує, аби воно було доступне відповідній особі, яка, крімтого, повиннапередбачати його наслідки для себе, а також це законодавство повинно відповідати принципу верховенства права.
Заслухавши думку прокурора, який просить клопотання задовольнити, оскільки розгляд такого клопотання прокурора не передбачено положеннями кримінального процесуального закону та не віднесено до чітко визначеної компетенції слідчого судді, приходжу до висновку, що у задоволенні клопотання слід відмовити.
Керуючись ст.9 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
у х в а л и в :
у задоволенні клопотання прокурора Артемівської прокуратури Донецької області ОСОБА_1 про надання дозволу на проведення виїзної перевірки відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя О.П.Чопик