
Справа № 161/12782/17
Провадження № 2-а/161/950/17
ЛУЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 жовтня 2017 р. Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Кирилюк В.Ф.,
при секретарі - Турук І.Р.,
з участю: позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача Левчук К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Луцьку справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Луцького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Свій позов обґрунтовує тим, що з часу народження ІНФОРМАЦІЯ_3 по вересень 1990 року постійно проживав в АДРЕСА_1, де по 04.10.1990 року працював у Поліському АТП-13248. Для підтвердження періоду проживання Держадміністрацією Київської області йому було видано довідку №9720 від 01.12.1992 року, згідно якої він постійно проживав в зоні безумовного (обов'язкового) відселення в смт. Поліське Київської області з моменту аварії на ЧАЕС до 05.09.1990 року.
Будучи потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Однак, Луцьким об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Волинської області йому було відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з тим, що згідно архівної довідки про періоди навчання №219/01 від 31.01.2017 року в період з 29.07.1985 року по 28.06.1989 року він навчався в Київському автомобільно-дорожньому інституті в м. Києві, тобто на території, яка не відноситься до зон радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, а відтак нібито не проживав в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років, станом на 01.01.1993 рік.
Покликаючись на те, що навчаючись в інституті у м.Київ, фактичного місця проживання у АДРЕСА_2 не змінював, а лише від'їжджав з місця проживання до місця навчання, просить суд, із врахуванням заяви про уточнення позовних вимог, визнати протиправними дії Луцького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в призначені йому пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»; зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04.11.2016 року.
У судовому засіданні позивач та його представник заявлені вимоги підтримали з підстав, зазначених в позовній заяві. Просили позов задовольнити.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечила.
Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, показання свідків, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії і має право на пільги встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
1 лютого 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області із заявою про призначення йому пенсії відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно рішення Луцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області від 02.03.2017 року №14 позивачу відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в період з 29.07.1985 року по 28.06.1989 рік він навчався в Київському автомобільно-дорожньому інституті в м. Києві, тобто на території, яка не відноситься до зон радіоактивного забруднення внаслідок аварії на ЧАЕС, а відтак не проживав в зоні безумовного (обов'язкового) відселення не менше двох років
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначаються категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Статтею 15 цього Закону передбачено, що підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Видача довідок про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення здійснюється органами місцевого самоврядування.
Статтею 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.
Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, особи, потерпілі від наслідків Чорнобильської катастрофи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні безумовного (обов'язкового) відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 2 років, мають право зменшення пенсійного віку на 4 роки та додатково 1 рік за кожний рік проживання, роботи, але не більше 9 років.
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11. 2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання(роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування(підприємствами, установами, організаціями).
Позивачем надано копію посвідчення особи потерпілої від Чорнобильської катастрофи , категорія 2, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом № 796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Різного виду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
З пояснень сторін, представників сторін, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 року в смт.Поліське Поліського району Київської області, у 1982 році закінчив повний курс Поліської середньої загальноосвітньої школи №1(а.с.4-6, 8, 9).
Згідно архівної довідки про періоди навчання №219/01 від 31.01.2017 року ОСОБА_1 з 01.09.1982 року був зарахований на 1 курс(денна форма навчання) Національного транспортного університету(колишній Київський автомобільно-дорожній інститут, Український транспортний університет), 07.07.1983 року відрахований зі складу студентів у зв'язку з призовом до армії, з 29.07.1985 року поновлений в складі студентів та з 29.06.1989 рік відрахований з числа студентів у зв'язку із закінченням навчання(а.с.11).
В судовому засіданні встановлено також, що з 14.08.1989 року по 04.10.1990 року ОСОБА_1 працював у Поліському АТП-13248, з 16.10.1990 року по даний час - на підприємствах м.Луцька(а.с.3).
Згідно довідки Держадміністрації Київської області від 01.12.1992 року №9720 ОСОБА_1 з моменту аварії по 05.09.1990 року постійно проживав у зоні безумовного(обов'язкового) відселення і дана довідка є підставою для видачі посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, віднесеного до категорії 2 відповідно до ст.14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(а.с.10).
Дану обставину щодо постійного проживання ОСОБА_1 в смт.Поліське Київської області під час навчання у Національному транспортному університеті(колишній Київський автомобільно-дорожній інститут, Український транспортний університет) в період з липня 1985 року по червень 1989 року, підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_4, ОСОБА_5
Таким чином, на підставі наявних у справі доказів суд вважає, що ОСОБА_1 надав достатньо документів для підтвердження права на пенсію відповідно до п.2 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку, зокрема, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначені позивачу пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 таку пенсію з 05.11.2016 року.
На підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 7, 71 ч.2, 159-163, КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Луцького об?єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови в призначені ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Луцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку, відповідно до п. 2 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 04.11.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Луцького міськрайонного суду В.Ф.Кирилюк