
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 жовтня 2017 року справа № 813/2451/17
м. Львів, вул. Чоловського, буд. 2
17год. 29хв. зал судових засідань № 6
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Гулика А.Г.,
секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,
за участю:
представника позивача Дмитренка В.П.,
представника відповідача Дорош А.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Західінфо" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
встановив:
товариство з обмеженою відповідальністю "Західінфо" (далі - ТзОВ «Західінфо») звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0010351407 від 21.06.2017.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно прийняв оскаржене податкове повідомлення-рішення на підставі акта «Про проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Західінфо» (37073734) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2016» від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734, не підписаного посадовими особами контролюючого органу, а саме ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які проводили перевірку. Позивач вважає, що вказаний акт не може підтверджувати факт проведення документальної перевірки, відображати її результати та бути носієм доказової інформації про виявлені порушення.
Відповідач подав до суду заперечення на адміністративний позов, в якому проти позову заперечує, просить суд відмовити в задоволенні позову повністю. Заперечення обґрунтовані тим, що при проведенні планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Західінфо» встановлено факт порушення позивачем п.2.8, п.3.4, п.5.9, п.7.24 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15.12.2004 №637. Вказане порушення зафіксоване в Акті перевірки від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734, складеному у встановленому законом порядку та підписаному посадовими особами відповідача, які проводили перевірку. Відсутність в Акті перевірки підписів ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_4 пояснюється перебуванням вказаних посадових осіб відповідача у щорічній основній відпустці. Проте, в матеріалах перевірки є акт №13/01/1407/37073734 перевірки порядку дотримання порядку ведення операцій з готівкою від квітня 2017 року, який підписаний ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та посадовими особами позивача, який є складовою загального акта перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, наведених у позовній заяві. Просив суд позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, наведених у письмовому запереченні. Просила суд у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд дійшов висновку, що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю, з наступних підстав.
Позивач - ТзОВ «Західінфо» зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності 30.04.2010, код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ 37073734. Взяте на облік в органах державної податкової служби з 05.05.2010, перебуває на обліку у Личаківській ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області. Місцезнаходження позивача - 79069, м.Львів, вул.Шевченка, 341.
На підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст.77, п.82.1 ст.82 Податкового кодексу України (далі - ПК України) та відповідно до наказу відповідача від 31.03.2017 №1184 проведена планова виїзна документальна перевірка ТзОВ «Західінфо» (37073734) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2016. За результатами перевірки складено акт від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734 (далі - Акт перевірки).
Перевіркою встановлено порушення позивачем:
- п.7 П(С)БО 15, п.5, п.6, п.7, п.11, п.12 П(С)БО 16, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.135.1 ст.135, п.137.1 ПК України, в результаті чого занижено податок на прибуток на загальну суму 2209780грн.;
- п.198.1, п.198.3, п.198.5 «г» ст.198, п.200.1 ст.200 ПК України, в результаті чого занижено податок на додану вартість на суму 1999447,29грн.
На підставі вказаного Акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 №0010351407, яким застосував до позивача штрафні санкції за порушення законодавства, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів на суму 3070,40грн.
Не погоджуючись з вказаними податковим повідомленням-рішенням позивач звернувся до суду з вимогою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
Суд при вирішенні спору по суті виходить з такого.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові, виїзні або невиїзні), фактичні перевірки.
Згідно з п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до п.86.1 ст.86 ПК України результати перевірок (крім камеральних та електронних перевірок) оформлюються у вигляді акта або довідки, які підписують посадовими особами контролюючого органу та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення порушень під час перевірки складається акт. Якщо такі порушення вістуні, складається довідка.
Згідно з п.86.3 ст.86 ПК України акт (довідка) документальної виїзної перевірки, що визначено статтями 77 і 78 вказаного Кодексу, складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, реєструється у контролюючому органі протягом 5 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення встановленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Порядок оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами затверджених наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727 (далі - Порядок).
Відповідно до п.2 р.1 Порядку акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.1 р.2 Порядку результати документальних перевірок оформлюються у формі акта або довідки документальної перевірки. У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт документальної перевірки, а у разі відсутності порушень - довідка документальної перевірки. Акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках та підписується посадовими особами контролюючого органу, який проводив перевірку, а також посадовими особами платника податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою).
Пунктом 2 розділу 4 Порядку передбачено, що всі додатки, які складені під час перевірки та містять інформацію про діяльність платника податку (крім додатків, що містять інформацію службового характеру, аналіз фінансово-господарської діяльності платника податків та про опрацювання встановлених ризикових операцій, матеріали зустрічних звірок), відомості або таблиці, в яких згруповані факти однотипних порушень та порушень, які повторюються, підписуються посадовими особами контролюючого органу, які здійснили перевірку, та платником податків (керівником платника податків або уповноваженою ним особою) та додаються до двох примірників акта (довідки) документальної перевірки та є його (її) невід'ємною частиною.
Відповідно до п.2 р.5 Порядку акт (довідка) документальної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами контролюючого органу, які проводили перевірку, та реєструється в контролюючому органі протягом 5 робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або застосовують консолідовану сплату та у випадках проведення документальних перевірок дотримання законодавства з питань державної митної справи, - протягом 10 робочих днів), з дотриманням визначених у пункті 5 цього розділу вимог щодо реєстрації актів документальних перевірок.
Як вбачається з акта перевірки від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734, на підставі якого прийняте оскаржене податкове повідомлення-рішення, він не підписаний посадовими особами контролюючого органу, а саме ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4, які проводили перевірку. У графі навпроти їх прізвищ зазначено «відпустка».
Відповідно до направлень на перевірку від 12.04.2017 №2293, №2294 документальна планова виїзна перевірка ТзОВ «Західінфо» розпочалася 12.04.2017 та тривала 20 робочих днів, а згодом продовжена ще на 5 робочих днів відповідно до наказу ГУ ДФС у Львівській області від 15.05.2017 №1824. Таким чином, документальна планова виїзна перевірка ТзОВ «Західінфо» тривала з 12.04.2017 по 23.05.2017.
Суд встановив, що ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 брали участь у проведенні планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Західінфо» (37073734) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2015 по 31.12.2016, зокрема, здійснювали перевірку позивачем дотримання Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15.12.2004 №637.
За результатами вказаної перевірки складено акт (довідку) №13/01/1407/37073734 (без дати) перевірки дотримання порядку ведення операцій з готівкою, підписаний ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 та погоджений з директором ТзОВ «Західінфо» ОСОБА_6 і головним бухгалтером ТзОВ «Західінфо» ОСОБА_7, що підтверджується їх підписом на вказаному акті (а.с.30-31). В акті №13/01/1407/37073734 зафіксовано перевищення позивачем ліміту каси на суму 1535,20грн., що свідчить про порушення вимог п.2.8, п.3.4, п.5.9, п.7.24 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15.12.2004 №637. Вказане порушення позивач не оспорює.
Згідно з наказом ГУ ДФС у Львівській області від 13.05.2017 №109-В ДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 надана частина невикористаної основної оплачуваної відпустки з 25.05.2017 по 10.06.2017. З огляду на перебування у відпустці, вказані посадові особи відповідача не змогли підписати акт перевірки від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734.
Таким чином, суд встановив, що ГДІ ГУ ДФС у Львівській області ОСОБА_3 та ОСОБА_4 безпосередньо брали участь у проведенні документальної перевірки позивача, що тривала з 12.04.2017 по 23.05.2017. Результати проведеної ними перевірки зафіксовані в акті №13/01/1407/37073734, погодженому з представниками позивача, який є складовою частиною загального акта перевірки. Водночас, на момент підписання загального акта перевірки від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 перебували у щорічній відпустці, а тому, їх підпис на вказаному акті відсутній.
Оцінюючи вказану обставину суд бере до уваги, що вона не спростовує результатів перевірки та зафіксованих в акті перевірки від 29.05.2017 №651/13-01-14-12/37073734 порушень.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.33 Закону України «Про Національний Банк України» до повноважень Національного Банку України серед інших належить визначення порядку ведення касових операцій для банків, інших фінансових установ. Підприємств і організацій.
Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Національного Банку України від 15.12.2004 №637 (далі - Положення №637). Відповідно до п.2.8 вказаного Положення №637 підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) у межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки. Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для її переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.
За відсутності банків готівкова виручка (готівка) для переказу на банківські рахунки підприємства (підприємця) може здаватися до операторів поштового зв'язку та небанківських фінансових установ, які в установленому законодавством порядку отримали ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку.
Здавання готівкової виручки (готівки) здійснюється самостійно (у тому числі із застосуванням платіжних пристроїв та через пункти приймання готівки) або через відповідні служби, яким згідно із законодавством надано право на перевезення валютних цінностей та інкасацію коштів.
Здавання готівкової виручки (готівки) може здійснюватися для зарахування на будь-який банківський рахунок підприємства (підприємця) на його вибір.
Згідно з п.3.4.Положення №637 видача готівки з кас проводиться за видатковими касовими ордерами (додаток 3) або видатковими відомостями. Документи на видачу готівки мають підписувати керівник і головний бухгалтер або працівник підприємства, який на це уповноважений керівником. До видаткових ордерів можуть додаватися заява на видачу готівки, розрахунки тощо.
Відповідно до п.3.5 Положення №637 фізична особа розписується у видатковому касовому ордері або видатковій відомості про одержання готівки із зазначенням одержаної суми (гривень - словами, копійок - цифрами), використовуючи чорнильну або кулькову ручку з чорнилом темного кольору.
Згідно з п.7.23 Положення №637 для визначення понадлімітних залишків готівки в касі порівнюються записи про фактичні її залишки в касі за касовою книгою з установленим лімітом каси за кожний день незалежно від того, здійснювалися в цей день касові обороти (надходження і витрати готівки) чи ні. Якщо в періоді, що перевіряється, виявлено перевищення ліміту каси, то з'ясовується, протягом якого часу (у днях) і які понадлімітні суми не здавалися в установлені строки до банку і з якої причини, а також загальна сума понадлімітних залишків.
У абз.2 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12.06.1995 №436/95 за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах передбачено застосування фінансової санкції у вигляді штрафу в двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки за кожен день.
Відповідно до п.7.24 Положення №637 у разі виявлення під час перевірок видаткових касових ордерів або видаткових відомостей, у яких видача готівки з каси не підтверджена підписом одержувача (абзац другий пункту 3.5 цього Положення), сума готівки за такими видатковими документами додається до залишку готівки в касі виключно в день, у якому оформлено зазначені видаткові документи, і надалі зазначена сума не береться для розрахунку понадлімітних залишків готівки.
Як встановлено судом, під час проведення планової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Західінфо» виявлено факт видачі готівки з каси позивача 30.09.2015 згідно з видатковою відомістю №ВД-0000029 від 30.09.2015 за вересень 2015 року на суму 1705,20грн. - не підтверджений підписом одержувача 30.09.2015, а саме: ОСОБА_8 на суму 1705,20грн., що спричинило зберігання понадлімітної готівки в касі на кінець робочого дня 30.09.2015 у сумі 1535,20грн. (ліміт каси 170,00грн.). Вказаний факт позивачем не заперечується.
З огляду на відсутність у позивача (на кінець дня 30.09.2015 належним чином оформленого видаткового касового ордеру про видачу фізичній особі ОСОБА_8 з каси готівки у розмірі 1705,20грн., наявність якого є передумовою для виведення з каси підприємства понадлімітних коштів) відповідач застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції у в двократному розмірі сум виявленої понадлімітної готівки (1705,20?2?3070,40грн.).
Таким чином, факт порушення відповідачем п.2.8, п.3.4, п.5.9, п.7.24 Положення про проведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Національного Банку України від 15.12.2004 №637 підтверджується, зокрема, актом №13/01/1407/37073734 та визнається сторонами.
З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач правомірно застосував до позивача штрафні (фінансові) санкції у сумі 3070,40грн. Суд дійшов висновку, що оскаржене податкове повідомлення-рішення від 21.06.2017 №0010351407 є правомірним та скасуванню не підлягає.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положення ст. 9 КАС України передбачає, що суди при вирішенні справи керуються принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
у задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Західінфо" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.Г.Гулик