Ухвала суду № 69668641, 18.10.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2017
Номер справи
243/5240/17
Номер документу
69668641
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Мірошниченко Л.Є.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 року справа №243/5240/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Словянської міської ради на постанову Словянського міськрайонного суду Донецької області від 12 вересня 2017 року у справі № 243/5240/17 за позовом Громадської організації «Товариство захисту тварин «Вірність» до Словянської міської ради, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог Громадська організація «Дай шанс» про визнання протиправним та скасування рішення Словянської міської ради від 10.03.2017 року № 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянськ на 2016 2018 роки»,-

ВСТАНОВИВ:

Громадська організація «Товариство захисту тварин «Вірність», звернулась до Словянського міськрайонного суду Донецької області з позовом до Словянської міської ради, третя особа на стороні позивача, що не заявляє самостійних вимог Громадська організація «Дай шанс», в якому просила визнати протиправним та скасувати рішення міської ради від 10.03.2017 року № 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянськ на 2016 2018 роки».

Постановою від 12 вересня 2017 року Словянський міськрайонний суд Донецької області задовольнив позов.

Визнав протиправним та скасував рішення Словянської міської ради від 10.03.2017 року № 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянськ на 2016 2018 роки» .

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу в якій посилаючись на порушення норм матеріального права просив скасувати постанову Словянський міськрайонний суд Донецької області від 12 вересня 2017 року та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. В обґрунтування скарги зазначив, що Словянська міська рада не здійснює владних управлінських функцій по відношенню до позивача, оскаржуване рішення міської ради не є нормативним актом, що виключає проведення консультацій з громадськістю, оскільки відповідно до Порядку проведення консультацій з громадкістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2010 року консультації проводяться щодо нормативних актів.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивач звернулась з клопотанням про переніс судового засідання на іншу дату у звязку із знаходженням у відрядженні представника позивача ОСОБА_4, яке не підлягає задоволенню, у звязку з відсутністю доказів вказаної обставини.

За приписами п.2 ч.1 ст.197 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги,встановила наступне.

Витягом з протоколу І Пленарного засідання підтверджується, що 10.03.2017 року відбулось засідання ХХІ (позачергової) сесії Словянської міської ради 7 скликання, де зокрема було прийнято рішення 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянськ на 2016 2018 роки», відповідно до якого внесено наступні доповнення та зміни до Програми Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянська на 2016 2018 роки, затвердженої рішенням міської ради від 30.03.2016 року № 10 ІХ-7 (а.с.22)

Доповнити пунктом 5.29 підрозділ 5 «Охорони і раціональне використання природних рослинних ресурсів, тваринного світу та збереження природно заповідного фонду» додатку 2 «Перелік заходів з охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки м. Словянська на 2016 2018 роки» до Програми та внести зміни до рядку «Разом» додатку 2 «Перелік заходів з охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки м. Словянська на 2016 2018 роки» до Програми наступного змісту (додаток 1)

Підпункт 5 розділу «Охорона рослинних ресурсів, природно заповідного фонду» додатку 1 Зведені показники та ресурсне забезпечення Програми до Програми та рядок «Разом» додатку 1 «Зведені показники та ресурсне забезпечення Програми до Програми викласти в новій редакції (додаток 2) (а.с. 25).

Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, які регулюють спірні правовідносини, колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Приписами статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У пункті 7 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 5 «Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики» (далі Порядок) затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики» передбачено, що консультації з громадськістю організовує і проводить орган виконавчої влади, який є головним розробником проекту нормативно-правового акту або готує пропозиції щодо реалізації державної політики у відповідній сфері державного і суспільного життя.

Інформація, повязана з організацією та проведенням консультацій з громадськістю, оприлюднюється у спеціально створеній рубриці «Консультації з громадськістю» офіційного веб сайту органу виконавчої влади.

З пункту 7 вказаного Порядку вбачається, що громадські обєднання, релігійні, благодійні організації, творчі спілки, професійні спілки та їх обєднання, асоціації, організації роботодавців та їх обєднання, органи самоорганізації населення, недержавні засоби масової інформації, інші непідприємницькі товариства та установи, легалізовані відповідно до законодавства (далі - інститути громадянського суспільства), можуть ініціювати проведення консультацій з громадськістю з питань, не включених до орієнтовного плану, шляхом подання відповідних пропозицій громадській раді або безпосередньо органу виконавчої влади.

У разі коли пропозиція щодо проведення консультацій з громадськістю з одного питання надійшла не менше ніж від трьох інститутів громадянського суспільства, такі консультації проводяться обов'язково.

Пунктом 12 зазначеного Порядку визначена обовязковість проведення консультацій, а саме: «В обовязковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які в тому числі стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища.

Статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року № 280/97-ВР, передбачено, шо Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. Правові акти виступають і як форма діяльності органів місцевого самоврядування, і як засіб реалізації покладених на них функцій.

Колегія суддів зазначає, що у законодавчій площині нормативно-правовий акт розглядається і як письмовий документ, що закріплює рішення відповідних органів державної влади. За таким підходом нормативно-правовий акт - це офіційний письмовий документ, який приймається уповноваженим органом держави і встановлює, змінює, припиняє чи конкретизує певну норму права, відображає волю уповноваженого субєкта права, є обовязковим для виконання, має документальну форму закріплення, забезпечується у виконанні державою, у тому числі примусовими засобами.

Органи місцевого самоврядування здійснюють свою діяльність, у межах якої видають акти нормативного характеру, тобто, здійснюючи відповідну правотворчу діяльність. Закономірність такого характеру діяльності органів місцевого самоврядування покликана, перш за все, необхідністю реалізації державної влади на місцях. Правотворча діяльність органів місцевого самоврядування здійснюється у межах встановленої для представницьких органів місцевої влади предметної галузі - питань місцевого значення. Якщо стисло конкретизувати зміст правотворчої діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, то вона полягає у виявленні волі територіальної громади і встановленні, зміні чи скасуванні правових норм, що регулюють суспільні відносини на місцевому рівні. Виходячи із зазначеного, актом органів та посадових осіб місцевого самоврядування слід вважати дії по встановленню, скасуванню, конкретизації або зміни сфери дії правової норми, якою регулюються муніципальні відносини, приймаються уповноваженим органом або посадовою особою місцевого самоврядування, документально оформлені і є обовязковими для виконання у межах відповідної території.

Нормативні та інші документи, що приймаються відповідними органами і посадовими особами місцевого самоврядування у порядку, передбаченому Законом «Про місцеве самоврядування в Україні». За цим законом, зокрема, місцева рада в межах своїх повноважень приймає акти у формі рішень.

Як вбачається з матеріалів справи рішення № 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянська на 2016 2018 роки» від 10 березня 2017 року приймалось відповідним органом самоврядування - на пленарному засіданні 21-ї сесії Словянської міської ради та в порядку, передбаченому Законом «Про місцеве самоврядування в Україні».

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає безпідставними твердження апелянта стосовно того, що спірне рішення не є нормативним актом, а також щодо рекомендаційного характеру застосування п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України № 996 від 03.11.2010 року «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», дії відповідача не відповідають нормам діючого законодавства та порушують права та законні інтереси позивача - ГО «Товариства захисту тварин «Вірність» яке є громадською організацією, утвореною мешканцями м. Словянська Донецької області та розташованого у зазначеному місці, на територію якого розповсюджується повноваження відповідача, як органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як передбачено ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи встановлені по справі обставини колегія суддів вважає, що відповідачем не доведена правомірність прийнятого рішення, яке є предметом розгляду у справі, рішення суду першої інстанції прийняте із дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи викладені в апеляційній скарзі не спростовують висновків суду першої інстанції і підстави для скасування постанови відсутні.

На підставі викладеного, керуючись статтями: 9, 11, 160, 167, 184, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Словянської міської ради на постанову Словянського міськрайонного суду Донецької області від 12 вересня 2017 року у справі № 243/5240/17 за позовом Громадської організації «Товариство захисту тварин «Вірність» до Словянської міської ради, третя особа Громадська організація «Дай шанс» про визнання протиправним та скасування рішення Словянської міської ради від 10.03.2017 року № 2-ХХІ-7 «Про внесення змін та доповнень до міської програми «Охорона навколишнього природного середовища та екологічна безпека м. Словянськ на 2016 2018 роки» - залишити без задоволення.

Постанову Словянського міськрайонного суду Донецької області від 12 вересня 2017 року у справі № 243/5240/17 залишити без змін.

Ухвала прийнята за наслідками розгляду в письмовому проваджені набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя І.В. Геращенко

Судді Т.Г. Арабей

ОСОБА_3