
Справа № 303/3806/17
№ 2-а/303/248/17
ряд. стат. звіту -???
ПОСТАНОВА
Іменем України
11 жовтня 2017 року м.Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі : головуючого - судді Пак М.М.
секретар судового засідання Тромпак В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мукачево адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень,-
в с т а н о в и в:
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_2 з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень.
Позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у ОСОБА_2 народилася п`ята дитина - ОСОБА_5, у зв`зку з чим позивач 25 червня 2015 року звернувся до Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації із заявою про призначення і виплату йому державної соціальної допомоги при народженні дитини. Листом від 02.07.15 р. відповідач повідомив позивача про призначення йому вказаної державної соціальної допомоги, додавши відповідне повідомлення-рішення від 01.07.15 р. Однак, у лютому 2017 року позивач дізнався, що відповідач припинив виплату такої допомоги. Так, в адресованому позивачу листі від 28 березня 2017 року №07-11/88 відповідач вказав, що виплату допомоги було призупинено на підставі подання Мукачівського районного центру служб для дітей та молоді від 21.08.2015 року №01-19/178 про нецільове використання державної соціальної допомоги при народженні дитини. Вважає, що дане рішення є протиправним і підлягає скасуванню, оскільки чинним законодавством не передбачено такого виду рішення, як призупинення виплат державних соціальних допомог. Між тим, пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми встановлено право Управління на прийняття рішення про припинення виплати допомоги, однією з підстав якою є нецільове використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини. Отже, рішення Управління соцзахисту про призупинення виплат позивачу (ОСОБА_2) державних соціальних допомог, пов'язаних з народженням та доглядом за дитиною ОСОБА_5, є незаконним та таким, що грубо порушує права позивача. Тому звертається до суду з позовною заявою, в якій просить визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про призупинення виплат йому (ОСОБА_2) державних соціальних допомог, у зв'язку з народженням та доглядом за дитиною ОСОБА_5; зобов'язати відповідача виплатити позивачу грошові кошти у якості державної соціальної допомоги, які не були виплачені йому у зв`язку з прийняттям оскаржуваного рішення за весь період дії останнього; стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА судовий збір 1 280 грн. та витрати на правову допомогу у розмірі 6 720 грн.
Позивач - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явився по невідомій суду причині, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
Представник позивача - ОСОБА_1 подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просить задоволити з підстав визначених у позовній заяві.
Відповідач - представник Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Симчера І.С. в судове засідання не з'явився, про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суд не повідомив.
-2-
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд виходить із наступних обставин.
Відповідно до копії повідомлення Управління соціального захисту населення Мукачівської райдержадміністрації, ОСОБА_2 призначено допомогу при народжені дітини з 01 червня 2015 року по 30 червня 2015 року в сумі 10 320 грн., з 01 червня 2015 року по 30 червня 2015 року - 1576,67 грн.; з 01 липня 2015 року по 30 червня 2018 року - 2436,67 грн.; з 01 липня 2018 року по 31 березня 2020 року - 1576,67 грн. (а.с.6)
Листом за №07-11/88 виданого управлінням соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації 28 березня 2017 року, ОСОБА_2 повідомляється, що виплату буде здійснено у виплатний період у квітні 2017 року на поточний рахунок ОСОБА_2 в сумі 31 533,40 грн., за період з 01 вересня 2015 року по квітень 2017 року. Подальші виплати будуть здійснюватися згідно порядку призначення виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми (а.с.8).
25 квітня 2017 року начальником управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Немйо О.О. надано Відповідь на запит за №07-11/177 ОСОБА_1, якою інформується, що виплату здійснено у виплатний період у квітні 2017 року на поточні рахунки ОСОБА_2 та ОСОБА_9 в "Райффайзен Банк Аваль" згідно поданих реквізитів даними громадянами. Подальші виплати будуть здійснюватись згідно порядку призначення виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми (а.с.12).
З копії відповіді на (додатковий) запит за №07-11/373 наданого начальником управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Немйо О.О. від 16 червня 2017 року вбачається, що виплату здійснено у виплатний період у квітні 2017 року на поточні рахунки ОСОБА_2 та ОСОБА_9 в "Райффайзен Банк Аваль" згідно поданих реквізитів даними громадянами (а.с.14).
Згідно копії Листа за №01-19/178 наданого Директором Мукачівського районного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Вергун В. від 21 серпня 2015 року вбачається, що ОСОБА_2, який зареєстрований у АДРЕСА_1, за вказаною адресою не виявлений. За словами сусідів та представників Кольчинської селищної ради, сім'я виїхала на проживання за кордон, а саме до Чехії і тривалий період часу не проживає у даному селищі, про що також надано Акт перевірки цільового використання Державної допомоги при народжені дитини.
Відповідно до Протоколу №25/1 засідання комісії з питань державної соціальної допомоги на дітей по Мукачівському району від 28 серпня 2015 року та Рішення № 01-22/1378 начальника управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації Немйо О.О. від 28 серпня 2015 року припинено виплату державної соціальної допомоги при народженні дитини ОСОБА_2, що зареєстрований в АДРЕСА_1, на дітей ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_3 та на ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Нормами статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскаржень рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
В статті 71 КАС України закріплено норми, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім'ї, її доходів та віку дітей. Статтею 23 даного Закону встановлено, що рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.
-3-
Нормою частини 1 статті 1 цього Закону, встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", документи, необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. За наявності письмової заяви особи, яка претендує на призначення допомоги, але за станом здоров'я або з інших поважних причин не може самостійно зібрати необхідні документи, збір зазначених документів покладається на органи, що призначають допомогу.
З частини 10 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року допомога при народженні дитини надається одному з батьків дитини, опікуну, які постійно проживають разом з дитиною, з метою створення належних умов для її повноцінного утримання та виховання.
Одночасно, суд звертає увагу на те, що відповідно до частини 8 статті 11 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини; у разі виникнення інших обставин.
Відповідно до пункту 13 Порядку, призначення і виплат державної допомоги сім'ям з дітьми - виплата допомоги припиняється у разі нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, а у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.
Судом знайдено підставність задоволення позовних вимог ОСОБА_2 в інтересах якого діє представник ОСОБА_1 в частині визнання протиправним та скасування рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА про призупинення позивачу виплат державних соціальних допомог, оскільки пунктом 13 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року передбачено припинення виплати такої допомоги у разі встановленння нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини, а не призупинення. Так, законодавством України врегульовано, що з метою здійснення контролю та уникнення нецільового використання такої допомоги та створенням належних умов для утримання дітей, головні державні соціальні інспектори і державні соціальні інспектори органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування здійснюють вибіркове обстеження окремих сімей, і у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу при народженні дитини, пропозиції щодо - припинення її виплати. Тобто, відповідачем прийнято рішення про призупинення соціальних виплат неправомірно.
Судом не знайдено підтвердження про те, що позивачем по справі ОСОБА_2 понесено витрати пов'язані з оплатою правової допомоги, тобто крім розрахунку вартості правової допомоги, суду не надано квитанцію чи платіжне доручення про те, що замовником (ОСОБА_9) сплачено виконавцю (адвокату ОСОБА_1.) - 6720 грн. 00 коп. за надання послуг, у зв'язку з чим в частині задовлення позовної вимоги про стягнення з відповідача Управління соціального захисту населення Мукачівської РДА витрати на правову допомогу - необхідно відмовити.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень - підлягають до часткового задоволення.
Керуючись ст.ст. 18, 71, 158 - 163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми затвердженого Постановою № 1751 Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року, суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1, який діє в інтересах ОСОБА_2 до управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення суб'єкта владних повноважень - задоволити частково.
-4-
Визнати протиправним і скасувати рішення Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації про призупинення виплат ОСОБА_2 державної соціальної допомоги, призначеної у зв'язку з народженням та доглядом за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації виплатити ОСОБА_2 грошові кошти у якості державної соціальної допомоги, які не були виплачені йому у зв'язку з народженням та доглядом за дитиною ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Управління соціального захисту населення Мукачівської районної державної адміністрації, що знаходиться за адресою: м.Мукачево, вул.Миру, буд.№18, Закарпатської області (код ЄДРПОУ - 03192891) на користь ОСОБА_2, ідентифікаційний код - НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, сплачений судовий збір - 1280 (одну тисячу двісті вісімдесят) гривень 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області шляхом подання апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Головуючий М.М.Пак