П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2009 року Єнакіївський міський суд Донецької області у складі:
головуючого судді Ариничевої С.А.
при секретарі Мец Д.О.
з участю представників сторін
від відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Єнакієве адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 ОСОБА_3 до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_5 Донецької області про визнання протиправними дій та забов»язання вчинити певні дії та сплатити суму недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у сумі 2166, 12 грн.
В С Т А Н О В И В
Позивачка ОСОБА_2 у жовтні 2009 року звернулася до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_5 Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у сумі 2166, 12 грн.
У судове засідання позивачка не з»явилась, надала суду заяву згідно якої просить розглядати позов у її відсутність, підтримує заяву відповідно якої вона має дитину – сина ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1. Відповідач ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснює їй виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення ним трирічного віку відповідно до аб. 3 ч. 2 ст., 56 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Позивачка вважає, що дані виплати повинні здійснюватися згідно ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року яка передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, а тому просить визнати дії відповідача неправомірними та стягнути з ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_5 Донецької області недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у сумі 2166 грн. 12 коп.
Представник ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_5 позов не визнав та в обґрунтування своїх заперечень пояснив, що вони з 24 січня 2007 році нараховували позивачці допомогу по догляду за дитиною - сином ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ним трирічного вік відповідно до ст. 56 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» у розмірі рівному різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб і середньомісячним сукупним доходом сім»ї із розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб і не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для застрахованих, для працездатних осіб та в порядку, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України № 13 від 11 січня 2007 року, оскільки дія ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» була зупинена вищезазначеним Законом України « Про державний бюджет» і зазначеним законом передбачено відповідний обсяг видатків і у разі задоволення позовних вимог ОСОБА_8 безспірне списання коштів на її користь повинно здійснюватися з реєстраційного рахунку відповідача, відкритого в органах державного казначейства.
Представник третьої особи ГУДКУ у Донецькій області у судове засідання не з»явився, про день та час слухання справи повідомлявся, про причини своєї неявки суд не повідомив. Відповідно до ст. 128 ч.2 КАС України неприбуття у судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи не є перешкодою для розгляду справи. Клопотань про відкладення розгляду справи від сторін не надійшло, а тому суд розглядає справу у відсутність представника третьої особи.
Суд, вислухавши сторони встановив наступні фактичні обставини справи
- згідно свідоцтва про народження ОСОБА_2 має дитину – сина ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_1 ( а.с. 4)
- відповідно до довідки № 04/2137 від 6 жовтня 2009 року позивачка отримує допомогу по догляду за дитиною - сином ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_2 до досягнення ним трирічного віку з 24 січня 2007 року ( а.с.5)
Встановлені судом фактичні обставини справи свідчать про наявність між сторонами правовідносин, які регулюються Законом України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року.
Закон України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-Х11 від 21 листопада 1992 року відповідно до Конституції встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сум»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною 1 статті 1 вказаного закону встановлено, що громадяни України, в сім»ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Ст. 3 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа ( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Таким чином ОСОБА_2 , як мати малолітньої дитини ОСОБА_2 ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_2 має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Згідно п. 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13 передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі з дня настання відпустки по догляду за дитиною і по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною трирічного віку включно.
Відповідно до ст. 18 Закону України « Про відпустки» від 1 листопада 199 року № 04/9-ВР після закінчення відпустки у зв»язку з вагітністю та пологами ( до пологів 70 днів, після пологів днів) за бажанням жінки їй надається відпустка по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
ОСОБА_2 отримала право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 24 січня 2007 року, що підтверджується довідкою № 04/2137 від 6 жовтня 2009 року.
Ст. 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року передбачає, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.
Закон України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року є спеціальним законом, що регулює правовідносини, пов»язані з призначенням та виплатою державної допомоги на неповнолітніх дітей і який необхідно застосовувати до спірних правовідносин..
Умови призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку передбачені ст. 14 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми», при цьому зазначений закон не передбачає обмежень чи особливих умов або розподілу осіб, що мають право на отримання такої допомоги на застрахованих чи не застрахованих осіб.
Ст. 1 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім»ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому суд зазначає, що за вказаною статтею функції щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, Кабінету Міністрів не делеговані.
Відповідач в обґрунтування своїх заперечень посилається на виплату позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі. встановленому ст. Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік» та п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народження дитини, допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 січня 2007 року № 13.
За п. 2 постанови Кабінету Міністрів України « Деякі питання призначення і виплати допомоги сім»ям з дітьми» від 11 січня 2007 року № 13 ( в редакції постанови КМУ від 11 січня 2007 року № 900 « Про внесення змін до порядків, затверджених постановами КМУ від 27 грудня 2001 року № 171 та від 11 січня 2007 року № 13) передбачено, що на виконання ст. Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов»язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та вихованні дитини з урахуванням таких особливостей, а саме допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 гривень ( мінімальний розмір).
Відповідно до ст. 8 Конституції України в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. п. 1 ч. 1 ст. 92 Конституції України передбачено, що виключно законами України визначаються права і свободі людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод.
За частиною 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи забов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законами України.
П. 5 Постанови Пленуму Верховного суду України № 9 від 1 листопада 1996 року визначено, якщо при розгляді справи буде встановлено, що нормативно-правовий акт, який підлягав застосуванню, не відповідає чи суперечить законові, суд забов»язаний застосувати закон, який регулює ці правовідносини.
Відповідно до ст. Закону України « Про державний бюджет на 2007 рік» від 19 грудня 200 року допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми» та Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» здійснюється за рахунок коштів відповідно субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року було зупинено на 2007 рік дію статті 43 Закону України « Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», статті 15 Закону України « Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
Рішенням Конституційного суду України України № 6-рп/2007 року від 9 липня 2007 року у справі № 1-29/2007 рік про соціальні гарантії громадян були визнані такими, що не відповідають Конституції України ( є неконституційними) статті 56, 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковими до виконання на території України, остаточними, не можуть бути оскаржені та мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.
Таким чином, з 9 липня 2007 року була відновлена дія статті 15 Закону України « про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року за якою допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Отже, позивачка має право на отримання такої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не в розмірі, який виплачується відповідачем.
З урахуванням викладеного сума недоплаченої відповідачем позивачу допомоги по огляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку складає 2072 грн. 73 коп. із розрахунку: 268, 46грн. ( 463 грн. – 101, 16 грн. : 31/ 23 )+359, 59 грн. ( 463грн.-103, 41 грн)+358, 15грн. ( 463 грн. – 104, 85 грн.)+ 365, 15 грн. ( 470 грн. – 104, 85грн.)+ 362, 27 грн. ( 470 грн. – 107, 73грн.)+ 359, 12 грн.( 470 – 110, 88).
Таким чином відповідач повинен виплатити позивачці ОСОБА_2 недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 року до 31 грудня 2008 року у сумі 2072, 73 грн. , а не 2166, 12 грн., як просить позивачка
Суд також не приймає посилання представника відповідача на відсутність бюджетного фінансування для здійснення соціальних виплат, оскільки судові рішення ухвалюються в межах діючого законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату допомоги та згідно ч. 2 ст. 3 Конституції України права і свободі людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ст. 102 КАС України пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом може бути поновлений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Суд вважає, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустила строк звернення до суду, оскільки виховує малолітню дитину ІНФОРМАЦІЯ_2, є юридично неосвіченою особою, не знала про діючі правові норми, а тому пропущений позивачкою строк на звернення до адміністративного суду необхідно поновити.
Вирішуючи питання по спосіб захисту порушеного права позивачки суд вважає, що найбільш ефективним та адекватним способом захисту прав позивачки буде покладення на відповідача ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ОСОБА_5 забов»язання вчинити певні дії, а саме здійснити виплату позивачці недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2072 грн. 73 коп.( дві тисячі сімдесят дві грн. 73 коп.) за рахунок коштів Державного Бюджету України з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
Керуючись Конституцією України, ст.4, 6,7, 8, 9,10, 11, 12, 15, 158-163 КАС України,
П О С Т А Н О В И В:
Поновити ОСОБА_2 ОСОБА_3 строк на звернення до адміністративного суду з позовом ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської ОСОБА_5 Донецької області про визнання неправомірними дій та стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.
Позовні вимоги ОСОБА_2 – задовольнити частково.
Забов»язати ОСОБА_4 праці та соціального захисту населення Єнакіївської міської ради здійснити виплату ОСОБА_2 ОСОБА_3 недоплаченої суми допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 2072 грн. 73 коп.( дві тисячі сімдесят дві грн. 73 коп.) за рахунок коштів Державного Бюджету України з реєстраційного рахунку 35415023001479 в ГУ ДКУ у Донецькій області МФО 834016 код ЄДРПОУ 25953965.
В іншій частині позову – відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області через Єнакіївський міський суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з часу її проголошення.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 27 листопада 2009 року.
Суддя: