
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.10.2017 Справа № 904/7776/17
За позовом комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (м. Жовті Води, Дніпропетровська обл.)
до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (м. Жовті Води, Дніпропетровська обл.)
про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій
Суддя: Татарчук В.О.
Секретар судового засідання: Білан О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. №3167 від 28.08.17, ОСОБА_2, дов. №6113 від 19.12.16, ОСОБА_3, дов. №6226 від 22.12.16, ОСОБА_4, дов.№б/н від 29.08.17
від відповідача: ОСОБА_5, дов. 18/217 від 16.01.17, ОСОБА_6, дов. №18/428 від 25.01.17
Суть спору:
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради звернулось з позовом до державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» про стягнення плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій в сумі 365378,56грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
-31.01.2017 і 27.03.2017 представниками КП «Жовтоводський водоканал», в присутності представника ДП «Східний ГЗК», було здійснено відбір проб стічних вод для вимірювання показників складу та їх властивостей;
-за результатами лабораторного дослідження, проведеного на підставі проб стічних вод від 31.01.2017 і 27.03.2017 лабораторією КП «Жовтоводський водоканал» встановлено невідповідність стічних вод, які ДП «Східний ГЗК» скидає в систему каналізації міста Жовті Води, умовам п.п.2.3, 5.5.10 договору №10-1/1738/40ЕПП, показникам таблиці п.4.5 Місцевих правил, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища;
-в порушення п. 2.3 договору від 04.01.2017 № 10-1/1738/40ЕПП відповідач не дотримався кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках підприємства;
-плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій складає 365378,56грн.
Відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що:
-плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій є оперативно-господарською санкцією, на яку відповідно до ст. 188 Податкового кодексу України не нараховується ПДВ, що підтверджується судовою практикою;
-позивачем невірно визначені об'єми стічних вод для нарахування плати;
-у розрахунок плати включений період на момент якого договір від 04.01.2017 №10-1/1738/40ЕПП не діяв;
-суми завданих позивачу збитків є недоведеними;
-перед відбором проб колодязі не було очищено від окалин, мулу та інш., а при відборі був відсутній проток води;
-в актах відбору проб та супровідних документах відсутні реквізити договору, відповідно до якого були відібрані проби;
-з 20.12.2016 по 31.12.2016 скиди стічних вод не проводились.
В судовому засіданні 19.10.2017 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд -
встановив:
04.01.2017 між комунальним підприємством «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (Виконавець) та державним підприємством «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (Абонент) був укладений договір на подачу питної води з системи комунального водопроводу та приймання стічних вод до системи комунальної каналізації № 10-1/1738/40 ЕПП.
Згідно з п. 1 договору, керуючись Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Водним кодексом України, Законом України «Про питну воду та питне водопостачання, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», «Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», надалі «Правила користування...», затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, введеними в дію з 18.10.2008, (1), «Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України», надалі «Правила технічної експлуатації...», затверджених наказом Держжитлокомгоспу України від 05.07.1995 № 30, (2), «Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України», надалі «Правила приймання стічних вод України», (3), «Правилами прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м. Жовті Води», затвердженими рішенням Виконавчого комітету Жовтоводської міської ради № 305 від 25.06.2009 (4), «Правилами охорони поверхневих вод від забруднення зворотними водами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 465 (5), «ОСОБА_7 про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів», затверджених наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37, а також інших вимог нормативно-правових актів України, регулюючих відносини за даним договором, «Виробник» забезпечує «Споживачу» подачу питної води згідно вимог ДСТУ 7525:2014; прийом стічних вод та повну біологічну очистку стічних; дощових і снігових (притоки) стічних вод.
Відповідно до п. 1.2 договору, Споживач бере на себе зобов'язання своєчасно оплачувати надані йому послуги з водопостачання та водовідведення, належно експлуатувати водопровідні та каналізаційні мережі, пристрої та прилади на них, які перебувають у нього на балансі, відповідно до цього Договору та вимог діючих нормативних документів у сфері водопостачання та водовідведення.
За результатами лабораторного дослідження, проведеного на підставі проб стічних вод від 31.01.2017 і 27.03.2017 лабораторією КП «Жовтоводський водоканал» було проведено хімічний аналіз проб, яким встановлена невідповідність стічних вод, які ДП «Східний ГЗК» скидає в систему каналізації міста Жовті Води, умовам п.п. 2.3, 5.5.10 договору №10-1/1738/40ЕПП, показникам таблиці п. 4.5 Місцевих правил, державним стандартам та екологічним нормативам в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Так, в січні 2017 року було встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій по наступним інгредієнтам: об'єкт ДП «СхідГЗК» - ГМЗ: залізо загальне - 0,960 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,383 мг/дм3, об'єкт ДП «СхідГЗК» СКЗ: азот амонійний - 28,13 мг/дм3 при допустимій концентрації 19,77 мг/дм3, сухий залишок - 1115,0 мг/дм при допустимій концентрації 991,0 мг/дм3, залізо загальне 1,7 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,383 мг/дм3.
В березні 2017 року було встановлено перевищення гранично допустимих концентрацій по наступним інгредієнтам: об'єкт ДП «СхідГЗК» - ГМЗ: залізо загальне - 0,56 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,383 мг/дм3, об'єкт ДП «СхідГЗК» - СКЗ: завислі речовини - 344,5 мг/дм3 при допустимій концентрації 277,29 мг/дм3, БСК - 180,0 мг/дм3 при допустимій концентрації 167, 269 мг/дм3, сухий залишок - 1092,0 мг/дм3 при допустимій концентрації 991,0 мг/дм3, залізо загальне - 1,36 мг/дм3 при допустимій концентрації 0,383 мг/дм3.
КП «Жовтоводський водоканал» виставило рахунки на загальну суму 365378,56грн: №7713 від 19.04.2017 на суму 60964,34грн, №7714 від 19.04.2017 - 61305,26грн, №7715 від 19.04.2017 - 75667,92грн, №7716 від 19.04.2017 - 167441,04грн, які були отримані ДП «СхідГЗК».
Суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги з таких підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Майнові зобов'язання, відповідно до ч. 1 ст. 175, ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини (п.1 ч. 2 ст. 11 ЦК України).
Статтею 174 ГК України також передбачено, що господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 19.02.2002 № 37 затверджено Правила приймання стічних вод підприємств у комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України (далі - Правила приймання стічних вод).
Діюча до 21.05.2017 ОСОБА_7 про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затверджена наказом Держбуду України від 19.02.2012 № 37, визначала єдиний на території України порядок встановлення та стягнення плати за скиди промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів і поширювалася на комунальні підприємства водопровідно-каналізаційного господарства міст і селищ України та інші підприємства, що мають на балансі системи місцевого водопроводу та каналізації (далі - Водоканали), та на всі підприємства, установи, організації незалежно від форм власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води в системи каналізації населених пунктів (далі - Підприємства).
Підприємства скидають стічні води в системи комунальної чи відомчої каналізації та сплачують їм за послуги водовідведення відповідно до договорів з Водоканалами. Договори укладалися, зокрема, на підставі місцевих Правил приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (далі - Місцеві правила).
Згідно з п. 2.3 договору на подачу питної води з системи комунального водопроводу та приймання стічних вод до системи комунальної каналізації № 10-1/1738/40 ЕПП від 04.01.2017 стічні води, які скидаються Споживачем до системи міської каналізації, не повинні порушувати роботу каналізаційних мереж та споруд, безпеку їх експлуатації та мати якісний склад, який забезпечував би їх переробку або очищення разом зі стічними водами м. Жовті Води відповідно до вимог і нормативів «Правил...» (5), «Правил...» (4) з урахуванням вимог «Правил...» (3) та цього Договору.
При збільшенні обсягів водоспоживання та водовідведення понад договірні Споживач повинен звернутися до Виробника за одержанням нових технічних умов на водоспоживання та приймання стічних вод до міської каналізації з обов'язковим одержанням дозволу та переоформленням договору (п. 2.4 договору).
Пункт 5.5.10 договору визначає перелік гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин в стічних водах абонента.
В порушення наведеного, відповідачем здійснювався скид стічних вод з перевищенням гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин.
КП «Жовтоводський водоканал» були направлені на адресу ДП «Східний ГЗК» рахунки на оплату за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, що були виявлені за результатами лабораторного дослідження проб стічних вод від 31.01.2017 і 27.03.2017 та результати хімічного аналізу.
Відповідно до п.5.5.4 договору №10-1/1738/40ЕПП споживач зобов'язаний вчасно оплачувати рахунки виробника за надані послуги, а також рахунки за скид понаднормативних забруднень стічних вод споживача при порушенні споживачем встановлених показників.
В пункті 5.5.10 договору зазначено, що у разі скидання споживачем стічних вод з перевищенням ДК, оплата за них здійснюється за підвищеним тарифом згідно п. 8 «Правил…».
Однак, ДП «Східний ГЗК» не були оплачені зазначені рахунки на загальну суму 365378,56грн.
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Сума заборгованості складає 365378,56грн.
Суд не приймає заперечення відповідача з огляду на наступне.
Є безпідставними посилання ДП «Східний ГЗК» на необхідність зазначення у актах відбору проб та супровідних документах номеру договору, відповідно до якого були відібрані проби.
Правила приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста затверджують форму акту відбору проб стічної води і дана форма не містить такого реквізиту як номер договору.
Відповідно до п. 9.1 КНД 211.1.0.009-94 «Гідросфера. Відбір проб для визначення складу і властивостей стічних та технологічних вод» на відібрану пробу (проби) складається супровідний документ, в якому потрібна бути зазначена наступна інформація: номер проби, назву проби, ціль відбору, вид проби, спосіб відбору і місце, дані про пробу (консервація, фільтрація чи відстоювання), дата, час і дані щодо особи, яка відбирає пробу. Тобто, законодавчо визначена форма актів відбору та супровідного документу не містить таких реквізитів як номер договору.
Також, суд вважає безпідставним твердження відповідача щодо неможливості прийняття актів відбору проб з огляду на порушення терміну проведення аналізу по таким інгредієнтам як залізо загальне, азот амонійний, сухий залишок відповідно до вимог ДСТУ 150 5667-3-2001 протягом 24 годин.
Вказаний національний стандарт встановлює загальні правила щодо порядку відбору і транспортування проб, і саме наведеним порядком керувався позивач.
Відповідачем не спростовано твердження позивача про те, що при проведенні хімічних аналізів КП «Жовтоводський водоканал» враховувалась Методика виконання вимірювання №081/12-0106-03 «Поверхневі, підземні та зворотні води. Методика виконання вимірювань масової концентрації амоній-іонів фотоколориметричним методом з реактивом Неслера». За вказаним методам аналізи мають бути проведені не пізніше 2 діб. Вказаний термін був дотриманий лабораторією позивача.
Твердження відповідача про відсутність протоку води у колодязях, з яких відбиралися проби, суд вважає необґрунтованими.
Наявність протоку підтверджується щоденними витратами води відповідачем.
Також, суд не приймає посилання відповідача на те, що перед пробами колодязі не було очищено від окалин, мулу та інш.
Пункт 4.11 Правил прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м. Жовті Води передбачає обов'язковість утримання контрольних колодязів у належному стані, захищеними від сміття та бруду.
Утримання контрольних колодязів належному стані є обовязком відповідача.
До того ж відповідно до п. 2.1 Правил прийому стічних вод підприємств і організацій у комунальну систему каналізації м. Жовті Води, водоканал має право здійснювати раптовий (у будь-який час доби), не погоджений з Підприємством попередньо відбір проб для контролю за якістю стічних вод.
З приводу посилань відповідача на те, що спірна сума є оперативно-господарською санкцією, а тому є безпідставним включення до спірної суми податку на додану вартість суд зазначає наступне.
Тариф на послуги водовідведення встановлений постановою НКРЕКП від 16.05.2015 №1251, в розмірі 8,14грн без ПДВ.
На основі даного тарифу на послуги водовідведення на КП «Жовтоводський водоканал» встановлений норматив за етапами транспортування та очищення в розмірі 5,163 без ПДВ, який введений з 01.05.2015.
Методика нарахування плати за скид стічних вод підприємств у систему каналізації населених пунктів згідно з п. 3.1 ОСОБА_7 про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженої наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37 передбачала застосування тарифу, встановленого за надання послуг водовідведення підприємствам.
Відповідно до п. 188.1 ст. 188 Податкового кодексу України, до бази оподаткування враховується вартість товарів/послуг, які постачаються за будь-які кошти (за виключенням суми компенсації на покриття різниці між фактичними витратами та регульованими цінами (тарифами) у вигляді виробничої дотації з бюджету та або суми відшкодування орендодавцю - бюджетній установі витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна та комунальних послуг і енергоносіїв), та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платникові податку безпосередньо отримувачем товарів/послуг або будь-якою третьою особою як компенсація вартості товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Згідно з п. 8.14 Місцевих правил приймання, КП «Жовтоводський водоканал» отримавши плату за скидання наднормативних забруднень у систему каналізації, сплачує до державного бюджету 20% ПДВ; 20% перераховує у міський фонд охорони навколишнього природного середовища; залишок коштів залишаються у розпорядженні водоканалу і використовуються ним на відшкодування збитків, викликаних цими скиданнями, на ремонт і поліпшення експлуатації каналізаційної мережі й очисних споруд, а також на розвиток каналізаційного господарства населеного пункту, тому несплата відповідачем плати за скид понаднормативних забруднень порушує інтереси держави.
Твердження відповідача стосовно того, що розрахована сума боргу за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій є оперативно-господарською санкцією, суд вважає необґрунтованими, так як відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку.
В даному випадку, позивач відповідно до договору надає відповідачу послуги з водопостачання та водовідведення. Послуга водовідведення включає в себе послуги каналізації, скиду в тому числі стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій. Нарахування за скид вказаних стічних вод проводились згідно з п. 5.5.10 договору, п. 2.4 Місцевих правил, п. 2.4 Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України.
Таким чином, скид понаднормативних забруднень стічної води є однією з послуг, яку позивач надає відповідачу і останній повинен оплачувати відповідно до умов договору.
Є необґрунтованим твердження відповідача про недоведеність суми завданих позивачу збитків, оскільки плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій за своєю правовою природою є не збитками, а послугою. Розрахунок плати виконаний згідно з ОСОБА_7 про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів, затвердженою наказом Держбуду України від 19.02.2002 № 37.
Заперечення відповідача відносно дії договору від 04.01.2017 №10-1/1738/40ЕПП є безпідставними.
Відповідно до п. 3.6 ОСОБА_7, період, за який стягується плата за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, установлений разовим аналізом, визначається згідно з місцевими Правилами приймання, але не більше трьох календарних місяців. Підвищена плата стягується за весь обсяг стічних вод, скинутих підприємством за цей період з даного об'єкта.
ОСОБА_7 не передбачено врахування періодів дії договорів.
Відповідно до п. 8.9 Місцевих правил приймання, період, за який стягується плата за скидання Підприємством стічних вод з перевищенням припустимих концентрацій, установлених разовим аналізом, визначається від моменту попереднього аналізу, проведеного лабораторією Водоканалу або іншою незалежною лабораторією, атестованою на цей вид діяльності, до моменту зафіксованого порушення, але не більше трьох календарних місяців.
Наведені ОСОБА_7, Місцеві правила визначають порядок проведення нарахувань плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій без огляду на період дії договору.
Суд погоджується з твердженням позивача про те, що Місцеві правила діють незалежно від наявності чи відсутності укладених договорів, так як виконують перш за все функцію контролю, в тому числі плати за скид стічних вод з перевищенням ГДК.
Посилання відповідача на недоведеність позивачем об'ємів стічних вод є необґрунтованими.
Об'єми стічних вод з боку КП «Жовтоводський водоканал» підтверджені наданими довідками споживання об'єктами ГМЗ, СКЗ ДП «Східний ГЗК», що підписані сторонами.
Щодо об'ємів за період з 20.12.2016 по 31.12.2016 суд зазначає наступне.
Довідкою споживання питної і технічної води, стоків підтверджено споживання питної води в об'ємі 16567куб.м; технічної води - 133469куб.м.
Таким чином, враховуючи, що об'єм стічних вод розраховується з урахуванням 74,6 % від питної води та 0,3% від технічної води, об'єм стічних вод від ГМЗ в грудні становить - 13302куб.м від питної та 415куб.м від технічної води, що підтверджується тією ж довідкою за грудень 2016 року.
Об'єм стічних вод за 31 день 2017 року вказаний у розмірі 12579куб.м, що підтверджується об'ємом питної води, технічної води та відсотків об'ємів стічних, що має своє відображення в довідці за січень 2017 року, підписаною сторонами.
Згідно Паспорта водного господарства СКЗ, скид стічних вод здійснюється щодобово.
КП «Жовтоводський водоканал» провело нарахування плати на об'єм стічних вод, виходячи із середньодобового скиду стічних вод в грудні 2016 року.
З приводу твердження відповідача про те, що в контрольний каналізаційний колодязь, здійснювали скид води і інші субєкти, суд зазначає наступне.
Згідно схеми розмежування каналізаційних мереж по балансовій приналежності від 24.07.2009, зазначений контрольний колодязь №117 (до КНС-Західна).
Відповідачем не спростовано твердження позивача про те, що наведена схема містила неточності в частині позначення скиду від ТЕЦ.
Для врегулювання даного питання, представниками КП «Жовтоводський водоканал» та ДП «Східний ГЗК» проведений спільний виїзд на місце розташування контрольних колодязів Гідрометалургійного заводу, під час якого було встановлено, що в колодязь, який є контрольним КК 117, скид стічних вод здійснює тільки Гідрометалургійний завод. Об'єкт ТЕЦ скид здійснює в наступний каналізаційний колодязь. За результатами спільного обстеження, були внесені відповідні коригування в схеми позначень контрольних колодязів та їх нумерацію. Дані схеми та акти розмежування погоджені сторонами 15.05.2017.
В ході вирішення спору відповідачем не виконані вимоги ч. 1 ст. 33 Господарського процесуального кодексу України та не доведена неправомірність нарахування позивачем спірної суми заборгованості.
Таким чином, розрахунок плати за скид стічних вод з перевищенням допустимої концентрації складу забруднюючих речовин здійснений позивачем відповідно до вимог чинного законодавства, що є підставою для задоволення позивних вимог в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (52210 Дніпропетровська область, м. Жовті Води, вул. Горького 2, ідентифікаційний код 14309787) на користь комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської області ради (52204 Дніпропетровська область, вул. Жовті Води, вул. 8-го Березня, 40а, ідентифікаційний код 32182594) 365378,56грн - плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій, 5480,68грн - витрат по сплаті судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено: 23.10.2017.
Суддя В.О. Татарчук
Повне рішення складено 23.10.2017