
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2017 р. Справа №818/1291/17
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гелета С.М., суддів Соп'яненко О.В., Павлічек В.О.
за участю секретаря судового засідання - Мороз Т.М.,
позивача - ОСОБА_1, представника відповідача - Іващенко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1291/17 за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинитини дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України від 28.04.2017, оформлене листом № 5928/І/99-99-04-04-01-14 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій; зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо надання статусу учасника бойових дій від 20.10.2016, яка направлена листом від 17.02.2017 № 1085; зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач є службовою особою правоохоронного органу, має звання лейтенанта податкової міліції, працює у слідчому управлінні фінансових розслідувань ГУ ДФС у Сумській області. На підставі наказу ДФС України був відряджений у розпорядження ГУ ДФС у Донецькій та ГУ ДФС у Луганській областях на період з 05.11.2015 по 03.12.2015. Наказами ДФС України відрядження ОСОБА_1 продовжувалось декілька разів та тривало до 06.03.2016. В квітні 2016 позивач звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій. Рішенням комісії, оформленим листом № 5928/І/99-99-04-04-01-14, у наданні позивачу статусу учасника бойових дій відмовлено із посиланням на те, що надання статусу учасника бойових дій іншим працівникам ДФС окрім осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення АТО без внесення змін до чинного законодавства не вбачається за можливе.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив суд їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав та зазначив, що відповідно до пункту 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та п. 2 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення статус учасника бойових дій, серед іншого, надається особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Тобто чинне законодавство України передбачає можливість надання статусу учасника бойових дій лише особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС до яких позивач не відноситься.
Заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 працює в органах податкової міліції, а саме на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області, має спеціальне звання лейтенант податкової міліції.
Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 27.10.2015 № 3462-о позивача було відряджено до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області на період з 05.11.2015 по 03.12.2015 (а.с. 22-23).
Наказом ДФС України "Про продовження відрядження працівників податкової міліції" від 27.11.2015 № 3751-о відрядження ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 04.12 по 01.01.2016 (а.с. 25-26).
Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 08.12.2015 року № 3902-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 02.01.2016 по 30.01.2016 (а.с. 29-30).
Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 25.01.2016 року № 104-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 31.01.2016 по 28.02.2016 (а.с. 33).
Наказом ДФС України "Про відрядження працівників податкової міліції" від 19.02.2016 року № 434-о відрядження позивача до Головного управління ДФС у Донецькій області та Головного управління ДФС у Луганській області продовжено на період з 29.02.2016 по 06.03.2016 (а.с. 36).
Довідкою про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 10.02.2017 № 3685/99-99-21-10-01-18д, виданою начальником Головного міжрегіонального управління оперативного забезпечення зони проведення АТО (м. Київ, м. Краматорськ, м. Слов'янськ) Державної фіскальної служби України полковником податкової міліції Власовим О.С. підтверджено, що позивач дійсно в період з 05.11.2015 по 06.03.2016 року безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей. В зазначеній довідці вказано, що вона є підставою для надання позивачу статусу учасника бойових дій.
У квітні 2017 позивач звернувся до Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій (а.с. 14-15).
Листом від 28.04.2017 року № 5928/І/99-99-04-04-01-14 "Про надання інформації" відповідач повідомив ОСОБА_1 про те, що Комісією прийнято рішення відмовити в наданні статусу учасника бойових дій працівникам (в т.ч. колишнім) слідчих підрозділів фінансових розслідувань ДФС, які відряджались до головних управлінь ДФС у Донецькій та/чи Луганській областях, у зв'язку з чим було повернуто позивачу направлені до Комісії заяву та матеріали (а.с. 12-13).
Зі змісту вищевказаного листа та пояснень представника ДФС України судом встановлено, що підставою відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій стало те, що вказаний статус може бути наданий лише особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України, про що було прийняте рішення, оформлене протоколом №5 від 25.04.2017р..
Суд вважає зазначені доводи помилковими, виходячи з наступного.
Спеціальним законом, який визначає правовий статус ветеранів війни, забезпечує створення належних умов для їх життєзабезпечення, сприяє формуванню в суспільстві шанобливого ставлення до них є Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551).
Відповідно до статті 4 вказаного Закону ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.
Згідно зі статтею 5 Закону № 3551 учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Відповідно до п. 19 ч. 1 статті 6 Закону № 3551 учасниками бойових дій визнаються, зокрема, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Також, зазначено, що Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (надалі по тексту - Порядок).
Зокрема, п. 2 зазначеного Порядку визначено, що статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейським, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Основні завдання та функції ДФС визначені Положенням про Державну фіскальну службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 року № 236.
21.08.2014 року наказом ДФС України № 60 затверджено Положення про Головне управління ДФС України у Сумській області (надалі по тексту - Положення № 60).
Пунктом 1 Положення № 60 передбачено, що ГУ ДФС у Сумській області є територіальним органом ДФС України.
Отже, суд приходить висновку, що оскільки позивач працює в органах податкової міліції, а саме на посаді старшого слідчого з особливо важливих справ першого відділу розслідувань кримінальних проваджень слідчого управління фінансових розслідувань Головного управління ДФС у Сумській області, має спеціальне звання лейтенанта податкової міліції, то він відноситься до категорії осіб які працюють в органах ДФС України.
Крім того, суд зазначає, що порядок розгляду матеріалів та надання статусу учасника бойових дій у Державній фіскальній службі встановлений Положенням про Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2016 року № 957, зареєстрованого в Мін'юсті 30.11.2016 року № 1553/29683 (далі - Положення № 957).
Відповідно до п. 1 Положення № 957 Комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України (далі - Комісія) утворюється відповідно до пункту 5 Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 року № 413.
Згідно п.п. 5 п. 2 Положення № 957 Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав.
Вичерпний перелік підстав для відмови в наданні статусу учасника бойових дій встановлений пунктом 7 Положення № 957:
відсутність документів, що містять достатні докази безпосередньої участі особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення;
надання недостовірних даних про особу;
виявлення факту підроблення документів про участь в антитерористичній операції, у забезпеченні її проведення;
наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення особою умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину в період участі в антитерористичній операції.
Зазначені підстави є вичерпними та не підлягають розширеному тлумаченню.
Однак рішення відповідача - Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України про відмову позивачу в наданні статусу учасника бойових дій, оформлене протоколом №5 від 25.04.2017р., про яке позивача проінформовано листом від 28.04.2017 року № 5928/І/99-99-04-04-01-14 не містить жодних підстав для відмови, передбачених Положенням № 957.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на встановлені у справі обставини, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення суб'єкта владних повноважень не відповідає вимогам встановленим ч. 3 ст. 2 КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В процесі судового розгляду справи відповідачем не доведено, що при прийнятті оскаржуваного рішення він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що рішення відносно позивача про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій було прийнято 25.04.2017р., що оформлено протоколом № 5, а 28.04.2017р. було листом проінформовано позивача про прийняте рішення.
Враховуючи встановлені обставини, спірний висновок Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, викладене в протоколі №5 від 25.04.2017, про що повідомлено листом від 28.04.2017 №5928/і/99-99-04-04-01-14, в частині відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій є протиправним та таким, що підлягаю скасуванню, а позовні вимоги щодо скасування рішення Комісії в частині відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій та зобов'язання Комісії повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій підлягають задоволенню.
При цьому суд відмовляє в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Комісії прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій з огляду на наступне.
Відповідно до п. 1 розділу ІІ Положення № 957 Комісія призначена для прийняття рішень про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій, розгляду та вивчення поданих заяв та інших матеріалів, які є підставою для надання статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції Державної фіскальної служби України (ДФС), які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах проведення антитерористичної операції.
Також, згідно з п. 2 розділу ІІ Положення № 957 Комісія має право відмовляти в наданні статусу учасника бойових дій у разі відсутності підстав; приймати рішення про надання (позбавлення) статусу учасника бойових дій особам рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС.
Тобто суд приходить висновку, що виключно Комісії належить право надавати або відмовляти у наданні статусу учасника бойових дій, а тому суд не може підміняти повноваження Комісії зобов'язуючи надавати статус учасника бойових дій.
Крім того, суд наголошує, що єдиною підставою відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій є лише не віднесення його посади до осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС України, до яких, на думку Комісії, позивач не належить.
Інші підстави для відмови, а саме чи брав участь позивач безпосередню в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України Комісією не досліджувалися, зміст протоколу №5 від 25.04.2017р. такі обставини не відображають..
Виходячи з вищевикладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги в частині зобов'язання Комісії прийняти рішення про надання ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинитини дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України, викладене в протоколі №5 від 25.04.2017, про що повідомлено листом від 28.04.2017 №5928/і/99-99-04-04-01-14, в частині відмови у наданні ОСОБА_1 статусу учасника бойових дій.
Зобов'язати Комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій у Державній фіскальній службі України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 23.10.2017.
Головуючий суддя С.М. Гелета
Судді О.В. Соп'яненко
В.О. Павлічек