Постанова № 69708080, 10.03.2017, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.03.2017
Номер справи
804/282/17
Номер документу
69708080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ10 березня 2017 р. Справа № 804/282/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіЦарікової О.В., секретаря судового засіданняВербного Д.С., за участю: представника позивача Єфремова В.О., представника позивача Доморацької Я.А.,

представника відповідача Баранник О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2016 № 0020841304 в частині,

ВСТАНОВИВ:

11 січня 2017 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2016 №0020841304 в частині суми у розмірі 87873,74 грн.

В обгрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначає, що Криворізькою південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" за період з 03.09.2014 по 30.06.2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за період з 03.09.2014 по 30.06.2016. За результатами перевірки складений акт №624/13.04/39374955 від 11.10.2016, в якому встановлено порушення п.1 ч.2 ст. 6 та абз.1 ч. 8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», що начебто призвело до несвоєчасного нарахування єдиного соціального внеску у звітності за березень, квітень 2015 року в розмірі 175747,48 грн., в тому числі: за березень 2015 року у розмірі 88725,20 грн. та ЄВ за квітень 2015 року у розмірі 87022,28 грн. В подальшому, 26.10.2016 позивачем отримано рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2015 № 0020841304, за яким підприємству нараховано штрафні санкції у розмірі 91471,75 грн.

Позивач зазначив, що під час перевірки податковим органом не враховано, що ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" дотримано всі необхідні умови, визначені п.9 прим. 5 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №2464 та правомірно застосовано в березні - квітні 2015 року понижуючий коефіцієнт згідно Закону №2464. У грудні 2015 року ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" самостійно відмовилося від застосування понижуючого коефіцієнту за березень, квітень 2015 року і здійснило додаткові нарахування ЄСВ в сумі 175747,48 грн. у грудні 2015 року за березень, квітень 2015 року без застосування понижуючого коефіцієнту за звичайною ставкою. З огляду на зазначене, перевіряючі безпідставно дійшли помилкового висновку, що позивачем єдиний внесок нарахований несвоєчасно, оскільки Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» взагалі не передбачені обов'язкові вимоги для застосування чи відмови від застосування понижуючого коефіцієнта. Навпаки, у разі відмови підприємством від застосування понижуючого коефіцієнту в наступних періодах, має місце збільшення надходжень до державного бюджету в результаті самостійного додаткового нарахування ЄСВ. У жодному з діючих нормативно - правових актів не передбачено відповідальності платника податків за відмову від застосування понижуючого коефіцієнта та здійснення додаткових нарахувань ЄСВ до повної ставки відповідно до приналежності до класу професійного ризику. За таких обставин, позовні вимоги є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню судом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 30.01.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №804/282/17 та призначено її до розгляду в судовому засіданні на 27.02.2017. Останнє судове засідання відбулося 10.03.2017.

Відповідач проти адміністративного позову заперечив з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову. Відповідач зазначив, що в ході проведення планової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 03.09.2014 по 30.06.2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за період з 03.09.2014 по 30.06.2016 встановлено, що підприємство у звітності за грудень 2015 року в таблиці 1 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок № 435), яка формується із даних таблиці 6 цього додатка, включено до рядку 6 «Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 6.1 + р. 6.2 + р. 6.3 )» донарахований єдиний внесок в розмірі 36,77% на суму 180053,19 грн. У тому числі за даними таблиці 6 донараховано єдиний внесок в сумі 4305,71 грн. найманому працівнику Шабановій І.М. (пункт 3.3.2 акта) та 175747,48 грн. - донараховано єдиний внесок за березень 2015 року у розмірі 88725,20 грн. та за квітень 2015 року 87022,28 грн. Відповідно до даних звітності за грудень 2015 року ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" самостійно відмовився від права застосування понижуючого коефіцієнту до ставки єдиного внеску за березень, квітень 2015 року та самостійно донарахувало у грудні 2015 року ЄСВ за березень, квітень 2015 року без застосування понижуючого коефіцієнту в сумі 175747,48 грн. Отже, ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" не скористалося правом щодо застосування коефіцієнта до розміру ЄСВ за березень, квітень 2015 року та самостійно донарахувало у грудні 2015 року ЄСВ за березень, квітень 2015 року в сумі 175747,48 грн., внаслідок чого несвоєчасно та в не в повному обсязі нарахувало, обчислило та сплатило ЄСВ за березень, квітень 2015 року. За таких обставин, Криворізькою південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій від 25.10.2016 №0020841304, яке позивач оскаржує частково в сумі у розмірі 87873,74 грн., яке прийнято правомірно, а тому у суду відсутні підстави для його скасування.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили суд задовольнити адміністративний позов повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти адміністративного позову, просив суд відмовити в його задоволенні повністю.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" перебуває на обліку в Криворізькій південній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі наказу від 04.08.2016 № 426 Криворізькою південною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Дніпропетровській області проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" з питань дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору за період з 03.09.2014 по 30.06.2016, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) за період з 03.09.2014 по 30.06.2016.

Результати перевірки оформлені актом від 11.10.2016 №624/13.04/39374955.

Згідно з висновками означеного акта, документальною перевіркою ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" встановлені порушення, зокрема, п.1 ч.2 ст. 6, абз.1 ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме: несвоєчасно нараховано ЄСВ у звітності за березень, квітень 2015 року в розмірі 175747,48 грн., в тому числі: ЄСВ за березень 2015 року у розмірі 88725,20 грн. та ЄСВ за квітень 2015 року у розмірі 87022,28 грн.

На підставі означеного акта контролюючим органом винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0020841304, відповідно до якого ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" нараховані штрафні санкції у розмірі 91471,75 грн..

Надаючи оцінку правомірності винесення оскарженого рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.10.2016 №020841304 в частині нарахування ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" штрафних санкцій в сумі 87873,74 грн., суд виходить з такого.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464-VI).

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є, зокрема, роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Як визначено пп. 1 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI, єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), частини першої статті 4 цього Закону, - на суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

У відповідності до ч.8 ст.9 Закону №2464-VI платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до п. 9 прим. 5 розд. VІІІ Закону № 2464-VI Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464-VI по 31 грудня 2015 року, при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску, встановлений частиною п'ятою та абзацом другим частини шостої статті 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" для платників єдиного внеску, визначених в абзацах другому, третьому, четвертому та сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, застосовується з понижуючим коефіцієнтом (далі - коефіцієнт), якщо платником виконуються одночасно такі умови:

а) база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - БН(зо) збільшилась на 20 і більше відсотків порівняно з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу (далі - СмБН(зо)2014);

б) після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці (далі - СП(зо)м) складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік (далі - СмП(зо)2014);

в) кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200 відсотків середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік (далі - СмК(зо)2014). Ця умова не застосовується до платників єдиного внеску, визначених в абзацах третьому та четвертому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону.

Як видно з акта перевірки від 11.10.2016 №624/13.04/39374955, за даними перевірки відповідної звітності за грудень 2015 року в таблиці 1 додатка 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок №435), яка формується із даних таблиці 6 цього додатка, ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" включив до рядку 6 «Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 6.1 + р. 6.2 + р. 6.3 )» донарахований єдиний внесок в розмірі 36,77% на суму 180053,19 грн. У тому числі за даними таблиці 6 донараховано єдиний внесок в сумі 4305,71 грн. найманому працівнику Шабановій І.М. (пункт 3.3.2 акту) та 175747,48 грн. донараховано єдиний внесок, у тому числі, за березень 2015 року у розмірі 88725,20 грн. та за квітень 2015 року у розмірі 87022,28 грн.

Отже, ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" виправив у грудні 2015 року дані звітності з ЄСВ за березень та квітень 2015 року та самостійно донарахував ЄСВ в сумі 175747,48 грн. по вказаним періодам.

Згідно з п.п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно з п.п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

За наведених обставин, у відповідності до положень п.п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI донарахована ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" у грудні 2015 сума ЄСВ у розмірі 175747,48 грн. за березень та квітень 2015 року є недоїмкою.

Щодо посилання позивача на положення п.4.1.4. п.4.1. ст.4 ПК України (презумпцію правомірності рішень платника податків) суд зазначає, що таке посилання є помилковим, з огляду на те, що правовідносини по сплаті ЄСВ врегульовані спеціальним законом - Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», у відповідності до ч.4 ст.8 якого єдиний внесок не входить до системи оподаткування.

Порядок нарахування, обчислення і сплати єдиного внеску визначається цим Законом, в частині адміністрування - Податковим кодексом України та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У відповідності до ч. 3 ст. 8 Закону № 2464-VI кошти, що надходять від сплати єдиного внеску та застосування фінансових санкцій відповідно до цього Закону, не можуть зараховуватися до Державного бюджету України, бюджетів інших рівнів та використовуватися на цілі, не передбачені законодавством про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до положень п.п. 10 ч.1 ст.1 Закону №2464-VI платники ЄСВ є страхувальниками.

З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що уточнивши дані звітності з ЄСВ за березень та квітень 2015 року позивач фактично збільшив базу нарахування ЄСВ за вказані періоди, що призвело до виникнення у нього недоїмки за уточнені періоди: березень - квітень 2015 року.

За таких обставин, суд погоджується з доводами контролюючого органу, що ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" в порушення п. 1 ч. 2 ст. 6 та абз. 1 ч. 8 ст. 9 Закону №2464 несвоєчасно нарахувано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у звітності за березень, квітень 2015 року в розмірі 175747,48 грн.

Окрім того, як встановлено судом, уточнення показників звітності з ЄСВ за березень - квітень 2015 року здійснено позивачем шляхом включення ТОВ "Метінвест Бізнес Сервіс" до рядку 6 «Донараховано та/або доутримано єдиний внесок у зв'язку з виправленням помилки, допущеної в попередніх звітних періодах (р. 6.1 + р. 6.2 + р. 6.3 )» таблиці 6 звітності ЄСВ за ставкою 36,775 у сумі 180053,19 грн.

Слід зазначити, що Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі - Порядок № 435).

Згідно з п. 2 Розділу V «Виправлення помилок» Порядку № 435, передбачено, що у разі виявлення страхувальником у Звіті після закінчення звітного періоду помилки в реквізитах (крім сум), що стосується страхувальника або застрахованої особи, подаються скасовуючі документи, тобто страхувальник повинен сформувати та подати Звіт за попередній період, який містить: перелік таблиць Звіту, відповідну таблицю із зазначенням типу форми «скасовуюча» з відомостями, які були помилкові, на одну або декількох застрахованих осіб та відповідну таблицю із зазначенням типу форми «початкова» із зазначеними правильними відомостями на одну або декількох застрахованих осіб, при цьому таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку повинна містити дані щодо кожної застрахованої особи окремо.

Звіт, сформований для виправлення помилок за попередні звітні періоди, не повинен містити таблиць 1-4 додатка 4 до цього Порядку. При цьому внесення змін до сум нарахованої заробітної плати або доходу та у зв'язку з цим до нарахованих сум єдиного внеску за звітний місяць при формуванні і поданні скасовуючих документів не допускається.

Якщо потрібно повністю скасувати відомості, зазначені в таблицях 5 та 7 додатка 4 до цього Порядку, подаються тільки скасовуючі документи щодо виявлених недостовірних відомостей про застраховану особу.

Згідно з п.3 Порядку №435, якщо страхувальником не подавався Звіт за попередній звітний період (періоди), то у поточному звітному місяці не допускається відображення сум нарахованого єдиного внеску застрахованим особам за попередній звітний період (періоди). У такому випадку страхувальник зобов'язаний подати Звіт за поточний звітний період та у разі потреби окремо за попередній період (періоди).

З урахуванням встановлених під час судового розгляду обставин справи, суд доходить висновку про правомірність рішення Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.10.2016 №0020841304 в частині суми у розмірі 87873,74 грн.

Таким чином, позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.

Відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова або службова особа).

Керуючись ст. ст. 94, 160 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Метінвест Бізнес Сервіс" до Криворізької південної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.10.2016 №0020841304 в частині суми у розмірі 87873,74 грн. відмовити повністю.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі якщо справа розглядалась судом за місцезнаходженням суб'єкта владних повноважень і він не був присутній у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, але його було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо у суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 14 березня 2017 року.

Суддя О.В. Царікова