Постанова № 69657721, 04.10.2017, Заводський районний суд м. Дніпродзержинська

Дата ухвалення
04.10.2017
Номер справи
208/2505/17
Номер документу
69657721
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

справа № 208/2505/17

№ провадження 2-а/208/188/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 жовтня 2017 р. м. Кам'янське

Заводський районний суд м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області, у складі:

Головуючого, судді - Івченко Т.П.,

При секретарі - Корнієнко К.Є.,

За участю:

Представника позивача ОСОБА_1,

Представника відповідача - Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області -ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні у м. Камянське Дніпропетровської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Кам'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області «про визнання протиправним рішення та спонукання до вчинення дій»

встановив:

11 травня 2017 року ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, через представника ОСОБА_4 звернулася до суду з адміністративним позовом до Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області про зобовязання призначити пенсію за віком.

Ухвалою судді Заводського районного суду м. Дніпродзержинська від 11 травня 2017 року відкрито провадження у справі.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що до 1998р. ОСОБА_3, 16.09.1948р.н., проживала в ІНФОРМАЦІЯ_2, надалі виїхала на постійне місце проживання до Ізраїлю, де перебуває на консульському обліку посольства України в державі Ізраїль.

17.02.2017р. представник ОСОБА_3 - ОСОБА_4 особисто звернувся до Камянського обєднаного УПФУ Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням управління № 20 від 24.02.2017р. ОСОБА_3 відмовлено у поновленні виплати пенсії за віком.

03.04.2017р. представник ОСОБА_3 ОСОБА_4 звернувся до Камянського обєднаного УПФУ Дніпропетровської області та просив переглянути рішення № 20 від 24.02.2017р. в звязку із помилкою в заяві від 17.02.2017р., де зазначено «перерахувати, поновити» замість вірного: «призначити» пенсію за віком вперше.

Рішенням Камянського обєднаного УПФУ Дніпропетровської області № 239 від 14.04.2017р. ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком відмовлено.

Вважає протиправним рішення Камянського обєднаного УПФУ Дніпропетровської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком позивачу.

В письмових запереченнях представник Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області проти задоволення позову заперечує.

Зазначає, що особа, яка звертається за пенсією повинна предявити паспорт або інший документ, що засвідчує особу, місце її проживання (реєстрації).

За наданими документами не підтверджено місце проживання (реєстрації) на території України в м. Камянське. Не укладено міжнародного договору між Україною та Ізраїлем.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши надані докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що 17.02.2017р. представник ОСОБА_3- ОСОБА_4 звернувся до Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області із заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 239 від 14.04.2017р. ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії з підстав відсутності документів, що засвідчують місце проживання (реєстрації) на території України.

Відповідно до частини першоїстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Закріплюючи на конституційному рівні право на соціальний захист кожного громадянина, без будь-яких винятків, держава реалізує положеннястатті 24 Конституції України, відповідно до якої громадяни мають рівні конституційні права і не може бути обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Крім того, Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами (частина третястатті 25 Конституції України).

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 49, другим реченнямстатті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Під час перебування за кордоном пенсія виплачується в тому разі, якщо це передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до п. 16Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, положення Закону України «Про пенсійне забезпечення»застосовуються лише в частині, що не суперечить нормам».

Конституційний Суд України в рішенні від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009 визнав такими, що не відповідаютьКонституції України(неконституційними), положення пункту 2 частини першої статті 49, другого реченнястатті 51 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо припинення виплати пенсії пенсіонерам на час постійного проживання (перебування) за кордоном у разі, якщо Україна не уклала з відповідною державою міжнародний договір. Зазначені положення Закону втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.

В пункті 3.3 рішення зазначено, що оспорюваними нормами Закону конституційне право на соціальний захист поставлене в залежність від факту укладення Україною з відповідною державою міжнародного договору з питань пенсійного забезпечення. Таким чином держава, всупереч конституційним гарантіям соціального захисту для всіх осіб, що мають право на отримання пенсії у старості, на законодавчому рівні позбавила цього права пенсіонерів у тих випадках, коли вони обрали постійним місцем проживання країну, з якою не укладено відповідного договору. Виходячи із правової, соціальної природи пенсій право громадянина на одержання призначеної йому пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні; держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати це право незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія, - в Україні чи за її межами.

Окрім того, як зазначив Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні у справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014 року, право на отримання пенсії, як таке, стало залежним від місця проживання заявника. Це призвело до ситуації, в якій заявник, пропрацювавши багато років у своїй країні та сплативши внески до системи пенсійного забезпечення, був зовсім позбавлений права на пенсію лише на тій підставі, що він більше не проживає на території України.

У пункті 54 вказаного рішення ЄСПЛ зазначив, що наведених вище міркувань достатньо для висновку про те, що різниця в поводженні, на яку заявник скаржився, порушуваластаттю 14 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(далі - Конвенція), згідно з якою користування правами та свободами, визнаними в Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою: статі, раси, кольору шкіри, мови, релігії, політичних чи інших переконань, національного чи соціального походження, належності до національних меншин, майнового стану, народження або за іншою ознакою, у поєднанні із статтею 1 Першого протоколу до Конвенції, якою передбачено право кожної фізичної або юридичної особи мирно володіти своїм майном та закріплено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Згідно з частиною другоюстатті 8 КАС Україниістаттею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини як джерела права.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають, зокрема, громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені устатті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Отже, право громадянина на призначення пенсії не може пов'язуватися з такою умовою, як постійне проживання в Україні та відсутністю на даний час механізму виплати пенсій громадянам, які проживають у країнах, з якими не укладено міждержавних договорів щодо пенсійного забезпечення. Таким чином, проживаючи в Ізраїлі, як громадянин України, позивач має такі ж самі конституційні права, як й інші громадяни України, оскількиКонституція Українита пенсійне законодавство України не допускають обмеження права на соціальний захист, зокрема права на отримання пенсії за ознакою місця проживання.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2016р № 672-р схваленостратегію модернізації та розвитку Пенсійного фонду України на період до 2020 року, зокрема впроваджено заходи обслуговування громадян незалежно від місця їх реєстрації.

Відповідно до абз.2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її

відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією (254к/96-ВР), законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.

Відповідно достатті 5 Закону України від 18 січня 2001 року № 2235-III «Про громадянство України»документами, що підтверджують громадянство України, зокрема, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Судом встановлено, що згідно паспорта AЕ № 529725 від 18.03.1998р., виданого на ім'я ОСОБА_3, позивач є громадянкою України.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_3 і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно.

Згідно з розпискою-повідомленням про прийняття заяви і документів від 17.02.2017р. управлінням прийнято та не заперечується відповідачем документи на підтвердження особи позивача, її віку, громадянства, зміни прізвища при укладанні шлюбу, періодів навчання та роботи для зарахування до страхового стажу, ідентифікаційного номера.

Отже, на час звернення за призначенням пенсії вік ОСОБА_3 склав 68 років, страховий стаж, враховуючи період навчання згідно з дипломом Я № 917600 від 30.07.1973р. та період роботи згідно з трудовою книжкою б/н від 21.10.1966р. і довідкою про стаж роботи № 80 від 06.05.1991р. склав 30 років 4 місяці 25 днів.

Таким чином, позивач відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на признання пенсії за віком.

Відповідно до п.9 ч.1 ст. 16 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

Відповідно до ч.1 ст. 27 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп ? Кс, де:

П - розмір пенсії, у гривнях;

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях;

Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Відповідно до п. 1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій № 22-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Довідка про заробітну плату ОСОБА_3 надана до управління 03.05.2017р. та зареєстрована за № 300/6, тобто в межах трьох місяців, тому має бути врахована для обчислення пенсії з дня звернення за її призначенням.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» непрацездатні громадяни крім пенсійних виплат із системи пенсійного забезпечення мають право отримувати доплати, надбавки та підвищення до зазначених виплат, додаткову пенсію в порядку та за рахунок коштів, визначених законодавством.

Відповідно до ч.3 ст. 29 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» жінкам, які народилися у період по 31 грудня 1961 року, після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру пенсії, обчисленого відповідно до статті 27 цього Закону, в розмірі 2,5 відсотка за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

Відповідно до п. 2.21 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії документами, які підтверджують, що особа не працює є трудова книжка.

Відповідно до ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку.

Отже позивач у встановленому Законом порядку звернулася до управління із заявою про призначення пенсії та надала всі необхідні та достатні документи, відтак вимога позивача про зобов'язання призначити пенсію за віком з дати звернення - 17.02.2017р., в розмірах відповідно до чинного пенсійного законодавства з врахуванням наданих документів, як непрацюючому пенсіонеру, підлягає задоволенню.

Аналогічні правові позиці викладені у постановах Вищого адміністративного суду України від 21 червня 2016 рокуу справі № 667/1450/14-а, від 25 червня 2015 року у справі № 274/415/15-а та від 18 грудня 2014 року у справі № 712/14339/14-а.

Керуючись ст. 24 Конституції України, рішенням Європейського суду з прав людини в справі «Пічкур проти України», яке набрало статусу остаточного 07 лютого 2014року, рішенням Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009, статтями6, 8, 9,26, 27, 28, 40, 44, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», абз.2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», ст. 5 Закону України «Про громадянство України», статтями9,11,69-86,128,158-163,167КАС України, суд, -

п о с т а н о в и в:

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області «про визнання протиправним рішення та спонукання до вчинення дій» - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області № 239 від 14.04.2017р. про відмову ОСОБА_3 у призначенні пенсії за віком.

Зобов'язати Камянське обєднане управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області призначити та виплачувати пенсію за віком ОСОБА_3 з дати звернення - 17.02.2017 року, з врахуванням заробітної плати для обчислення пенсії, періоду навчання, стажу зазначеного у трудовій книжці та застосуванням всіх підвищень, індексацій, надбавок та доплат, як не працюючому пенсіонеру, передбачених чинним пенсійним законодавством України

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Камянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області на користь держави судовий збір у сумі 640 грн. (шістсот сорок) гривень 00 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Івченко Т. П.