Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
01 грудня 2009 р. справа № 2а-19025/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді
при секретарі Ломиног А.М.
за участю:
представника позивача Долгих Н.Д.
представниквідповідача не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Жилцентр-6» про стягнення суми економічної санкції у розмірі 2609,70 гривень за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30 грудня 2008 року № 311,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області звернулася до суду з позовом до Комунального підприємства «Жилцентр-6» про стягнення суми економічної санкції у розмірі 2609,70 гривень за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30 грудня 2008 року № 311.
В обґрунтування позову зазначили, що Державною інспекцією з контролю за цінами в Донецькій області була проведена позапланова перевірка Комунального підприємства «Жилцентр-6» з питання дотримання державної дисципліни цін при застосуванні тарифів на послуги з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій.
За результатами перевірки було прийняте рішення № 311 від 30.12.2008 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на загальну суму 2609,70 грн.
Відповідно до вимог чинного законодавства разом з рішенням відповідачу було направлено претензію № 05-04/311-311 від 30.12.2008 року, яку Комунальне підприємство «Жилцентр-6» отримало 28.01.09 року.
Інформації щодо виконання зазначеного рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін на цей час відповідачем не надано.
Просили стягнути з відповідача суму економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін в розмірі 2609,70 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, мотивуючи свою позицію аналогічно викладеному у позовній заяві. Просив задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з’явився, але надав клопотання, яким просив розглянути справу у відсутності представника Комунального підприємства «Жилцентр № 6». Також в клопотанні зазначив, що дійсно на балансі підприємства мається кредиторська заборгованість у сумі 2609,70 грн.
За таких підстав суд відповідно до ст. 128 КАС України визнав можливим розглянути справу без участі представника відповідача та на підставі доказів наданих у справі.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України „Про ціни та ціноутворення ” державний контроль за цінами здійснюється при встановленні і застосуванні державних фіксованих та регульованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування та додержання вимог законодавства про захист економічної конкуренції. Контроль за додержанням державної дисципліни цін здійснюється органами, на які ці функції покладено Урядом України.
Таким урядовим органом контролю є Державна інспекція з контролю за цінами, яка діє у складі Мінекономіки і підпорядковується йому (п.п. 1, 2 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819).
У відповідності до п. 11 Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2000 року № 1819, Державна інспекція з контролю за цінами має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 цього Положення. Керівники територіальних органів призначаються на посаду та звільняються з посади Міністром економіки.
Таким чином, позивач - Державна інспекція з контролю за цінами в Донецькій області є суб’єктом владних повноважень, який у даних правовідносинах здійснює повноваження з контролю за цінами, наданими їй вищенаведеними нормативно-правовими актами.
Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області № 311 від 30.12.2009 року до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 2609,70 грн.
Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки, яким встановлено одержання відповідачем необґрунтованої суми виручки в розмірі 869,90 грн.
Згідно зі ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення” вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.3 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 1.4 цієї Інструкції підставою для застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результаті порушення ними чинного в періоді, що перевіряється, порядку встановлення та застосування цін і тарифів, які регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства. Порушеннями порядку встановлення і застосування цін, за які накладаються економічні санкції, є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством націнок до цін і тарифів, що регулюються; застосування вільних цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифів) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельністю, рівень якої перевищує встановлений відповідно до законодавства граничний; застосування цін (тарифів) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їх зміни; завищення або заниження розміру передбачених законодавством податків та обов'язкових зборів, що включаються в структуру ціни, або їх невключення в структуру ціни, що регулюється; включення в структуру регульованих цін (тарифів) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установлені розміри; включення у вартість продукції та послуг, ціни (тарифи) на які регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязі послуг (робіт); застосування торговельних і постачальницько-збутових надбавок (націнок) понад установлений граничний розмір; застосування цін (тарифів) суб'єктами господарювання за види послуг (робіт), які не передбачені визначеними нормативно-правовими актами, що встановлюють для них відповідні переліки платних послуг; застосування цін і тарифів з порушенням інших запроваджених методів регулювання.
Відповідно до п. 1.6 зазначеної Інструкції необґрунтовано одержані суб'єктами господарювання, унаслідок порушень порядку встановлення і застосування цін, суми виручки та штрафи підлягають вилученню згідно із законодавством на підставі рішень, прийнятих органами державного контролю за цінами. Зазначені в рішеннях суми перераховуються суб'єктами підприємницької діяльності - порушниками за належністю самостійно, а в разі неподання установам банків платіжних документів зазначені суми стягуються відповідно до вимог законодавства.
Згідно з п. 3.1 цієї Інструкції Державна інспекція з контролю за цінами та державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі приймають рішення про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій у порядку, передбаченому законодавством. Підставою для прийняття рішень про вилучення сум економічних та фінансових (штрафних) санкцій є акти перевірок, які складаються посадовими особами органів державного контролю за цінами.
Згідно п.1.7 «Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами» вилученню в доход бюджету підлягають суми, які одержані внаслідок порушень державної дисципліни цін, визначених на підставі матеріалів перевірок, незалежно від фінансового стану порушника та його розрахунків з бюджетом.
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про ціни і ціноутворення», у разі невиконання суб’єктом господарювання рішення органів державного контролю за цінами, сума застосованих економічних санкцій стягується у судовому порядку.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню, тобто з відповідача слід стягнути економічні санкції у вигляді безпідставно отриманої суми виручки у розмірі 869,90 грн., а також штрафу у двократному розмірі необґрунтовано отриманої суми виручки у розмірі 1739,80 грн., а всього 2609,80 гривень.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 15, 17, 23, 58, 69-71, 79, 86-87, 94, 158-163, 185-186, 254 Кодексу адмністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області до Комунального підприємства «Жилцентр-6» про стягнення суми економічної санкції у розмірі 2609,70 гривень за порушення державної дисципліни цін відповідно рішенню від 30 грудня 2008 року № 311– задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Жилцентр-6» м. Макіївки (86151, м. Макіївка, м-н Сонячний, б. 29 р/р 26000414600 в Макіївському відділенні ЗАТ «Донгорбанк», МФО 334970, код ЗКПО 32084736, індивідуальний податковий номер 320847305916) на користь Державного бюджету України на д/р № 31116106700064 в УДК м. Макіївки Донецької області, код ЄДРПОУ 34686736, банк отримувача – ГУДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код надходжень за бюджетною класифікацією – 21081100, суму економічної санкції у розмірі 2609, 70 (дві тисячі шістсот дев’ять гривень 70 коп. ), застосованої рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 30.12.2008 № 311.
Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частина у судовому засіданні 01 грудня 2009 року. Постанова виготовлена в повному обсязі та підписана 05 грудня 2009 року.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі - з дня складення в повному обсязі - до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Кірієнко В.А.