Постанова № 69639590, 09.10.2017, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
09.10.2017
Номер справи
569/3852/17
Номер документу
69639590
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 569/3852/17

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 жовтня 2017 року Рівненський міський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Смолій Л.Д.

при секретарі Хлуд І.П.

з участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконати дії, - В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся з позовом до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконати дії. В обґрунтування позовних вимог вказує, що 03 січня 2017 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком. 15 лютого 2017 року позивачем подано відповідачу заяву, якою просить врахувати при нарахуванні йому пенсії за віком документи, що підтверджують отримання заробітної плати у БМУ «Житлобуд-6» за 1990 - 1994 роки. Листом №199/10 від 28 лютого 2017 року Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відмовило позивачу у врахуванні вказаної довідки у звязку з тим, що 09 грудня 2008 року АТЗТ «Житлобуд -6» припинило свою діяльність через визнання його банкрутом, а під час припинення підприємства ліквідатором - ОСОБА_4 не було здано до архіву первинні документи підприємства, тому в врахуванні довідки від 28 жовтня 2008 року відмовлено. Просить визнати протиправними дії відповідача з приводу відмови врахувати при нарахуванні пенсії ОСОБА_3 довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28 жовтня 2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки та зобовязати здійснити нарахування пенсії та її виплату з 06 жовтня 2016 року, враховуючи довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28 жовтня 2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки.

Представник позивача ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги ОСОБА_3 підтримала повністю, з підстав викладених в позовній заяві, просила їх задовольнити.

Представник Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області ОСОБА_5 позовні вимоги не визнала повністю, з підстав викладених в запереченнях проти позову,просила відмовити в їх задоволенні.

Представник Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області ОСОБА_2 позовні вимоги не визнала повністю, з підстав викладених в запереченнях проти позову,просила відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_5, ОСОБА_2, дослідивши документи і матеріали справи, всебічно і повно зясувавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та заперечення представників відповідача, давши оцінку доказам, що мають значення для справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, а тому підлягають до задоволення.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Рівненському об"єднаному управлінні Пенсійного Фонду України Рівненської області та отримує пенсію по віку з 06 жовтня 2016 року.

15 лютого 2017 року позивачем подано заяву до Рівненського обєднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області, якою просить врахувати при нарахуванні пенсії за віком документи, що підтверджують отримання заробітної плати у БМУ «Житлобуд-6» за 1990 - 1994 роки, а саме довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28 жовтня 2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки.

Листом №199/10 від 28 лютого 2017 року Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області відмовило позивачу у врахуванні вказаної довідки у звязку з тим, що 09 грудня 2008 року АТЗТ «Житлобуд -6» припинило свою діяльність через визнання його банкрутом, а під час припинення підприємства ліквідатором - ОСОБА_4 не було здано до архіву первинні документи підприємства, тому в врахуванні довідки від 28 жовтня 2008 року відмовлено.

В запереченнях поданих проти позову представник Рівненського об"єднаного управління Пенсійного Фонду України Рівненської області вказує на те, що перевірити первинні документи, які стали підставою для видачі позивачу довідки про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28 жовтня 2008 року та копій роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки на їх достовірність не має можливості, а відтак відсутні підстави для визначення права ОСОБА_3 на обчислення його пенсії з урахуванням поданих ним документів.

Відмова відповідача у врахуванні довідки про заробітну плату позивача від 28 жовтня 2008 року та копій роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки при призначенні пенсії є протиправною з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення»громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Згідно ст.7 вказаного Закону звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію. При цьому пенсії за віком і по інвалідності призначаються незалежно від того, припинено роботу на час звернення за пенсією чи вона продовжується.

Відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійнестрахування»особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

За бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

З 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України від 09 липня 2003 року N 1058-ІУ "Прозагальнообов'язкове державне пенсійне страхування"у його первинній редакції, що підлягають застосуванню.

Відповідно до ст. 40 вказаного Закону України, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Згідно з вимогами п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язковедержавне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фондуУкраїни від 25.11.2005 року №22-1при прийманні документів орган, що призначає пенсію: перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів; перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обгрунтованість їх видачі видає памятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Відповідно до п.2.10 Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається

на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Довідка про заробітну плату для обчислення пенсії від 28 жовтня 2008 року видана ліквідатором АТЗТ «Житлобуд-6» ОСОБА_4 під час здійснення ним повноважень голови ліквідаційної комісії вказаного підприємства (до ліквідації підприємства). Довідка відповідає особовим рахункам ОСОБА_3, копії яких долучено до заяви. Оригінал вказаної довідки та роздруківки особового рахунку ОСОБА_3 за 1990-1994 роки оглянуто в судовому засіданні.

Щодо відсутності документів АТЗТ «Житлобуд-6» в архівних установах, суд звертає увагу на те, що позивач не може нести відповідальність за дії чи бездіяльність ліквідатора.

Відмова врахувати вказану довідку при нарахуванні пенсії через відсутність можливості перевірити достовірність первинних документів в першу чергу суперечить перерахованим вище нормативним актам.

По-друге, для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 вказаного вище Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за періодстрахового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системіперсоніфікованого обліку.

На виконання Указу Президента України від 4 травня 1998 р. № 401 "Про заходи щодо впровадження персоніфікованого обліку відомостей у системі обов'язкового державного пенсійного страхування" КМ України видав Постанову № 794 від 04.06.1998"Про затвердження Положення про організацію персоніфікованого обліку відомостей усистемі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування", яку було доповнено Постановою КМ України №1498 від 16.11.2001 р., та встановлено, що починаючи з 1 липня 2002 р. обчислення пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійнезабезпечення"здійснюється із заробітку особи за період роботи після 1 липня 2000 р. за даними системи персоніфікованого обліку".

Тобто, персоніфікація для обчислення пенсій почала впровадитись після 2002 р.

До 2001 року діяло два Закони стосовно пенсійного забезпечення:№1788 та №400/97.

Відповідно до пункту "а" статті 3 Закону України "Про пенсійне забезпечення"( 1788-12 ), право на трудову пенсію мають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях,кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, - за умови сплати підприємствами та організаціями страхових внесків до Пенсійного фонду.

Ст.56 вказаного Закону було встановлено, що до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, згідно зі статтею 62 ЗаконуУкраїни "Про пенсійне забезпечення"( 1788-12 ), є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Нині діє постанова Кабінету Міністрів від 12.08.93 № 637 (637-93-п ) "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній".

У відповідності до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", затвердженого постановою КМУ від 12.08.93 № 637( 637-93-п ), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

У відповідності до п.3 даного Порядку, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовано або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.

Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. за №919 «Прозатвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разівтрати документів про її нарахування та виплату»запроваджено механізм визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за основним місцем роботи застрахованої особи за період стажу до 1 липня 2000 року у зв'язку зі стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Зазначеним порядком передбачено, що довідки про заробітну плату (дохід) у визначених випадках надаються підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником, а в разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівних установ не передано, довідки надаються місцевими органами праці та соціального захисту населення, в окремих випадках - Міністерством праці.

Таким чином, обов'язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами, до яких також відносяться трудові книжки, акти та довідки. Іншого чинним законодавством не передбачено.

На підтвердження заробітної плати в БМУ «Житлобуд-6» позивачем надано - копію трудової книжки із записом про його роботу в вказаному підприємстві, довідку про заробітну плату для обчислення пенсії №05/28 від 28 жовтня 2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки, що підтверджують отримання позивачем заробітної плати за 1990-1994 роки.

Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції Українивипливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Таким чином, суд приходить до висновку, що вимоги позивача підлягають до задоволення.

Відповідно до частин першої та другої статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи управління Пенсійного фонду України у місті Рівне, наведені у запереченнях на адміністративний позов, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19,46 Конституції України, ст. ст.11, 17,18, 71,72, 98, 158- 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_3 до Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання виконати дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області з приводу відмови врахувати при нарахуванні пенсії ОСОБА_3 довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28.10.2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки.

Зобовязати Рівненське об'єднане управління Пенсійного фонду України Рівненської області здійснити ОСОБА_3 нарахування пенсії та її виплату з 06 жовтня 2016 року, враховуючи довідку про заробітну плату для обчислення пенсії № 05/28 від 28.10.2008 року та копії роздруківок особового рахунку ОСОБА_3 за 1990 - 1994 роки.

Стягнути з Рівненського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Рівненської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_3 640 грн. 00 коп. у відшкодування судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку сторонами, а також іншими особами у звязку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обовязки.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з моменту проголошення постанови до Житомирського апеляцiйного адміністративного суду через Рiвненський мiський суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя -