Рішення № 69725361, 12.10.2017, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
12.10.2017
Номер справи
910/10219/17
Номер документу
69725361
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.10.2017Справа №910/10219/17

За позовом Вишгородського районного комунального підприємства "Вишгородтепломережа";

до Антимонопольного комітету України;

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача

ОСОБА_1

про визнання частково недійсним рішення Антимонопольного комітету України.

Суддя О. В. Мандриченко

Представники:

Від позивача: Дяченко Л. Л. представник, довіреність № б/н від 16.05.2017 р.;

Від відповідача: Перелигіна О.К., представник, довіреність № 300-122/02-79 від 09.11.2016 р.

Від третьої особи: ОСОБА_1, фізична особа, паспорт серія ВМ № 687037

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить визнати недійсним рішення Антимонопольного комітету України від 04.04.2017 року № 135-р, а також стягнути з відповідача 1 600,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 26.06.2017 року порушено провадження у справі № 910/10219/17, розгляд справи призначено на 14.09.2017 року.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.09.2017 року залучено до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача фізичну особу ОСОБА_1; відкладено розгляд справи до 26.09.2017 р.

У судовому засіданні 26.09.2017 було оголошено перерву до 12.10.2017 р.

Представник позивача під час судового засідання 12.10.2017 року просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини та факти, викладені в позові та додаткових поясненнях у справі.

У призначеному судовому засіданні представник відповідача та третьої особи проти задоволення позовних вимог заперечували з підстав, викладених у письмовому відзиві та письмових поясненнях на позовну заяву.

Дослідивши матеріали справи, перевіривши відповідність наявних у матеріалах справи копій поданих сторонами документів їх оригіналам, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до статті 1 Закону України «Про Антимонопольний комітет України» Комітет є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Основним завданням Комітету, відповідно до статті 3 Закону України «Про Антимонопольний комітет України», є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.

До Комітету надійшла заява ВРКП «Вишгородтепломережа» від 23.08.2016 № 1345/08 (зареєстрована в Комітеті 31.08.2016 за № 8-01/8299) (далі - заява) про перевірку рішення адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Комітету (далі - АК КОТВ) від 07.07.2016 № 31 (далі - Рішення ТВ) у справі № 914/54-р-02-06-15.

У Рішенні ТВ постановлено:

« 1. Визнати, що ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) за результатами діяльності з 01 жовтня 2014 року по 20 травня 2016 року займало монопольне (домінуюче) становище на ринку надання послуг з централізованого опалення у межах мереж, що експлуатуються Підприємством для надання вищезазначених послуг мешканцям корпусу 1 лситлового будинку по АДРЕСА_1 з часткою 100 %.

2. Визнати дії ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) які полягають в укладенні із мешканцями корпусу 1 житлового будинку по АДРЕСА_1 зокрема з громадянкою ОСОБА_4, договорів про надання послуг з централізованого опалення в редакції, що не відповідає Типовому договору затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (із змінами), порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з і(ентралізованого опалення у межах мереж-, що експлуатуються Підприємством для надання вищезазначених послуг, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

3. Визнати бездіяльність ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) яка полягає у нездійсненні перерахунку вартості послуги з централізованого опалення мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 у зв 'язку з відхиленням кількісних показників наданої послуги у період опалювального сезону 2014-2015 років, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення у межах мереж, що експлуатуються Підприємством для надання вищезазначених послуг, що може призвести до ущемлення інтересів споживачів та були б неможливими за умов існування значної конкуренції на цьому ринку.

4. За порушення, зазначене у пункті 2 резолютивної частини цього рішення, накласти на ВРКП «Вишгоробтетомережа» (ідентифікаційний код - 13713569) штраф у розмірі 6 800 (шість тисяч вісімсот) гри.

5. За порушення, зазначене у пункті 3 резолютивної частини цього рішення, накласти на ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) штраф у розмірі 34 000 (тридцять чотири тисячі) грн.

6. Зобов'язати ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) у двомісячний строк з дня отримання рішення адміністративної колегії Відділення, припинити порушення законодавства про захист економічної конкуренції, шляхом приведення договорів «Про надання послуг з централізованого опалення» у відповідність до Типового договору про надання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 № 630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення» та проінформувати Відділення про вжиті заходи.

7. Зобов'язати ВРКП «Вишгородтепломережа» (ідентифікаційний код - 13713569) у двомісячний строк з дня отримання рішення адміністративної колегії Відділення, здійснити мешканцями корпусу 1 житлового будинку по АДРЕСА_1 перерахунок вартості за послуги з централізованого опалення у зв'язку з відхиленням кількісних показників наданої послуги у період опалювального сезону 2014-2015 років, відповідно до чинного законодавства та проінформувати Відділення про вжиті заходи».

Відповідно до статті 57 Закону України «Про захист економічної конкуренції» рішення, прийняті адміністративною колегією територіального відділення з Антимонопольного комітету України у справах про порушення законодавства про захист економічної конкуренції можуть бути перевірені за заявою осіб, які брали участь у справі, або за власною ініціативою у порядку, встановленому Антимонопольним комітетом України.

Рішення адміністративної колегії територіального відділення Антимонопольного комітету України перевіряються адміністративною колегією Антимонопольного комітету України чи Антимонопольним комітетом України.

За результатами перевірки рішення органи Антимонопольного комітету України мають право: залишити рішення без змін; змінити рішення; скасувати рішення частково і направити справу на новий розгляд у цій частині; скасувати рішення і прийняти нове рішення або передати справу на новий розгляд чи припинити провадження у справі.

Комітет, за результатами перевірки Рішення ТВ встановив, що дане рішення прийнято при повному з'ясуванні та доведенні обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими, висновки, викладені у Рішенні ТВ, відповідають обставинам справи, норми матеріального і процесуального права застосовані правильно.

Комітет, розглянувши матеріали справи № 914/54-р-02-06-15, 04.04.2017 прийняв Рішення Комітету, яким залишив Рішення ТВ без змін.

Відповідно до частини першої статті 60 Закону заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Судом встановлено, що Вишгородське районне комунальне підприємство "Вишгородтепломережа" звернулося до господарського суду з даним позовом в межах зазначеного строку (22.06.2017), оскільки рішення Антимонопольного комітету України від 04.04.2017р. № 135-р надійшло на адресу підприємства 24.04.2017р., що підтверджується відбитком штемпелю вхідної документації на супровідному листі Антимонопольного комітету України від 14.04.2017 № 200-20.6/06-4168.

Відповідно до п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції» порушеннями законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.

В ході розгляду справи № № 914/54-р-02-06-15 Комітетом було встановлено таке.

В опалювальний період 2014 - 2015 років до позивача надійшло звернення громадського активу мешканців будинку по АДРЕСА_1 щодо порушення теплового балансу між корпусами житлового будинку. З метою вирішення зазначеної проблеми позивач рекомендував балансоутримувачу - ТОВ «ЕК «Комфорт Майстер» налагодити системи автоматичного регулювання, а також клапана витрат первинного теплоносія 1-го циркуляційного контуру в тепловому пункті будинку.

Згідно з інформацією у звітних відомостях за спожите тепло та теплоносій корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1, витрати теплоносія на виході з житлового будинку значно перевищують витрати теплоносія на вході житлового будинку.

Враховуючи наведене тепловикористальне обладнання не втрачає теплової енергії під час опалення приміщень, а підвищує температуру води і на виході з будинку збільшує обсяг теплової енергії.

У зв'язку з виникненням у ТОВ «ЕК «Комфорт-Майстер» сумнівів щодо правильності показань будинкового лічильника, встановленого у житловому будинку АДРЕСА_1, 21.01.2015 було розпломбовано вищезазначений лічильник теплової енергії та відправлено на повірку.

Після проведення повірки лічильник було опломбовано 28.01.2015.

Повірку, діагностику, налаштування, калібровку теплолічильника на замовлення ТОВ «ЕК «Комфорт-Майстер» проводив сервісний центр приватного акціонерного товариства «Асвега-У » (далі - Гір AT «Асвега-У »).

Відповідно до листа ПрАТ «Асвега-У» від 29.01.2015, під час проведення перевірки метрологічних параметрів приладу обліку SA-94/2M Ду 40 мм № 30786, який використовувався для обліку теплової енергії, спожитої корпусом 1 житлового будинку АДРЕСА_1, було виявлено значне відхилення похибки вимірювання витрат теплоносія від допустимого.

Після проведення вищезазначеної повірки теплового лічильника, відповідно до звітних відомостей за спожите тепло теплоносія корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1, витрати теплоносія на виході з житлового будинку перестали перевищувати витрати теплоносія на вході в житловий будинок.

У зв'язку з вищенаведеним, листом від 18.03.2015 № 42/236-15 Управлінням НКРЕКП у м. Києві та Київській області було рекомендовано ВРКП «Вишгородтепломережа» здійснити перерахунок мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 за середньодобовим споживанням теплової енергії відповідно до даних приладу обліку теплової енергії за період з 28.01.2015 до закінчення опалювального періоду 2014-2015 років, а також повідомити Управління НКРЕКП у м. Києві та Київській області про здійснений перерахунок.

Відповідно до положень пункту 32 Правил, виконавець житлово-комунальних послуг, зокрема, зобов'язаний проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх, надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних га/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному договором.

Механізм проведення зазначених перерахунків визначений Порядком проведення перерахунків розміру плати за надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення в разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 № 151 (далі - Порядок).

Відповідно до пункту 2 Порядку, у разі ненадання відповідних житлово-комунальних послуг або надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних і якісних показників від нормативних, виконавець цих послуг проводить перерахунок розміру плати за фактично надані послуги шляхом зменшення розміру плати за надання послуг з урахуванням Вимог щодо кількісних і якісних показників послуг та зменшення плати у разі їх відхилення від нормативних, що є додатком до Порядку.

Отже, питання щодо перерахунку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, вирішуються виконавцем та споживачем зазначених послуг у визначеному законодавством та договором на надання житлово-комунальних послуг порядку.

Пунктом 15 Договору про надання послуг з централізованого опалення, укладеного між ВРКП «Вишгородтепломережа» та гр. ОСОБА_4 від 09.10.2014 (далі - Договір), зокрема, передбачено, що у разі ненадання послуг, надання їх не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, виконавець проводить перерахунок розміру плати.

Також, підпунктом 13 пункту 19 Договору передбачено, що виконавець послуг з централізованого опалення зобов'язаний проводити перерахунок розміру плати за надання послуг у разі ненадання їх або надання не в повному обсязі, зниження якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України та визначеному цим договором.

Разом з тим, відповідно до положень статті 26 Закону, до істотних умов договору на надання житлово-комунальних послуг, зокрема, належить порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг.

Пунктом 23 Договору передбачено, що у разі неналежного надання послуг або ненадання послуг виконавцем, споживач повідомляє про це виконавця в усній формі за допомогою телефонного зв'язку чи в письмовій формі за адресами, що зазначені в цьому договорі. У повідомленні зазначається прізвище, ім'я та по батькові, точна адреса проживання споживача, а також найменування виду неналежно наданої або ненаданої послуги. Повідомлення споживача незалежно від його форми (усна або письмова) обов'язково реєструється представником виконавця у журналі реєстрації заявок споживачів. Представник виконавця зобов'язаний повідомити споживачеві відомості про особу, яка прийняла повідомлення (прізвище, ім'я, по батькові ), реєстраційний номер повідомлення та час його прийняття.

Пунктом 24 Договору передбачено, що представник виконавця, якому відомі причини неналежного надання або ненадання послуг, зобов'язаний невідкладно повідомити про це споживача та зробити відповідну відмітку в журналі реєстрації заявок, що є підставою для визнання виконавцем факту неналежного надання або ненадання послуг.

Згідно з письмовими поясненнями, наданими ВРКП «Вишгородтепломережа» листом від 25.09.2015 № 1725/08, в опалювальний період 2014-2015 років до Позивача надійшло звернення громадського активу мешканців корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 щодо порушення теплового балансу між корпусами будинку.

Вищезазначене є підставою для визнання Позивачем факту неналежного надання послуг та вжиття відповідних заходів, передбачених чинним законодавством, зокрема здійснення перерахунку.

Одночасно, за заявами двох споживачів, Позивачем було проведено заміри температури повітря у квартирах, складено акти-претензії про неналежне надання або ненадання послуг з централізованого опалення та виконано перерахунок вартості послуг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.02.2010 № 151.

Проте, відповідно до листа ВРКП «Вишгородтепломережа» від 22.06.2015 № 1311/01 перерахунок вартості послуг з централізованого опалення іншим мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 не здійснювався, оскільки, як зазначає Позивач, нарахування за послуги з централізованого опалення мешканцям зазначеного будинку проводилися згідно з Правилами, а саме згідно з показаннями будинкового лічильника теплової енергії пропорційно опалювальній площі квартири.

19.01.2015 на ім'я в.о. директора ВРКП «Вишгородтепломережа» ОСОБА_5 від громадського активу мешканців корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 Київської області надсилалося звернення, в якому мешканці просили пояснити, чому рівень тепла у квартирах різний, зазначивши, що особливо низькі температури зафіксовано в квартирах з 1-го по 10-й поверхи. Також у зазначеному зверненні мешканці просили з'ясувати причину збільшення показників загальнобудинкового лічильника, створивши спільну комісію, за результатами роботи якої, у разі виявлення недоліків, компенсувати власникам квартир завдані збитки.

Також слід зазначити, що про проведення перерахунку за спожиту теплову енергію мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 до Позивача також зверталися громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_6, але Позивач не вбачає підстав для здійснення перерахунку, оскільки, як зазначає Позивач, від вказаних громадян не надходило претензій щодо ненадання чи неякісного надання послуги з опалення, актів- претензій не складалось, про що було повідомлено цих громадян у письмовій формі.

При цьому, скарги та/або пропозиції споживачів щодо ненадання чи неякісного надання послуги з централізованого опалення не є виключною підставою для здійснення перерахунків за ненадання чи неякісне надання послуги, а є лише правом споживача. У той же час здійснення таких перерахунків у разі ненадання чи неякісного надання послуги з централізованого опалення є обов'язком виконавця відповідних послуг.

Отже, не здійснивши перерахунок вартості за неналежне надання послуг з централізованого опалення мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1, ВРКП «Вишгородтепломережа» порушило права споживачів послуг з централізованого опалення на перерахунок розміру плати за надання послуг у зв'язку з наданням їх неналежної якості, зокрема відхилення їх кількісних та/або якісних показників від затверджених нормативів (норм) споживання.

Згідно з пунктом 14 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №15 «Про деякі питання практики застосування конкурентного законодавства» для кваліфікації дій суб'єктів господарювання як зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, або як антиконкурентних узгоджених дій, або як недобросовісної конкуренції не є обов'язковим з'ясування настання наслідків у формі відповідно недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання (конкурентів, покупців) чи споживачів, зокрема через заподіяння їм шкоди (збитків) або іншого реального порушення їх прав чи інтересів, чи настання інших відповідних наслідків.

Достатнім є встановлення самого факту вчинення дій, визначених законом як зловживання монопольним (домінуючим) становищем (частина друга статті 13 Закону), або як антиконкурентні узгоджені дії (частина друга статті 6 Закону), або як недобросовісна конкуренція (статті 5, 7, 9, 11, 13 - 15 і 19 Закону), або можливості настання зазначених наслідків у зв'язку з відповідними діями таких суб'єктів господарювання (частина перша статей 6 і 13 Закону, статті 4, 6, 8, 15 1, 16, 17 і 18 Закону). В останньому випадку господарським судам необхідно з'ясовувати та відображати в судових рішеннях, в чому конкретно полягають відповідні наслідки, що могли б настати в результаті дій суб'єктів господарювання, які мають ознаки зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку, або антиконкурентних узгоджених дій, або недобросовісної конкуренції.

Суд погоджується з доводами Комітету про те, що бездіяльність ВРКП «Вишгородтепломережа», яка полягає у нездійсненні перерахунку вартості послуги з централізованого опалення мешканцям корпусу 1 житлового будинку АДРЕСА_1 у зв'язку з відхиленням кількісних показників наданої послуги у період опалювального сезону 2014-2015 років, була правильно визнана адміністративною колегією Відділення порушенням, передбаченим пунктом 2 статті 50, частиною першою статті 13 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку надання послуг з централізованого опалення у межах мереж, які експлуатуються позивачем для надання вищезазначених послуг мешканцям корпусу 1 житлового будинку по АДРЕСА_1 що може призвести до ущемлення споживачів та було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ньому.

Доводи ж Вишгородського районного комунального підприємства "Вишгородтепломережа", викладені у позовній заяві, спростовуються зібраними відділенням під час розгляду антимонопольної справи доказами.

Отже, з встановлених у даній справі обставин вбачається, що позивачем не подано суду доказів на підтвердження наявності підстав для визнання недійсним рішення № 914/54-р-02-06-15 у розумінні статті 59 Закону, натомість Комітетом підтверджено обставини, наведені у рішенні № 914/54-р-02-06-15, а тому зазначене рішення є законним і обґрунтованим.

За приписами статті 49 ГПК України судові витрати зі справи покладаються на позивача.

Керуючись статтями 43, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя О.В. Мандриченко

Дата складання рішення 23.10.2017 р.