Постанова № 69708943, 23.10.2017, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.10.2017
Номер справи
820/3208/17
Номер документу
69708943
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

23 жовтня 2017 р. № 820/3208/17

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шляхової О.М., розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до Публічного Акціонерного Товариства "КАРАВАЙ" про стягнення заборгованості -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Публічного Акціонерного Товариства "КАРАВАЙ", в якому просить суд: стягнути з Публічного Акціонерного Товариства "КАРАВАЙ" (ЄДРПОУ 00384414) капіталізовані платежі відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харкові у розмірі 424 964,30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до вимог п. 1 ч. 1 ст. 112, ст. 1205 Цивільного кодексу України, ч. 1 ст. 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 року №765 відповідач зобов'язаний провести капіталізацію у ліквідаційний процедурі страхових платежів у сумі 424964,30 грн., як страхувальника, який ліквідується.

Ухвалою суду від 10 жовтня 2017 року провадження по справі зупинялось на підставі поданого представником позивача клопотання про те, що триває процедура реорганізації Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, у зв'язку із чим провадження по справі зупинялось.

Ухвалою суду від 23.10.2017 року провадження по справі поновлено у зв'язку із тим, що відпали обставини, які були підставою для зупинення провадження.

Ухвалою суду від 23.10.2017 року замінено первинного позивача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові на Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в межах заявлених позовних вимог (код 41433726; майдан Конституції, б. 1 Палац праці, 3 під'їзд, м. Харків, 61200).

У судове засідання, призначене на 23 жовтня 2017 року, представники сторін не прибули, були повідомлені своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Представник позивача через канцелярію суду 23.10.2017 року надав заяву, в якій просив суд розглядати справу в порядку письмового провадження.

На підставі вищевикладеного, відповідно до положень ст. 41, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представників сторін в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.

Вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав.

Судом встановлено, що Публічне Акціонерне Товариство "КАРАВАЙ" перебуває на обліку у Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків та професійних захворювань України в м. Харкові, як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, 07.05.2017 р. Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхуванні від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у м. Харкові отримало данні від Державного реєстратора стосовно ПАТ "Каравай" (код ЄДРПОУ 00384414) про внесення до ЄДР запису про рішення засновника (учасників) або уповноваженого ним органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації.

Відділення подало письмову заяву від 31.05.2017р. №2414/06-05 із грошовими вимогами капіталізованих платежів у розмірі 424964,30 грн. (чотириста двадцять чотири тисячі, дев'ятсот шістдесят чотири грн. 30 копійок) у межах ліквідаційної процедури щодо капіталізованих платежів, а також документи, що їх підтверджують (а.с. 7). Заяву було направлено голові ліквідаційної комісії ПАТ "Каравай" ОСОБА_1

06 червня 2017 р., цінний лист уповноваженою особою відповідача було отримано, що підтверджується повідомленням про відправлення. На цей час відповіді від голови ліквідаційної комісії до відділення не надходило.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов наступного висновку.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " №1105-XIV від 23.09.1999 р. в редакції Закону України №77- VIII від 28.12.2014 р." (далі - Закон №1105-XIV)

Згідно п. 1 ст. 11 Закону №1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є страхові внески страхувальників та застрахованих осіб, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.1 ч. 2 ст. 11 Закону кошти Фонду використовуються на: 1) виплату матеріального забезпечення, страхових виплат та надання соціальних послуг, фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених цим Законом;

У відділенні Фонду отримують страхові виплати потерпілі від нещасного випадку на виробництві: ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 у наслідок нещасного випадку на виробництві, яке сталося під час роботи у відповідача 25 грудня 1998 р. (а.с. 11-14); ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, у наслідок нещасного випадку на виробництві, яке сталося під час роботи у відповідача 06 вересня 1991 р. (а.с. 15-20); ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 у наслідок нещасного випадку на виробництві, яке сталося під час роботи у відповідача 30 листопада 1983 року (а.с. 21-24); ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_4 у наслідок нещасного випадку на виробництві, яке сталося під час роботи у відповідача 26 червня 1980 р.

У зв'язку із розпочатою ліквідаційною процедурою боржника, з метою забезпечення подальших вищезазначених виплат у відповідності до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства перед громадянами внаслідок заподіяної шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000р. №765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Порядок) відділення розрахувало капіталізацію платежів потерпілим від нещасного випадку на виробництві у сумі 424964,30грн. (чотириста двадцять чотири тисячі, дев'ятисот шістдесят чотири грн. 30 копійок ).

Розрахунок проведено на підставі таблиць смертності та очікуваної тривалості життя, наданих Держкомстатом України.

Капіталізація платежів розраховується на період, що визначається за таблицями середньої очікуваної тривалості життя для чоловіків і жінок та їх віком на момент здійснення капіталізації, наданих управлінням статистики.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 112 Цивільного кодексу України у разі ліквідації платоспроможної юридичної особи вимоги її кредиторів задовольняються у першу чергу щодо відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, та вимоги кредиторів, забезпечені заставою чи іншим способом.

За змістом ч. 3 ст. 110 цього Кодексу якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.

Частиною другою ст.1205 ЦК України встановлено, що у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним ст.1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам, у порядку встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом. В даному випадку такими законодавчими актами є Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування " №1105- XIV від 23.09.1999 р. та Порядок №765.

Порядок ліквідації юридичної особи визначено Цивільним та Господарськими Кодексами України. На виконання вимог ст.105 ЦК України «Комісія вживає усіх можливих заходів щодо виявлення кредиторів, а також письмово повідомляє їх про припинення юридичної особи.»

Відповідно ст. 111 ЦК України, ліквідаційна комісія після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами складає проміжний ліквідаційний баланс, який містить відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог, а також про результати їх розгляду.

Приписами пункту 2 ст. 45 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» 14 травня 1992 року № 23 43-XIІ визначено черговість задоволення кредиторських вимог. Так, у другу чергу задовольняються: вимога із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві, визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 р. № 1105-XIV (далі по тексту - Закон № 1105-XIV).

Основними принципами страхування від нещасного випадку є серед іншого: обов'язковість страхування осіб відповідно до видів соціального страхування та можливості добровільності страхування у випадках, передбачених законом; державні гарантії реалізації застрахованими особами своїх прав; обов'язковість фінансування Фондом витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; відповідальності роботодавців та Фонду за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом (ст. 3 Закону № 1105-XIV).

В силу вимог п. 1 ч. 2 ст. 15 Закону № 1105-XIV роботодавець як страхувальник зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг згідно із цим Законом.

За змістом статей 4, 5 цього Закону Фонд - це некомерційна самоврядна організація, яка провадить збір та акумулювання страхових внесків.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 11 Закону № 1105-XIV джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Капіталізація платежів платоспроможної юридичної особи, яка ліквідується, здійснюється на підставі Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю і здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06 травня 2000 року № 765 "Про реалізацію статей 45 і 92 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі по тексту - Порядок № 765).

Відповідно до абзацу 2 пункту 1 Порядку № 765 капіталізація платежів здійснюється щодо кожної особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідності виплати майбутніх платежів. Під час розрахунку сум цих платежів повинні враховуватися заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати по догляду за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів та види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, необхідність сплати одноразової допомоги у зв'язку з травмою або професійним захворюванням, які можуть призвести до смерті потерпілого, а також інших виплат, передбачених законодавством.

За змістом пункту 3 Порядку № 765 капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та їх віком на момент здійснення капіталізації.

Згідно з п. 5-1 Порядку №765 у вимогах Фонду до суб'єкта підприємницької діяльності, щодо якого порушено справу про банкрутство, зазначається сума, визначена з урахуванням кожного платежу, що підлягає капіталізації.

Суми платежів, капіталізованих відповідно до зазначених вимог у процесі ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності - банкрута, перераховуються ліквідатором (арбітражним керуючим) робочому органу виконавчої дирекції Фонду, у якому суб'єкт підприємницької діяльності перебуває на обліку.

Аналізуючи положення чинного законодавства, суд дійшов до висновку про необхідність стягнення з відповідача суми капіталізованих платежів розмірі 424964,30 грн.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України, під час прийняття постанови суд вирішує чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.

Відповідно до частини першої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до положень ст. ст. 69, 70, 71 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

На підставі викладеного вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог, через що позов підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області до Публічного Акціонерного Товариства "КАРАВАЙ" про стягнення суми - задовольнити.

Стягнути з Публічного Акціонерного Товариства "КАРАВАЙ" (вул. Гв. Широнінців б. 1-А, м. Харків, 61153, код ЄДРПОУ 00384414) на користь Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в особі Харківського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області (просп. Гагаріна, буд. 1, офіс 309, 311, 312, м. Харків, 61001) капіталізовані платежі у розмірі 424964,30 грн. (чотириста двадцять чотири тисячі, дев'ятсот шістдесят чотири грн. 30 копійок) на розрахунковий рахунок 37178400900002 в ГУДКСУ в Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 38774663.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Шляхова О.М.