
8.1
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 жовтня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1297/17
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засідання Шляхтун М.М.
та
представників сторін:
від позивача - Цукер І.Б. (довіреність від 05.09.2017 б/н)
від відповідачів - Ганзій С.В. (довіреності від 09.06.2017 № 2900/8/12-30-01,
від 02.06.2017 № 737/8/12/32-10-00-17)
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції справу за адміністративним позовом
публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод»
до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області
про зобов'язання списати податковий борг як безнадійний,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 21.09.2017 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області та Головного управління ДФС у Луганській області, в якому позивач просить зобов'язати відповідачів списати податковий борг публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1641362,06 грн як безнадійний, а також пеню, яка нарахована на вказаний податковий борг.
В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що як платник податків він перебуває за основним місцем обліку у Луганській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області (Жовтневе відділення), за неосновним місцем обліку у Старобільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Луганській області. Податковим повідомленням-рішенням від 16.03.2011 № 0000171700, винесеним Старобільською об'єднаною державною податковою інспекцією, позивачу визначені грошові зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб (за основним платежем) в сумі 1641362,06 грн. Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.11.2013 у справі № 2а-7807/11/1270, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.02.2014, у задоволенні адміністративного позову про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.03.2011 № 0000171700 позивачу відмовлено повністю. Внаслідок цього, грошове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в сумі 1641362,06 грн, визначене податковим повідомленням-рішенням Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції від 16.03.2011 № 0000171700, стало узгодженим 13.02.2014 з огляду на положення підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 та абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України. Останнім строком сплати вказаного грошового зобов'язання є 24.02.2014.
Нормами пункту 102.1 Податкового кодексу України встановлений строк давності тривалістю 1095 днів. Вказаний строк стосовно податкового боргу позивача почав обчислюватись 25.02.2014. 1095-м днем вказаного строку є 24.02.2017, так як 2016 рік є високосним та він містить 366 днів. 24.02.2017 є останнім днем строку давності стосовно вказаного податкового боргу, а у нуль годин 25.02.2017 строк давності минув. З посиланням на положення пунктів 101.1, 101.2, 101.2.3 статті 101 Податкового кодексу України, позивач вказав, що за спливом (минулістю) строку давності вказаний податковий борг в сумі 1641362,06 грн з 25.02.2017 є безнадійним.
Оскільки строк стягнення спірного податкового боргу минув 25.02.2017, тобто у І кварталі 2017 року, відповідачі згідно з нормами пункту 101.5 статті 101 Податкового кодексу України та Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, мали обов'язок протягом строку з 11.05.2017 по 30.05.2017 здійснити списання безнадійного податкового боргу позивача в сумі 1641362,06 грн, про що прийняти рішення. Проте, відповідач ухиляється від виконання покладеного на нього обов'язку стосовно списання безнадійного податкового боргу.
Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористалась.
Головне управління ДФС у Луганській області адміністративний позов не визнало, про що подало заперечення від 03.10.2017 б/н, в яких у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю (арк. спр. 57-58).
Заперечуючи проти позову, Головне управління ДФС у Луганській області зазначило, що станом на 24.02.2014 публічним акціонерним товариством «Старобільський молокозавод» допущено заборгованість з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1642362,06 грн, яка виникла у зв'язку із визначенням контролюючим органом податкового зобов'язання у податковому повідомленні-рішенні від 16.03.2011 № 0000171700, яке вважається узгодженим з дня набрання судовим рішенням законної сили, граничний термін сплати - 13.02.2014.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.01.2017 у справі № 812/562/15, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017, стягнуто кошти з публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» (ідентифікаційний номер 00444837, адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Жовтневий район, вул. Совєтская, буд. 73) за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих боржника, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1641362,06 грн (один мільйон шістсот сорок одна тисяча триста шістдесят дві гривні 06 коп.) на користь Державного бюджету України.
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним. У зв'язку з несплатою податкового боргу на теперішній час проводиться стягнення податкового боргу згідно з постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.01.2017 у справі № 812/562/15 з рахунків у банках, обслуговуючих боржника. Заборгованість позивача з податку на доходи фізичних осіб станом на 27.09.2017 складає 1630575,40 грн основного платежу та 8360,20 грн пені, яка нарахована за несвоєчасну сплату грошового зобов'язання відповідно до статті 129 Податкового кодексу України.
Враховуючи те, що триває стягнення боргу згідно з судовим рішенням та платником податків не виконано вимоги Розділу IV Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577, в частині звернення платника податків до контролюючого органу з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню, у задоволенні позовних вимог Головне управління ДФС у Луганській області просить відмовити повністю.
На заперечення відповідача проти позову позивачем через відділ діловодства та обліку звернень громадян (канцелярію) 18.10.2017 за вхідним реєстраційним № 25057/2017 подані пояснення від 18.10.2017 б/н (арк. спр. 108-109). У вказаних поясненнях позивачем зазначено, що ніяких звернень, ніяких дій від позивача та надання документів норми Порядку для списання податкового боргу, стосовно якого сплив строк давності, встановлений у 1095 днів, від позивача не вимагають. Нормами Податкового кодексу України не передбачено пролонгації строку давності, у тому числі у залежності від дій відповідача щодо стягнення податкового боргу. Отже, само по собі стягнення ніяк не стосується дати визначення боргу безнадійним та обов'язку відповідача його списати.
У судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав, просив задовольнити позовні вимоги повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві та поясненнях від 18.10.2017 б/н.
Представник відповідачів у судовому засіданні адміністративний позов не визнав, просив відмовити у задоволенні позовних вимог повністю, надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях від 03.10.2017 б/н.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.
Публічне акціонерне товариство «Старобільський молокозавод» (ідентифікаційний код 00444837) є юридичною особою, основним видом економічної діяльності якої є перероблення молока, виробництво масла та сиру. З 25.01.2012 у позивача змінено повне та скорочене найменування, про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань від 20.09.2017 за № 1003041666 (арк. спр. 36-39).
Податковим повідомленням-рішенням Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції від 16.03.2011 № 0000171700 закритому акціонерному товариству «Старобільський завод замінника незбираного молока» (ідентифікаційний код 00444837) збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок з доходів фізичних осіб» на 1641362,06 грн (арк. спр. 74-75).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.11.2013 у справі № 2а-7807/11/1270, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 13.02.2014, у задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Старобільський завод замінника незбираного молока» до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Луганській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 16.03.2011 № 0000171700 відмовлено повністю (арк. спр. 17-21, 22-24).
04.04.2014 позивачем отримано податкову вимогу форми «Ю» від 26.03.2014 № 15, виставлену Старобільською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Луганській області, в якій зазначено загальну суму податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 26.03.2014 у розмірі 1641362,06 грн (основний платіж) (арк. спр. 70-73).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 28.08.2015 у справі № 81/718/15, яка в апеляційному порядку не переглядалась, у задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області про визнання недійсною та скасування податкової вимоги від 26.03.2014 № 15 відмовлено повністю (арк. спр. 25-28).
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04.01.2017 у справі № 812/562/15, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.07.2017, стягнуто кошти з публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» (ідентифікаційний номер 00444837, адреса: 91016, Луганська область, м. Луганськ, Жовтневий район, вул. Совєтская, буд. 73) за податковим боргом з рахунків у банках, обслуговуючих боржника, з податку на доходи фізичних осіб у сумі 1641362,06 грн (один мільйон шістсот сорок одна тисяча триста шістдесят дві гривні 06 коп.) на користь Державного бюджету України (арк. спр. 29-32, 33-35).
Вирішуючи адміністративний позов по суті заявлених позовних вимог та оцінюючи обґрунтованість заперечень відповідачів, суд виходить з такого.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України та Порядком списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженим наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 577 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за № 1844/24376 (далі - Порядок № 577).
Згідно з підпунктом 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом
Відповідно до абзацу 4 пункту 56.18 статті 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
Оскільки постанова Луганського окружного адміністративного суду від 26.11.2013 у справі № 2а-7807/11/1270 набрала законної сили 13.02.2014, грошове зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 1641362,06 грн., визначене закритому акціонерному товариству «Старобільський завод замінника незбираного молока» податковим повідомленням-рішенням Старобільської міжрайонної державної податкової інспекції від 16.03.2011 № 0000171700, стало узгодженим 13.02.2014.
Згідно з абзацом другим пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Таким чином, позивач повинен був самостійно сплатити узгоджену суму грошового зобов'язання до 23.02.2014 включно.
Відповідно до підпункту «а» підпункту 14.1.11 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності.
Відповідно до пункту 101.1 статті 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Згідно з підпунктом 101.2.3 пункту 101.2 статті 101 Податкового кодексу України під терміном «безнадійний» розуміється податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Строки давності та їх застосування визначені статтею 102 Податкового кодексу України.
Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку (пункт 102.1 статті 102 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 102.4 статті 102 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Контролюючі органи згідно з пунктом 101.5 статті 101 Податкового кодексу України щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Механізм списання безнадійного податкового боргу визначає Порядок № 577.
Згідно з пунктом 2.1 Порядку № 577 під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти: 1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; 2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; або понад 720 днів перебуває у розшуку; 3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 Податкового кодексу України; 4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин); 5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
Визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу. Днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів (пункти 3.1, 3.2 Порядку № 577).
На виконання пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5 Порядку № 577 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 Порядку (виникнення податкового боргу внаслідок форс-мажорних обставин), платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.
За результатами розгляду документів, наданих платником податків, керівник (його заступник) органу доходів і зборів за наявності підстав приймає рішення про списання безнадійного податкового боргу, яке оформляється на бланку за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
В інших випадках, передбачених підпунктами 1, 2, 3, 5 пункту 2.1 розділу II цього Порядку (в тому числі відносно податкового боргу по якому минув строк позовної давності), орган доходів і зборів здійснює процедури щодо проведення списання безнадійного податкового боргу відповідно до вимог пункту 4.2 цього розділу.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, до функцій якого належить списання безнадійного податкового боргу, здійснює таке списання щокварталу протягом двадцяти календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації (розрахунку) за звітний (податковий) квартал. Рішення про списання безнадійного податкового боргу вноситься до інформаційної системи не пізніше наступного робочого дня після підписання такого рішення.
З системного аналізу вказаних норм слідує, що звернення та надання платником податків відповідних документів необхідні тільки у випадку списання податкового боргу, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин). Щодо податкового боргу, стосовно якого минув строк давності, то процедура проведення списання такої суми боргу здійснюється безпосередньо податковим органом незалежно від звернення платника податків з відповідною заявою.
Отже, посилання відповідача на недотримання позивачем вимог Розділу IV Порядку № 577 в частині звернення платника податків до контролюючого органу (Головного управління ДФС у Луганській області) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню, суд вважає безпідставними та необґрунтованими.
Оскільки протягом встановленого пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України строку в 1095 днів відповідач вжив заходів щодо стягнення з позивача податкового боргу в сумі 1641362,06 грн, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні грошового зобов'язання, визначеного податковим повідомленням-рішенням 16.03.2011 № 0000171700, тому вказана сума не вважається безнадійним боргом та не підлягає списанню у встановленому чинним законодавством порядку.
Як вбачається з інтегрованої картки платника податковий борг з податку з доходів фізичних осіб в сумі 1641362,06 грн протягом 2015-2017 років частково сплачений позивачем і станом на 30.09.2017 складає 1638935,60 грн, з яких 1630575,40 грн - недоїмка, 8360,20 грн - пеня (арк. спр. 60-63).
Внаслідок того, що податковий борг в сумі 1641362,06 грн стягується за рішенням суду, строки стягнення (строки давності) згідно з пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним. У межах спірних правовідносин податковий борг в сумі 1641362,06 грн може бути визнаний безнадійним, зокрема, у випадку, якщо прострочена заборгованість не погашена внаслідок недостатності майна юридичної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості.
Вирішуючи питання щодо належності відповідача за вимогами про зобов'язання відповідачів списати податковий борг публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» з податку на доходи фізичних осіб в сумі 1641362,06 грн як безнадійний, а також пеню, яка нарахована на вказаний податковий борг, суд виходить з такого.
Згідно із пунктом 41.1 статті 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.2 статті 41 Податкового кодексу України).
Згідно з підпунктом 19-1.1.24 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу: здійснюють відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов'язань та/або податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, а також списання безнадійного податкового боргу.
Державні податкові інспекції згідно з положеннями статті 19-3 Податкового кодексу України здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Відповідно до підпункту 20.1.29 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством.
Згідно з Положенням про Головне управління ДФС у Луганській області, затвердженим наказом Державної фіскальної служби України від 31.07.2017 № 503, Головне управління ДФС у Луганській області є територіальним органом Державної фіскальної служби України, який підпорядковується Державній фіскальній службі України. Головне управління ДФС у Луганській області є органом доходів і зборів. Основними завданнями Головного управління ДФС у Луганській області є забезпечення реалізації державної податкової політики та політики у сфері державної митної справи, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного (при виконанні повноважень з контрольно-перевірочної, оперативно-розшукової роботи, досудового розслідування, перевірок фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом) законодавства, здійснення в межах повноважень, передбачених законом, контролю за надходженням до бюджетів та державних цільових фондів податків і зборів та інших платежів, державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, державної політики з адміністрування єдиного внеску, а також боротьби з правопорушеннями під час застосування законодавства з питань сплати єдиного внеску, державної політики у сфері контролю за своєчасністю здійснення розрахунків в іноземній валюті в установлений законом строк, дотриманням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), а також за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів. Відповідно до підпункту 10 пункту 4 вказаного Положення Головне управління ДФС у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань здійснює відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов'язань та/або податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, а також списання безнадійного податкового боргу (арк. спр. 91-97).
В Положенні про Старобільську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС у Луганській області, затвердженому наказом Державної фіскальної служби України від 27.03.2017 № 202, не передбачено виконання інспекцією функції по списання безнадійного податкового боргу (арк. спр. 85-88).
З викладеного слідує, що у межах спірних правовідносин контролюючим органом, уповноваженим здійснювати списання безнадійного податкового боргу, є Головне управління ДФС у Луганській області, а не Старобільська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Луганській області.
З огляду на вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області належить залишити без задоволення через неналежність відповідача, а позовні вимоги до Головного управління ДФС у Луганській області належить залишити без задоволення через безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Судові витрати зі сплати судового збору покладаються на позивача.
На підставі частини третьої статті 160 КАС України у судовому засіданні 18 жовтня 2017 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 23 жовтня 2017 року, про що згідно вимог частини другої статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову публічного акціонерного товариства «Старобільський молокозавод» до Старобільської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Луганській області, Головного управління ДФС у Луганській області про зобов'язання списати податковий борг як безнадійний відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Згідно з частиною третьою статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 23 жовтня 2017 року.
Суддя Т.І. Чернявська