
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 жовтня 2017 р. Справа №805/1787/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 13:30
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кочанова П.В., при секретарі судового засідання Притулі С.С., розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн.,
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_2, довіреність від 03.01.2017р. № б/н
від відповідача - ОСОБА_1, паспорт
представник відповідача - Чумак І.М., договір від 02.06.2017р. №38
В С Т А Н О В И В:
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зобов'язаний провести капіталізацію платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання фізичної особи-підприємця відшкодувати шкоду, заподіяну здоров'ю працівника відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2007 року № 743 (далі - Прядок). Під час роботи у відповідача зі столяром ОСОБА_4 стався нещасний випадок, в результаті якого останній отримав виробничу травму. Відповідно до ст. 11, 15 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" позивачем проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які потерпіли на підприємстві, протягом її життя. З урахуванням даних Держстату України про середню очікувану тривалість життя осіб, позивачем була розрахована сума капіталізованих платежів, яку він і просить стягнути в судовому порядку.
Відповідачем через відділ документообігу та архівної роботи суду 30 серпня 2017 року надано заперечення та клопотання щодо строків звернення до адміністративного суду, в яких зазначив, що 18.07.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 за № 22600060006021285. Відповідно до статті 99 КАС України, позивачем, як суб'єктом владних повноважень, пропущено 6 місячний строк для звернення до суду з адміністративним позовом про стягнення капіталізованих платежів.
Крім того, в своєму запереченні відповідач зазначає, що ним було пройдено всю процедуру припинення підприємницької діяльності, яка була обов'язковою на той час. Даний факт підтверджується листом Добропільської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області від 15.08.2017 року за № 5144/10/08, в якому зазначено, що відповідно до розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року № 1588, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29.12.2011 року за № 1562/20300 ( діючого на той час) були проведені заходи по зняттю з податкового обліку фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, складена довідка про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП від 01.07.2014 року № 1405072200247 та довідка про відсутність зі сплати єдиного внеску за ф. № 3-ЄСВ від 01.07.2014 року № 1405078100096. В зв'язку з чим, у задоволенні позовних вимог позивача просив відмовити.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року за клопотанням представника позивача здійснено процесуальне правонаступництво та замінено Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Добропіллі Донецької області на Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року зупинено провадження по справі до 27 вересня 2017 року за клопотанням повноважного представника позивача для надання додаткових доказів, повноважний представник відповідача та відповідач не заперечували проти заявленого клопотання.
Разом з цим, ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 06 вересня 2017 року витребувано у Добропільської ОДПІ ГУ ДФС Донецької області відомості щодо отримання даних з ЄДР від 18.12.13 № 22600050005021285 щодо внесення рішення по ФОП ОСОБА_1 про припинення підприємницької діяльності; довідку про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів за ф. № 22-ОПП від 01.07.2014 року № 1405072200247 та довідку про відсутність зі сплати єдиного внеску за ф. № 3-ЄСВ від 01.07.2014 року № 1405078100096.
У судовому засіданні 27.09.2017 року представник відповідача підтримав своє письмове клопотання про залишення адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення без розгляду, викладене окремим клопотанням 13.09.2017 року, з урахуванням наданих додаткових письмових пояснень по справі.
У судовому засіданні повноважний представник позивача заперечував з приводу клопотання відповідача про залишення адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення без розгляду з тих підстав, що останнім пропущено строк звернення до суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року у задоволенні клопотання ОСОБА_1 про залишення позовної заяви позивача без розгляду в зв'язку з пропуском строку звернення до суду - відмовлено.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 вересня 2017 року зупинено провадження по справі до 17 жовтня 2017 року.
У судове засідання, призначене на 17 жовтня 2017 року з'явилися повноважні представники позивача, повноважний представник відповідача та відповідач.
Повноважний представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд їх задовольнити.
Повноважний представник відповідача та відповідач заперечували проти заявлених позовних вимог та просили суд відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін та відповідача, перевіривши доводи, викладені в адміністративному позові та письмові запереченнях, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом (ч.1 ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").
Наказом Виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 26.05.2017 року № 587 «Про припинення відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області» у відповідності до пунктів 4 та 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 1105-VI від 23.09.1999, керуючись статтями 104-107 Цивільного Кодексу України, статтями 15 та 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», припинено юридичну особу - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Добропіллі Донецької області ( 85000, Донецька область, місто Добропілля, проспект Шевченка, буд.2, код ЄДРПОУ - 25968286) шляхом реорганізації-приєднання до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Донецькій області ( 84122, Донецька область, місто Слов'янськ, вул.Свободи, буд.5, код ЄДРПОУ - 41325231).
Даний факт зазначений у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 була зареєстрована як платник страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м.Добропіллі Донецької області та взята на облік з 05 липня 2003 року (номер особової справи - НОМЕР_1).
Судом встановлено, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр) 18.07.2014 року до Єдиного державного реєстру внесено запис № 22600060006021285 про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 за її рішенням. Станом на час розгляду адміністративної справи у суді відповідач є фізичною особою.
17 січня 2005 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 було укладено Трудовий договір між працівником і фізичною особою.
Під час виконання своїх обов'язків, передбачених трудовим договором, 11 лютого 2005 року з найманим працівником ОСОБА_4 стався нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, даний факт підтверджується Актом № 1, форми Н- 1 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом від 23.03.2005 року, висновком МСЕК від 01 квітня 2005 року серія ДОН - 04 № 019093.
На обліку у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у м. Добропіллі особова справа потерпілого знаходиться з 01 квітня 2005 року. За висновком МСЕК від 01 квітня 2005 року, серія ДОН-04 № 019093 потерпілому встановлена стійка втрата професійної працездатності 10%, безстроково.
Постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві Донецької області Відділення Фонду у м.Добропілля від 12 квітня 2005 року № 71 було призначено страхові виплати ОСОБА_6. В постанові також зазначено, що виплату потерпілому проводить підприємство-страхувальник на якому працює потерпілий, Фонд відшкодовує виплату за виключенням суми, що виплачена за перші п'ять днів (а.с.54-56).
Постановою Фонду від 16.01.2017 року № 0517/6166/6166/10 «Про встановлення нового розміру щомісячної страхової виплати» ОСОБА_6, номер справи 6166, номер випадку 6166 - встановлено новий розмір щомісячної грошової суми в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку (вид виплати 410, КЕКВ 2730.03) в розмірі 160,00 грн. (а.с.16).
За результатом проведеної перевірки діяльності відділення Виконавчої дирекції Фонду у м.Добропілля за період роботи з 01.08.2015 року по 31.12.2016 року, посадовими особами Управлінням виконавчої дирекції Фонду в Донецькій області складено Акт від 24 березня 2017 року № 09-10/7, в якому зазначено, що ФОП ОСОБА_1 (НОМЕР_2) від 18.07.2014 року припинила підприємницьку діяльність, але відділенням не заявлені кредиторські вимоги по стягненню капіталізованих платежів та сума також не стягувалась в судовому порядку(а.с. 126-129).
Крім цього, попередньою комплексною перевіркою діяльності відділення ВД Фонду у м.Добропілля з 17 вересня 2015 року по 25 вересня 2015 року за період роботи Фонду з 01.07.2012 року по 31.07.2012 року не були виявлені порушення посадовими особами Фонду щодо звернення до суду за стягненням капіталізованих платежів.
Як встановлено з матеріалів справи, позивачем для визначення періоду, на який розраховувалася капіталізація платежів щодо осіб, яким безстроково встановлений відсоток втрати працездатності та призначені страхові виплати використано дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Державною службою статистики України.
Позивачем складений та наданий до суду розрахунок потреби у капіталізації коштів відповідача для розрахунку з потерпілими на виробництві станом на 31 березня 2017 року, відповідно до якого потреба в капіталізації коштів для розрахунку з потерпілим ОСОБА_4 становить 69 945,60 грн. (а.с.5).
Позивачем на виконання ухвали суду надана копія реєстраційної справи ОСОБА_1 ( номер особової справи НОМЕР_1), в якій зазначена дата реєстрації - 05.07.2003 року та дата зняття з обліку - 20.08.2014 року (а.с.97-118).
На виконання ухвали суду від 06 вересня 2017 року, Добропільською ОДПІ ГУ ДФС Донецької області надані:
- дублікат Довідки форми № 22-ОПП про відсутність заборгованості зі сплати податків, зборів від 01.07.2014 року № 1405072200247, в якій зазначено, що у зв'язку з прийняттям рішення про припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем про що до Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено запис 17.12.2014 року за № 22600050005021285 з відповідачем проведені остаточні розрахунки щодо платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи;
- дублікат Довідки форми № 3-ЄСВ про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску від 01.07.2014 року № 1405078100096, у зв'язку з прийняттям рішення про ліквідацію, в якій зазначено з відповідачем проведені остаточні розрахунки щодо платежів, стосовно яких контролюючими органами є фіскальні органи (а.с 155-157).
Вищезазначені довідки видані на підставі Акту проведення документальної позапланової перевірки Добропільською об'єднаною податковою інспекцією 30 травня 2014 року № 310/17-02/НОМЕР_2 (а.с.163-167).
За заявою відповідача у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності ОСОБА_1 управлінням Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької області проведено позапланову перевіру 18.02.2014 року за результатом якої складено довідку № 5 (а.с.168-179).
Також, відповідачем надана копія Довідки про відсутність заборгованості за страхувальником № 1, виданої Добропільською МВД Донецького ОВД ФСС з ТВП на підставі Акту перевірки (звірки заборгованості) від 19.02.2014 року № 24, в якій зазначено, що зобов'язання за страхувальником на дату зняття з обліку 0,00 грн., зобов'язання за Фондом на дату зняття з обліку 0,00 грн. (а.с.79) та довідка Добропільського міського центру зайнятості, в якій зазначено, що 08.01.2014 року було проведено позапланову перевірку ФОП ОСОБА_1 у зв'язку з ліквідацією за заявою платника (акт № 1 від 08.01.2014 року)(а.с.90).
Крім того, з Витягу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, вбачається наступне:
Дата надходження від органів Міндоходів, Пенсійного фонду України до державного реєстратора документів ( повідомлень, інформації), передбачених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця із зазначенням прізвища, імені та по батькові посадової особи, яка підписала документ:
Міндоходів, 05.02.2014, 50700400000088
Міндоходів, 01.07.2014, 50700400000074
При цьому, як зазначено в витязі з Єдиного державного реєстру у відповідній графі встановлений строк визначений фізичною особою-підприємцем або спадкоємцем, опікуном, піклувальником чи управителем майна фізичної особи-підприємця, для заявлення кредиторами свої вимог - 27.02.2014 рік.
Крім того, як встановлено судом, відповідач здійснював процедуру припинення підприємницької діяльності відповідно до Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV(без внесення змін ЗУ № 1258-VI1), а тому дані обставини спростовую доводи позивача про те, що тільки за результатом проведеної перевірки діяльності відділення Виконавчої дирекції Фонду у м.Добропілля, за якою складено Акт від 24 березня 2017 року за період роботи з 01.08.2015 року по 31.12.2016 року, посадовим особам Фонду стало відомо, що ФОП ОСОБА_1(НОМЕР_2) від 18.07.2014 року припинила підприємницьку діяльність. До того ж, під час проведення процедури припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 зверталась до відділення Виконавчої дирекції Фонду у м.Добропілля за довідкою про відсутність заборгованості. Зазначена довідка № 1, яка видана Добропільською МВД Донецького ОВД ФСС з ТВП на підставі Акту перевірки (звірки заборгованості) від 19.02.2014 року № 24 наявна в матеріалах справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку про наступне.
Спірні правовідносини регулюються положеннями Цивільного кодексу України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №1105-ХІV (далі Закон №1105-ХІV) та Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 за №765 (далі Порядок № 765).
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я, визначено Законом №1105-ХІV.
Основними принципами соціального страхування, зокрема, є: державна гарантія реалізації застрахованими особами своїх прав; обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальність роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.11 Закону № 1105-ХІV джерелами формування коштів Фонду, крім іншого, є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, наведеними нормами Закону №1105-ХІV передбачено обов'язок страхувальника проводити капіталізацію для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя.
Капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів, при цьому, визначено обов'язок суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута проводити капіталізацію страхових виплат у всіх випадках ліквідації (не лише у випадку ліквідації підприємства - банкрута, але й за інших підстав, передбачених законодавством), із застосуванням порядку, який передбачений постановою Кабінету Міністрів України «Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» №765.
Згідно пункту 1 Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю (далі по тексту - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 765 від 06.05.2000 року, відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута відшкодувати шкоду, заподіяну життю і здоров'ю громадян, у тому числі застрахованих у Фонді соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань.
Відповідно до абз.2 п.1 Постанови, капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.
За змістом пункту 3 Постанови капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.
Таким чином, наведеними нормами законодавства передбачено обов'язок суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута проводити капіталізацію для продовження страхових виплат особам, потерпілим на підприємстві, протягом їх життя.
Відповідно до статті 47 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV (в редакції, що діяла на момент внесення запису про припинення підприємницької діяльності) для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа має подати державному реєстраторові (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог.
У разі якщо після закінчення проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, але не раніше закінчення строку заявлення кредиторами своїх вимог фізичній особі не надані у встановленому законом порядку органом доходів і зборів та/або Пенсійного фонду України довідки про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або рішення про відмову в їх видачі, фізична особа - підприємець або уповноважена ним особа не раніше ніж через десять робочих днів з дня закінчення такого строку набуває право на подання державному реєстраторові документів, передбачених частиною одинадцятою статті 47 цього Закону, за винятком зазначених довідок, для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням за принципом мовчазної згоди. За наявності підстав, визначених абзацом першим цієї частини, державний реєстратор проводить державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за принципом мовчазної згоди, про що вносить відповідний запис до Єдиного державного реєстру.
Відповідно до п.5 ст.47 ЗУ № 755-IV органи державної податкової служби, Пенсійного фонду України під час проведення заходів щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням надсилають в електронній формі та на паперовому носії державному реєстраторові протягом десяти робочих днів з дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням одне з таких повідомлень, що має бути засвідчене підписом відповідної посадової особи у встановленому порядку, а саме: повідомлення про початок проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням; повідомлення про неможливість проведення позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
У разі надання державному реєстраторові повідомлення про неможливість проведення органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України позапланової перевірки, призначеної у зв'язку з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, таке повідомлення не пізніше двох місяців з дати публікації повідомлення про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням має бути замінено відповідним органом державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України повідомленням про проведення позапланової перевірки або повідомленням про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням.
Повідомлення про наявність заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням органами державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України надсилаються державному реєстраторові в електронній формі та на паперовому носії із зазначенням обґрунтованих обставин, які підтверджують проведення перевірки або неможливість її проведення, наявність грошових зобов'язань або заборгованості із сплати податків, зборів та/або єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування або наявність інших обставин, за яких фізичну особу - підприємця не може бути припинено, або про відкликання таких повідомлень.
Органи державної податкової служби та/або Пенсійного фонду України зобов'язані не пізніше десяти робочих днів з дати, коли вони дізналися про усунення обставин, які були підставою заперечень проти проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням, відкликати повідомлення про наявність таких заперечень.
Зазначені повідомлення мають бути засвідчені підписом відповідної посадової особи у встановленому порядку.
Форми повідомлень, зазначених у цій частині, порядок їх заповнення та подання державному реєстраторові встановлюються центральним органом державної податкової служби та Пенсійним фондом України відповідно.
Дата надходження до державного реєстратора повідомлень органів державної податкової служби, Пенсійного фонду України вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Згідно з п.6 ст.47 ЗУ № 755-IV документи, які подаються для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи -підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, приймаються за описом, копія якого в день надходження документів видається (надсилається поштовим відправленням) заявнику з відміткою про дату надходження документів.
Дата надходження документів для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
Пунктом 7 ст.47 ЗУ № 755-IV державний реєстратор має право залишити заяву про припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, яка передбачена частиною першою цієї статті, без розгляду, якщо: заява подана за неналежним місцем проведення державної реєстрації припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності; заява не відповідає вимогам частини першої цієї статті або частини першої статті 8; строк заявлення кредиторами своїх вимог, зазначений у заяві, не відповідає вимогам закону.
Відповідно до п.9 ст.47 ЗУ № 755-IV державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності, зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати надходження зазначених документів внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення щодо припинення фізичною особою - підприємцем підприємницької діяльності із зазначенням відомостей про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог і в той самий день передати органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України повідомлення про внесення такого запису.
Повідомлення про внесення запису до Єдиного державного реєстру про рішення фізичної особи - підприємця щодо припинення нею підприємницької діяльності публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
Відомості про дату публікації повідомлення, яке містить інформацію про строк заявлення вимог кредиторів щодо фізичної особи - підприємця, яка припиняє підприємницьку діяльність, підлягають наданню органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України не пізніше наступного дня з дати публікації такого повідомлення.
В пункті 11 ст.47 ЗУ № 755-IV зазначено, що для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше закінчення строку пред'явлення вимог кредиторів, зазначеного у заяві про припинення підприємницької діяльності, подає державному реєстраторові особисто (надсилає рекомендованим листом з описом вкладення) або через уповноважену особу такі документи:заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням; довідку відповідного органу державної податкової служби про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування.
У реєстраційній картці на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця така фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа письмово зазначає та підтверджує своїм особистим підписом, що нею вчинено всі передбачені законодавством дії стосовно порядку припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, включаючи завершення розрахунків з кредиторами (у тому числі із сплати податків, зборів, обов'язкових платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування).
Пунктом 17 ст.47 ЗУ № 755-IV за відсутності підстав для залишення документів, які передбачені частиною тринадцятою цієї статті, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.
Дата внесення до Єдиного державного реєстру запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем є датою державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем.
13.05.2014 року Верховною Радою України було прийнято Закон України №1258-VI1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом», (далі Закон №1258-VII) який набрав чиннооті через місяць з дня його опублікування (а саме з 08.07.2014).
Законом №1258-VII внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» в частині скасування двоетапної процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця за її рішенням та за судовим рішенням, що не повязано з банкрутством фізичної особи - підприємця, а також запроваджено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності таких осіб за заявницьким принципом не пізніше наступного робочого дня з дати надходження реєстраційної картки на проведення держаної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем або судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, що не повязано з її банкрутством.
Як вбачається з матеріалів справи та підтверджується доказами наявними в матеріалах справи відповідачем ОСОБА_1 пройдено процедуру припинення підприємницької діяльності за загальною процедурою. Даний факт підтверджується Актом проведення документальної позапланової перевірки Добропільською об'єднаною податковою інспекцією 30 травня 2014 року № 310/17-02/НОМЕР_2, довідкою №5 управління Пенсійного фонду України в м.Добропіллі та Добропільському районі Донецької про проведення позапланової перевірки 18.02.2014 року, Актом перевірки (звірки заборгованості) від 19.02.2014 року № 24 Добропільською МВД Донецького ОВД ФСС з ТВП.
Разом з цим, суд зазначає, що пунктом 5.9 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, було встановлено, що для покриття витрат Фонду потерпілим на виробництві, які працювали на підприємствах, що ліквідовані (якщо вони не мають правонаступника), кошти до Фонду сплачуються страхувальником згідно з Порядком капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №765 від 06.05.2000 року.
Постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України №31 від 30 листопада 2010 року Постанову правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництвіта професійних захворювань України від 12 липня 2007 року N36 "Про затвердження Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України" визнано такою, що втратила чинність.
Із змісту позовних вимог вбачається, що розрахунок сум капіталізованих платежів позивачем здійснено на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю.
Поряд із цим, суд зазначає, що приписи вищевказаного Порядку після втрати чинності вищезазначеною Інструкцією поширюються лише на правовідносини, пов'язані із процедурою банкрутства боржника.
Разом із тим, судом встановлено, що діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 припинена на підставі прийняття останньою відповідного рішення, що унеможливлюють застосування до спірних правовідносин положень зазначеного Порядку.
Крім того, суд зазначає, що позивач не звертався з відповідним листом- претензією до ОСОБА_1 про стягнення суми капіталізованих платежів до звернення до суду із вказаним адміністративним позовом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що здійснений позивачем розрахунок капіталізованих платежів в розмірі 69 945,60 грн. не ґрунтується на приписах норм матеріального права, що виключає можливість задоволення позовних вимог.
На підставі статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розподіл судових витрат не розглядається.
Керуючись статями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні позовних вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі Добропільського відділення до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення капіталізованих платежів у розмірі 69 945,60 грн. - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 17 жовтня 2017 року в присутності представника позивача, представника відповідача та відповідача.
Постанова у повному обсязі складена та підписана 20 жовтня 2017 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинстваУкраїни, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Кочанова П.В.