
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 жовтня 2017 рокуЛьвів№ 876/9259/17
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Коваля Р.Й.,
суддів Гуляка В.В.,
Судової-Хомюк Н.М.,
з участю секретаря судового засідання Чигер І.І.,
представника позивача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Луцької районної державної адміністрації Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в адміністративній справі № 803/708/17 за позовом державного підприємства «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» до Луцької районної державної адміністрації Волинської області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
У червні 2017 року державне підприємство «Дослідне господарство «Перемога» Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції Національної академії аграрних наук України» (далі - ДП «ДГ «Перемога», Підприємство) звернулося до Волинського окружного адміністративного суду із вказаним позовом та просило:
- визнати протиправною відмову Луцької районної державної адміністрації Волинської області (далі - Луцька РДА) у погодженні Підприємству технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в с. Баківці Луцького району Волинської області;
- зобов'язати Луцьку РДА повторно розглянути питання погодження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради за межами населених пунктів та в с. Баківці Луцького району Волинської області.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відмова Луцької РДА у погодженні Підприємству технічної документації із землеустрою є безпідставною та необгрунтованою.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року позов задоволено.
Не погодившись із прийнятою постановою, її оскаржила Луцька РДА, яка вважає, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необгрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального і процесуального права.
Тому просила скасувати постанову суду першої інстанції і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити.
Вимоги апеляційної скарги обгрунтовано тим, що Підприємству було правомірно відмовлено в погодженні технічної документації із землеустрою, з огляду на відсутність погодження Баківськівською сільською радою технічної документації щодо земель в межах населеного пункту.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, Підприємству згідно рішення Луцької районної ради народних депутатів від 22.03.1994 № 16/10 надано у постійне користування для ведення сільськогосподарського виробництва 2019,55 га землі, що стверджується копією державного акту на право постійного користування землею серії ВЛ № 11 від 25.03.1994.
З метою здійснення контролю за використанням і охороною земель розпорядженням Луцької РДА від 09.06.2016 № 276 прийнято розпорядження «Про надання дозволу ДП ДГ «Перемога» на проведення інвентаризації земель сільськогосподарського призначення, які призначені для ведення сільськогосподарського виробництва у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 513 від 23.05.2012 «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» (далі - Постанова КМУ № 513).
На виконання цього розпорядження за замовленням ДП «ДГ «Перемога» ТОВ «Горизонт» здійснило розробку технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель на території Баківцівської сільської ради.
05.04.2017 за вих.№ 66 вказану технічну документацію, у відповідності до вимог пункту 28 Постанови КМУ № 513 та статті 186 Земельного кодексу України, було подано на погодження Луцькій РДА.
Листом від 20.04.2017 № 887/23/2-17 Луцька РДА відмовила ДП «ДГ «Перемога» у погодженні технічної документації, посилаючись на невідповідність технічної документації вимогам законодавства.
12.05.2017 ДП «ДГ «Перемога» повторно звернулось до Луцької РДА з метою роз'яснення відмови та усунення ймовірних недоліків.
Листом від 31.05.2017 № 1231/23/2-17 Луцька РДА повторно відмовила у погодженні технічної документації вказавши, що при розробленні технічної документації не дотримано вимог статті 186 Земельного кодексу України, статті 157 Закону України «Про землеустрій» та постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення інвентаризації земель» від 23.05.2012 № 513.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції мотивував його тим, що відмова Луцької РДА у погодженні Підприємству технічної документації немотивована і необгрунтована, оскільки Луцька РДА зазначила лише посилання на нормативні акти, проте, не навела вичерпного переліку недоліків технічної документації, не вказала, яким саме вимогам законодавства не відповідає технічна документація, що позбавило ДП ДГ «Перемога» можливості усунути виявлені недоліки та подати на затвердження належним чином оформлену технічну документацію інвентаризації земель.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується із такими висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до статті 14 Закону України «Про землеустрій» до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, у сфері землеустрою, належать здійснення землеустрою, у тому числі забезпечення проведення державної інвентаризації земель; проведення державної експертизи документації із землеустрою у випадках та порядку, передбачених законом; вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
Статтею 22 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що землеустрій здійснюється на підставі: а) рішень органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою; б) укладених договорів між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою; в) судових рішень.
Згідно зі статтею 30 Закону України «Про землеустрій» погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом.
Відповідно до статті 57 Закону України «Про землеустрій», технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель включає:
а) завдання на складання технічної документації із землеустрою;
б) пояснювальну записку;
в) рішення Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про інвентаризацію земель (у разі якщо інвентаризація земель проводиться щодо земель державної чи комунальної власності);
г) копії документів, що містять вихідні дані, які використовувалися під час інвентаризації земель;
ґ) матеріали топографо-геодезичних вишукувань;
д) переліки земельних ділянок (земель) у розрізі за категоріями земель та угіддями, наданих у власність (користування) з кадастровими номерами, наданих у власність (користування) без кадастрових номерів, не наданих у власність чи користування, що використовуються без документів, які посвідчують право на них, що використовуються не за цільовим призначенням, невитребуваних земельних часток (паїв), відумерлої спадщини;
е) пропозиції щодо узгодження даних, отриманих у результаті проведення інвентаризації земель, з інформацією, що міститься у документах, що посвідчують право на земельну ділянку, та Державному земельному кадастрі;
є) робочий і зведений інвентаризаційні плани;
ж) матеріали погодження технічної документації із землеустрою, встановлені статтею 186 Земельного кодексу України.
За приписами статті 186 Земельного кодексу України схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель адміністративно-територіаль-них одиниць погоджуються, зокрема, територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин,
У разі розроблення схеми землеустрою і техніко-економічного обґрунтування використання та охорони земель району така документація із землеустрою додатково погоджується відповідними сільськими, селищними, міськими радами та районною державною адміністрацією.
Схема землеустрою і техніко-економічне обґрунтування використання та охорони земель району затверджуються районною радою.
Схеми землеустрою і техніко-економічні обґрунтування використання та охорони земель села, селища, міста затверджуються відповідною сільською, селищною або міською радою.
Технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації земель погоджується територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, і затверджується замовником технічної документації.
Оригінал відповідної документації із землеустрою подається розробником для погодження територіальному органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, а іншим органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування та іншим суб'єктам, які здійснюють погодження документації із землеустрою, - копії такої завіреної розробником документації.
Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування, інші суб'єкти, визначені цією статтею, зобов'язані протягом десяти робочих днів з дня одержання документації із землеустрою безоплатно надати або надіслати рекомендованим листом з повідомленням розробнику свої висновки про її погодження або про відмову в такому погодженні з обов'язковим посиланням на закони та прийняті відповідно до них нормативно-правові акти, що регулюють відносини у відповідній сфері.
Підставою для відмови у погодженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.
Вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель встановлює Порядок проведення інвентаризації земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2012 р. № 513.
З огляду на зазначені норми законодавства та встановлені у справі обставини, колегія суддів апеляційного суду погоджується із доводами позивача, що зі змісту відмови Луцької РДА неможливо встановити, яка саме невідповідність положень документації із землеустрою вимогам законодавства була підставою для відмови у її погодженні, оскільки посилання для відмови зроблені лише на норми законодавства, без їх деталізації, що, як зазначено вище, не дає можливості усунути недоліки документації із землеустрою чи оскаржити таку відмову як незаконну.
За таких обставин суд приходить до переконання про підставність позовних вимог Підприємства щодо визнання рішення відповідача протиправним та зобов'язання його до вчинення дій і правомірність задоволення таких вимог судом першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги зроблених судом першої інстанції висновків не спростовують, оскільки містять посилання на обставини, які не були вказані як підстави для відмови у погодженні документації із землеустрою.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Із урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції є законною, при ухваленні оскарженого судового рішення порушень норм матеріального та процесуального права ним допущено не було, тому підстави для скасування чи зміни рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст.160 ч.3, 195, 196, 198 п.1 ч.1, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Луцької районної державної адміністрації Волинської області залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 04 липня 2017 року в адміністративній справі № 803/708/17 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя Р. Й. Коваль судді В. В. Гуляк Н. М. Судова-Хомюк
Ухвала в повному обсязі складена 23 жовтня 2017 року.