Постанова № 69669965, 17.10.2017, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
17.10.2017
Номер справи
803/473/17
Номер документу
69669965
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"17" жовтня 2017 р. м. Київ К/800/28614/17

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Калашнікової О.В., Єрьоміна А.В., Стрелець Т.Г.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2017 року у справі №876/6800/17 (№803/473/17) за позовом ОСОБА_4 до голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області про визнання протиправними бездіяльності та відмови, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а :

У квітні 2017 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив:

визнати протиправною відмову голови Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області видати нову довідку про грошове забезпечення з повною інформацією згідно постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ №988), із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення, премії та показника середніх розмірів грошового забезпечення, визначеного для середнього складу поліцейських станом на січень 2016 року, внаслідок введення у січні 2016 року для відповідних категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії за вислугу років з 1 лютого 2016 року;

зобов'язати відповідача видати нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на січень 2016 року повною інформацією згідно постанови КМУ №988, із зазначенням основних, додаткових видів грошового забезпечення, премії та показника середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, визначеного з урахуванням поділу за спеціальними званнями, передбаченими статтею 80 Закону України «Про Національну поліцію» для середнього складу поліцейських станом на січень 2016 року, внаслідок введення у січні 2016 року для відповідних категорій нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення у вигляді надбавки за специфічні умови проходження служби в поліції у розмірі до 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби, а також підвищення за службу в поліції особливого призначення у розмірі до 100 % посадового окладу, в наступних розмірах: посадовий оклад - 2600 грн., оклад за спеціальним званням - 2000 грн., надбавка за вислугу років -40% - 1760 грн., надбавка за доступ до державної таємниці - 15% - 390 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50% - 3080 грн., премія - 3,14 %, показник середніх розмірів грошового забезпечення, визначеного для середнього складу поліцейських станом на січень 2016 року - 6039,51 грн., для перерахунку пенсії за вислугу років з 1 лютого 2016 року по дату винесення судом рішення.

Посилався на те, що постановою КМУ №988 затверджені розміри грошового забезпечення поліцейських Національної поліції України. Він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розмірів грошового забезпечення поліцейських.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2017 року, в задоволенні позову відмовлено.

Ухвалюючи таке рішення, суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що у квітні 2017 року до відповідача від Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області надійшли списки пенсіонерів органів внутрішніх справ Волинської області для перерахунку пенсії і відповідачем подані до Пенсійного фонду України відповідні довідки, тому позовні вимоги є безпідставними. Крім того, суди виходили з того, що надбавка за виконання особливо важливих завдань не може включатися до грошового забезпечення, оскільки вона не передбачена постановою КМУ №988. Так само як і показник середніх розмірів грошового забезпечення, визначеного для середнього складу поліцейських не може бути включений у довідку для перерахунку пенсії, оскільки відповідач надав показник середніх розмірів грошового забезпечення поліцейських, а не середній розмір надбавки чи доплати, яка включається до грошового забезпечення поліцейських.

У касаційній скарзі ОСОБА_4, з посиланням на порушення норм матеріального та процесуального права, допущені судами попередніх інстанцій, просить рішення судів скасувати і ухвалити нове про часткове задоволення позову в частині врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань. Вказує на те, що надбавка за виконання особливо важливих завдань повинна враховуватися при перерахунку пенсії, оскільки встановлена відповідно до наказу МВС від 31.12.2007 року №499, який був чинним на момент звернення за пенсією, та постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова КМУ №1294).

З'ясувавши обставини справи в межах, передбачених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), колегія суддів приходить до висновку про задоволення касаційної скарги з урахуванням наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі та отримують пенсію за Законом України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ), визначено цим Законом.

Відповідно до статті 63 цього Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію зазначеного Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок проведення перерахунку).

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Згідно пунктом 5 цього Порядку для перерахунку пенсій враховується, зокрема, посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Відповідною вважається посада, яка за класифікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу (організації, установи, військової частини тощо) прирівнюється до посади, з якої особа була звільнена (пункт 6 Порядку проведення перерахунку).

За правилами пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року №3-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі - Порядок), перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Перелік документів, які подаються при призначенні/перерахунку пенсій визначений в пункті 7 Порядку. Серед інших документів, це, зокрема, грошовий атестат або довідка про розмір грошового забезпечення.

Згідно Закону України від 23 грудня 2015 року №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», встановлено, що "перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

Отже, новоприйнятим Законом на колишніх міліціонерів розповсюджені пенсійні гарантії встановлені для поліцейських.

Постановою КМУ №988 затверджено:

схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1;

схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2;

схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10 (пункт 3 постанови КМУ №988).

Отже, у відповідача не було законних підстав не реагувати на звернення позивача стосовно перерахунку його пенсії.

В Цивільному кодексі України зазначається про те, що ліквідатор виступає від імені юридичної особи, що ліквідується.

Відповідно до пункту 5 постанови КМУ №1294 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Як установлено судами попередніх інстанцій, позивач отримував вказану надбавку під час проходження служби, тому вона має бути врахована йому при перерахунку пенсії.

Посилання судів попередніх інстанцій на те, що вказана надбавка не може включатися до грошового забезпечення при перерахунку пенсії працівникам органів внутрішніх справ є безпідставними, з огляду на те, що постанова КМУ №1294 так само як і постанова КМУ №988 розповсюджуються на працівників органів внутрішніх справ і містять в собі різний предмет правового регулювання грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ і встановлені цими постановами надбавки не можуть замінювати одна одну.

Крім того, як зазначалося вище, постановою КМУ №988 затверджені посадові оклади та надбавки працівникам поліції, а надбавки, доплати і премії не враховані зазначеною постановою, встановлені згідно постанови КМУ №1294, яка є чинною і повинна враховуватися при перерахунках пенсій.

Отже, враховуючи те, що постановою КМУ №988 не врегульована виплата надбавки за виконання особливо важливих завдань, а виплата її врегульована відповідно до постанови КМУ №1294, то виплата вказаної надбавки повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував її під час проходження служби.

Відповідно до статті 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Враховуючи викладене,колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку про необхідність скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та постановити нове про часткове задоволення позову.

На підставі наведеного, керуючись статтями 220, 222, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

п о с т а н о в и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити.

Скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 12 травня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 липня 2017 року в частині відмови в задоволенні позовних вимог щодо встановлення ОСОБА_4 надбавки за виконання особливо важливих завдань та ухвалити нову постанову про задоволення позову в цій частині.

Зобов'язати голову Ліквідаційної комісії управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області встановити ОСОБА_4 надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, передбаченою пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

В іншій частині рішення судів першої та апеляційної інстанції залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав передбачених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: