Ухвала суду № 69669196, 19.10.2017, Вінницький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
127/17435/17
Номер документу
69669196
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 127/17435/17

Головуючий у 1-й інстанції: Бойко В.М.

Суддя-доповідач: ОСОБА_1

19 жовтня 2017 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Загороднюка А.Г. Драчук Т. О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці на постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 05 вересня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В :

в серпні 2017 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії. Зокрема, позивач просить:

- визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2 урахуванням Інших виплат, як складових заробітної плати, з яких сплачувались страхові внески, відповідно довідки Державної фіскальної служби Головного управління у Вінницькій області від 21.04.2017 року №63/85-00-21 в сумі 18 991,05 грн. (сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 6756,00 грн., вирішення соціально-побутових питань - 3069,37 грн., індексації - 37,68 грн. та винагороди за вислугу років - 9128,00 грн.) відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення їй пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати;

- зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити з 31.01.2017 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших виплат відповідно довідки Державної фіскальної служби Головного управління у Вінницькій області від 21.04,2017 року №63/85-00-21 в сумі 18 991,05 грн. (сум матеріальної допомоги на оздоровлення - 6756,00 грн., вирішення соціально- побутових питань - 3069,37 грн., індексації - 37,68 грн. та винагороди за вислугу років - 9128,00 грн.) відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ в редакції, чинній на момент призначення їй пенсії, в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати та сплатити на користь позивача відповідно до Закону України " Про державну службу" недоплачену суму пенсії і в подальшому виплачувати пенсію відповідно до проведеного перерахунку.

Постановою Вінницького міського суду Вінницької області від 05 вересня 2017 року позов задоволено.

Не погодившись із прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

У зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України прийнято у порядку скороченого провадження, згідно з ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги наявними у матеріалах справи письмовими доказами, надавши їм оцінку, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивачу з 20.10.2006 року призначено пенсію по інвалідності довічно, відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 4323, 51 грн. з розрахунку 90 % від суми заробітної плати.

26.07.2017 року позивач звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниці з заявою № 9663/5277 про перерахунок її пенсії як державному службовцю з моменту її призначення на виконання вимог статті 37 Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ «Про державну службу», статті 66 Закону України від 05.11.1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» із включенням в розрахунок - всіх складових до суми заробітної плати. які відображені в довідці від 21.04.2017 року №63/05-00-27 на загальну суму 18 991,05 грн., зокрема: матеріальної допомоги на оздоровлення - 6756,00 грн., вирішення соціально-побутових питань - 3069,37 грн., індексації - 37,68 грн. та винагороди за вислугу років - 9128,00 грн.

На дане звернення позивач отримала відмову, мотивовану тим, що «За постановою Кабінету Міністрів від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 утратила чинність. Форми довідок про заробітну плату (затверджені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1), які видавалися для проведення перерахунку пенсії, були вилучені постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 року №15-2. З огляду на наведене зазначаємо, що підстав для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій відповідно до норм законодавства не має.

Не погодившись з відмовою пенсійного органу, позивач звернулась до суду з адміністративним позовом.

Суд першої інстанції при ухваленні оскарженої постанови виходив з обґрунтованості та доведеності позовних вимог, а відтак наявності підстав для задоволення адміністративного позову.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України "Про державну службу" (в редакції, що діяла на час призначення пенсії ).

Згідно зі ст. 33 Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.

Відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом здійснюється перерахунок раніше призначеної пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно зі ст.2 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР "Про оплату праці" та наказу Державного комітету статистики України № 5 "Про затвердження інструкції зі статистики заробітної плати" від 13.01.2004 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у тому числі компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, суми виплат, пов'язані з індексацією заробітної плати, матеріальна допомога, яка надається всім або більшості працівників, та виплати соціального характеру.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та винагорода за вислугу років входила до системи оплати праці державного службовця.

Частиною 1 ст. 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення" зазначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових потреб та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються при обчисленні розміру пенсії.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, зокрема довідкою виданою ГУ ДФС у Вінницькій області від 21.04.2017 року №63/05-00-27 (а.с.13), що до складової заробітної плати позивача входили матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових потреб, індексація заробітної плати, та винагороди за вислугу років. На виплати включені в заробітну плату, нараховано страхові внески на загальнообов' язкове державне пенсійне страхування.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та зазначає, що для призначення пенсії підлягають врахуванню до суми заробітної плати суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати та винагороди за вислугу, а тому судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд

У Х В А Л И В :

апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Вінниці залишити без задоволення, а постанову Вінницького міського суду Вінницької області від 05 вересня 2017 року - без змін.

Відповідно до ч. 10 ст. 183-2 КАС України у разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, судове рішення апеляційної інстанції є остаточним та оскарженню не підлягає.

Головуючий ОСОБА_1 Судді ОСОБА_3 ОСОБА_4