Постанова № 69691675, 18.10.2017, Заводський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
18.10.2017
Номер справи
332/1128/17
Номер документу
69691675
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Заводський районний суд м. Запоріжжя

69009 Україна м. Запоріжжя вул. Лізи Чайкіної 65 тел.(061) 236-59-98

Справа № 332/1128/17

Провадження № 2-а/332/50/17

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2017 м. Запоріжжя

Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Безлер Л.В., при секретарі Івановій Д.В., за участю представника позивача Куриліна В.О., представника відповідача Пахоменка Т.В., представників третьіх осіб Літвінова О.Є., Смірнова Є.С., розглянувши адміністративний позов Державної організації «Комбінат «Зірка» до Запорізької міської ради, треті особи - Державне агентство резерву України, Запорізька обласна державна адміністрація, Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні ді,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач ДО «Комбінат «Зірка» звернувся до суду із позовом до Запорізької міської ради про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо розгляду по суті клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки та зобов'язання відповідача розглянути по суті на черговій сесії вищевказане клопотання. В обґрунтування позову зазначають, що 16.02.2017 року за вих..№81 Комбінат у відповідності до ст.ст. 84,92 Земельного кодексу України звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська,127, на якій розташоване нерухоме майно Держави Україна. До клопотання були додані всі необхідні документи та графічні матеріали, що передбачені ст..123 ЗК України та є достатніми та вичерпними для розгляду даного питання. Листом від 03.04.2017 року за вих..№652/02-03 за підписом начальника Управління з питань земельних відносин ЗМР Комбінат було повідомлено, що розгляд питання буде можливим після надання до Управління листа департаменту архітектури та містобудування міської ради про відповідність виду використання земельної ділянки чинній містобудівній документації. Отже, з даного листа-відповіді вбачається, що клопотання, подане позивачем до Запорізької міської ради, по суті нею не розглядалося, рішення за результатами його розгляду не приймалося. Вважають такі дії відповідача незаконними, такими, що порушують їх права, тому вимушені звернутися до суду та просять визнати протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розгляду по суті клопотання ДО «Комбінат «Зірка» за вих..№81 від 16.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (КВЦПЗ 12.08) за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127 та зобов'язати Запорізьку міську раду розглянути по суті вказане клопотання на черговій сесії.

Представник позивача Курилін В.О., який діє на підставі довіреності, в судовому засіданні адміністративний позов підтримав, пояснення суду надав, аналогічні викладеним у позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача Пахоменко Т.В., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позовні вимоги не визнала в повному обсязі, надала суду пояснення в обґрунтування заперечень в письмовому вигляді(а.с.50-55), відповідно до яких відповідач не погоджується з вимогами, викладеними у позові, з огляду на наступне. Відповідно до ч.1 ст.50 ЗУ «Про землеустрій» проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється у разі формування нової земельної ділянки(крім поділу та об'єднання) або зміни цільового призначення земельної ділянки. Частиною 1 статті 123 ЗК України визначено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється, зокрема, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Частиною 3 ст.123 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах своїх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Кодексом передбачено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу. При цьому, при погодженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не включені до проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки відповідно до статті 50 ЗУ «Про землеустрій», надання погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки будь-якими іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями, проведення будь-яких обстежень, експертиз та робіт. В свою чергу, рішенням Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014р. «Про затвердження Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у м. Запоріжжі» було затверджено відповідний Регламент, відповідно до якого розгляд заяв щодо надання земельних ділянок в користування здійснюється управлінням з питань земельних відносин міської ради після отримання Управлінням листа від департаменту архітектури та містобудування ЗМР про можливість або неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з зазначенням однієї із можливих підстав, наведених у п.3 ст.123 ЗК України. Листом від 28.03.2017р. №1243 Департамент архітектури та містобудування ЗМР повідомив, що відповідно до генерального плану розвитку міста Запоріжжя, затвердженого рішенням сесії ЗМР від 15.09.2004р. №4, запитувана земельна ділянка знаходиться на території, частина якої визначена, як зелені насадження загального призначення, частина - території громадських центрів на розрахунковий період реалізації генерального плану, розміщення комбінату на даній території не відповідає містобудівній документації тощо. За даних обставин є підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Таким чином, у відповідності до п.4.3 Регламенту, заявнику листом від 03.04.2017 року було повідомлено, що розгляд клопотання ДО «Комбінат «Зірка» від 16.02.2017 р. №81 буде можливим після надання до управління листа департаменту архітектура та містобудування міської ради про відповідність виду використання земельної ділянки чинній містобудівній документації, після чого питання оформлення земельної ділянки буде розглянуто управлінням з питань земельних відносин міської ради в межах своєї компетенції та в установленому законом порядку. Крім того, вважають вимоги позивача щодо зобов'язання Запорізьку міську раду розглянути по суті на черговій сесії вказаного клопотання є формою втручання в дискредиційні повноваження відповідача та такими, що виходять за межі завдань адміністративного судочинства, у зв'язку з чим просять відмовити у задоволенні адміністративного позову.

Представники третіх осіб- Державного агентства резерву України Літвінов О.Є., який діє на підставі довіреності, та Запорізької обласної державної адміністрації Смірнов Є.С., який діє на підставі довіреності, в судовому засіданні покладались на розсуд суду при вирішенні даної справи.

Представник третьої особи Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради Кудря Т.А., яка діє на підставі довіреності, надала суду письмові пояснення, відповідно до яких вважають дії відповідача правомірними, оскільки п.4.3 Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у місті Запоріжжі, затвердженого рішенням міської ради від 05.11.2014р. №37, передбачено, що управління повинно отримати листа департаменту архітектури та містобудування ЗМР про можливість або неможливість надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з зазначенням однієї з можливих підстав, наведених у п.3 ст.123 ЗК України. Такий лист про неможливість надання дозволу за вих. №1288 від 28.03.2017 року у визначений Регламентом строк ними було надано до Управління, яке в свою чергу повідомило про це заявника. Отже, вважають дії Запорізької міської ради правомірними, а також, просять розглянути справу у відсутності представника Департаменту(а.с.108-109)

Представник третьої особи управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради Пилипенко І.В., яка діє на підставі довіреності, в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог з наведених у запереченнях відповідача підстав (а.с. 128-132).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши докази, у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Державна організація «Комбінат «Зірка» (ЄДРПОУ 14373271) зареєстрована Виконавчим комітетом Запорізької міської ради первинно 05.06.1997 року, остання реєстраційна дія 23.12.2015р. Організаційно-правова форма за КОПФГ - державна організація(установа, заклад), орган державного управління за КОДУ - Державне агентство резерву України. Місце реєстрації організації - 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127, що також підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №237/2016 (а.с.6-7)

Згідно Статуту, затвердженого Наказом Держрезерву України 20.09.2016р. №195, Державна організація «Комбінат «Зірка» це державна організація, заснована на державній власності, що належить до сфери управління Державного агентства резерву України, і діє відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 2014 року №517 «Про затвердження Положення про Державне агентство резерву України», та є правонаступником Державного підприємства «Комбінат «Зірка» та Державної організації Комбінат «Буддеталь». Засновником організації є держава в особі Державного агентства резерву України. Організація є юридичною особою, що здійснює некомерційну господарську діяльність(а.с.9-13)

Відповідно до Свідоцтв про право власності на нерухоме майно серії ЯЯЯ №310260 та серії ЯЯЯ №310261 Державі Україна належать об'єкти нерухомого майна певного переліку за адресою м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127, що підтверджується Витягами про реєстрацію права власності на нерухоме майно серії ССС №999375 №12842303 та серії ССС №399374 №12842092(а.с.15-18)

Частиною 1 статті 84 Земельного кодексу України передбачено, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності.

Пунктами 3,4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» визначено, які землі є землями комунальної власності відповідних територіальних громад, а які є землями державної власності. Згідно п.п. «а» п.4 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень вказаного закону у державній власності залишаються: а) розташовані в межах населених пунктів земельні ділянки, зокрема, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна державної власності. Відповідно до пунктів 5,6 ІІ розділу вказаного закону державна реєстрація права держави чи територіальної громади на земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, здійснюється на підставі заяви органів, які згідно із статтею 122 Земельного кодексу України передають земельні ділянки у власність або у користування, до якої додається витяг з Державного земельного кадастру про відповідну земельну ділянку. У разі якщо відомості про земельні ділянки, зазначені у пунктах 3 і 4 цього розділу, не внесені до Державного реєстру земель, надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для державної реєстрації таких земельних ділянок, а також її затвердження здійснюються, зокрема, у межах населених пунктів - сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно до ст. 123 ЗК України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

Як вбачається з матеріалів справи 16.02.2017 року за №81 ДО «Комбінат «Зірка» на адресу Запорізької міської ради направило клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська,127, на якій розташоване нерухоме майно держави Україна(а.с.23)

Пунктом 3 статті 123 ЗК України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Відповідно до листа заступника директора департаменту архітектура та містобудування Запорізької міської ради №1288 від 28.03.2017р. відведення земельної ділянки у постійне користування ДО «Комбінату «Зірка2 по вул. Республіканській, 127 неможливо, оскільки розміщення даного об'єкту суперечить чинній містобудівній документації(а.с.11-112)

Згідно другого абзацу п.4.3 Рішення Запорізької міської ради №37 від 05.11.2014р. Про затвердження Регламенту міської ради по розгляду заяв громадян та юридичних осіб з питань оформлення земельних ділянок у місті Запоріжжі в разі відмови в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою заявнику направляється відповідний лист за підписом міського голови(заступника міського голови0 з обґрунтуванням відмови та посиланням на норми законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів(а.с.57-67)

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 140 Конституції України та ст. 71 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальні громади, органи та посадові особи місцевого самоврядування самостійно реалізують надані їм повноваження.

Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції пленарних засідань сільської, селищної, міської ради належить прийняття рішень регулювання земельних відносин.

Натомість, 03.04.2017р. за вих. №652/02-03 начальником управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради на ім'я директора ДО «Комбінат «Зірка» направлено лист-відповідь на клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки про те, що розгляд зазначеного питання буде можливим після надання до управління листа департаменту архітектури та містобудування міської ради про відповідність виду використання земельної ділянки чинній містобудівній документації. Після чого питання оформлення земельної ділянки буде розглянуто управлінням з питань земельних відносин міської ради в межах своєї компетенції та в установленому законодавством порядку(а.с.24)

Таким чином, з листа-відповіді начальника управління з питань земельних відносин ЗМР вбачається, що клопотання позивача не розглядалося в установленому законодавством порядку - на пленарному засіданні міської ради.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст. 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і законами України.

Представником відповідача не було надано суду беззаперечних доказів про неможливість розгляду клопотання позивача на сесії міської ради, тому суд приходить до висновку про визнання протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розгляду по суті клопотання ДО «Комбінат «Зірка» за вих. №81 від 16.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (КВЦПЗ 12.08) за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127 та зобов'язання Запорізької міської ради розглянути по суті вказане клопотання на черговій сесії.

Також, суд вважає за необхідне відповідно до ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати відповідача в трьох місячний строк з моменту вступу рішення в законну силу повідомити суд про виконання судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 94, 158-163, 186, 267 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної організації «Комбінат «Зірка» до Запорізької міської ради, треті особи - Державне агентство резерву України, Запорізька обласна державна адміністрація, Департамент архітектури та містобудування Запорізької міської ради, Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Запорізької міської ради щодо розгляду по суті клопотання ДО «Комбінат «Зірка» за вих. №81 від 16.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (КВЦПЗ 12.08) за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127.

Зобов'язати Запорізьку міську раду розглянути по суті на черговій сесії клопотання ДО «Комбінат «Зірка» за вих. №81 від 16.02.2017 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у постійне користування земельної ділянки орієнтовною площею 28,3018 га для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій (КВЦПЗ 12.08) за адресою 69067, м. Запоріжжя, вул. Республіканська, 127.

Встановити судовий контроль за виконанням судового рішення та зобов'язати Запорізьку міську раду подати у тримісячний строк з моменту набрання постановою законної сили звіт про виконання судового рішення до Заводського районного суду м. Запоріжжя.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Заводський районний суд м. Запоріжжя протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до апеляційної інстанції.

Суддя Безлер Л.В.