Постанова № 69722426, 19.10.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
809/1338/17
Номер документу
69722426
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" жовтня 2017 р. справа № 809/1338/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Матуляка Я.П.,

при секретарі Мула Х.О.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1 в інтересах малолітнтого сина ОСОБА_3,

до відповідача: Центральної військово - лікарської комісії Міністерства оборони України Голови Центральної військово - лікарської комісії Михайлець В.Ю.,

про скасування протоколу за № 2300 від 18.06.2015 року та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

04.10.2017 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1) звернулася до Івано-Франквського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах малолітнтого сина ОСОБА_3 до Центральної військово - лікарської комісії Міністерства оборони України (далі - відповідач, ЦВЛК МОУ), та голови Центральної військово - лікарської комісії Михайлець В.Ю., про скасування протоколу за № 2300 від 18.06.2015 року та зобов'язання до вчинення дій.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач являється мамою малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1. Батько сина який є чоловіком позивачки був призваний на особливий період військової служби 28.01.2015 Коломийським РВК Івано-Франківської області. Помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, причиною смерті є внутрішньо-мозковий крововилив внаслідок гострої мозкової недостатності. У наказі командира військової частини - польова пошта В0425 від 28.04.2015 №67, про виключення зі списків частини солдата ОСОБА_6, зазначено, що смерть солдата пов`язана з виконанням обов`язків військової служби, але у висновку ЦВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця солдата ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, "помер від внутрішньо-мозкового крововиливу внаслідок гострої мозкової недостатності - 02.01.2015 року" - захворювання та причина смерті, так, пов`язані з проходженням військової служби. 20.07.2017 позивач звернулася до Івано-Франківського обласного військового комісаріату для отримання відповіді на звернення Івано-Франківського обласного військового комісаріату до голови Центральної військово - лікарської комісії з проханням переглянути висновок ЦВЛК, стосовно пов`язання смерті солдата ОСОБА_6, з виконанням обов`язків військової служби, через те, що він помер під час перебування у відрядженні. Листом від 21.02.2017 №3001 ЦВЛК відмовила у перегляді висновку та надала обґрунтування своєї позиції. Отримавши 20.07.2017 відповідь від 21.06.2017 №3001 позивачу стало відомо, що ЦВЛК відмовила та вказала, що підстав для перегляду протоколу №2300 від 18.06.2015 немає. Позивач також зазначає, що відомо про те, що солдат ОСОБА_6 на момент смерті, перебував у відрядженні, військова частина А0734 м. Полтава, куди прибув для отримання техніки на підставі наряду від 30.01.2015 військової частини А0106 м. Київ. У відрядженні ОСОБА_6 стало зле, він був доставлений до військового шпиталю м. Полтава, потім переведений до Полтавської обласної лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_4 помер, згідно наказу командира військової частини В0425 м. Суми №57 від 07.04.2015 про результати проведення спеціального розслідування, смерть солдата ОСОБА_6 трапилася під час перебування ним у відрядженні, що є підставою вважати, що даний випадок смерті мав місце під час виконання ним обов`язків військової служби. Позивач просить скасувати протокол ЦВЛК МОУ по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 18.06.2015 року у колишнього військовослужбовця ОСОБА_6, в якому причиною захворювання та причиною смерті, так, пов`язані з проходженням військової служби та зобов`язати центральну військово - лікарську комісію скласти протокол по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця ОСОБА_6, яка трапилася під час перебування ним у відрядженні, що є підставою вважати, що даний випадок смерті мав місце під час виконання ним обов`язків військової служби.

В судовому засіданні позивач та її представник вимоги позовної заяви підтримали, просили суд позов задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідачів Центральної військово - лікарської комісії Міністерства оборони України та голови Центральної військово - лікарської комісії Михайлець В.Ю., в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленнями про вручення поштових відправлень (рекомендовані) (а.с. 26-27). Своїм правом на подання письмових заперечень проти позову відповідачі не скористалися.

За змістом частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції Закону від 17.11.2011 року) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Судом, за умови належного повідомлення відповідачів про розгляд справи у відповідності до вимог частини 3 статті 33 та частини 3 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України, продовжено розгляд справи за відсутності відповідачів на підставі частини 4 статті 128 коментованого Кодексу.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення позивача та її представника, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, судом встановлено наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що у відповідності до витягу з наказу командира військової частини - польова пошта В0425 від 15.03.2015 №16 м. Суми солдата ОСОБА_6. який прибув для подальшого проходження військової служби з військової частини - польова пошта В0425 с. Сваричів Яворівського району Львівської області, з 15.03.2015 зараховано до списків особового складу частини, всі види забезпечення та призначено на посаду сапера інженерно - саперного відділення інженерно - саперного взводу інженерно - саперної роти з встановленням посадового окладу 530 грн. на місяць, 2 тарифний розряд (а.с. 18).

23.03.2015 згідно витягу із наказу командира військової частини - польова пошта В0425 від 23.03.2015 №30 м. Суми з 24.03.2015 відряджено солдата ОСОБА_6, сапера інженерно - саперного взводу, інженерно - саперної роти до військової частини пп А0734 м. Полтава, для отримання техніки на підставі наряду №100327 від 30.01.2015 військової частини А0106 м. Київ (а.с. 18).

Комісією, призначеною наказом командира військової частини - польова пошта В0425 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року № 31, у складі: голови комісії - тво командира бригади по роботі з особовим складом капітана юстиції ОСОБА_7; членів комісії: заступника командира інженерно - саперної роти по роботі з особовим складом старшого лейтенанта ОСОБА_8, начальника медичної служби майора м/с ОСОБА_9, проведено спеціальне розслідування відносно смерті солдата ОСОБА_6 від внутрішньо - мозкового крововиливу внаслідок гострої мозкової недостатності.

27.04.2015 згідно наказу командира військової частини В0425 №57 м. Суми Про результати проведення спеціального розслідування встановлено, що проведено службове розслідування відносно смерті солдата ОСОБА_6 від внутрішньо - мозкового крововиливу внаслідок гострої мозкової недостатності. Також встановлено, що у відрядженні ОСОБА_6 стало зле, він був доставлений до військового шпиталю м. Полтава, потім переведений до Полтавської обласної лікарні, де ІНФОРМАЦІЯ_4 помер. Тіло померлого ОСОБА_6, обстежено у Полтавському обласному патологоанатомічному бюро та на підставі обстеження виписано лікарське свідоцтво про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_4 №120, відповідно до якого смерть ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 настала у стаціонарі Полтавської обласної клінічної лікарні ІНФОРМАЦІЯ_4, згідно довідки про смерть від ІНФОРМАЦІЯ_4 причина смерті солдата ОСОБА_6 - внутрішньо - мозковий крововилив внаслідок гострої мозкової недостатності. Смерть солдата ОСОБА_6 трапилася під час перебування ним у відрядженні, що є підставою вважати, що даний випадок смерті мав місце під час виконання ним обов`язків військової служби. (а.с. 15). Дана причина смерті зазначена у лікарському свідоцтві про смерть №120 від ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с. 17).

28.04.2015 згідно витягу із наказу командира військової частини - польова пошта В0425 №67 м. Суми солдата ОСОБА_6, сапера інженерно - саперного відділення, інженерно - саперного взводу, інженерно - саперної роти групи інженерного забезпечення, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в результаті внутрішньо - мозкового крововиливу внаслідок гострої мозкової недостатності, з 29.04.2015 виключено зі списків особового складу частини, знято зі всіх видів забезпечення (а.с. 16).

19.04.2017 військовий комісар Івано-франківського обласного військового комісаріату звернувся до командира військової частини п.п В0425 м. Суми з листом за про направлення документів, оскільки Івано-франківський обласний військовий комісаріат вважає, що висновок ЦВЛК підлягає перегляду, у зв'язку із тим, що наявні підстави для пов`язання смерті солдата ОСОБА_6 з виконанням обов`язків військової служби, через те, що він помер під час перебування у відрядженні (а.с.11).

08.06.2017 військовий комісар Івано-франківського обласного військового комісаріату звернувся до голови Центральної військово-лікарської комісії з листом за про перегляд висновку ЦВЛК, у зв'язку із тим, що наявні підстави для пов`язання смерті солдата ОСОБА_6 з виконанням обов`язків військової служби, через те, що він помер під час перебування у відрядженні (а.с.13).

21.06.2017 Центральна військово-лікарська комісія Міністерства оборони України направила лист на звернення військового комісара Івано-франківського обласного військового комісаріату від 08.06.2017, в якому зокрема зазначено, що враховуючи те, що солдат ОСОБА_6 під час службового відрядження не знаходився у діючій армії (бойові завдання в АТО, у складі Миротворчих Сил ООН, при перебуванні в країнах, де велись бойові дії) причинний зв`язок його захворювання та причина смерті за протоколом засідання ЦВЛК №2300 від 18.06.2015 встановлено обґрунтовано, підстав для перегляду по теперішній час немає (а.с. 12).

На підставі п. 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", п. 2.2 "Інструкції про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій у Збройних силах України", затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.02.2001 року № 36, комісія дійшла висновку, що смерть солдата ОСОБА_6, трапилася під час перебування ним у відрядженні, що є підставою вважати, що даний випадок смерті мав місце під час виконання ним обов`язків військової служби.

Центральна військово-лікарська комісія МОУ надала належну оцінку всім, представленим на момент проведення військово-лікарської експертизи, медичним документам, про що свідчить розділ ІІ мотивувальної частини протоколу №2300 від 18 червня 2015 року (а.с.14) та постановила: захворювання солдата ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3 послужило причиною його смерті - " внутрішньо - мозковий крововилив внаслідок гострої мозкової недостатності". Захворювання і причина сперті, так, пов'язані з проходженням військової служби.

Спірні правовідносини у даній справі, а саме правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров'я в Україні регулюють Основи законодавства України про охорону здоров'я № 2801 XII від 19.11.1992 року.

Відповідно до ст. 70 цього Закону військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при військових комісаріатах і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

На виконання вказаної норми Закону в структурі Міністерства оборони України створені та діють військово-лікарські комісії при клінічних госпіталях, а також Центральна військово - лікарська комісія Міністерства оборони України, яка є органом забезпечення Міністерства оборони України, медичною установою спеціального призначення. Їй підпорядковані всі інші ВКЛ з питань військово-лікарської експертизи.

Повноваження ЦВЛК Міністерства оборони України визначені Положенням про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 зі змінами.

Відповідно до п.1.1. розділу І вказаного Положення визначає придатність за станом здоров'я до військової служби призовників, військовослужбовців та військовозобов'язаних, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Відповідно до п. 1.3 розділу І вказаного Положення основними завданнями військово-лікарської експертизи є зокрема визначення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтва) у військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, які призвані на збори, у осіб, звільнених із військової служби, а також причинного зв'язку захворювань, поранень, які заподіяли військовослужбовцям смерть.

У відповідності до п. 2.1 розділу II для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії (далі - ВЛК), штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання військово-лікарської комісії з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця.

Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно п. 2.2 розділу 2 зазначеного Положення штатні ВЛК є військово-медичними установами. Вони мають гербову печатку, кутовий штамп та утримуються за окремим штатом. До штатних ВЛК належать:

Центральна військово-лікарська комісія (далі - ЦВЛК);

ВЛК регіону;

ВЛК евакуаційного пункту;

ВЛК пересувної госпітальної бази.

Штатні ВЛК комплектуються лікарями із клінічною підготовкою за однією з лікарських спеціальностей (терапія, хірургія, неврологія, психіатрія, оториноларингологія, офтальмологія, організація охорони здоров'я тощо), з досвідом роботи у військових частинах та лікувальних закладах.

У відповідності до п.2.3.1. Положення ЦВЛК є органом військового управління, який здійснює керівництво ВЛК регіонів у Збройних Силах України та є керівним органом із військово-лікарської експертизи в Збройних Силах України.

Відповідно до п. 21.30 розділу ІІ Положення про військово-лікарську експертизу у Збройних силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року № 402 і зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 17.11.2008 року за №1109/15800 зі змінами, постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), яке призвело до смерті військовослужбовця, і причину смерті приймається в одному з формулювань, вказаних у пунктах 21.5, 21.6 розділу II Положення.

Відповідно до пп. "д" пункту 21.5 Розділу ІІ Положення постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювань, поранень, травм, контузій, каліцтв приймається з формулюванням: "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.

Як вбачається з матеріалів справи, причиною смерті ОСОБА_6 є "внутрішньо - мозковий крововилив внаслідок гострої мозкової недостатності", який на момент смерті перебував у службовому відрядженні.

Таким чином, оскільки причиною смерті ОСОБА_6 є саме захворювання, а не поранення, у ЦВЛК були відсутні підстави для прийняття постанови з формулюванням, передбаченим пп. "д" пункту 21.5 Розділу ІІ, а саме: "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов'язана з виконанням обов'язків військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, які не входять до складу діючої армії, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності. Військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов'язки військової служби, у випадках, передбачених частиною 3 статті 24 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу".

Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги встановлені в судовому засіданні обставини, що підтверджені належними та допустимими доказами, суд приходить до висновку, що ЦВЛК Міністерства оборони України при прийнятті оскаржуваної постанови з визначення причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв діяла в межах наданих їй повноважень, а таким чином, відсутні підстави для визнання незаконною, скасування такої постанови та відповідно зобов'язувати відповідача складати протокол по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв.

Згідно статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства щодо захисту інтересів осіб від порушень з боку органів державної влади та з огляду на положення ст. ст. 71, 72 КАС України, обов'язок доказування покладається в даному випадку на відповідача. Відповідачами доведено та матеріалами справи підтверджено законність та правомірність винесення оскаржуваного рішення, а тому суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Матуляк Я.П.

Постанова складена в повному обсязі 24.10.2017.