
БІЛОВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
408/2573/17-ц
2/408/900/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2017 року смт. Біловодськ
Біловодський районний суд
у складі: головуючого-судді: Цимбал Ю.Ю.
при секретарі: Багрій А.О.
за участі сторін: позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Біловодська справу за позовом ОСОБА_1 до Біловодської районної адміністрації Луганської області про визнання недійсним рішення та додаткової угоди, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Біловодської районної адміністрації Луганської області про визнання недійсним рішення та додаткової угоди.
Просила суд:
- визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Біловодської районної державної адміністрації Луганської області від 10 лютого 2017 року № 48;
- визнати недійсною угоду № 1 про розірвання договору оренди землі від 28 серпня 2007 року, укладену між ОСОБА_1 як фізичною особою підприємцем та Біловодською районною адміністрацією Луганської області.
У судовому засіданні ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала, надала пояснення, аналогічні доводам позовної заяви.
Представник відповідача заперечувала проти задовлення позову, з підстав, викладених у письмову запереченні.
Заслухавши пояснення сторін, суд дійшов наступного.
Згідно ст. 55 Конституції Україникожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб. Це положенняКонституціїгарантує право на звернення до суду кожній особі, якщо її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин порушено.
Відповідно до частини 1статті 2 КАСУзавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Частиною 2статті 2 КАСУпередбачено, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльностіКонституцієюабо законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Слід зазначити, що ч. 7ст. 3 КАСУнадано визначено дефініції «суб'єкт владних повноважень». Зокрема вказується, що це органи державної влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Таким чином, вбачається, що ч. 7ст. 3 КАСУвизначає головною ознакою «субєкту владних повноважень» здійснення цим органом «владних управлінських функцій».
ВІнформаційному листі від 26 грудня 2005 року № 3.2.-2005 Верховний Суду Українитакож зазначив, що необхідною та єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення цим суб'єктом владних управлінських функцій, при цьому ці функції повинні здійснюватись суб'єктом саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Із ст. 6 ЗУ «Про Про місцеві державні адміністрації» випливає, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання власних і делегованих повноважень, голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
У силу вимогст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Справа адміністративної юрисдикції це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 1 ч. 1ст. 3 КАСУкраїна).
Відповідно до пункту 1 частини 1статті 17 КАСдо компетенції адміністративних судів віднесено, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності. Вжитий у цій процесуальній нормі термінсубєкт владних повноваженьозначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший субєкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини 1статті 3 КАС).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка правильності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Крім цього, відповідно до п. 2 Постанови Пленуму ВСУ від 16 квітня 2004 року № 7 (із змінами, внесеними згідно з Постановою ВСУ № 2 від 19 березня 2010 року) «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» за загальним правилом розмежування компетенції судів з розгляду земельних та пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами, а всі інші - в порядку цивільного судочинства, крім спорів, зокрема, щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень при реалізації ними управлінських функцій у сфері земельних правовідносин, вирішення яких згідно з пунктами 1, 3 частини першої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства віднесено до компетенції адміністративних судів.
За таких обставин, до публічно-правових спорів, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, належить і спір щодо розпорядження голови Біловодської районної адміністрації Луганської області від 10 лютого 2017 року № 48 про припинення права оренди земельної ділянки водного фонду ОСОБА_1 та укладення на його підставі угоди, оскільки, при винесенні оскаржуваного розпорядження голова Біловодської районної адміністрації Луганської області виступав як субєкт владних повноважень, що реалізує розпорядчі та інші функції.
Відповідно до ч. 2ст. 4 КАСУюрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Згідност. 104 КАСУдо адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до п. 1 ч. 1ст. 205 ЦПК Українисуд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1ст. 205 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Біловодської районної адміністрації Луганської області про визнання недійсним рішення та додаткової угоди закрити на підставі п. 1 ч. 1ст. 205 ЦПК Українив звязку з тим, що справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
У відповідності до ч. 2ст. 206 ЦПК Україниповідомити позивачу, що розгляд справ такої категорії віднесено до компетенції адміністративних судів.
Ухвала може бути оскаржена до апеляційного суду Луганської області через Біловодський районний суд Луганської області протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СУДДЯ Ю.Ю. Цимбал