Постанова № 69667245, 09.10.2017, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
809/886/17
Номер документу
69667245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" жовтня 2017 р. Справа № 809/886/17

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

за участю: секретаря судового засідання Хоми О.В.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови №3 від 31.05.2017,-

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення штрафних санкцій №3 від 31.05.2017.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем планова перевірка проведена безпідставно, оскільки на час перевірки діяв мораторій на проведення перевірок підприємців контролюючими органами відповідно до Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 року. Крім того, позивач вважає, що його неправомірно та необґрунтовано віднесено до особи, що ввела продукцію у обіг.

Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримала з підстав, зазначених в позовній заяві, просила його задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмовому запереченні (а.с. 30-33), просив в задоволенні позову відмовити. Пояснив, що твердження позивача про наявність мораторію на заходи державного ринкового нагляду не відповідає дійсності, оскільки поняття «державний ринковий нагляд» та «державний нагляд (контроль)» не є тотожними, а тому на заходи державного ринкового нагляду мораторій не розповсюджується. Також, позивачем в ході перевірки не надано документи, що дають змогу відстежити походження продукції та її подальший обіг.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_3 зареєстрований як фізична особа-підприємець 09.07.2015 року Реєстраційною службою Тисменицького районного управління юстиції в Івано-Франківській області (а.с.50).

Відповідно до наказу про направлення на проведення планового заходу державного нагляду (контролю) від 17.05.2017 № 5, направлення від 17.05.20174 № 5 та Плану перевірок характеристик продукції у її розповсюджувачів з ринкового нагляду на 2 квартал 2017 року, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області з 18.05.2017 по 19.05.2017 року проведено планову виїзну перевірку характеристик продукції мийних засобів в магазині «Побутова хімія, канцелярія» фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 за результатами якої складено акт перевірки № 0010 від 18.05.2017 року.

В ході зазначеної перевірки посадовими особами відповідача виявлено реалізацію засобу для прання «Ariel», який неналежно маркований з порушенням законодавства про мови. Також, на продукції відсутній Національний знак відповідності згідно з описом та правилами його застосування, затвердженими постановою КМУ від 30.12.2015 року № 1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності технічним регламентом, правил та умов його населення», чим порушено п.13 та п.15 Технічного регламенту мийних засобів, затверджених постановою КМУ від 20.08.2008 року № 717 (а.с. 48-49).

Крім того, 18.05.2017 року складено протокол № 0010 про виявлені порушення вимог статті 44 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» та статті 15 Закону України «Про загальну безпечність нехарчової продукції», що полягають в наступному: на час перевірки встановлено введення в обіг засіб для прання «Ariel» з відсутністю на зовнішній поверхні пакування чи етикетці мийного засобу національного знаку відповідності згідно з описом та правилами його застосування, затвердженими постановою КМУ від 30.12.15 № 1184, чим порушено п. 15 технічного регламенту мийних засобів, затверджених постановою КМУ від 2.08.2008 № 717, а також п. 2 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» (а.с. 43).

Рішенням № 3 від 19.05.2017 року вжито обмежувальні (коригувальні) заходи, а саме обмеження надання продукції на ринку шляхом приведення продукції у відповідність із встановленими вимогами та рішенням № 4 від 19.05.2017 року вжито обмежувальні (коригувальні) заходи, шляхом обмеження надання продукції на ринку шляхом тимчасової заборони надання продукції на ринку строком виконання в строк до 29.05.2017 року (а.с. 44, 45).

31.05.2017 року постановою №3 за результатами розгляду справи, акту № 0010 від 18.05.2017 року, рішень від 19.05.2017 року №3 та №4, зобовязано ФОП ОСОБА_3 за порушення вимог п.2 ч.2 ст.44 Закону України «Про ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції» сплатити у 15 денний строк штраф у розмірі 8500,00 грн. (а.с. 12).

Також, згідно з наказом Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області № 2 від 31.05.2017 про направлення на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), направлення № 2 від 31.05.2017 року Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області у строк з 31.05.2017 року по 01.06.2017 року проведено позапланову перевірку виконання рішень про вжиття обмежувальних (коригувальних) заходів №3, № 4 від 19.0.52017 року (а.с. 54).

За наслідками планової перевірки складено Акт № 0001 від 01.06.2017 року, яким зафіксовано, що на час перевірки засіб для прання «Ariel» знято з реалізації та використано для власних потреб (а.с. 55-57).

Окрім того, рішеннями про внесення змін до рішення чи скасування рішення № 6 та № 7 від 01.06.2017 року, було скасовано рішення від 19.05.2017 року №3 та № 4, у звязку з їхнім виконанням (а.с. 58, 59).

Не погоджуючись з постановою №3 від 31.05.2017 року фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся до суду.

Відповідно до абзаців 1 та 2 статті 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.

Згідно із абзацом 7 статті 3 цього Закону державний нагляд (контроль) здійснюється лише за наявності підстав та в порядку, визначених законом.

Частиною 4 статті 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" встановлено, що виключно законами встановлюються, зокрема, органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності та види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю). Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).

Відповідно до Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику, зокрема, у галузі ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності.

Згідно п. 7 цього Положення, Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 вказаного Положення, основними завданнями Держпродспоживслужби є реалізація державної політики у галузі ветеринарної медицини, сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, карантину та захисту рослин, ідентифікації та реєстрації тварин, санітарного законодавства, попередження та зменшення вживання тютюнових виробів та їх шкідливого впливу на здоровя населення, метрологічного нагляду, ринкового нагляду в межах сфери своєї відповідальності, насінництва та розсадництва (в частині сертифікації насіння і садивного матеріалу), реєстрації та обліку машин в агропромисловому комплексі, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів і реклами в цій сфері.

Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», встановлює правові та організаційні засади здійснення державного ринкового нагляду і контролю нехарчової продукції.

Згідно статті 1 цього Закону, державний ринковий нагляд - це діяльність органів ринкового нагляду з метою забезпечення відповідності продукції встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз суспільним інтересам; державний контроль продукції - діяльність органів доходів і зборів із забезпечення відповідності продукції, що ввозиться на митну територію України для вільного обігу, встановленим вимогам, а також забезпечення відсутності загроз від такої продукції суспільним інтересам.

Статтею 7 зазначеного Закону визначено права субєктів господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції. Згідно частини 2 цієї статті суб'єкти господарювання під час здійснення ринкового нагляду та контролю продукції користуються іншими правами, визначеними цим Законом, Законом України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", іншими нормативно-правовими актами (у тому числі технічними регламентами), а в межах здійснення ринкового нагляду - також правами, визначеними Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до частини 5 статті 10 Закону України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції», повноваження та порядок діяльності органів ринкового нагляду, права та обов'язки їх посадових осіб, які здійснюють ринковий нагляд, встановлюються цим Законом, законами України "Про загальну безпечність нехарчової продукції", "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" та іншими законами України.

Частиною 5 статті 23 вказаного Закону визначено, що перевірки характеристик продукції проводяться на підставі наказів органів ринкового нагляду та посвідчень (направлень) на проведення перевірки, що видаються та оформляються відповідно до Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Таким чином, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області є територіальним органом органу ринкового нагляду - Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, повноваження, права та обов'язки посадових осіб якого встановлюються, в тому числі, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", тобто є органом державного нагляду, який здійснює державний нагляд у сфері господарської діяльності.

Статтею 2 Закону України "Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 03.11.2016 року встановлено до 31 грудня 2017 року мораторій на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до статті 6 зазначеного Закону дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його територіальними органами.

Враховуючи вищезазначене суд приходить до висновку, що на час здійснення відповідачем перевірки позивача 18.05.2017 року, діяв мораторій на проведення Держпродспоживслужбою та її територіальних органів планових заходів із здійснення ринкового нагляду.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, на час проведення відповідачем обговорюваної перевірки, прийняття оскаржуваної постанови, у Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області були відсутні повноваження на здійснення такої перевірки та, відповідно, прийняття рішень за наслідками її проведення.

Отже, постанова про накладення штрафних санкцій №3 від 31.05.2017 року прийнята Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області не на підставі та поза межами повноважень, визначених законом, а тому підлягає скасуванню.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про накладення штрафних санкцій за № 3 від 31.05.2017 року.

Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 40309088) за рахунок бюджетних асигнувань на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) сплачений судовий збір у розмірі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Біньковська Н.В.

Постанова складена в повному обсязі 13.10.2017.