
Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2017 року Справа № П/811/1533/17
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Притула К.М., розглянувши у порядку письмового провадження в м. Кропивницькому справу за позовом Управління Держпраці у Кіровоградській області до Відділу освіти Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду
ВСТАНОВИВ:
Управління Держпраці у Кіровоградській області звернулось з позовом до відділу освіти Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відділу освіти Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (ЄДРПОУ 02144128, Кіровоградська область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 82) шляхом негайного зупинення експлуатації твердопаливних та водонагрійних котлів НІІСТУ - 5 теплопровідністю вище 100 квт, які розташовані в підвальному приміщенні навчальних закладів Соснівської та Родниківської філії, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працюючих.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв'язку з недопущення спричинення шкоди життю і здоров'ю працюючих є підстави для негайного зупинення у відділі освіти Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області ЕДРПОУ 02144128, Кіровоградська обл., Олександрівський р-н, смт. Олександрівка, ул. Незалежності України, 82) експлуатації твердопаливних та водонагрівних котлів ШСТУ-5 теплопровідністю вище 100 квт. які розташовані в підвальному приміщенні навчальних закладів Соснівської та Родниківської філій.
Позивач в судове засідання не з'явився про місце, день та час розгляду справи був повідомлений належним чином. До суду надав клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача до судового засідання надав клопотання про розгляд справи в порядку письмово провадження та надав письмові заперечення де просив в задоволені позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначив, що на момент будівництва Соснівська філія КЗ «Красносільське НВО» (1967р.), Родниківська філія КЗ «Красносілківське НВО» (1979р.) відповідно до проекту будівництва даних закладів, котлове господарство було передбачено в підвальних приміщеннях та відповідало нормам будівництва даних типів закладу. Для виведення одного котлового господарства з приміщення загальноосвітнього закладу у зазначені терміни потрібно приблизно 2,5 млн.грн. У разі негайного виведення котлового господарства, за межі закладу , як вимагає Управління Держпраці, потрібно для 2 загальноосвітніх закладів 5 млн.грн. У зв'язку з цим негайне виведення котлового господарства неможливе через брак фінансових ресурсів у районному бюджеті.
На даний час відділ освіти Олександрівської районної державної адміністрації розробив проект районної цільової програми по виведенню котелень з підвальних приміщень загальноосвітніх закладів на 2017-2022 роки. Зазначив, що у випадку закриття загальноосвітніх закладів відбудеться безпосереднє порушення прав учнів на отримання освітніх послуг та здобуття загальної середньої освіти, що згідно ч.2 ст. 53 Конституції України є обов'язковою.
Дослідивши наявні матеріали справи суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Наказом Управління від 18 серпня 2017 року №1034 та направлення на проведення перевірки від 18 серпня 2017 року №439, з 21 серпня по 29 серпня 2017 року посадовими особами Управління проведено планову перевірку відділу освіти Олександрівської алойної державної адміністрації Кіровоградської області (ЄДРПОУ 02144128), : розташованого за адресою: Кіровоградська обл., Олександрівський р-н, смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 82 на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з питань охорони праці, промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання виробничого об'єкта) від 29 серпня 2017 року № 889-ДП/17, яким встановлено 260 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких порушення, визначене у рядку №№ 206 та 233 таблиці розділу V, можуть створювати загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
- опалювальний водогрійний котел НІІСТУ-5, потужністю 100 квт розташований в підвальному приміщенні навчального закладу (Соснівська філія), що є порушенням вимог ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.4.9. ДБН В.2.5-77:2014 «Державні будівельні норми України», затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.09.2014 №252;
- опалювальний водогрійний котел НІІСТУ-5, потужністю 100 квт розташований в підвальному приміщенні навчального закладу (Родниківська філія), що є порушенням вимог ст.13 Закону України «Про охорону праці», п.4.9 ДБН В.2.5-77:2014 «Державні будівельні норми України», затверджено наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.09.2014 №252.
Примірник акту перевірки отримано без будь-яких зауважень або заперечень.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Законом України "Про охорону праці" визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров'я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Згідно ч.1 ст. 13 Закону України "Про охорону праці", роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Відповідно до ч.1 ст. 21 Закону України "Про охорону праці", виробничі будівлі, споруди, машини, механізми, устаткування, транспортні засоби, що вводяться в дію після будівництва (виготовлення) або реконструкції, капітального ремонту тощо, та технологічні процеси повинні відповідати вимогам нормативно-правових актів з охорони праці.
Частиною 3 статті 21 Закону України "Про охорону праці" встановлено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Статтею 27 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що нормативно-правові акти з охорони праці - це правила, норми, регламенти, положення, стандарти, інструкції та інші документи, обов'язкові для виконання.
Пунктом 7 статті 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки, зокрема, порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників (п. 2.26 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року N 826).
Загроза життю та здоров'ю працівників, згідно із п. 1.4 цього Положення, - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
З огляду на викладене, а також враховуючи те, що під час проведеної перевірки Відділу освіти Олександрівської районної державної адміністрації виявлено порушення вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю і здоров'ю працівників, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Кіровоградській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
В силу приписів п. 10 ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.
При цьому суд вважає за необхідне роз'яснити відповідачу, що згідно ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 162, 163 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов Управління Держпраці у Кіровоградській області - задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до відділу освіти Олександрівської районної державної адміністрації Кіровоградської області (ЄДРПОУ 02144128, Кіровоградська область, Олександрівський район, смт. Олександрівка, вул. Незалежності України, 82) шляхом негайного зупинення експлуатації твердопаливних та водонагрійних котлів НІІСТУ - 5 теплопровідністю вище 100 квт, які розташовані в підвальному приміщенні навчальних закладів Соснівської та Родниківської філії, у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю працюючих.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова відповідно до ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду К.М. Притула