Постанова № 69668736, 19.10.2017, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.10.2017
Номер справи
826/7760/16
Номер документу
69668736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 826/7760/16 Головуючий у 1-й інстанції: Огурцов О.П.

Суддя-доповідач: Грибан І.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

19 жовтня 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючий-суддя Грибан І.О.

судді Беспалов О.О., Парінов А.Б.

за участі :

секретар с/з Кузик М.А.

пр-к позивача Заболоцький О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2017 року по справі за адміністративним позовом Командитного товариства "Леонід" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішень,

У С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати припис Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 11.04.2016 №44 про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно - правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт;

- визнати протиправною та скасувати постанову Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 25.04.2016 №10/1023-1ів.3/169 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності;

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 08.04.2016 № 33 «Про скасування реєстрації Декларації на початок виконання будівельних робіт»;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 08.04.2016 № 28 «Про пропозицію щодо скасування реєстрації декларацій на початок виконання будівельних робіт».

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2017 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалену постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог, при цьому посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши доводи апеляційної скарги та заперечень на неї, проаналізувавши наявні в справі докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалів справи вбачається, що Управлінням державної архітектурно - будівельної інспекції у Черкаській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил юридичних осіб КТ «Леонід» та ТОВ «ТРИ-ПІЛЛЯ ПРОЕКТ» щодо об'єкта «Житловий комплекс з вбудовано - прибудованими приміщеннями, с. Черкаси, бульвар Шевченка, 150, за наслідками якої складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 11.04.2016.

В зазначеному Акті перевірки зафіксовано, що на земельній ділянці розташованій у м. Черкаси, бульв. Шевченка, 150, яка використовується відповідно до договору оренди земельної ділянки від 17.10.2006р., зареєстрованого в Черкаській регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України" від 20.10.2006 № 040677500398 замовник - КТ «Леонід» проводить будівництво житлового комплексу вбудовано - прибудованими приміщеннями. Замовником отримані містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови) від 11.03.2015р. №279 зі змінами від 15.12.2015р. №1379 (на будівництво двох окремих багатоповерхових житлових будинків із вбудовано-прибудованими приміщеннями (II черга); містобудівні умови від 05.02.2016р. №7 (на будівництво багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (№ 1 на генеральному плані (III черга); містобудівні умови від 05.02.2016 р. №9 (на будівництво багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (II черга) (секція2). Проектна документація розроблена ТОВ «ТРИ-ПІЛЛЯ ПРОЕКТ» (головний архітектор проекту - ОСОБА_4, головний інженер проекту - ОСОБА_5). Замовником подано до Управління Держархбудінспекції у Черкаській області декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстровані за № ЧК083150970186 від 07.04.2015р., №ЧК083150970188 від 07.04.2015, за №ЧК083160431206 від 12.02.2016, №ЧК083160741286 від 14.03.2016р., в деклараціях вказано категорію складеності об'єктів - ІІІ.

Містобудівними умовами передбачене будівництво двох багатоквартирних будинків - II черга, будівництво багатоквартирного будинку II черга секція №2, будівництво багатоквартирного будинку - III черга. Пунктом 3.26 ДБН А.2.2-3-14 визначено, що черга будівництва - це визначена проектною документацією частина комплексу (будови).

На думку перевіряючого органу, вказане дає підстави вважати ці будівлі одним об'єктом (комплексом).

Разом з тим, проектною організацією (ГАП ОСОБА_4, ГІП ОСОБА_5.) під час розрахунку категорії складності об'єкта порушено вимоги п. 4.2 в додатку В ДСТУ-Н Б В.1.2-16:2013 (зі змінами згідно наказу Мінрегіону України від 12.05.2014 № 135) (далі - ДСТУ-Н) щодо визначення категорії складності за показниками об'єкта будівництва в цілому, внаслідок чого було занижено категорію складності об'єкта будівництва. Проектувальником розрахована категорія складності для кожної будівлі окремо, в той же час відповідно до вимог п. 4.4 ДСТУ-Н для кожної будівлі окремо розраховується клас наслідків.

Відтак, Управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Черкаській області вважало, що роботи з будівництва житлового комплексу з вбудовано-прибудованими приміщеннями у м. Черкаси, бульвар Шевченка, 150 виконуються замовником - КТ «Леонід» в особі директора ОСОБА_6 без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, що є порушенням п. 3 ч. 1ст. 34, ч.1 ст. 37 ЗУ Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон) та п. 5 «Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466.»

Головним інспектором будівельного нагляду Управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Черкаській області прийнято рішення № 28 «Про пропозицію щодо скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт», яким запропоновано скасувати реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт від 07.04.2015 №ЧК 083150970188 (будинок №4), від 07.04.2015 ЧК 083150970186 (будинок №3) та від 14.03.2016 № ЧК 083160741286 (будинок № 2).

08.04.2016 Управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Черкаській області видано наказ № 33 «Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт», яким на підставі рішення головного інспектора будівельного нагляду "Про пропозицію щодо скасування декларацій про початок виконання будівельних робіт" від 08.04.2016 за № 28 та листа ДП "Укрдержбудекспертиза" від 08.04.2016 № 537 "Щодо заниження категорії складності на об'єктах будівництва за адресою бул. Шевченка, 150 в м. Черкаси", у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, наведених у деклараціях від 07.04.2015 №ЧК 083150970188, від 07.04.2015 ЧК 083150970186 та від 14.03.2016 № ЧК 083160741286, які є підставою вважати об'єкти самочинним будівництвом наказано вважати скасованою реєстрацію декларацій про початок виконання будівельних робіт від 07.04.2015 № ЧК 083150970188 на об'єкт "Будівництво окремого багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (будинок № 3); Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Шевченка, 150", від 07.04.2015 № ЧК 083150970186 на об'єкт "Будівництво окремого багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (будинок № 4); Черкаська обл., м. Черкаси, бульв., Шевченка, 150" та декларацію від 14.03.2016 № ЧК 083160741286 на об'єкт "Будівництво багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (ІІ черга) (секція №2); Черкаська обл., м, Черкаси, бульв., Шевченка, 150", замовник Командитне товариство "Леонід".

У зв'язку з встановленням факту порушення позивачем пункту 3 частини першої статті 34, статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» відповідачем видано Припис від 11.04.2016 №44 з вимогою негайного зупинення виконання будівельних робіт та постановою від 25.04.2016 №10/1023-1ів/169 визнано винним КТ «Леонід» у вчиненні правопорушення, передбаченого абз. 3 пункту 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» накладено штраф у розмірі 1240200 грн.

Вважаючи протиправними наказ від 08.04.2016 №33, рішення від 08.04.2016 №28, припис від 11.04.2016 №44 та постанову від 25.04.2016 №10/1023-1ів/169, позивач звернувся з даним позовом.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції вказував, що відповідачем не надано доказів, що об'єкти будівництва щодо яких подано декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованих 07.04.2015 за №ЧК083150970186, 07.04.2015 за №ЧК083150970188, 12.02.2016 за №ЧК083160431206 та 14.03.2016 за №ЧК083160741286 є єдиним комплексом та мають розглядатись як єдиний об'єкт будівництв, а отже відсутні підстави вважати, що щодо них як єдиного об'єкту будівництва має бути визначена V категорія складності. Вказував на необґрунтованість висновку відповідача щодо заниження категорії складності об'єктів щодо яких подано декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованих 07.04.2015 за №ЧК083150970186, 07.04.2015 за №ЧК083150970188, 12.02.2016 за №ЧК083160431206 та 14.03.2016 за № №ЧК083160741286 та допущення позивачем порушення пункту 3 частини першої статті 34, статті 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Колегія суддів не може погодитися з даним висновком суду першої інстанції та звертає увагу на наступне.

Відповідно до вимог ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі , підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Згідно із статтею 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Орган державного архітектурно-будівельного контролю розглядає відповідно до закону справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності. Посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, серед іншого, безперешкодного доступу до місць будівництва об'єктів та до об'єктів, що підлягають обов'язковому обстеженню; складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил; проводити перевірку відповідності виконання підготовчих та будівельних робіт вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, затвердженим проектним вимогам, рішенням, технічним умовам, своєчасності та якості проведення передбачених нормативно-технічною і проектною документацією зйомки, замірів, випробувань, а також ведення журналів робіт, наявності у передбачених законодавством випадках паспортів, актів та протоколів випробувань, сертифікатів та іншої документації.

Процедура здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності, визначена Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 (далі - Порядок №553).

Згідно п. 2 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 року № 553 (далі - Порядок № 553), державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за дотриманням: 1) вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, проектної документації, будівельних норм, державних стандартів і правил, технічних умов, інших нормативних документів під час виконання підготовчих і будівельних робіт, архітектурних, інженерно-технічних і конструктивних рішень, застосування будівельної продукції; 2) порядку здійснення авторського і технічного нагляду, ведення загального та (або) спеціальних журналів обліку виконання робіт (далі - загальні та (або) спеціальні журнали), виконавчої документації, складення актів на виконані будівельно-монтажні та пусконалагоджувальні роботи; 3) інших вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, правилами та проектною документацією, щодо створення об'єкта будівництва.

Щодо виявленого під час перевірки порушення позивачем вимог п.3 ч.1 ст.34 та ч.1 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» колегія суддів зазначає наступне.

Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається, що рішенням Черкаської міської ради № 279 від 11.03.2015 «Про надання командитному товариству «Леонід» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по бул. Шевченка 150» Командитному товариству «Леонід» надано містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по бул. Шевченка 150 на будівництво двох окремих багатоповерхових житлових будинків із вбудовано - прибудованими приміщеннями.

Наказом Департаменту архітектури, містобудування та інспектування № 9 «Про надання КТ «Леонід» містобудівних умов і обмежень забудови земельної ділянки по бул. Шевченка, 150 надано Командитному товариству «Леонід» містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки по бул. Шевченка 150 на будівництво багатоверхового житлового будинку із вбудовано - прибудованими приміщеннями (ІІ черга) (секція №2).

Підставою для прийняття оскаржуваних рішень є висновок інспекції про те, що об'єкти будівництва щодо яких подано декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованих 07.04.2015 за №ЧК083150970186, 07.04.2015 за №ЧК083150970188, 12.02.2016 за №ЧК083160431206 та 14.03.2016 за №ЧК083160741286 є єдиним комплексом, а отже щодо них як єдиного об'єкту будівництва має бути визначена V категорія складності.

Так, Командитним товариство "Леонід" подано до Управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Черкаській області декларації про початок виконання будівельних робіт:

- зареєстровану 07.04.2015за № ЧК 083150970188 на об'єкт "Будівництво окремого багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (будинок № 3), Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Шевченка, 150";

- зареєстровану 07.04.2015 за № ЧК 083150970186 на об'єкт "Будівництво окремого багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (будинок № 4), Черкаська обл., м. Черкаси, бульв, Шевченка, 150";

- за реєстровану 14.03.2016 за номером № ЧК 083160741286 на об'єкт "Будівництво багатоповерхового житлового будинку із вбудовано-прибудованими приміщеннями (ІІ черга) (секція №2); Черкаська обл., м, Черкаси, бульв., Шевченка, 150"

Категорія складності щодо кожного із зазначених вище об'єктів позивачем зазначено - ІІІ.

Статтею 4 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до вимог статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Частиною п'ятою статті 26 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» встановлено, що проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Згідно зі статтею 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» усі об'єкти будівництва поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності.

Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.

Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.

Порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 частини першої та частиною другою статті 34 вказаного Закону встановлено, що замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності. Зазначені у частині першій цієї статті документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва.

Позивач стверджує, що здійснює будівництво трьох житлових будинків по вул. Шевченка, 150, м. Черкаси, категорія складності кожного з об'єктів ІІІ, останні не об'єднані спільною проектною документацією, для кожного з них укладені окремі договори на проектування, авторський, технічний нагляд, генерального підряду, подані на реєстрацію та отримані за реєстровані декларації про початок виконання будівельних робіт щодо об'єктів ІІІ категорії складності. Оскільки, зазначені будинки не будуються на підставі спільної проектної документації і є окремими об'єктами будівництва, позивач вказує, що вони не можуть вважатися єдиним житловим комплексом.

Механізм віднесення об'єктів будівництва різного функціонального призначення до IV і V категорій складності визначався Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складності, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 № 557.

Віднесення об'єкта будівництва до відповідної категорії складності здійснюється проектувальником і замовником.

Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва.

До V категорії складності відносяться об'єкти будівництва, які мають хоча б одну з таких ознак: 1) згідно із Законом України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» є об'єктами підвищеної небезпеки; 2) розраховані на постійне перебування більш як 400 осіб та (або) періодичне перебування понад 1000 осіб; 3) становлять можливу небезпеку для більш як 50000 осіб, які перебувають поза об'єктом; 4) у разі аварії або неможливості (недоцільності) подальшої експлуатації: можуть спричинити збитки в обсязі понад 150000 мінімальних розмірів заробітних плат; можуть призвести до припинення функціонування об'єктів транспорту, зв'язку, енергетики та інженерних мереж загальнодержавного значення; можуть призвести до втрати об'єктів культурної спадщини національного значення.

Зі змісту Акту перевірки вбачається, що сумарні показники щодо загальної кількості людей, які постійно перебувають на об'єкті (просумована кількість згідно із розрахунком проектної організації для трьох будівель - №2, №3, №4) складає 592 особи, що у відповідності з таблицею А.1 Додатку А ДСТУ-Н та пп. 2 п.6 «Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складеності», затвердженого Постановою КМУ від 27.04.2011 № 557 дає підстави віднести даний об'єкт до V категорії складності. Відповідно до проведеного Управлінням розрахунку кількості людей, які постійно перебувають на об'єкті складає - 887 осіб, кількість людей, які періодично перебувають на об'єкті складає - 1439 осіб, що у відповідності з таблицею А.1 Додатку А ДСТУ-Н та пп. 2 п.6 «Порядку віднесення об'єктів будівництва до IV і V категорій складеності», затвердженого Постановою КМУ від 27.04.2011 № 557 дає підстави віднести даний об'єкт до V категорії складності.

Крім того, ДБН А.2.2-3-2014 встановлюють склад та зміст проектної документації на нове будівництво, реконструкцію, капітальний ремонт та технічне переоснащення будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, їх комплексів або їх частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури.

Згідно п. 3.12 ДБН А.2.2?3-2014 що об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси або їх частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Комплекс (будова) - сукупність будинків, будівель, споруд будь-якого призначення, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, об'єднаних цільовим призначенням, зведення яких здійснюється, як правило, за єдиною проектною документацією (п.3.18 ДБН А.2.2?3-2014).

Відповідно до пункту 4.1 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво» проектна документація для будівництва має відповідати положенням законодавства, вимогам містобудівної документації, будівельних норм, стандартів та правил.

Пункт 4.2. ДСТУ Н Б В.1.2?16:2013 визначає, що проектування об'єкта будівництва, до складу якого входить декілька окремих будинків, будівель, споруд або лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, потрібно здійснювати на підставі вихідних даних, у тому числі містобудівних умов і обмежень, на об'єкт будівництва в цілому. При цьому категорію складності такого об'єкта будівництва визначають за показниками таблиці А.1, додатку А, розрахованими для об'єкта будівництва в цілому.

Відповідно до пункту 3.26 ДБН А.2.2-3-14 черга будівництва - визначена проектною документацією частина комплексу (будови) - будинки, будівлі, споруди, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури, введення в експлуатацію якої частково забезпечує випуск продукції або надання послуг, її безпечну експлуатацію та самостійне функціонування. Проектна документація на чергу будівництва може підлягати затвердженню. Черга будівництва може поділятися на пускові комплекси.

З матеріалів справи та технічної документації вбачається, що зазначені вище об'єкти будівництва не є відокремленими, не мають між собою проходу (проїзду) та мають спільні несучи конструкції та вузли спряження конструктивних елементів.

Крім того, відповідно до пояснювальних записок до проектів, робочої документації та ситуаційних планів, що були оглянуті судом апеляційної інстанції, до зазначених об'єктів застосовано спільні вимоги щодо схем транспортно-пішохідних зв'язків, єдиний план трас зовнішніх інженерних мереж та комунікацій.

Отже, якщо об'єкт будівництва, для якого у встановленому порядку відведено земельну ділянку, отримано вихідні дані, у тому числі містобудівні умови й обмеження, технічні умови, складається з декількох окремих будинків, будівель, споруд, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, його категорію складності визначають за найвищими показниками кожної складової об'єкта будівництва (будинку, будівлі, споруди, лінійного об'єкта інженерно-транспортної інфраструктури), зазначеними в наведеній таблиці А.1 Додатку А, однак розрахованими для об'єкта будівництва в цілому.

Незалежно від поділу об'єкта будівництва на черги та розроблення проектної документації не на об'єкт будівництва в цілому, а на окремі черги, категорія складності має розраховується за відповідними характеристиками на об'єкт будівництва в цілому. При цьому, категорія складності кожної з черг не може бути меншою, ніж об'єкта будівництва в цілому.

Тобто, категорія складності в данному випадку мала розраховуватися на об'єкт будівництва в цілому, як комплекс.

При цьому, ТОВ «Трипілля проект» визначено розрахунок категорії складності та класс наслідків будівництва по кожній будівлі окремо.

Отже має місце, під час визначення складності категорії об'єкта будівництва порушення вимоги щодо визначення категорії складності за показниками об'єкта будівництва в цілому, а саме - житлового комплексу із вбудовано-прибудованими приміщеннями у м.Черкасах по бул.Шевченка, 150.

Вказане свідчить про заниження Командитним товариством «Леонід» категорії складності об'єкта будівництва .

Крім того, позивач не отримував містобудівні умови та про початок будівельних робіт на об'єкт будівництва як комплекс.

Відповідно до частини першої статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Згідно з частиною другою статті 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється. За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Частиною третьою статті 36 вказаного Закону встановлено, що форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Частиною другою статті 36 зазначеного Закону встановлено, що декларацію про початок виконання будівельних робіт може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю у разі: подання замовником заяви про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт; отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта будівництва проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.

Відповідно до ч. 8 ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.

Згідно абз. 7, 8 п. 22 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.

Отже, у разі виявлення недостовірних даних, наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, інспекція наділена повноваженнями скасувати реєстрацію такої декларації.

Відтак, рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 08.04.2016 № 28 «Про пропозицію щодо скасування реєстрації декларацій на початок виконання будівельних робіт» та наказ Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області від 08.04.2016 № 33 «Про скасування реєстрації Декларації на початок виконання будівельних робіт» є такими, що прийняті за наявності визначених статтею 36 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» підстав та є правомірним.

Разом з тим, статтею 37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах будівництва, що належать до IV і V категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Пунктом 5 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 передбачено, що будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та видачі замовнику дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів IV і V категорії складності.

Відтак, будівельні роботи КТ «Леонід» могло виконувати лише після отримання відповідного дозволу.

Дозвіл на виконання будівельних робіт на зазначеному вище об'єкті V категорії складності (житловий комплекс) КТ «Леонід» не видавався.

Враховуючи, що будівельні роботи щодо об'єкта будівництва - житловий комплекс із вбудовано-прибудованими приміщеннями у м.Черкасах по бул.Шевченка, 150 здійснюються без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, останнє є порушенням приписів п.3 ч.1 ст.34 та ч.1 ст.37 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Згідно із п. 8, 16, 17 Порядку № 553 за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.

У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).

Отже, за наслідком проведеної перевірки суб'єкта господарювання, який провадить господарську діяльність, пов'язану з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії у разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності складається також припис про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації таких, що не відповідають законодавству, будівельним нормам, державним стандартам і правилам, архітектурним вимогам, затвердженим проектним рішенням, технічним умовам та іншим нормативно - правовим актам, виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або без отримання дозволу на виконання будівельних робіт.

Відтак, враховуючи наявним допущене позивачем порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, а саме здійснення підготовчих та будівельних робіт без отримання дозволу на виконання будівельних робіт, припис інспекції про зупинення таких є правомірним.

Крім того, Законом України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» встановлено відповідальність юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (суб'єктів містобудування) за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Згідно зі статтею 1 цього Закону правопорушеннями у сфері містобудівної діяльності є протиправні діяння (дії чи бездіяльність) суб'єктів містобудування - юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених законодавством, будівельними нормами, державними стандартами і правилами. Вчинення суб'єктами містобудування правопорушень у сфері містобудівної діяльності тягне за собою відповідальність, передбачену цим та іншими законами України.

Абзацом третім пункту 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» передбачено, що Суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт без отримання дозволу на їх виконання на об'єктах V категорії складності - у розмірі дев'ятисот прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

За таких підстав, колегія суддів вважає, що оскаржувана постанова про накладення штрафних санкцій також прийнята Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю правомірно за наявності підстав та в межах компетенції.

За таких підстав, колегія суддів вважає, що відповідач діяв виключно в межах своїх повноважень, на підставі та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України у сфері містобудівної діяльності, а тому відсутні правові підстави для скасування оскаржуваних рішень.

Отже, підстави до задоволення позовних вимог відсутні. Доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що доводами апеляційної скарги спростовані висновки суду першої інстанції покладені в основу рішення, а неповне з'ясування судом обставин справи та порушення норм матеріального права призвели до неправильного вирішення справи, тому, у відповідності з ст. 202 КАС України, оскаржувану постанову слід скасувати та винести нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 195,196, 198, 202, 205, 212, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції України - задовольнити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 квітня 2017 року скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог Командитного товариства "Леонід" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними та скасування рішень - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий-суддя І.О.Грибан

Суддя О.О.Беспалов

Суддя А.Б.Парінов

Повний текст виготовлено - 19.10.2017.