Постанова № 6963605, 04.02.2009, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.02.2009
Номер справи
2а-32/09
Номер документу
6963605
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №2а-32/09

Категорія 6.11

ПОСТАНОВА

Іменем України

«04» лютого 2009 p.

Луганський окружний адміністративний .суд у складі:

судді Гончарової І. А.

при секретарі Москаленко О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення пені за порушення терміну сплати санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

У січні 2008 року Луганське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом, в якому зазначило, що у відповідності до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 року №875-XII із змінами та доповненнями передбачено нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій, які розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою ст.19 Закону. При цьому до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України. Порядок нарахування пені та її сплати затверджено Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 року №223, а також регламентується постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року №70. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом становить 9531,09 грн., які були сплачені Комунальним підприємством «Креміннатеплокомуненерго» до Державного бюджету України тільки 21.06.2007 року. Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій становить - 191,61 грн. У зв'язку з вищенаведеним, позивач просить стягнути з Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» на користь Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів пеню за порушення терміну сплати санкції у розмірі 191,62 грн.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, суду пояснив, що згідно ч.2 ст.5 Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» на суму реструктуризовано*! заборгованості не нараховується пеня житлово-комунальним підприємствам, енергогенеруючим компніям та підприємствам Національної акціонерної

компанії «Нафтобаза України» на їх недоїмку з платежів до бюджетів усіх рівнів. Реструктуризована заборгованість населення перед КП «Креміннатеплокомуненерго» на червень 2007 року склала 337987,46 грн. Окрім цього Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», а саме ч.1 ст.19 строки пред'явлення до суду адміністративно-господарських санкцій взагалі не вказані, а тому виходячи з норм цивільного права та господарського права в яких зазначено, що до пені та штрафних санкцій передбачено скорочений термін позовної давності, а тому позивачем пропущено строки позовної давності. Також ухвалою Господарського суду Луганської області від 22.06.07 року у справі №3/311 ад за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціальногозахистуінвалідівдоКомунальногопідприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів провадження у справі було закрито за заявою позивача, на думку представника Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго», позивач звернувся до суду з тотожнім позовом, а тому провадження у справі необхідно закрити. Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав. Статтею 43 Конституції України задекларовано право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Виконання та реалізація зазначеної конституційної норми забезпечується законами України, підзаконними актами та актами ненормативного характеру, які встановлюють механізм реалізації права на працю. Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського Кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом. Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» Одним із аспектів соціальної захищеності інвалідів, відповідно до частини першої статті 17 цього Закону, є право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом. В судовому засіданні встановлено, що відповідно до частини першої статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні» для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю (далі - роботодавці), установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Частина 4 ст. 20 зазначеного Закону передбачає, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч.1 ст.19 цього Закону. Розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом становить 9531,09 грн., які були

сплачені Комунальним підприємством «Креміннатеплокомуненерго» до Державного бюджету України тільки 21.06.2007 року.

Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів Україні» від 21.03.1991 р. №875-Х11 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

Розмір нарахованої пені за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій становить - 191,61 грн.(арк. справи 3).

Посилання представника відповідача на той факт, що пеня на суму заборгованості до ЛОВФСЗІ не нараховується відповідно до Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з квартирної плати, плати за житлово-комунальні послуги, спожиті газ та електроенергію» на увагу суду не заслуговує у зв'язку з тим, що у вищезазначеному Законі мова йдеться про загальнообов'язкові платежі до Державного бюджету, які сплачуються підприємствами з отриманого прибутку, а заборгованість до Фонду є адміністративно-господарськими санкціями.

Щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій та пені, то відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки визначені ст.250 Господарського кодексу України. Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Сума адміністративно-господарських санкцій за 2006 рік підприємством сплачена 21.06.2007 року, а позов щодо нарахування пені заявлено до суду 09.01.2008 року, тобто без пропущення строку позовної давності.

Також суд не приймає до уваги той факт, що ухвалою Господарського суду Луганської області від 22.06.07 року у справі №3/311 ад за позовом Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» про стягнення коштів за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів провадження у справі було закрито за заявою позивача, у зв'язку з тим, що предметом спору в Господарському суді Луганської області було саме стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а не стягнення пені за порушення строків сплати адміністративно-госдодарських санкцій за невиконання 4% нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, а тому підстав для застосування положень п.4 ч.1 ст.157 КАС України у суду не має.

Таким чином, позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У зв'язку з чим, суд вважає за можливе стягнути з Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» на користь Державного бюджету України пеню за порушення терміну сплати санкції у розмірі 191,62 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 18-20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 р.№875-Х11, Порядком нарахування пені та її сплати, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.05.2007 р. №223, Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України

від 31.01.2007 p. №70 , ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Луганського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Креміннатеплокомуненерго» (р/р26005301262 Ощадбанк, МФО 364252, код 33587903, пер. Гастело,20, м.Кремінна) на користь Державного бюджету України, одержувач: Державний бюджет Кремінського району р/р 31215230700151 в ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, код 24048615, код платежу 50070000, пеню за порушення терміну сплати санкції в розмірі 191,62 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.