
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2017 року м.Київ К/800/34259/16
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Мороз В.Ф.,
Швед Е.Ю.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енерго Прайм» до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області, Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Кінащук Л.В. про визнання протиправними та скасування запису і рішення, -
ВСТАНОВИВ:
У січні 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго Прайм» звернулося з позовом до Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області та Державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Кінащук Л.В., в якому просило визнати протиправним та скасувати запис в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07 грудня 2015 року № 14151430003035689 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням: 79035, Львівська область, м.Львів, Личаківський район, вул.Зелена, буд.115-ж, кв.(офіс) 42; визнати протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області № 1044 про анулювання реєстрації платника ПДВ від 09 грудня 2015 року за вих.номером 16099/13-06/11.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначав, що держреєстратором в порушення вимог ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» неправомірно внесено відомості до Єдиного державного реєстру запису щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу, оскільки на адресу позивача не надходив лист-повідомлення державного реєстратора щодо необхідності подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. У зв'язку з протиправним внесенням держреєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу позивача, Личаківською ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області безпідставно позбавлено позивача статусу платника ПДВ. Вважає, що рішення Личаківської ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерго Прайм» підлягає скасуванню.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року, адміністративний позов задоволено повністю.
При прийнятті рішень суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що податковим органом не дотримано передбаченої законодавством процедури встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податку, що має наслідком скасування запису про відсутність позивача за місцезнаходженням та відповідно і рішення про анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ.
Не погоджуючись з ухваленими у справі рішеннями, Личаківська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області звернулася до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, ухвалити нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
У касаційній скарзі скаржник зазначає про відсутність підстав для скасування рішення про анулювання платника ПДВ, поновлення реєстрації платником ПДВ, оскільки податковим органом вжито усіх передбачених законом заходів для встановлення місцезнаходження позивача; також посилається на те, що ТОВ ««ЕНЕРГО ПРАЙМ» 01 січня 2016 перейшло на облік до ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області та зареєструвалося платником ПДВ
Заперечення на касаційну скаргу не надходили.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу. Суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги, але при цьому може встановлювати порушення норм матеріального чи процесуального права, на які не було посилання в касаційній скарзі. Суд касаційної інстанції не може розглядати позовні вимоги осіб, які беруть участь у справі, що не були заявлені у суді першої інстанції.
Судами попередніх інстанцій встановлено та із матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Енерго Прайм» 24 листопада 2014 року зареєстроване реєстраційною службою Львівського міського управління юстиції за юридичною адресою: 79026, АДРЕСА_1; 01 січня 2015 року зареєстровано платником податку на додану вартість у ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області.
09 жовтня 2015 року посадовими особами ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області об 11:45 год. проведено обстеження юридичної (фактичної) адреси ТОВ «Енерго Прайм» АДРЕСА_1, про що складено акт обстеження юридичної адреси платника та встановлено відсутність позивача за зазначеною адресою.
Листом від 12 жовтня 2015 року № 13522/13-06-11 ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області направлено запити в ГОВ ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області щодо встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків.
У листі ГОВ ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 29 жовтня 2015 року №825/07-04 та довідці про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків зазначено, що проведеними заходами встановлено керівника ТзОВ «Енерго Прайм» ОСОБА_4, який зареєстрований і проживає за адресою АДРЕСА_1.
03 листопада 2015 року Відділом державної реєстрації юридичних та фізичних осіб-підприємців отримано повідомлення ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області форми 18-ОПП від 27 жовтня 2015 року № 306 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, відповідно до якого податкова інспекція повідомила, що стосовно юридичної особи ТОВ «Енерго Прайм», зареєстроване місцезнаходження - АДРЕСА_1, проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження. За результатами проведених заходів встановлено: відсутність юридичної особи за місцем знаходження; фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса за якою здійснюється зв'язок - невстановлено. Повідомлення надсилається для проведення заходів згідно з частиною дванадцятою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
03 листопада 2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Кінащук Л.В. на адресу ТОВ «Енерго Прайм» - АДРЕСА_1 направлено повідомлення за вих.№05-19/2123 щодо необхідності подання державному реєстратору протягом місяця, до 03 грудня 2015 року, реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу відповідно до ч.12 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Вказаний лист повернувся відправникові з наступним записом «за закінченням терміну зберігання».
07 грудня 2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Кінащук Л.В. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис за №14151430003035689 про відсутність юридичної особи ТОВ «Енерго Прайм» за її місцезнаходженням.
Рішенням Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області від 09 грудня 2015 року за № 1044 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ «Енерго Прайм», у зв'язку з наявністю у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу ТОВ «Енерго Прайм» та відповідно до п.п.«ж» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ «Енерго Прайм». У рішенні зазначено, що платник подає податкові декларації з податку на додану вартість протягом періоду з 01 лютого 2015 року до 01 грудня 2015 року з показниками, які свідчать про наявність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов'язання чи податкового кредиту, та має за останні 12 календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій 634824.грн.; факт відсутності чи неможливості установити місцезнаходження підтверджено повідомленням №825/07-04 від 22 лютого 2015 року.
Відповідно до пп.«ж» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Порядок внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначено ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Згідно з нормами цієї статті зазначені записи вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців за ініціативою державного реєстратора або за ініціативою органу державної податкової служби.
Відповідно до ч.ч.11, 12 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу; у разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу. Якщо державному реєстратору повернуто поштового відправлення, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням (частина 14 статті 19 зазначеного Закону).
Отже, з аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що податковий орган може анулювати реєстрацію платника податку на додану вартість у випадку наявності в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, який здійснюється державним реєстратором у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору картки про підтвердження відомостей у зв'язку з надходженням від органу державної податкової служби повідомлення про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 15 квітня 2014 року у справі №21-4а14.
Згідно п.п.12.4, 12.5 розділу XII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року №1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за №1562/20300, щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф.№18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Також, Положенням про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженим наказом ДПА України від 17 травня 2010 року № 336, зокрема пп.3.1.1, 3.1.2 п.3.1 розділу ІІ передбачено, що стосовно кожного платника податків, який відсутній за місцезнаходженням (місцем проживання) та місцезнаходження (місце проживання) якого не з'ясовано структурний підрозділ органу ДПС проводить такі заходи: шляхом спілкування (телефон, пошта, факс, виїзд за місцезнаходженням тощо) із платником податків з'ясовує його фактичне місцезнаходження (місце проживання); за допомогою Єдиного банку даних платників податків встановлює місце проживання засновників і керівників платника податків та отримує інформацію стосовно інших платників податків, де зазначені особи є засновниками чи керівниками.
Тобто, процедура встановлення місцезнаходження платника податків передбачає проведення певних заходів співробітниками органів ДФС за місцезнаходженням платника податків, його засновників та керівників, і лише після здійснення передбачених Порядком №1588 та Положенням № 336 заходів для встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи, контролюючий орган надсилає повідомлення державному реєстратору для вжиття заходів, передбачених абз.2 ч.14 ст.19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Судами попередніх інстанцій встановлено, що працівниками ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 09 жовтня 2015 року об 11:45 год. проведено обстеження юридичної (фактичної) адреси ТОВ «Енерго Прайм» АДРЕСА_1, про що складено акт обстеження юридичної адреси платника та встановлено відсутність позивача за зазначеною адресою.
Також, у матеріалах особової справи платника податків ТОВ «Енерго Прайм» наявний аналогічний акт обстеження юридичної (фактичної) адреси платника ТзОВ «Каравелла трейд», відповідно до якого тими ж працівниками ДПІ у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 09 жовтня 2015 року об 11:45 год. проведено обстеження юридичної (фактичної) адреси ТОВ «Каравелла Трейд» 79053, м.Львів, вул.Володимира Великого, буд.18, кв.(офіс) 825.
Тобто, працівниками ДПІ у Личаківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 одночасно проведено обстеження двох юридичних осіб за різними юридичними адресами.
Крім того, із довідки про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, складеної ГОВ ДПІ у Сихівському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області, вбачається, що єдиним заходом проведеним працівниками податкової міліції було встановлення керівника ТОВ «Енерго Прайм» ОСОБА_4, який зареєстрований і проживає за адресою АДРЕСА_1. Будь-яких інших доказів щодо вжиття контролюючим органом всіх передбачених Положенням № 1588 та Порядком № 336 заходів для встановлення місцезнаходження позивача Личаківською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області всупереч ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України не наведено та не надано.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком судів першої та апеляційної інстанцій щодо формального складення відповідачем документів стосовно відсутності ТОВ «Енерго Прайм» за місцезнаходженням, без вжиття всіх необхідних заходів, передбачених чинним законодавством України, що призвело до передчасного та безпідставного направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність позивача за місцезнаходженням, а тому правомірно скасовано запис державного реєстратора Реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції Кінащук Л.В. в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 07 грудня 2015 року №14151430003035689 про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням: АДРЕСА_1 та як наслідок рішення Державної податкової інспекції у Личаківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області № 1044 про анулювання реєстрації платника ПДВ від 09 грудня 2015 року за вих.номером 16099/13-06/11.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 ст.224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Рішення судів попередніх інстанцій в іншій частині не оскаржуються і, з урахуванням встановлених ст.220 Кодексу адміністративного судочинства, меж перегляду судом касаційної інстанції, не переглядаються.
Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Личаківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2016 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 21 листопада 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді