Ухвала суду № 69708602, 20.10.2017, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.10.2017
Номер справи
813/3597/17
Номер документу
69708602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 У Х В А Л А

про забезпечення адміністративного позову

20 жовтня 2017 року Справа № 813/3597/17

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючий суддя Грень Н.М.,

секретар судового засідання Гавірко О.О.,

представник позивача без виклику,

представник відповідача без виклику,

розглянув у попередньому судовому засіданні заяву про вжиття заходів забезпечення позову в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіпр» до Державної архітектурно-будівельної інспекції про визнання протиправними і скасування рішень, -

в с т а н о в и в :

На розгляд до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Скіпр» до Державної архітектурно-будівельної інспекції, із вимогами: «визнати протиправними та скасувати рішення від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво за вказаною адресою ТзОВ «Скіпр» наступних багатоквартирних житлових будинків - №2, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №150; №3, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №151; №5, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №190; №6, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №191; №7, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №192; №8, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №193».

Ухвалою судді від 19.10.2017 року було відкрито провадження у даній адміністративній справі.

18 жовтня 2017 року представник позивача звернувся до суду із заявою про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом зупинення дії оскаржуваних рішень від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ «Скіпр» за адресою: м.Львів, вул.Княгині Ольги, 1-5 наступних багатоквартирних житлових будинків - №2, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №150; №3, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №151; №5, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №190; №6, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №191; №7, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №192; №8, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №193 та зупинення вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання оскаржуваних рішень.

В обґрунтування заяви представник позивача зазначив, що у разі не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову може бути заподіяна шкода правам свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, та захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів. Представник наголошує, що скасовані відповідачем містобудівні умови та обмеження, є вихідними даними в будівництві, що здійснюється. Більш того, представник позивача зазначає, що на даний час на підставі декларацій про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованих Інспекцією ДАБК у м.Львові підрядником будівництва ТзОВ «Гранд містобуд» проведено певні роботи. Водночас, на переконання сторони позивача, скасування містобудівних умов та обмежень забудови є підставою для скасування всіх наступних дозвільних документів по вказаних об'єкту будівництва і як наслідок зупинення виконання будівельних робіт, що завдасть майнової шкоди як позивачу, так і третім особам, а окрім того, наведене матиме наслідком не лише підрив ділової репутації Підприємства, але і спричинить відсутність у майбутньому інвестицій.

Розглянувши заяву представника позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що таке клопотання підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Частинами 1, 3 ст.117 КАС України передбачено, що суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. Подання адміністративного позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб'єкта владних повноважень, але суд у порядку забезпечення адміністративного позову може відповідною ухвалою зупинити дію рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються.

У пункті 17 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008р. № 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ» зазначено, що судам необхідно враховувати, що згідно з частинами третьою та четвертою статті 117 КАС України забезпечення позову в адміністративних справах допускається лише у двох формах: 1)зупинення дії рішення суб'єкта владних повноважень чи його окремих положень, що оскаржуються; 2) заборони вчиняти певні дії. Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним. В ухвалі про забезпечення позову суд повинен навести мотиви, з яких він дійшов висновку про існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також вказати ознаки, які свідчать про очевидність протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.

Судом з матеріалів справи встановлено, Управлінням архітектури та урбаністики Департаменту містобудування Львівської міської ради було видано позивачу містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки: на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №2 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 24.02.2017 року №150; на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №3 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 24.02.2017 року №151; на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №5 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 10.03.2017 року №190; на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №6 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 10.03.2017 року №191; на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №7 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 10.03.2017 року №192; на будівництво ТзОВ «Скіпр» багатоквартирного житлового будинку №8 у складі багатофункціонального комплексу на вул.Княгині Ольги, 1-5 у м.Львові, які затверджені рішенням Виконавчого комітету ЛМР від 10.03.2017 року №193.

29 вересня 2017 року головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури в містобудування Департаменту державної архітектурно будівельної інспекції у Львівській області Федівим Р.М. були прийняті рішення про скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТОВ «Скіпр» вищезгаданих багатоквартирних житлових будинків.

Відповідно до ст.26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: 1)отримання замовником або проектувальником вихідних даних; 2)розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; 3)затвердження проектної документації; 4)виконання підготовчих та будівельних робіт; 5)прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; 6)реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно з ч.1 ст.29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», основними складовими вихідних даних є: 1)містобудівні умови та обмеження; 2)технічні умови; 3)завдання на проектування.

Відповідно до частин 3, 8 статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», містобудівні умови та обмеження є одними з основних складових вихідних даних для проектування об'єкта будівництва. Містобудівні умови та обмеження є чинними до завершення будівництва об'єкта незалежно від зміни замовника.

Таким чином, містобудівні умови та обмеження є невід'ємною складовою проектування та будівництва об'єктів. Відповідно їх відсутність/скасування виключає можливість розпочати будівництво відповідного об'єкту архітектури або ж завершити процес такого будівництва.

Судом з'ясовано, що на підставі зазначених містобудівних умов та обмежень позивачем розпочато та ведеться будівництво багатоквартирних житлових будинків. На підставі декларацій про початок виконання будівельних робіт, зареєстрованих Інспекцією ДАБК у м.Львові підрядником будівництва ТзОВ «Гранд містобуд» проведено певні роботи.

Тож, оскільки скасування дії містобудівних умов та обмежень згідно рішення від призведе до фактичного зупинення будівництва Товариства багатоквартирних житлових будинків, відповідно буде заподіяно шкоду правам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, а позивачем - понесені матеріальні збитки внаслідок зупинення будівництва. В свою чергу, для відновлення будівельних робіт та залучення до цього процесу інших ресурсів необхідно буде докласти значних зусиль та матеріальних витрат.

Крім цього, скасування містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки може стати підставою для повного зупинення будівництва. А також неналежне виконання договірних зобов'язань, пов'язаних із здійсненням будівництва, з боку позивача є підставою для пред'явлення контрагентами вимог щодо розірвання таких договорів, сплати штрафних санкцій (пені, неустойки), повернення коштів, тощо.

Аналізуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість заяви представника позивача про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, шляхом зупинення дії оскаржуваних рішень від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ «Скіпр» за адресою: м.Львів, вул.Княгині Ольги, 1-5 наступних багатоквартирних житлових будинків - №2, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №150; №3, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №151; №5, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №190; №6, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №191; №7, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №192; №8, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №193 та заборони вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання оскаржуваних рішень, до ухвалення рішення у справі.

Керуючись ст.ст. 117, 118, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

у х в а л и в :

1.Заяву про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову задовольнити повністю.

До ухвалення рішення у справі:

2.Зупинити дію оскаржуваних рішень від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ «Скіпр» за адресою: м.Львів, вул.Княгині Ольги, 1-5 наступних багатоквартирних житлових будинків - №2, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №150; №3, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №151; №5, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №190; №6, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №191; №7, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №192; №8, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №193.

3.Заборонити вчиняти будь-які дії, спрямовані на виконання рішень від 29.09.2017 року про скасування дії містобудівних умов та обмежень забудови земельної ділянки на будівництво ТзОВ «Скіпр» за адресою: м.Львів, вул.Княгині Ольги, 1-5 наступних багатоквартирних житлових будинків - №2, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №150; №3, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 24.02.2017 року №151; №5, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №190; №6, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №191; №7, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №192; №8, затверджених рішенням Виконавчого комітету Львівської міської ради від 10.03.2017 року №193.

Відповідно до ч.5 ст.118 КАС України, виконання ухвал з питань забезпечення адміністративного позову здійснюється негайно в порядку, встановленому законом для виконання судових рішень.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала не набрала законної сили.

Апеляційна скарга на ухвалу подається протягом п'яти днів з дня її отримання повного тексту до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи .

Суддя Грень Н.М.