Рішення № 69694750, 17.10.2017, Кам'янець-Подільський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
17.10.2017
Номер справи
676/5775/16-ц
Номер документу
69694750
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 676/5775/16-ц

Номер провадження 2/676/383/17

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 жовтня 2017 р. Кам'янець-Подільський міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючого судді Вдовичинського А.В.,

секретаря Чекашкіної О.

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Камянець-Подільський справу за позовом Департамента соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, третя особа - Західний офіс Держадитслужби,-

встановив:

Департамент соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради звернувся з позовом до ОСОБА_3 про стягнення надміру виплачених бюджетних коштів, третя особа - Західний офіс Держадитслужби. В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що згідно поданих заяв 17.08.2015 р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 взято на облік як внутрішньо переміщених осіб з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО та призначено виплату адресної грошової допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в сумі 1768,00 грн. Під час перевірки департаменту Державною фінансовою інспекцією у Хмельницькій області було зясовано, що відповідач не повідомив департамент про виїзд за межі України, чим порушив положення абз. 8 ч.1 ст.12 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», не повідомив департамент в супереч вимогам 11 Постанови про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги. Згідно наданих пояснень відповідач неодноразово виїжджав з території України в м.Ровеньки Донецької області в звязку з тим, що там проживає його донька та знаходиться його будинок, де коли виїзжав в м.Ровеньки через Росію із-за бойових дій. Згідно листа Державної фінансової інспекції у Хмельницькій області від 11.08.2016 р. відповідачу було надміру виплачено кошти в сумі 20303,48 грн. В добровільному порядку відповідач кошти не повернув. Позивач просить суд винести рішення яким стягнути з відповідача на свою користь кошти на загальну суму 20303,48 грн. надміру виплачених бюджетних коштів у формі адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, судові витрати покласти на відповідача. В суді представник позивача позовні вимоги підтримав, просить їх задоволити. Суду представник позивача пояснив, що відповідачу було виплачено кошти в сумі 20303,48 грн. за період з серпня 2015 р. по липень 2016 р. включно, той факт, що відповідач перебував за межами України більше 60 днів протягом 2015 р. по березень 2016 р. було встановлено під час перевірки департаменту працівниками третьої особи, виплату грошової допомоги відповідачу було припинено тільки з 01.05.2017 р., в серпні 2016 р. квітні 2017 р. відповідач продовжував отримувати грошову допомогу згідно наданих документів.

Відповідач та його представник в суді позов не визнали, просять відмовити в його задоволенні. Суду відповідач та його представник пояснили, що він протягом 2015-2016 р. періодично виїзжав в м.Ровеньки Донецької області по місцю свого постійного проживання, іноді повертався з окупованої території не через пункти пропуску на кордоні, а нелегальним шляхом на транспорті, в 2015 р. отримав в Ощадбанку банківську картку на яку отримував надану позивачем грошову допомогу, кошти по банківській картці отримував відповідач, вважають вимоги позивача безпідставними.

Представник третьої особи в суді пояснив, що під час перевірки позивача було встановлено факт порушення позивачем порядку виплату грошової допомоги для покриття витрат на проживання відповідачу, згідно наданої прикордонною службою України інформації відповідач після призначення йому державної допомоги періодично виїзджав за кордон по місцю свого проживання на окуповану територію де знаходився більше 60 днів, був відсутній 23.11.2015 р. в день подачі заяви про призначення допомоги на території України, а тому виплати за період з часу призначення і по липень 2016 р. йому проведено безпідставно, кошти підлягають поверненню, а тому вважає позов таким, що підлягає до задоволення.

Свідок ОСОБА_5 суду пояснила, що як працівник Департаменту соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради отримувала від відповідача особисто заяву про оформлення грошової допомоги в листопаді 2015 р., відповідач в той час також отримував пенсійну картку в Ощадбанку.

Заслухавши пояснення сторін, представника третьої особи, свідка, вивчивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відповідач ОСОБА_3 взятий на облік Департаментом соціального захисту населення Кам'янець-Подільської міської ради згідно заяви від 17.08.2015 р. як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції.

На підставі заяви відповідача від 23.11.2015 р. та відповідних документів, поданих до Департаменту, йому як уповноваженому представнику сімї в складі двох осіб(він та дружина ОСОБА_4І.) була призначена щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, з 17.08.2015р. по 16.02.2016р. відповідно до рішення від 25.11.2015р.(а.с.4) щомісячно в сумі 1768,00 грн., а на підставі поданої заяви від 17.02.2016 р. та згідно рішення від 19.02.2016 р.(а.с. 5) надання допомоги було продовжено на період з 17.02.2016 р. по 16.08.2016 р. Всього за період з 17.08.2015 р. по 31.07.2016 р. відповідачу було виплачено 20303,48 грн. адресної грошової допомоги для покриття витрат на проживання.

Відповідно до п. 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року(із змінами і доповненнми), грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Ст.1 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» встановлено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Ст.4 зазначеного закону передбачено, що факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи видається структурним підрозділом місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення в день подання заяви, підписується та засвідчується уповноваженою посадовою особою цього структурного підрозділу без сплати будь-яких платежів та зборів, включаючи як першу видачу такої довідки, так і в разі повторної її видачі у випадку втрати, пошкодження або з метою продовження її дії. Термін дії такої довідки становить шість місяців з моменту її видачі. У випадку продовження дії обставин, що визначені у статті 1 цього Закону, термін дії такої довідки може бути продовжено на наступні шість місяців, для чого внутрішньо переміщена особа має повторно звернутися за фактичним місцем свого проживання до відповідного структурного підрозділу відповідної місцевої державної адміністрації з питань соціального захисту населення.

Згідно ст.5 закону довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених устатті 1цього Закону. Відповідно до ст.12 закону підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості. Рішення про скасування дії довідки надається уповноваженим органом у сфері міграції внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з моменту прийняття такого рішення. Невідкладно уповноважений державний орган на підставі прийнятого рішення вносить відомості до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб щодо скасування дії довідки. У разі наявності підстав, зазначених у пунктах 2 та 5 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що реалізує політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), невідкладно повідомляє Міністерство юстиції України про це з метою відшкодування витрачених коштів з державного та місцевого бюджетів.

Відповідно до закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 №921-VIII, який набув законної сили 13.01.2016 р., ст..12 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» було змінено, а саме абзаци 7-9 було замінено 8 новими абзацами такого змісту: « "Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим пункту 3 частини другої статті 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до пункту 3 частини першої цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. Інформацією, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання, є: дані, отримані з відповідних державних реєстрів; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; дані, отримані в результаті обміну інформацією структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад з громадськими обєднаннями, волонтерськими, благодійними організаціями, іншими юридичними та фізичними особами, що надають допомогу внутрішньо переміщеним особам відповідно до статті 16 цього Закону. У разі наявності у внутрішньо переміщеної особи обґрунтованих причин для продовження строку її відсутності за місцем проживання понад 60 днів така особа звертається з відповідною письмовою заявою за місцем проживання до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад. У такому разі строк відсутності внутрішньо переміщеної особи за місцем проживання може бути збільшено до 90 днів. Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі прийнятого рішення невідкладно вносить до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб відомості про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи".

П.12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року(із змінами і доповненнми), в редакції яка діяла на момен6т виникнення спірних відносин, було встановлено, що: виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сімї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сімї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України, в районах проведення антитерористичної операції чи населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення, але фактично не працюють {Абзац третій пункту 12 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ№ 257 від 08.04.2015}; зняття з обліку внутрішньо переміщеної особи {Абзац четвертий пункту 12 в редакції Постанови КМ№ 636 від 26.08.2015}; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.

Відповідно до наданих представником третьої особи відомостей про перетин кордону відповідачем(а.с.58) які співпадають із відомостями отриманими судом на запит від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України(а.с.112) вбачається, що він не перебував на території України більше 60 днів: з 30.05.2015 р. по 13.08.2015 р.(75 днів), з 29.08.2015 р. по 20.11.2015 р.(83 дні), з 27.11.2015 р. по 16.02.2016 р. (81 день). Оскільки закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо посилення гарантій дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 24.12.2015 №921-VIII набув законної сили тільки 13.01.2016 р., закон зворотної дії в часі не має, а тому твердження представника позивача, пояснення представника третьої особи, що відповідач перебуваючи на непідконтрольній державі території більше 60 днів в 2015 році та з 27.11.2015 р. по 16.02.2016 р. втратив право на отримання щомісячної адресної допомоги суперечать вимогам діючого законодавства. Крім того суд враховує, що виходячи із змісту положень ст..12 закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» у випадку неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання рішення про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб приймається структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання. З матеріалів справи, пояснень представника вбачається, що таке рішення протягом 2015 р.-2016 р. відносно відповідача позивачем не приймалося. Суд також враховує, що твердження представника третьої особи, що на час подання заяви про призначення щомісячної адресної допомоги 23.11.2015 р. відповідач був відсутній на території України суперечать відомостям отриманих судом на запит від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України(а.с.112) з яких вбачається, що відповідач 20.11.2015 р. вїхав на територію України через пункт пропуску Гоптівка, а тільки 27.11.2015 р. виїхав через цей же пункт. Крім цього, той факт, що відповідач 23.01.2015 р. особисто подавав заяву уповноваженому представнику позивача в суді підтвердив свідок ОСОБА_5 уповноважений працівник позивача, підтверджується обставини перебування відповідача 23.11.2015 р. також укладеним між відповідачем та ПАТ «Державний ощадний банк України» договором комплексного банківського обслуговування фізичних осіб від 23.11.2015 р.(а.с. 48-57).

П.11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року(із змінами і доповненнми), встановлено, що уповноважений представник сімї, якому призначено грошову допомогу, зобовязаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сімї на вимогу уповноваженого органу {Абзац другий пункту 11 в редакції Постанови КМ№ 427 від 15.06.2015}. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.

На думку суду, виплати допомоги відповідачу позивачем здійснювалися на підставі документів із достовірними відомостями, а тому вимоги позивача з врахуванням вищевикладеного є безпідставними і не підлягають до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст..ст. керуючись ст.ст.10,11,57-60, 88,212-215, 218 ЦПК України, законом України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», «Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року(із змінами і доповненнями), суд, вирішив:

в задоволенні позову відмовити.

На рішення сторонами, третьою особою може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання його копії до апеляційного суду Хмельницької області через Кам`янець-Подільський міськрайонний суд.

Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Вдовичинський А.В.