
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2017 р. Справа № 642/1698/17Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача Кокоуліної Н.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2017р. по справі № 642/1698/17
за позовом ОСОБА_3
до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області , Харківського обласного військового комісаріату , Військової частини А1314
про визнання протиправними діянь та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_3 (надалі по тексту позивач), звернувся до суду з позовом до Військової частини А 1314 (надалі по тексту відповідач-1), Харківського обласного військового комісаріату (надалі по тексту відповідач-2), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі по тексту відповідач-3), в якому просив суд:
- визнати протиправними дії (бездіяльність) військової частини А1314 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби;
- визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_3 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби;
- зобов'язати військову частину А1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДР1ЮУ08166355), подати протягом місячного строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення військової служби;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби призначити та виплачувати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань ,здійсни ти виплат) ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.10.2016 року, подати протягом півтора місяця строку, з дня набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2017 року зазначений позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) військової частини А1314 щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
Визнано протиправними дії (бездіяльність) Харківського обласного військового комісаріату щодо оформлення та подання до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області документів з неправильним визначенням розміру грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_3 грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
Визнано протиправною бездіяльність (дії) головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обчислення розміру та виплати ОСОБА_3 пенсії з грошового забезпечення без урахування грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які ОСОБА_3 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби.
Зобов'язано військову частину А1314 (код ЄДРГІОУ 083 14614) скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДР1ЮУ08166355), подати протягом місячного строку, з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення що передбачено ч. 1 ст. 267 КАС України.
Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ08166355) після отримання від військової частини А 1314 (код ЄДРГІОУ 08314614) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ14099344), включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення військової служби.
Зобов'язано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ: 14099344) після отримання від Харківського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ08166355) довідки про додаткові види грошового забезпечення, які ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби призначити та виплачувати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включені грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, здійсни ти виплати ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1) недоплаченої частини основного розміру пенсії з 07.10.2016 року.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, в частині задоволення позову, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить суд апеляційної інстанції постанову суду першої інстанції, в частині задоволення позову скасувати, та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позову повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги, відповідач зазначає, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань є разовими виплатами, та не носять постійний (щомісячний) характер, для їх врахування до грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у Головного управління Пенсійного фонду України законні підстави відсутні.
Представник позивача подав заперечення на апеляційну скаргу, в яких, посилаючись на законність та обґрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2017 року залишити без змін.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач ОСОБА_3 проходив військову службу в Збройних Силах України. Позивач отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", як особа звільнена з військової служби та перебуває на пенсійному обліку у головному Управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.
З 24.10.2015 р. позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ. При обчисленні пенсії ГУПФУ врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років 40%, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці. Таким чином, для обчислення пенсії позивачу за основу розрахунку бралася сума грошового забезпечення - 4866 грн. 08 коп.
Відповідно до довідки про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії позивача, виданої в/ч А 1314 від 23.10.2015 за № 1314/21/1338, до щомісячних додаткових видів грошовою убезпечення для обчислення пенсії не було включено щомісячної додаткової грошової винагороди.
20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до військової частини А 1314, в якій просив включити в довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії від 29.12.2016р. за № 1314/855/рпв, ОСОБА_3, грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував під час служби у в/ч А 1314, і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Також просив подати до Харківського обласного військового комісаріату довідку про додаткові види грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії з 24.10.2015р., ОСОБА_3, яка повинна містити дані про розмір суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
07.03.2017р. позивач отримав відповідь з в/ч А 1314 від 03.03.2017р. за №1314/10/138, в якій зазначено, що до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не входять одноразові види грошового забезпечення, тому військова частина А 1314 не має права, у відповідності до діючого законодавства, вносити одноразові додаткові види грошового забезпечення довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення, враховуються для обчислення пенсії.
20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до Харківського ОВК в якій просив: вжити заходи на усунення порушень, щодо оформлення та подання документів для призначення пенсії до ГУ ПФУ, які не передбачали в складі грошового забезпечення ОСОБА_3 грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; включити в розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_3 від 28.10.2015 р., грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед звільненням з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Харківській ОВК після отримання від військової частини А1314 нової довідки про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_3, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить грошову допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, подати зазначену довідку до ГУ ПФУ.
01.04.2017р. позивач отримав відповідь з Харківського ОВК датовану від 20.03.2017р. за № ФХ -122900/652/ВСЗ, в якій зазначено, що стосовно інших додаткових видів грошового забезпечення, які на думку позивача не включені до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, запропоновано звернутися до військової частини А 1314.
20.02.2017р. позивач, звернувся із заявою до ГУ ПФУ, в якій просив здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії за вислугу років, починаючи з 24 червня 2016 р., з урахуванням при обчисленні розміру пенсії грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, які він отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби в військовій частині А 1314, і з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування із врахуванням раніше виплачених сум.
02.03.2017р. позивач отримав відповідь з ГУ ПФУ від 27.02.2017р. за № 310/К-14, в якій зазначено, що зазначені одноразові виплати встановлюються і виплачуються військовослужбовцям, які перебувають на військовій службі і не включається до грошового забезпечення для обчислення (перерахунку) пенсій колишніх військовослужбовців, звільнених з військової служби. На підставі викладеного для проведення перерахунку пенсії немає законних підстав та перевіркою пенсійної справи позивача встановлено, що пенсію йому обчислено згідно з вимогами чинного законодавства.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у відповідача-1 обов'язку щодо надання позивачу довідки з зазначенням додаткових видів грошового забезпечення, які позивач отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби, а саме: грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; наявності у відповідача-2 після отримання нової довідки включити у розрахунок грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років позивачу грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; наявності обов'язку у відповідача-3 призначити та виплачувати пенсію, розмір якої обчислити з грошового забезпечення з урахуванням протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» до складу грошового забезпечення входять:
посадовий оклад, оклад за військовим званням;
щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);
одноразові додаткові види грошового забезпечення.
З аналізу вказаної норми слідує, що до складу грошового забезпечення військовослужбовця входять основні види грошового забезпечення, щомісячні додаткові види грошового забезпечення та одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ (в редакції Закону України від 08.07.2011р. № 3668-VІ, чинній на час призначення позивачу пенсії) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При цьому, серед переліку складових грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, наведених у ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ, відсутні одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Крім того, ч.3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено вичерпний перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії, а саме: надбавки, доплати, підвищення, а тому такий вид додаткового грошового забезпечення як «винагорода» не включена Законом № 2262-ХІІ до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що враховуються при призначенні пенсії.
Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що одноразові додаткові види грошового забезпечення (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань) та такий додатковий вид грошового забезпечення як «винагорода» обґрунтовано не враховано відповідачем при обчислення пенсії позивачу.
Наведена правова позиція кореспондується з висновками Конституційного Суду України, викладеними у рішенні від 13.05.2015 року.
Так, 13.05.2015р. Конституційним Судом України прийнято рішення по справі № 1-9/2015 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_4 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Автор клопотання просить витлумачити ці положення в аспекті того, чи є наведений у них перелік нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення вичерпним, чи в цей перелік можуть включатися й інші види грошового забезпечення, зокрема щомісячна додаткова грошова винагорода, встановлена постановою Кабінету Міністрів України "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій" від 22 вересня 2010 року N 889 з наступними змінами.
Приймаючи вказане рішення Конституційний Суд України виходив з того, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положеннями першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Отже, перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
За наслідками розгляду вказаної справи Конституційний Суд України вирішив, що Положення першого речення частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 року N 2262-XII з наступними змінами, згідно з якими "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством", в аспекті порушених у конституційному зверненні питань необхідно розуміти так, що до встановлених виключно законами України нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, на підставі введення яких усі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку, належать лише надбавки, доплати, підвищення.
При цьому, колегія суддів, враховуючи приписи ст. 244-2 КАС України, відступає від правової позиції Верховного Суду України висловленої у постановах від 20.10.2015 р. (справа № 21-2942а15) та від 10.03.2015 року (справа №21-70а15), яка полягає у тому, що матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та винагороди за 20 років безперервної військової служби, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія, виходячи з наступного.
За приписами ст. 69 Закону України «Про Конституційний Суд України» рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.
Згідно висновків Конституційного Суду України наведених у рішенні від 13.05.2015 року по справі № 1-9/2015 аналіз положень приписів ст. 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63), виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом. Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій зазначених категорій осіб, визначається виключно законами України.
При цьому, приписами ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ визначено виключний перелік певних видів складових грошового забезпечення військовослужбовця на підставі яких проводиться призначення пенсії.
Колегія суддів зазначає, що включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, що виплачується військовослужбовцям та сплата з вказаних складових внесків на загальнообов'язкове страхування не доводить наявність підстав для включення їх до складу грошового забезпечення з якого обчислюється пенсія, оскільки такі підстави законодавчо не закріплені.
Приписами ч. 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ повноваження з визначення порядку призначення та виплати пенсій військовослужбовцям надано Кабінету Міністрів України.
Так, відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, перелік видів грошового забезпечення, які враховуються при призначенні пенсії визначений наведеною постановою Кабінету Міністрів України відповідає приписам ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ.
Враховуючи те, що приписи ч. 3 ст. 43 Закону №2262-ХІІ не передбачають врахування всіх видів грошового забезпечення, які були виплачені військовослужбовцю за час проходження служби та з яких сплачено страхові внески при призначенні пенсії, а наведений вказаною нормою перелік видів грошового забезпечення, які є підставою для призначення пенсії є вичерпним, то колегія суддів зазначає, що дії відповідачів відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» щодо не включенням спірних складових видів грошового забезпечення та розрахунку з них розміру пенсії є правомірними.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають, а суд першої інстанції приймаючи рішення про задоволення позову порушив норми матеріального права.
Через порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області задовольнити.
Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 08.06.2017р. по справі № 642/1698/17 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_3 до Військової частини А 1314, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправними діянь та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Шевцова Н.В.Судді(підпис) (підпис) Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. Повний текст постанови виготовлений 23.10.2017 р.