
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 вересня 2017 р. Справа № 804/4885/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіБоженко Н.В. при секретаріТрошиній А.С. за участю: представника позивача представника відповідача Кривошеїної І.О. Малютіної В.Е. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНА" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" (далі - позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (далі - відповідач), третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби щодо не підготовки висновку про повернення ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" (код ЄДРПОУ 37301872) надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не направлення до Головного управління Державної казначейської служби України;
- зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (код ЄДРПОУ 39440996) підготувати висновок про повернення ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" (код ЄДРПОУ 37301872) надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8 200,00 грн. та направити до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що у ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" виникла переплата з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 8 200,00 грн., у зв'язку з чим 13.04.2017 року позивач звернувся до контролюючого органу з відповідною заявою про повернення надмірно сплаченого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Проте, відповідачем у своєму листі № 23837/10/28-10-46-02-35 від 28.04.2017 року було фактично відмовлено у поверненні сум переплати єдиного внеску, з посиланням на не підтвердження позивачем сум переплати з єдиного внеску. Зазначене стало підставою для звернення позивача із цим позовом.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві, просив суд задовольнити позов.
Представник відповідача в судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував, посилаючись на письмові заперечення, що містяться в матеріалах справи, та просив у задоволенні останнього відмовити, оскільки вважає дії податкового органу обґрунтованими.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЄВРАЗ УКРАЇНИ» перебуває на податковому обліку у Дніпропетровському управлінні офісу великих платників податків ДФС.
В результаті проведеної з відповідачем у квітні 2017 року в електронному кабінеті ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ ЄВРАЗ УКРАЇНИ» звірки сум єдиного внеску позивачем було виявлено суму надміру сплаченого єдиного внеску, а саме - 12 233,09 грн.
13 квітня 2017 року позивачем було подано до Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби заяву № 37 від 13.04.2017 року про повернення коштів в сумі 8 200 грн., до заяви надана завірена копія платіжного доручення від 31.05.2016 року №4657.
Відповідач своїм листом від 28.04.2017 року за № 23837/10/28-10-46-02-35 «Про повернення коштів» повідомив, що згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів мають право проводити перевірки на підприємствах, установах і організаціях. Документальні та камеральні перевірки проводяться у порядку, встановленому Податковим кодексом України. На теперішній час повнота нарахування ЄСВ по ТОВ "ТД "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" документально не підтверджена.
Станом на день звернення ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНИ" з даним адміністративним позовом сума надміру сплаченого єдиного внеску в розмірі - 8 200,00 грн. позивачу не повернена.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску, зокрема, є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Пунктом 4 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України, та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Підпунктом 14.1.1 1 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що адміністрування податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та інших платежів відповідно до законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (далі - податків, зборів, платежів) - це сукупність рішень та процедур контролюючих органів і дій їх посадових осіб, що визначають інституційну структуру податкових та митних відносин, організовують ідентифікацію, облік платників податків і платників єдиного внеску та об'єктів оподаткування, забезпечують сервісне обслуговування платників податків, організацію та контроль за сплатою податків, зборів, платежів відповідно до порядку, встановленого законом.
У відповідності до приписів п. 41.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Пунктом 4 Положення про Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби, затвердженого наказом Державної фіскальної служби від 27.03.2017 року № 202, Офіс великих платників податків відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску; здійснює ведення обліку податків і зборів, платежів, єдиного внеску; здійснює моніторинг стану надходження податків і зборів, інших платежів, визначених Податковим та митним кодексом України, Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»; складає звітність щодо стану розрахунків платників податків із бюджетом та сплати єдиного внеску.
Згідно з пунктом 2 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Пунктом 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України визначено, що помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.
Відповідно до п. 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/а бо надміру сплаченої суми.
Частиною 3 п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Процедуру зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення платникам, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску визначено Порядком зарахування у рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, який затверджено наказом Міністерства фінансів України від 16.01.2016 року № 6 надалі по тексту - Порядок № 6).
У відповідності до пункту 3 Порядку № 6 надміру сплачені суми єдиного внеску - суми Коштів, які на певну дату зараховані на відповідний рахунок 3719 понад нараховані суми єдиного внеску на таку дату (крім сум авансових платежів, граничний строк сплати яких не настав, сплачених відповідно до абзацу другого частини восьмої статті 9 Закону).
При цьому, рахунок 3719 - відповідні небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування», відкриті в органах Державної казначейської служби України.
Пунктом 4 Порядку № 6 визначено, що у випадку надмірної сплати сум єдиного внеску на рахунок 3719 органом доходів і зборів здійснюється зарахування цих Коштів у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком відповідно до встановленого розміру єдиного внеску та у порядку календарної черговості виникнення зобов'язань Платника з цього платежу.
У відповідності до підпункту 1 пункту 5 Порядку № 6 повернення Коштів здійснюється у випадках, зокрема, надмірної або помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на відповідний рахунок 3719.
Повернення Коштів згідно із вимогами пункту 6 Порядку № 6 здійснюється на підставі заяви Платника про таке повернення, яка подається до органу доходів і зборів, на рахунок якого сплачено Кошти, за формою, визначеною у додатку 1 до цього Порядку.
Пунктом 7 Порядку № 6 визначено, що у разі надходження Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, у строк не більше ніж десять робочих днів з дати реєстрації Заяви проводить перевірку наданої Платником інформації.
У відповідності до ч. 2 п. 7 Порядку № 6 заява залишається без задоволення у таких випадках: невідповідність Заяви формі, визначеній у додатку 1 до цього Порядку; недостовірність викладеної у Заяві Платника інформації; подання Заяви не за місцем обліку надміру та/або помилково сплачених сум єдиного внеску; наявність у Платника заборгованості зі сплати єдиного внеску та/або фінансових санкцій.
У разі відмови в задоволенні Заяви про повернення Коштів з рахунку 3719 Платнику єдиного внеску у відповідності до частини 3 пункту 7 Порядку № 6 підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається повідомлення за підписом посадової особи із зазначенням причин відмови.
Згідно із частиною 5 пункту 7 Порядку № 6 підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення обліку платежів та складання звітності, у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання Заяви з відміткою про підтвердження повернення Коштів на підставі даних інформаційної системи готує висновок за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку (далі - Висновок) та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку.
У відповідності до п. 8 Порядку № 6 на підставі Висновку та у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня його реєстрації підрозділ органу доходів і зборів, відповідальний за ведення фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку, нижчого рівня оформлює розрахунковий документ на повернення Коштів з рахунку 3719, на який їх було сплачено, та направляє його відповідному управлінню (відділенню) Державної казначейської служби України у районі, районі у місті, місті обласного, республіканського значення (далі - управління (відділення) Казначейства).
Управління (відділення) Казначейства на підставі розрахункового документа органу доходів і зборів нижчого рівня перераховує Кошти за рахунок поточних надходжень за день з відповідного рахунку 3719 на рахунок Платника, зазначений у Заяві, відкритий у банку або органі Казначейства.
З урахуванням викладеного, встановлено, що ТОВ «ТД «ЄВРАЗ УКРАЇНА» із дотриманням строків, встановлених законодавством, було подано відповідачу заяву про повернення надміру сплаченої суми єдиного внеску, за формою, визначеною у додатку 1 до Порядку № 6.
Відповідач протягом 10 робочих днів був зобов'язаний провести перевірку наданої позивачем інформації, і лише за наявності підстав, вичерпний перелік яких наведено у ч. 2 п. 7 Порядку № 6, мав право відмовити у поверненні надмірно сплаченої позивачем суми єдиного внеску.
Однак, відповідачем у листі від 28.04.2017 року № 23837/10/28-10-46-02-35 «Про повернення коштів» було повідомлено про не підтвердження повноти нарахування єдиного внеску, при цьому перевірки відповідачем не проводились, що в свою чергу є порушенням приписів частин 2 та 3 пункту 7 Порядку № 6.
Крім того, висновок податкового органу про не підтвердження позивачем повноти нарахування єдиного внеску, спростовується платіжним дорученням про сплату відповідних сум єдиного внеску та даними, що містяться в електронному кабінеті позивача.
Так, відповідач безпідставно не підготував висновок про повернення відповідних сум та не направив його до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області, згідно норм ст. 43 Податкового кодексу України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Як зазначено в ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат підлягає здійсненню у відповідності до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНА" до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС щодо не підготовки висновку про повернення ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37301872) надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та не направлення до Головного управління Державної казначейської служби України.
Зобов'язати Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС (код ЄДРПОУ 39440996) підготувати висновок про повернення ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37301872) надміру та/або помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в розмірі 8 200,00 гривень на направити до Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби в особі Дніпропетровського управління Офісу великих платників податків ДФС (код ЄДРПОУ 39440996) на користь ТОВ "ТОРГОВИЙ ДІМ "ЄВРАЗ УКРАЇНА" (код ЄДРПОУ 37301872) судовий збір у розмірі 3200,00 гривень (три тисячі двісті грн.00 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 02 жовтня 2017 року.
Суддя Н.В. Боженко