УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2017 р.Справа № 816/2064/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є. ,
за участю секретаря судового засідання - Ружинської К. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства аграрної політики та продовольства України на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2017р. по справі № 816/2064/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Фрукти Полтавщини"
до Міністерства аграрної політики та продовольства України , Управління агропромислового розвитку Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області , Департаменту агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації треті особи Управління Державної казначейської служби України у Лохвицькому районі Полтавської області , Державна казначейська служба України , Головне управління Державної казначейської служби України у Полтавській області
про визнання протиправною бездіяльність та стягнення компенсації,
ВСТАНОВИЛА:
15.11.2016 Товариство з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини" звернулося до суду з позовом, в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Мінагрополітики щодо неспрямування бюджетних коштів на погашення бюджетної кредиторської заборгованості в розмірі 749000,00 грн, зареєстрованої в Управлінні агропромислового розвитку Лохвицької РДА Полтавської області, за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для перерахування на рахунки ТОВ "Фрукти Полтавщини";
- визнати протиправною бездіяльність Управління агропромислового розвитку Лохвицької РДА щодо невиконання бюджетної програми "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" та невиплати коштів в сумі 749000,00 грн, згідно з наказом Мінагрополітики від 27.12.2013 №772;
- стягнути з Державного бюджету України на користь ТОВ "Фрукти Полтавщини" компенсацію за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 749000,00 грн, шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Полтавський окружний адміністративний суд постановою від 28.07.2017 року частково задовольнив позов.
Визнав протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо невиплати бюджетних коштів на погашення бюджетної кредиторської заборгованості в розмірі 749000,00 грн, зареєстрованої в Управлінні агропромислового розвитку Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області, за програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для перерахування на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини".
Стягнув з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини" (код ЄДРПОУ 37953520) компенсацію за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 749000,00 грн шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
В іншій частині позовних вимог відмовив.
Стягнув за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства аграрної політики та продовольства України (код ЄДРПОУ 37471967) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини" (код ЄДРПОУ 37953520) витрати зі сплати судового збору в розмірі 12613,00 грн.
Міністерство аграрної політики та продовольства України подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та мотивів, викладених в апеляційнійй скарзі.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, а тому рішення суду першої інстанції підлягає перегляду в частині задоволення позовних вимог.
Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 6 ст. 12 КАС України та ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Як встановлено судовим розглядом, ТОВ "Фрукти Полтавщини" зареєстровано як юридична особа (код ЄДРПОУ 37953520), видом діяльності якого є: 01.24 вирощування зерняткових і кісточкових фруктів, 01.25 вирощування ягід, горіхів, інших плодових дерев і чагарників, 01.27 вирощування культур для виробництва напоїв, 01.30 відтворення рослин, 01.61 допоміжна діяльність у рослинництві, 01.63 післяурожайна діяльність, 01.64 оброблення насіння для відтворення, 02.30 збирання дикорослих недеревних продуктів, 10.32 виробництво фруктових та овочевих соків, 10.39 інші види перероблення і консервування фруктів і овочів, 46.31 оптова торгівля фруктами й овочами, 47.21 роздрібна торгівля фруктами й овочами у спеціалізованих магазинах, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (т.1 а.с. 14-16).
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 27.12.2013 року №772 (т. 1 а.с. 122-123) затверджено розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилась на 01.01.2013 у виноградарстві та садівництві, зокрема перед ТОВ "Фрукти Полтавщини" всього на суму 977000,00 грн, з них: за КЕКВ 2610 в сумі 738400,00 грн, за КЕКВ в сумі 238600,00 грн (т. 1 а.с. 131).
Згідно із наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 29.07.2014 №277 (т.1 а.с. 149) затверджено розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для погашення кредиторської заборгованості, яка утворилася на 01.01.2014 у виноградарстві, садівництві і хмелярстві, зокрема перед ТОВ "Фрукти Полтавщини" всього на суму 228000,00 грн, з них: за КЕКВ 2610 у сумі 228000,00 грн (т.1 а.с. 152).
Протягом 2013 - 2014 років позивачу виплачені кошти за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в сумі 729000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями (т. 1 а.с. 23-25).
Станом на 01.10.2016 року за ТОВ "Фрукти Полтавщини" рахується кредиторська заборгованість за кодом програмної класифікації видатків 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в сумі 749000,00 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків між Управлінням агропромислового розвитку Лохвицької РДА та ТОВ "Фрукти Полтавщини" (т.1 а.с. 26).
Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо невиконання бюджетної програми за кодом програмної класифікації видатків 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними", а саме: невиплату коштів у розмірі 749000,00 грн, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з їх обґрунтованості в частині визнання протиправною бездіяльність Міністерства аграрної політики та продовольства України щодо невиплати бюджетних коштів на погашення бюджетної кредиторської заборгованості в розмірі 749000,00 грн, зареєстрованої в Управлінні агропромислового розвитку Лохвицької районної державної адміністрації Полтавської області, за програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для перерахування на рахунки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини"; стягнення з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фрукти Полтавщини" (код ЄДРПОУ 37953520) компенсацію за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" і не отримані ним в повному обсязі кошти в розмірі 749000,00 грн шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Колегія суддів погоджується із таким висновком з огляду на наступне.
Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 587 від 15 липня 2005 року затверджено Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (далі по тексту - Порядок), який визначає механізм справляння збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в розмірах, встановлених Податковим кодексом України, та використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".
Відповідно до пункту 3 вищевказаного Порядку, головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінагрополітики.
Пунктом 5 Порядку передбачено, що бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством (далі - суб'єкти господарювання), незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за напрямами, передбаченими Порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства.
Бюджетні кошти спрямовуються також на погашення бюджетної кредиторської заборгованості, зареєстрованої в органах Казначейства.
Згідно п. 6 Порядку, для розгляду заяв про компенсацію та документів, поданих суб'єктами господарювання, вирішення інших питань щодо виплати компенсації за рахунок бюджетних коштів Мінагрополітики утворює комісію в установленому ним порядку. Комісії із зазначених питань утворюють також Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, обласні, районні. Севастопольська міська держадміністрації, до їх складу обов'язково входять представники відповідно Міністерства аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головних управлінь агропромислового розвитку обласних, управлінь агропромислового розвитку районних та управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій, відповідних фінансових органів, органів Держфінінспекції і представників відповідних громадських організацій з правом дорадчого голосу.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено апеляційним судом, у відповідачів відсутні зауваження щодо наданих позивачем документів, що підтверджує визнання сум кредиторської заборгованості за бюджетною програмою 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними".
У відповідності до п. 14 Порядку № 587 на підставі затверджених остаточних обсягів компенсації, розподілу бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, камер швидкого заморожування плодів та ягід), та розподілу коштів для компенсації витрат з придбання обладнання, техніки та механізмів Мінагрополітики спрямовує бюджетні кошти Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних, управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій.
Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим та головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій спрямовують бюджетні кошти управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій.
Управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрації, управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій на підставі відповідних наказів Мінагрополітики подають управлінням Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсацій шляхом перерахування бюджетних коштів із власного реєстраційного рахунка на поточні рахунки суб'єктів господарювання, відкриті в банках.
Суб'єктам господарювання, що провадять діяльність у містах республіканського та обласного значення, перерахування бюджетних коштів із власних реєстраційних рахунків здійснюють Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим та головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій.
За нормами статті 22 Бюджетного кодексу України, для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути, зокрема, міністерства.
Розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України; приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі.
Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Законом України "Про Державний бюджет на 2013 рік" затверджено розподіл видатків Державного бюджету України на програму 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в розмірі 100000000,00 грн..
Законом України "Про державний бюджет на 2014 рік" затверджено розподіл видатків Державного бюджету України на програму 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників та нагляд за ними" в розмірі 100000000,00 грн..
Згідно з абзацом 2 частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України, бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального Фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.
З матеріалів справи вбачається, що згідно з актом звірки взаєморозрахунків між Управлінням агропромислового розвитку Лохвицької РДА та ТОВ "Фрукти Полтавщини" станом на 01.10.2016 року за ТОВ "Фрукти Полтавщини" рахується кредиторська заборгованість за кодом програмної класифікації видатків 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" в сумі 749000,00 грн (т.1 а.с. 26).
Отже, заборгованість із зобов'язань бюджетної програми за кодом програмної класифікації видатків 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників і нагляд за ними" перед ТОВ "Фрукти Полтавщини" складає 749000,00 грн.
Міністерство аграрної політики та продовольства України має кредиторську заборгованість перед позивачем за кодом програмної класифікації видатків 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладання молодих садів, виноградників і нагляд за ними" на суму 749000,00 грн.
Аналізуючи вищенаведене, а також враховуючи, що на момент розгляду справи, всупереч вимогам вищезазначених правових норм, ТОВ "Фрукти Полтавщини" не виплачено коштів в сумі 749000,00 грн,, колегія суддів вважає, що Міністерством аграрної політики та продовольства України порушено право позивача на отримання відповідних коштів.
За таких обставин, враховуючи, що, відповідно до Бюджетного кодексу України та вказаного вище Порядку, Міністерство аграрної політики та продовольства України, яке є розпорядником спірних коштів, які передбачені за бюджетною програмою по КПКВ 2801350 "Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними" для позивача і не отримані ним в розмірі 749000,00 грн, належним чином не виконало покладені на нього обов'язки, колегія суддів вважає, що кошти підлягають стягнення з Державного бюджету України шляхом списання з наявних бюджетних програм Міністерства аграрної політики та продовольства України.
З урахуванням вищенаведеного, доводи апеляційної скарги не знайшли свого обґрунтованого підтвердження в ході судового розгляду справи.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Таким чином, колегія суддів, переглянувши постанову суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Міністерства аграрної політики та продовольства України залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 28.07.2017р. по справі № 816/2064/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Катунов В.В. Бершов Г.Є. Повний текст ухвали виготовлений 23.10.2017 р.