
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2017 р. Справа № 804/5069/17 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бондар М.В.,
при секретаріВиноградовій Т.В.,
за участю:
представника позивачаОСОБА_1,
представника відповідача-1ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі ОСОБА_3, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області (далі ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області, відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач-2) з позовними вимогами про:
- зобовязання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, з урахуванням пункту 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року №3-1, направити до відповідного уповноваженого структурного підрозділу ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області, яким є сектор з питань пенсійного забезпечення, списки осіб, серед яких є і ОСОБА_3, якій необхідно провести перерахунок пенсії з 28.12.2015 року;
- зобовязання ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області невідкладно скласти відносно ОСОБА_3 довідку про новий розмір її грошового забезпечення для перерахунку її пенсії з 28.12.2015 року у відповідності до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008 року, зазначивши у ній новий розмір її посадового окладу за відповідною посадою поліцейського, яка за кваліфікаційними характеристиками, зокрема назвою, розміром посадового окладу, функціональністю та організаційним рівнем підрозділу у структурі органу прирівнюється до посади, з якої вона була звільнена, новий розмір її спеціального звання, надбавку за стаж служби в розмірі 40%, надбавку за особливі умови служби в розмірі 50%, премію в розмірі 105%, доплату за вчене звання в розмірі 25%, доплату за наукову ступінь в розмірі 15% і надіслати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для негайного перерахунку її пенсії з 28.12.2015 року і її виплати.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем отримано від ГУ ПФУ в Дніпропетровській області копію довідки №83/35572 від 26.05.2017 року про розмір її грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка була складена ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області. Проаналізувавши отриману довідку, позивачем встановлено, що довідка не відповідає вимогам законодавства, оскільки у ній не зазначено відповідну посаду поліцейського, яка прирівняна до її попередньої посади працівника міліції, невірно зазначено розміри надбавок та доплат. Крім того, ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Дніпропетровській області не є відповідним уповноваженим структурним підрозділом, до компетенції якого належить направляти на розгляд списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» N 900-VIII від 23.12.2015 року (далі Закон №900).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити.
Представник відповідача-1 в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, надав суду письмові заперечення, в обґрунтування яких зазначив, що позивач у будь-яких правовідносинах з ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області не перебувала, відповідачем-1 накази про прийом на службу до поліції та звільнення з поліції ОСОБА_3 не видавались, остання не перебувала на жодній з посад поліцейського, грошове забезпечення поліцейського їй не нараховувалось та не виплачувалось. ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області є територіальним органом Національної поліції України, а не територіальним органом ОСОБА_4 внутрішніх справи України. Враховуючи, що поки триває процедура ліквідації територіальних органів МВС України, до ліквідаційної комісії переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. У листі від 22.03.2017 року МВС України повідомило Пенсійний фонд України, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахування пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України залишились за ліквідаційними комісіями ГУ МВС України в областях.
Представник відповідача-2 в судове засідання 10.10.2017 року не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. В судовому засіданні 31.08.2017 року представник відповідача-2 надав суду письмові заперечення проти позову та пояснив, що 29.03.2017 року відповідачем-2 отримано лист Пенсійного фонду України №9493/02-23 від 28.03.2017 року щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, що мають право на перерахунок пенсії. Водночас, зазначеним листом повідомлено, що перерахунок та виплату перерахованих пенсій необхідно забезпечити лише після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. За супровідним листом №8395/03/04 від 03.04.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області передано до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року. Нормами чинного законодавства не передбачено проведення перерахунку за відсутності процедури, яка передбачена пунктами 2 та 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі Закон №2262).
Пенсія позивачу призначена відповідно до подання про призначення пенсії від 22.05.2015 року №83/35572, з якого відомо, що полковник міліції ОСОБА_5, начальник кафедри загально-правових дисциплін Донецького юридичного інституту МВС України звільнена в запас за пунктом 64 «ж» (за власним бажанням) з 03.03.2015 року, пенсію призначено за вислугою років (а.с.55).
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 року у справі №804/7545/16, залишеною без змін за результатами апеляційного розгляду, адміністративний позов ОСОБА_3 до ОСОБА_4 внутрішніх справ України про визнання бездіяльності неправомірною та зобовязання вчинити певні дії задоволено частково:
- визнано неправомірною бездіяльність ОСОБА_4 внутрішніх справ України щодо не повідомлення Головному управлінню Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3 з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262- ХІІ;
- зобовязано ОСОБА_4 внутрішніх справ України повідомити Головному управлінню Пенсійному фонду України у Дніпропетровській області про наявні підстави перерахунку пенсії ОСОБА_3 (код НОМЕР_1) з 28.12.2015 відповідно до ст. 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ та пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45;
- вирішено питання судових витрат.
03.02.2017 року листом №1461/05/22-2017 ОСОБА_4 внутрішніх справ України повідомило Пенсійний Фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідки для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством (а.с.33).
ОСОБА_4 внутрішніх справ України від 22.03.2017 року №4019/02/22-2017 повідомлено Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (а.с.49). Зокрема, в листі зазначено, що Закон №900 набрав чинності з 29.12.2015 року, тому перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) має здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі Постанова №988) з 01.01.2016 року.
28.03.2017 року листом №9493/02-23 Пенсійний фонд України зобовязав начальників головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві підготувати та надати ліквідаційним комісіям списки осіб, що мають право на перерахунок пенсії; зазначено, що перерахунок та виплата перерахованих пенсій забезпечити після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України (а.с.47).
03.04.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) (а.с.50).
13.05.2017 року листом за вих. №22/6-2152, зареєстрованим в ГУ ПФУ в Дніпропетровській області 16.05.2017 року за вх. №1298/24, ОСОБА_4 внутрішніх справи України на виконання постанови Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.12.2016 року у справі №804/7545/16 повідомлено відповідача-2, що ОСОБА_3 з 28.12.2015 року має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених для поліцейських, відповідно до Постанови №988 (а.с.51).
24.07.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області надано позивачу, за її зверненням, копію довідки №83/35572 від 26.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка була надана ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області (а.с.53).
З наданої копії довідки ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області №83/35572 від 26.05.2017 року встановлено, що розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними з 01.01.2016 року, за посадою начальник кафедри загально правових дисциплін Донецького юридичного інституту МВС, яку вона займала на день звільнення зі служби, становить (а.с.54): посадовий оклад 3100 грн.; оклад за званням полковник міліції 2400 грн.; надбавка за стаж служби 2200 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата 155 грн.; надбавка за вчене звання 155 грн.; премія 316,40 грн.
Не погоджуючись з порядком здійснення перерахунку пенсії позивачу та сумами, визначеними у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262, яка діє з 17.07.2009 року, всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, в строки, передбачені частиною 2 статті 51 цього Закону. В разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
На підставі частини 3 статті 63 Закону №2262 в редакції Закону №900, яка діє з 29.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Абзацом 2 пункту 15 Прикінцевих і перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що за колишніми працівниками міліції, в тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами, зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Таким чином, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії ОСОБА_3, як колишньому працівнику міліції на підставі Постанови №988.
Аналогічну позицію висловив також і Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 20.01.2017 (№806/1721/16), від 24.11.2016 (№ 676/1910/16-а).
Згідно з пунктом 1 Порядку №45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або в зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку №45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України, - Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють в п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє в п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України складають в десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
До перелічених в пункті 2 Порядку №45 державних органів Національна поліція України (як і її територіальні підрозділи) не входить.
Пунктом 3 Порядку №45 встановлено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Абзацом 1 пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №3-1 від 30.01.2007 року (далі Порядок №3-1), передбачено, що про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 цього Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Отже, чинним законодавством передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій:
- ОСОБА_4 внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення (п. 2 Постанови №45);
- Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України (абз. 2 п. 2 Постанови №45);
- Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (абз. 3 п. 2, абз. 1, 2 п. 3 Постанови №45).
В судовому засіданні встановлено, що листом №4019/02/22-2017 від 22.03.2017 року ОСОБА_4 внутрішніх справ України повідомило Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ з 01.01.2016 року. Водночас, ОСОБА_4 внутрішніх справ України повідомлено, що повноваження з видачі довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, звільненим зі служби, залишається за ліквідаційними комісіями ГУМВС (УМВС) в областях та в м. Києві.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області було отримано лист Пенсійного фонду України №9493/02-23 від 28.03.2017 року щодо підготовки та надання ліквідаційним комісіям ГУМВС (УМВС) в областях списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.
За супровідним листом №8395/03/04 від 03.04.2017 року ГУ ПФУ в Дніпропетровській області до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Дніпропетровській області були надані відповідні списки осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року відповідно до Постанови № 988 згідно з Порядком №45.
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Дніпропетровській області підготовлено та подано до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку №83/35572 від 26.05.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_3
Відповідно до статті 1 Закону України «Про Національну поліцію» та постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №641 «Про утворення Національної поліції України» Національна поліція України утворена як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Згідно з пунктом 14 Положення про Національну поліцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 28.10.2015 року №877, Національна поліція є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Структура ОСОБА_4 внутрішніх справ України затверджена статтею 1 Закону України "Про загальну структуру і чисельність ОСОБА_4 внутрішніх справ України" і не містить такого органу, як Національна поліція України.
З наведеного вбачається, що Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, юридичною особою публічного права і не входить до структури ОСОБА_4 внутрішніх справ України.
Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів ОСОБА_4 внутрішніх справ» від 16.09.2015 року №730. Пунктом 1 вказаної постанови передбачено утворення, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів Національної поліції. Пунктом 2 цієї ж постанови передбачена ліквідація, як юридичних осіб публічного права, територіальних органів ОСОБА_4 внутрішніх справ.
З системного аналізу вищенаведених нормативних актів вбачається, що має місце ліквідація однієї юридичної особи без переходу прав і обов'язків у порядку правонаступництва до інших юридичних осіб, тобто є припинення всіх прав і обов'язків територіальних органів ОСОБА_4 внутрішніх справ без визначення правонаступників.
Відповідно до пункту 3 Порядку №45, довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками, а у разі їх відсутності або перейменування (відсутності) посад - у порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Отже, підстави для зобовязання ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області скласти відносно ОСОБА_3 довідку про новий розмір її грошового забезпечення з метою перерахунку пенсії, відсутні, оскільки такий обовязок покладено на ліквідаційну комісію ГУМВС в Дніпропетровській області, що останньою і було зроблено.
Також, у суду відсутні правові підстави для зобовязання ГУ ПФУ в Дніпропетровській області направити до ГУ Нацполіції в Дніпропетровській області списки осіб колишніх працівників міліції, серед яких є і позивач для перерахунку пенсії, оскільки законодавством відповідні правовідносини закріплені між ГУ ПФУ в Дніпропетровській області та ліквідаційною комісією МВС в Дніпропетровській області.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позову.
У звязку з відмовою у задоволенні позову, судові витрати присудженню на користь позивача не підлягають.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про зобов`язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складений 17 жовтня 2017 року.
Суддя ОСОБА_6