Постанова № 69734123, 23.10.2017, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
712/12233/17
Номер документу
69734123
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 712/12233/17

Провадження № 2-а/712/828/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2017 року Суддя Соснівського районного суду м. Черкаси В.А. Романенко, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірнимитазобовязання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірнимитазобовязання вчинити певні дії, посилаючись на те, що з 05.10.2009 року перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію по інвалідності 2 група від загального захворювання відповідно до Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». А з 03.08.2011 року - пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженому постановою Кабінету ОСОБА_3 України від 17.07.2003 року № 1078 його пенсія з травня 2012 року індексувалась.

З 30.03.2016 року на підставі поданої заяви та необхідного пакету документів йому було встановлено до пенсії підвищення учасника бойових дій. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» розмір такого підвищення учасникам бойових дій становить 25% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Піднявши розмір його пенсії відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» відповідач скасував свою попередню індексацію пенсії надавши йому письмове повідомлення від 03.08.2017 року, в якому розяснив, що базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до ст. 5 Постанови Кабінету ОСОБА_3 «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових коштів населення», яким визначено, що у разі зростання грошових доходів населення, місяць в якому відбулося підвищення, вважають базовим місяцем, при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів. З наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації. Після перерахунку пенсійної виплати при нарахуванні у наступних місяцях, пенсія виплачується з урахуванням перевизначених базових місяців. Тобто якщо відбувається зростання пенсії, яка визначається залежно від прожиткового мінімуму. Місяць підвищення вважається базовим. Отже на думку відповідача індексація при проведенні перерахунку пенсії не зберігається.

Вважаю, що відповідач ОСОБА_2 пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області, неправомірно відмовив йому у індексації пенсії врахувавши тільки частину законодавства.

Просить суд визнати неправомірними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області, щодо відмови у індексації пенсії ОСОБА_1. Зобовязати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області провести індексацію пенсії ОСОБА_1 відповідно до чинного законодавства.

У відповідності до ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження.

Представник відповідача у наданому суду запереченні заперечувала проти позовних вимог, та зазначила, що ОСОБА_2 діяло відповідно до чинного законодавства України, в межах повноважень покладених на органи УПФ України, тому ознаки протиправності в діях ОСОБА_2 відсутні.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, приходить до наступного.

Відповідно до ч. 1ст. 5 КАС Україниадміністративне судочинство здійснюється відповідно доКонституції України, цього Кодексу та міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_3 України.

Відповідно до ст. 2 КАС України завдання адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, в тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 05.10.2009 року перебуває на пенсійному обліку і з цього часу йому призначено пенсію по інвалідності 2 групи від загального захворювання відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», а з 03.08.2011 року призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування здійснюється у порядку, визначеному Законом України « Про державну службу».

Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок), затвердженому постановою Кабінета ОСОБА_3 України від 17.07.2003 року № 1078 з травня 2012 року пенсія ОСОБА_1В індексувалась.

З 30.03.2016 позивачу було встановлено до пенсії підвищення учасників бойових дій відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розмір такого підвищення учасникам бойових дій становить 25% прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність.

13.07.2017 року позивач звернувся до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаською області з заявою про неправомірну відмову йому у індексації його пенсії.

Листом від 03.08.2017 року № 12807/02 позивачу розяснено, що у разі зростання пенсійної виплати внаслідок призначення підвищення учаснику бойових, кожен із місяців підвищення розміру пенсії є базовим. Отже, індексація при проведенні перерахунку не зберігається.

Питання індексації пенсії врегульовано Законом України від 06.02.2003 року № 491-ІV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Індексація проводиться згідно Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою КМУ від 17.07.2003 року № 1078 та постановою КМУ від 13.06.2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення».

Базові місяці для проведення індексації переглядаються відповідно до пункту 5 Порядку, яким визначено, що у разі зростанні грошових доходів населення, місяць в якому відбулося підвищення, вважають базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів.

З наступного за базовим місяцем наростаючим підсумком розраховується індекс для проведення подальшої індексації.

Після перерахунку пенсійної виплати при нарахування у наступних місяцях, пенсія виплачується з урахуванням перевизначених базових місяців.

Якщо відбувається зростання пенсії, яка визначається залежно від прожиткового мінімуму, місяць підвищення вважається базовим.

З огляду на зазначене, у разі зростання пенсійної виплати внаслідок призначення підвищення учаснику бойових дій, кожен із місяців підвищення розміру пенсії є базовим.

Отже, індексація при проведенні перерахунку не зберігається.

Нарахування відбуваються відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» виплачується лише підвищення, тому норми застосовуються стосовно індексації відповідно до законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Виходячи з вищевикладеного, згідно Рекомендацій Кабінету ОСОБА_3 Європи № 11(80)2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Кабінетом ОСОБА_3 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

При цьому, з огляду на положення ст. 2 КАС України щодо компетенції адміністративного суду останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які Конституцією України віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Отже, адміністративний суд, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбачених КАС України, критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) субєкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.

Аналіз норм КАС України свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а у гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень, оскільки ключовим його завданням є здійснення правосуддя.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією України та законами України.

Отже, згідно вищезазначеного ОСОБА_1 всі перерахунки проведено відповідно до законодавства та матеріалів пенсійної справи.

Крім того, в прохальній частині позовної заяви позивачем не зазначено період та час з якого необхідно провести індексацію пенсії.

На підставі вищевикладеного суд вважає, що слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірнимитазобовязання вчинити певні дії за безпідставністю заявлених вимог.

Так як позивач звільнений від сплати судових витрат, то понесені судові витрати компенсуються за рахунок Державного бюджету України у відповідності до положень частини 5 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 186 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області про визнання дій неправомірнимитазобовязання вчинити певні дії відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Головуючий: