Постанова № 69666818, 18.10.2017, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.10.2017
Номер справи
803/1246/17
Номер документу
69666818
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 жовтня 2017 року Справа № 803/1246/17

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ковальчука В.Д.,

при секретарі судового засідання Ткачук І.І.,

за участю представника позивача ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ресурс Оіл до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Ресурс Оіл (далі ТзОВ Ресурс Оіл, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (далі ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03 липня 2017 року №0002264003.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатами камеральної перевірки термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ Ресурс Оіл, проведеної ГУ ДФС у Волинській області, встановлено несвоєчасну реєстрацію позивачем акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних за липень 2016 року, про що складено акт від 07 червня 2017 року №140/03-20-40-03-14/39805519. На підставі акта перевірки контролюючий орган прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 03 липня 2017 року №0002264003, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 19979,39 грн.

Позивач не погоджується із таким висновком контролюючого органу та прийнятим повідомленням-рішенням, оскільки несвоєчасна реєстрація накладних за липень 2016 року є наслідком неможливості своєчасної реєстрації у вищенаведеному реєстрі акцизних накладних, що виписані позивачу його постачальником - Товариством з обмеженою відповідальністю Воленерджі (далі ТзОВ Воленерджі). Позивач вказує, що зазначене порушення допущене з вини контролюючого органу, оскільки його контрагент не мав можливості зареєструвати акцизні накладні у звязку з неврахуванням податковим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального від 20.03.2016 року станом на 01.03.2016 року та невключення станом на 15.07.2016 року обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсяг пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні/розрахунки коригування до акцизних накладних. При цьому, позивач зазначає, що дані акту інвентаризації обсягів залишку пального ТзОВ Воленерджі перевірені контролюючим органом, про що складено акт перевірки від 19.05.2016 року №03/4/40-01/39465036. На підставі наведеного ТзОВ Ресурс Оіл не мало можливості своєчасно зареєструвати акцизні накладні на реалізацію пального за 31.07.2016 року, які були зареєстровані на 31 день, у звязку з чим позивач вважає, що несвоєчасна реєстрація акцизних накладних в даному випадку відбулася внаслідок протиправної бездіяльності контролюючого органу.

Крім того, позивач звертає увагу на те, що камеральна перевірка проведена з порушенням вимог статей 75, 76 Податкового кодексу України (далі ПК України), оскільки перевірка проведена за липень 2016 року, відтак контролюючий орган повинен був враховувати законодавство, чинне на даний період. Позивач вважає, що з 01 січня 2017 року податковий орган має право проводити камеральні перевірки дотримання термінів реєстрації акцизних накладних та розрахунків корегування до таких акцизних накладних, що складені лише з січня 2017 року.

Також ТзОВ Ресурс Оіл вказує на те, що застосування штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування може мати місце лише щодо порушень, які вчинені не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року.

На підставі наведеного позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Волинській області від 03 липня 2017 року №0002264003.

В письмових запереченнях проти позову від 17.10.2017 року відповідач адміністративний позов не визнав та просив відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що актом камеральної перевірки ТзОВ Ресурс Оіл від 07 червня 2017 року №140/03-20-40-03-14/39805519 встановлено порушення строків реєстрації акцизних накладних від 31.07.2016 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Звертає увагу суду на те, що у разі якщо обсяг пального в акцизній накладній перевищує обчислений обсяг пального, то платник повинен сплатити суму акцизного податку з обсягу перевищення, скласти Заявку на поповнення залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії пального згідно УКТ ЗЕД, направити до контролюючого органу для реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального і після цього скласти нову акцизну накладну та направити до контролюючого органу для реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відповідно до п.231.10 ст.231 ПК України у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" що підтверджують факт отримання такого пального. Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне. Однак, позивач такої скарги на дії постачальника не подав. Водночас Луцькою ОДПІ було складено акт про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального постачальника від 19.05.2016 року №03/4/40-01/39465036, яким підтверджено відповідність цих залишків акту інвентаризації постачальника.

Оскільки позивачем не було здійснено своєчасну реєстрацію акцизних накладних та не було подано скаргу на дії постачальника пального щодо несвоєчасного надання акцизних накладних, тому Головним управлінням ДФС у Волинській області за наявних підстав у відповідності до Податкового кодексу України 03.07.2017 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0002264003 та застосовано штрафні санкції у розмірі 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних на загальну суму 19979,39 грн.

Також відповідач звертає увагу на те, що несвоєчасно зареєстровані акцизні накладні, щодо яких виник спір у цій справі, були виписані після 01.03.2016 року, тобто у період набрання чинності з 01.03.2016 року змін до Податкового кодексу України щодо запровадження реєстрації акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а тому твердження позивача про необхідність застосування таких штрафних санкцій з 2017 року є необґрунтованим.

На підставі вищевикладеного відповідач просить відмовити у задоволенні позову повністю.

В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просить його задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнали з підстав, викладених у письмовому запереченні проти позову, просять у його задоволенні відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що 07.06.2017 року ГУ ДФС у Волинській області проведено камеральну перевірку термінів реєстрації акцизних накладних, розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних ТзОВ Ресурс Оіл, за результатами якої складено акт №140/03-20-40-03-14/39805519 (а.с.7-8).

Перевіркою встановлено порушення позивачем пункту 231.6 статті 231 ПК України, а саме: ТзОВ Ресурс Оіл несвоєчасно зареєстровано акцизні накладні від 31.07.2016 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Відповідальність платника передбачена підпунктом 120-2.1. ст.120-2 ПК України. А саме перевіркою встановлено порушення граничних термінів реєстрації акцизних накладних №4, №5, №10, №11, №13 від 31.07.2016 року (а.с.17-20) в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Кількість днів затримки склала 31 календарний день.

Позивачем 19.06.2017 року за вих. №83 були подані заперечення до ГУ ДФС у Волинській області на згаданий акт перевірки (а.с.9-10), за результатами розгляду яких відповідач листом заперечення залишив без задоволення (а.с.11-12).

На підставі акта перевірки від 07.06.2017 року №140/03-20-40-03-14/39805519 ГУ ДФС у Волинській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.07.2017 року №0002264003, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 19979,39 грн. (а.с.6).

Не погодившись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач подав скаргу від 14.07.2017 року за вих. №101 до Державної фіскальної служби України (а.с.13-14). Проте, рішенням Державної фіскальної служби України від 23.08.2017 року №18961/6/99-99-11-03-01-25 про результати розгляду скарги податкове повідомлення-рішення залишено без змін, а скаргу без задоволення (а.с.15-16).

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до п.п.231.1, 231.3 ст.231 ПК України платник податку при реалізації пального зобов'язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального при кожній повній або частковій операції з реалізації пального.

При реалізації пального особа, яка реалізує пальне, зобов'язана в установлені терміни скласти акцизну накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних, така реєстрація вважається наданням акцизної накладної отримувачу пального. Акцизні накладні, які не надаються отримувачу пального та акцизні накладні / розрахунки коригування, складені за операціями з реалізації пального суб'єктам господарювання та фізичним особам, які не є платниками акцизного податку, також підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (п.231.5 ст.231 ПК України).

Пунктом 3 Порядку заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 25.02.2016 року №218, передбачено, що акцизна накладна, розрахунок коригування акцизної накладної складаються та подаються до контролюючого органу на реєстрацію в Єдиному реєстрі акцизних накладних в електронній формі відповідно до порядку подання податкових документів в електронному вигляді з дотриманням умови щодо реєстрації електронного цифрового підпису уповноваженої особи, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п.231.6 ст.231 ПК України реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Підтвердженням особі, що реалізує пальне, про прийняття її акцизної накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру акцизних накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Платник податку має право зареєструвати акцизну накладну та/або розрахунок коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних, в якій загальний обсяг реалізованого пального не перевищує обсяг, обчислений відповідно до пункту 232.3 статті 232 цього Кодексу.

Платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування, а також коригування до заявок на поповнення обсягу залишку пального в Єдиному реєстрі акцизних накладних на обсяг реалізованого пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД (еАНакл), обчислений за такою формулою:

УАНакл = УАНаклОтр + УАМитн + УЗаявкиПоповн - УКоригЗаявкиПоповн - УАНаклВид - УВтрат,

де:

УАНаклОтр - загальний обсяг пального за отриманими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до них таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

УАМитн - загальний обсяг пального, ввезеного на митну територію України, оформленого належним чином митними деклараціями, з якого сплачено акцизний податок;

УЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального заявками на поповнення обсягу залишку пального, із списанням з облікових карток грошових коштів сплаченого акцизного податку в бюджет, рівних сумі акцизного податку для відповідного обсягу пального;

УКоригЗаявкиПоповн - загальний обсяг пального за оформленими та зареєстрованими в системі електронного адміністрування реалізації пального коригуваннями до заявок на поповнення обсягу залишку пального, за якими зменшується попередньо збільшений обсяг залишку пального;

УАНаклВид - загальний обсяг пального за виданими платником податку акцизними накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та розрахунками коригування до таких акцизних накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі акцизних накладних;

УВтрат - загальний обсяг пального втраченого, як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов'язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального, що засвідчені відповідним актом втрати, псування чи знищення пального.

Відповідно до пункту 232.1 статті 232 ПК України облік обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального ведеться за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД.

Ведення обліку обсягів пального у системі електронного адміністрування реалізації пального здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Порядок електронного адміністрування реалізації пального встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 №113 затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального (далі Порядок №113). Згідно з пунктом 1 Порядку №113 Система електронного адміністрування реалізації пального (далі - СЕАРП) запроваджується з 1 березня 2016 року.

Пунктом 9 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України передбачено, що протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року із зазначенням адрес об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об'єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального.

Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання.

При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки.

З матеріалів справи слідує, що затримка реєстрації акцизних накладних №4, №5, №10, №11, №13 від 31.07.2016 року в Єдиному реєстрі акцизних накладних виникла внаслідок невчасної реєстрації в цьому Реєстрі акцизних накладних від 30.06.2016 року №6300003, №6300004 (а.с.26, 28), складених постачальником пального - ТзОВ Воленерджі на користь покупця - ТзОВ Ресурс Оіл згідно актів приймання-передачі нафтопродуктів №Б-00000007, №Б-00000008, №Б-00000009 від 30.06.2016 року (а.с.22-24). Невчасна реєстрація акцизних накладних постачальником пального виникла у зв'язку з відсутністю в системі електронного адміністрування реалізації пального необхідного обсягу пального, на який ТзОВ Воленерджі мало право зареєструвати акцизні накладні, у звязку з чим товариство отримало квитанції №2-АН від 15.07.2016 року про порушення вимог п.232.3 ст.232 ПК України, оскільки обсяг пального перевищував залишок продавця (а.с.27, 28, зворот).

Судом встановлено, що ТзОВ Воленерджі відповідно до п.9 підрозділу 5 розділу XX ПК України підготувало та направило за місцем податкового обліку акт інвентаризації обсягів залишку пального на 01.03.2016 року від 20.03.2016 року, який було прийнято контролюючим органом 20.03.2016 року відповідно до Квитанції №2 (а.с.29-30). Зазначений акт інвентаризації був перевірений ГУ ДФС у Волинській області 19.05.2016 року, про що було складено акт про результати проведення перевірки акта інвентаризації обсягів залишку пального №03/4/40-01/39465036 від 19.05.2016 року (а.с.31-32), відповідно до висновків якого перевіркою підтверджено у ТзОВ Воленерджі наявність зазначених залишків пального станом на 01.03.2016 року.

Як слідує з Витягу щодо обсягу пального, на який платник має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних в ЄРАН №1 на запит від 15.09.2016 року №1 в систему електронного адміністрування реалізації пального внесено дані про обсяги залишку пального, зазначених у поданому ТзОВ Воленерджі до контролюючого органу акті інвентаризації від 20.03.2016 року (а.с.33). У звязку з цим ТзОВ Воленерджі та ТзОВ Ресурс Оіл надіслали в Єдиний реєстр акцизних накладних вищенаведені акцизні накладні, які були зареєстровані 15.09.2016 року про що свідчать квитанції №2-АН про прийняття цих накладних (а.с.34, 35, 17, 18).

Відтак, судом встановлено, що акцизні накладні №4, №5, №10, №11, №13 від 31.07.2016 року (гранична дата реєстрації 15.08.2016 року) були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних 15.09.2016 року.

Суд зазначає, що аналіз пункту 9 підрозділу 5 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України свідчить про те, що ним встановлено термін подання до контролюючого органу акта інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 01.03.2016, а саме протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року.

Однак, ані Податковий кодекс, ані Порядок електронного адміністрування реалізації пального, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 року №113 та Порядок заповнення та подання акта інвентаризації обсягів залишку пального, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 року №219 не визначають термінів внесення до системи електронного адміністрування реалізації пального даних про обсяги залишку пального, зазначених у поданому до контролюючого органу акті.

При цьому, дані акту інвентаризації можуть бути перевірені контролюючим органом протягом шести календарних місяців з дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі акцизних накладних на підставі даних акта перевірки, тобто строк внесення даних Акта передує строку здійснення коригування відповідно до акта перевірки контролюючого органу.

Суд зазначає, що відповідно до п.231.10 ст.231 ПК України у разі порушення особою, яка реалізує пальне, порядку заповнення та/або порядку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних отримувач пального має право протягом 60 календарних днів, що настають за днем реалізації пального, подати до контролюючого органу заяву із скаргою на таку особу, яка реалізує пальне. До заяви додаються копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання такого пального.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеної особи, яка реалізує пальне.

Як свідчать матеріали справи, ТзОВ Ресурс Оіл не подавалась заява зі скаргою на постачальника пального ТзОВ Воленерджі. Водночас в матеріалах справи наявна відповідь ТзОВ Воленерджі від 15.07.2016 року №15-07-16 (а.с.25) на звернення позивача щодо відсутності реєстрації акцизних накладних від 30.06.2016 року №6300003, №6300004, на що ТзОВ Воленерджі повідомило, що реєстрація даних накладних неможлива у звязку з неврахуванням контролюючим органом обсягів залишку пального за актом інвентаризації обсягів залишку пального від 20.03.2016 року та станом на 15.07.2016 року невключення обсягів залишку пального до Системи електронного адміністрування реалізації пального як обсягу пального, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні / розрахунки коригування до акцизних накладних. Однак, суд звертає увагу на те, що позивачем не вчинено заходів з часу складання акцизних накладних від 31.07.2016 року №4, №5, №10, №11, №13 до граничної дати їх реєстрації (15.08.2016 року) щодо надіслання звернень до постачальника пального для здійснення останнім надіслання запитів до контролюючого органу для отримання інформації про включення чи невключення обсягів залишку пального за згаданим актом інвентаризації до Системи електронного адміністрування реалізації пального.

За порушення термінів реєстрації акцизних накладних Податковим кодексом України передбачено накладення штрафних санкцій.

Так, пунктом 120-2.1 ст.120-2 ПК України визначено, що порушення платниками акцизного податку граничних термінів реєстрації акцизних накладних / розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних, встановлених статтею 231 цього Кодексу, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі:

2 відсотків від суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів;

10 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

30 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 61 до 90 календарних днів;

40 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 91 і більше календарних днів.

Оскільки позивачем порушено термін реєстрації акцизних накладних №4, №5, №10, №11, №13 від 31.07.2016 року на 31 день, тому відповідач застосував до платника податків штрафні санкції в сумі 19979,39 грн. у розмірі 20 відсотків суми акцизного податку з відповідних обсягів пального, зазначених у таких акцизних накладних.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що оскільки позивачем не було здійснено своєчасну реєстрацію акцизних накладних, не було подано скаргу на дії постачальника пального щодо несвоєчасної реєстрації акцизних накладних та не було вжито заходів щодо звернення з 31.07.2016 року (дата складання акцизних накладних) по 15.08.2016 року (дата граничної їх реєстрації) до цього постачальника для здійснення останнім надіслання запитів до контролюючого органу для отримання інформації про включення чи невключення обсягів залишку пального за згаданим актом інвентаризації до Системи електронного адміністрування реалізації пального, тому ГУ ДФС у Волинській області правомірно застосувала до позивача штрафні санкції відповідно до податкового повідомлення-рішення від 03 липня 2017 року №0002264003.

Крім того, суд не бере до уваги твердження позивача про те, що оскільки Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році від 24 грудня 2015 року №909-VIII, крім іншого, запроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального та відповідальність за порушення термінів реєстрації акцизних накладних, встановлено порядок накладення штрафних санкцій є тим нормативно-правовим актом, який впливає на показники бюджету, та є складовою самого акцизного податку, а тому накладення штрафних санкцій за порушення терміну реєстрації акцизних накладних може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року.

Суд звертаємо увагу на пункт 1 Прикінцевих та Перехідних положень до Закону №909-VIII. яким встановлено, що цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», але не раніше 1 січня 2016 року, крім, пункту 58 розділу І цього Закону (щодо доповнення Кодексу статтями 231 та 232) щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, який набирає чинності з 1 березня 2016 року. Пункт 58 Закону №909 включає в себе пункт 231.6 статті 231 ПК України, яким встановлено, що реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування у Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Виходячи з наведеного аналізу правових норм, суд вважає, що з 01.03.2016 року законодавством передбачено обов'язок платника податку здійснювати реєстрацію акцизних накладних та/або розрахунків коригування не пізніше саме 15 календарних з дати їх складання. Крім того,

Пунктом 21 Закону №909-VIII доповнено статтю 120-2 ПК України пунктом 120-2.1, яким встановлені розміри штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування, та яка набрала чинності з 01.01.2016 року. Тобто, вказані штрафні санкції можуть бути застосовані з моменту несвоєчасної реєстрації акцизних накладних, виписаних після 01.03.2016 року.

Суд враховує те, що саме Податковий кодекс України є спеціальним нормативно- правовим актом, який встановлює порядок адміністрування податків та зборів, а також строки їх сплати, в тому числі і строки реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування, та накладення штрафів за порушення реєстрації таких накладних та/або розрахунків коригування. У звязку з тим, що несвоєчасно зареєстровані акцизні накладні, щодо яких виник спір у цій справі, були виписані після 01.03.2016 року, тобто у період чинності зазначених змін у законодавстві, тому твердження позивача про необхідність застосування таких штрафних санкцій з 2017 року є необґрунтованим та не береться до уваги судом.

Також суд не бере до уваги твердження позивача про те, що згадана камеральна перевірка здійснена з порушенням вимог статей 75, 76 ПК України, оскільки відповідачем перевірка здійснена за правилами абзацу другого пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, який набрав чинності з 01 січня 2017 року, а перевірка здійснена за липень 2016 року, відтак результати перевірки не можуть бути використані для обчислення будь-яких грошових зобовязань.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Абзацом 1 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України встановлено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року №1797-VIII підпункт 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України доповнено абзацом другим такого змісту:

«Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах».

Відповідно до Прикінцевих положень цей Закон набирав чинності з 1 січня 2017 року.

З акта перевірки від 07 червня 2017 року №140/03-20-40-03-14/39805519 слідує, що камеральна перевірка проведена на підставі та відповідно до підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75, пункту 76.1 статті 76 ПК України, при цьому суд звертає увагу на те, що в акті перевірки не зазначено, що перевірка проведена на підставі та відповідно саме до абзацу 2 підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 ПК України. Суд вважає помилковим твердження позивача про виникнення у контролюючого органу права проводити камеральні перевірки з питань своєчасності реєстрації акцизних накладних та/або розрахунків коригування до таких накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних лише з 01.01.2017 року, виключно з врахуванням редакції абз.2 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України (згідно із Законом України №1797-VIII від 21.12.2016 року), оскільки з огляду на редакцію абз.1 пп.75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України, яка була чинною в липні 2016 року, суд дійшов висновку, що контролюючому органу надані повноваження проводити камеральні перевірки на підставі даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального, що охоплюють питання дотримання термінів реєстрації акцизних накладних у Єдиному реєстрі.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду позивачем не доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, а відповідачем обґрунтована правомірність нарахування штрафних санкцій за вчинення податкового правопорушення, а тому позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03 липня 2017 року №0002264003 не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 160 ч.3, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю Ресурс Оіл до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03 липня 2017 року №0002264003 відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, яка буде складена у повному обсязі 23 жовтня 2017 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Д. Ковальчук