
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/1451/17
12 жовтня 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого судді : Шульгача М.П.,
при секретарі: Музиці О. М.,
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Тернопільській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 77148-19 від 18.07.2017 р., суд, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Тернопільській області, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 77148-19 від 18.07.2017 р.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з підстав, наведених у позовній заяві та пояснив, що Головним управлінням ДФС у Тернопільській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 77148-19 від 18.07.2017 р., яким позивачу ОСОБА_3 визначено суму податкового зобовязання по транспортному податку з фізичних осіб у розмірі 18750,00 грн., так як позивач є власником автомобіля Audi Q7, 2015 року випуску, обємом двигуна 2967 см3, тип пального D, ДРН ВО0330АТ. Таке податкове повідомлення-рішення представник позивача вважає незаконним, оскільки даний транспортний засіб не є обєктом оподаткування в розумінні статті 267 Податкового кодексу України, так як його середньоринкова вартість становить 1004335,00 грн., що не перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Крім того, податковим органом було порушено порядок надсилання податкового повідомлення-рішення, а саме воно було надіслано з порушенням строків та не за місцем реєстрації платника податку.
Представник позивача просить позовні вимоги задовольнити повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених в запереченнях та додатково пояснила, що ОСОБА_4 є власником транспортного засобу Audi Q7, обємом двигуна 2967 см3, який випущений у вересні 2015 року. Відповідно до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня податкового (звітного) року, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, автомобіль марки Audi, модель Q7, рік випуску (включно) до 2 років, обєм циліндрів двигуна 3,0, тип пального дизель є обєктом оподаткування у 2017 році. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000грн за кожен легковий автомобіль, тому позивачу було нараховано податкове зобовязання за 9 місяців 2017 року, що становить 18750,00 грн.
Щодо строку надіслання податкового повідомлення-рішення, представник відповідача пояснила затримку його надіслання тим, що з 29.06.2017 р. на всі державні органи України була здійснена кібер-атака, в результаті чого було пошкоджено мережеве обладнання, внаслідок чого винесення та надіслання податкових повідомлень-рішень з транспортного податку до 1 липня 2017 р. було технічно неможливим.
Представник відповідача вважає, що податковим органом правомірно прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення, а тому відсутні підстави для його скасування. Представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належить автомобіль марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2967 см3, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, дата реєстрації транспортного засобу за позивачем 21.04.2017 року.
18.07.2017 року Головним управлінням ДФС у Тернопільській області на підставі підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54, підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 ПК України було винесене податкове повідомлення-рішення № 77148-19, яким позивачеві визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік у розмірі 18750,00 грн. Таке податкове зобов'язання було визначене контролюючим органом у зв'язку з перебуванням у власності ОСОБА_3 автомобіля Audi Q7.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням від 18.07.2017 р. № 77148-19, ОСОБА_3 розпочав процедуру адміністративного оскарження шляхом подання 03.08.2017 р. скарги до ДВС України з вимогою про скасування такого податкового повідомлення-рішення. 17.08.2017 р. ДФС України прийнято рішення про результати розгляду скарги, яким залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 18.07.2017 р. № 77148-19, а скаргу ОСОБА_3 без задоволення. Таке рішення мотивоване тим, що вказаний автомобіль зазначений в переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку та посилаючись на положення ПК України щодо транспортного податку.
У відповідності до вимог п.п.1 п.1 ст. 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є обєктами оподаткування.
Пунктом 4 ст.267 ПК України передбачено, ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є обєктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Обчислення суми податку з обєкта/обєктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
У відповідності до п.п.267.6.6 п.267.6 ст.267 ПК України, за обєкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.
Згідно п.п.2.1 п.2 ст.267 ПК України, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, обєму циліндрів двигуна, типу пального".
Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна, тип пального.
З огляду на зазначене вище, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких станом на 1 січня 2017 року становить 1200000,00 грн. (375 х 3200 грн., мінімальний розмір заробітної плати з 1 січня 2017 року, встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік»).
У відповідності до п.14 Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року за №66, Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, обєм циліндрів двигуна та тип пального.
Відповідно до п.п.6.1 п. 6 статті 267 ПК України передбачено, що обчислення суми транспортного податку з обєкта/обєктів оподаткування здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Відповідно до п. 54.3.3 ст. 54 ПК України обовязок із визначення суми грошових зобовязань з транспортного податку покладається на контролюючий орган.
П. 58.1 ст. 58 ПК України встановлено, що контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до ст. 54 ПК України.
В п. 267.6.2 ст. 267 ПК України зазначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Як встановлено з матеріалів справи, оскаржуване податкове повідомлення-рішення було надіслано позивачу 18.07.2017 р. чим порушено строки направлення платнику податкового повідомлення-рішення. Крім того, податкове повідомлення-рішення було надіслано позивачу не за місцем його проживання (реєстрації).
При прийнятті рішення по суті судом приймається до уваги поданий позивачем у справі розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком, проведений 17 серпня 2017 року відповідно до пункту 267.2ст.267 ПК України, за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року. Вказаний розрахунок проведений на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. У відповідності до цього розрахунку середньо ринкова вартість автомобіля Audi Q7, 2015 року випуску становить 1004335,00 грн.
З огляну на зазначене вище та з врахуванням п.п.2.1 п.2 ст.267 ПК України, при визначенні об'єкта оподаткування має враховуватися не тільки Перелік, який міститься на веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі, але і Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів.
У відповідності до ч.2 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень, обовязок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
При цьому, судом не здобуто, а відповідачем у розумінні ст.70 КАС України не надано до суду доказів, які б підтверджували обґрунтованість винесеного податкового повідомлення - рішення та обов'язок позивача сплачувати транспортний податок за придбаний автомобіль.
За наведених обставин, повно і всебічно дослідивши матеріали справи, суд приходить до переконання, що автомобіль марки Audi, модель Q7, 2015 року випуску, об'єм циліндрів двигуна 2967 см3, державний реєстраційний номер НОМЕР_1, дата реєстрації транспортного засобу за позивачем 21.04.2017 року, не є обєктом оподаткування в розумінні п.п.2.1 п.2 ст.267 ПК України, а тому позов підлягає до задоволення.
У відповідності до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь стороні, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань субєкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №77148-19 від 18.07.2017 р.
Стягнути з Головного управління ДФС в Тернопільській області (вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 39403535) в користь ОСОБА_3 (вул. Миру, 3, буд. 4, м. Шумськ, Тернопільської області, код НОМЕР_2) сплачений судовий збір в розмірі 640,00 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддяШульгач М.П.
копія вірна
СуддяШульгач М.П.