Постанова № 69633515, 28.07.2017, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
28.07.2017
Номер справи
465/7229/16-а
Номер документу
69633515
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/7229/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

28.07.2017 року м.Львів

Суддя Франківського районного суду м. Львова Масендич В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положеньст. 183-2 КАС Українисправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові, про визнання протиправними та зобовязання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова, в якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за період з 01.09.1992 року по 31.08.1997 року включно та зобов"язання відповідача вчинити певні дії: провести розрахунок та перерахувати пенсії з 01.09.1992 року по 31.08.1997 року.

Позов мотивує тим, що вийшовши на пенсію по віку з 21.03.2016р. йому була нарахована та призначена пенсія за період з моменту введення персоніфікованого обліку заробітних плат та інших чинників з 01 липня 2000 року, яку він отримує в сумі 4805,75 гривень. При подачі документів ним надавались дані про роботу на Державному підприємстві " Львівський автобусний завод", яке було реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство " Львівський автобусний завод" , що вподальшому було перейменовано у ВАТ " Пасавтопром" з тим самим кодом ЄРДПОУ 05808787 та надані довідки про заробітну плату № 685 від 16.12.2013 року та № 686 від 16.12.2013 року про нараховану і виплачену заробітну плату за періоди з 1990 року по 2000 роки для призначення пенсії.

Відтак, він просив відповідача провести у відповідності до даних довідок аналіз та розрахунок і нарахування пенсії за вибраний 5-річний період з 01.09.1992 року по 31.08.1997 року включно, однак такі не були ними прийняті по причині відсутності в нього первинних документів від вищевказаних підприємств про її нарахування до 2000 року. До моменту подачі позову ним вживались заходи щодо розшуку первинних документів на підприємствах ЛАЗу, однак всі вони були марними. Із усної інформації від керівництва заводу, частина документів по заробітній платі кудись зникла, пропала чи була умисно знищена керівниками заводу. Із відповіді Державного архіву Львівської області від 27.10.2016 року вбачається, що документи про заробітну плату працівників заводом не надались, в архіві не зберігаються.

01 грудня 2016 року він звернувся до органів пенсійного фонду з письмовою заявою щодо перерахунку за п"ятирічний відповідний період до липня 2000 року та перерахунку пенсії, , надавши оригінали довідок про заробітну плату, однак отримав відмову у зв"язку із відсутністю первинних документів.

Вважає таку відмову протиправною, оскільки має стаж роботи на Львівському автобусному заводі і інших його подальших юридичних перетворень, як юридичної особи, більше як 33 роки, що підтверджується записами у його трудовій книжці.

Постановою правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 року " Про затвердження порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку пенсії) відповідно до закону України " Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування", надано вичерпний перелік документів, які необхідно подавати до заяви про призначення пенсії за вислугою років. Всі необхідні документи ним подано, а відтак вважає ді відповідача неправомірними. Просить позов задоволити та стягнути із відповідача судові витрати.

Відповідачем надіслано на адресу суду заперечення проти позову, в яких зазначає, що відповідно до ст.40 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про ззаробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або у разі, коли страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-яких 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 року, незалежно від перерв.

У випадках коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах без додержання цієї форми. У зв"язку із відсутністю первинних документів , які б підтверджували представлені довідки № 685 та № 686 про заробітну плату з січня 1991 року по червень 2000 року, права на перерахунок призначеної пенсії за віком з врахуванням довідок, виданих 16.12.2013 року ПАТ " Пасавтопром", немає.

Порядок визначення заробітної плати для обчислення пенсії у разі втрати документів про їх нарахування та виплату затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 року № 919, застосовується у випадку втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами , установами та організаціями заробітної плати , що мали місце до набрання чинності цією постановою.

Цей порядок встановлює механізм визначення заробітної плати (доходу) для призначення пенсії застрахованої особи, страховий стаж якої починаючи з 01.07.2000 року становить менш як 60 місяців, за основним місцем роботи за період страхового стажу до 01.07.2000 року за умови відсутності заробітної плати (доходу) за будь-які інші 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв до 01.07.2000 року у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) у зв'язку із стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.

Заробітна плата (дохід) для призначення пенсії за період страхового стажу застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу починаючи з 01.01.1998 року визначається за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків і Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

За період до 01.01.1998 року та у разі відсутності даних у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків і Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування заробітна плата (дохід) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який

враховується під час призначення пенсії, визначається так:

1) у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, - виходячи з мінімальної тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою), передбаченої відповідною галузевою угодою, за календарний рік, що передує року з якого призначено пенсію. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць, за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.

Відсутність на підприємстві, установі, організації або в їх правонаступника документів про нарахування та виплату заробітної плати (доходу) а також час та причини, що призвели до втрати таких документів, підтверджується довідкою роботодавця, правонаступника органу вищого рівня або відповідної архівної установи.

Однак, довідки , що надані позивачем не відповідають Додатку № 1 вказаного Порядку. Відтак, просить відмовити у задоволенні позову.

З огляду на те, що предметом позову є перерахунок пенсії у відповідності до ст.. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції станом на дату виходу позивача на пенсію, 12.02.2009р., в силу п.2 ч.1ст. 183-2 КАС Українисудовий розгляд здійснюється в порядку скороченого провадження.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягаютьзадоволенню з наступних підстав.

У відповідності до п. 1 ч. 2ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судівпоширюється на публічно-правові спори, зокрема: спори фізичних чи юридичнихосіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Відповідно дост. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування. їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3КАС Українипублічно-правовий спір - спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Частиною 1статті 5 КАС Українипередбачається здійснення адміністративного судочинства відповідно доКонституції України, цьогоКодексута міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно дост. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова з 21.03.2016 року як одержувач пенсії за віком, що призначена згідно Закону України «Про загальнобов"язкове державне пенсійне страхування», що підтверджується листом УПФУ у Франківському районі м. Львова №198-К/9 від 15.12.2016р.

При подачі документів позивачем надавались дані про роботу на Державному підприємстві "Львівський автобусний завод", яке було реорганізовано у Відкрите акціонерне товариство " Львівський автобусний завод" , що вподальшому було перейменовано у ВАТ " Пасавтопром" з тим самим кодом ЄРДПОУ 05808787 та надані довідки про заробітну плату № 685 від 16.12.2013 року та № 686 від 16.12.2013 року про нараховану і виплачену заробітну плату за періоди з 1990 року по 2000 роки для призначення пенсії.

Відтак, позивач просив відповідача провести у відповідності до даних довідок аналіз та розрахунок і нарахування пенсії за вибраний 5-річний період з 01.09.1992 року по 31.08.1997 року включно, однак такі не були прийняті відповідачем по причині відсутності в нього первинних документів від вищевказаних підприємств про її нарахування до 2000 року.

Позивачем вживались заходи щодо розшуку первинних документів на підприємствах ЛАЗу, зокрема , із усної інформації від керівництва заводу, частина документів по заробітній платі кудись зникла, пропала чи була умисно знищена керівниками заводу.

Із відповіді Державного архіву Львівської області від 27.10.2016 року вбачається, що документи про заробітну плату працівників заводом не надались, в архіві не зберігаються.

01 грудня 2016 року позивач звернувся до органів пенсійного фонду з письмовою заявою щодо перерахунку за п"яти річний відповідний період до липня 2000 року та перерахунку пенсії, , надавши оригінали довідок про заробітну плату, однак отримав відмову у зв"язку із відсутністю первинних документів.

Згідно відповіді ліквідатора - арбітражного керуючого ВАТ " Пасавтпропром" № 02-28/66 від 27.12.2016 року, йому не передано жодної фінансово - господарської документації, матеріальних цінностей та не надано жодної інформації про місцезнаходження відомостей про нарахування заробітної плати, наказів та інших документів.

Крім того, в порядку розшуку первинних документів про нараховану заробітну плату та відраховані платежі з неї в пенсійний фонд за період 1992 - 1997 роки, позивач звертався до Управління пенсійного фонду України у Галицькому районі м. Льворва, на території якого знаходився автобусний завод у 1990 - 2000 роках з проханням надати з архіву Управління довідку - підтвердження про заробітну плату за 1990 - 2000 роки та отримані Пенсійним фондом кошти - відрахування із заробітної плати по його рахунку, разом з тим отримав формальну відповідь, із якої не вбачається жодної інформації.

Ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за інвалідом I групи або дитиною-інвалідом віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 8, 13 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування": до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: 1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування; 2) документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення; 3) для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року (додатки 1, 3 до Положення).

За бажанням пенсіонера у період до 01 січня 2016 року ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року (додаток 1) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року (додаток 1).

Законом також визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії. Так, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

При подачі документів ОСОБА_1 подав довідку про заробіток для обчислення пенсії № 685 від 16.12.2013 року, виданої ВАТ "Пасавтопром" ( перейменованого з ВАТ "Львівський автобусний завод") за період роботи з 1991 - 1995 роки, де на всі виплати нараховані страхові внески до Пенсійного Фонду України, а також довідку № 686 від 16.12.2013 року за період з 1996 - 2000 роки.

Пунктом 17 вказаного вище Порядку зазначено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Причиною подання позивачем довідок про заробітну плату, завірених належним чином є те, що видати архівну довідку про заробітну плату з цієї установи неможливо через відсутність даних із підприємства - роботодавця. Цей факт підтверджується даними довідки державного архіву Львівської області № 2150/у-2 від 17.10.2016 року .

Так, положеннями ч.3 ст. 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" органам Пенсійного фонду України надано право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. Отже, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у призначенні пенсії за обставин, коли перевіркою встановлено факт роботи у ВАТ " Львівські автобусні заводи" ( ВАТ "Пасавтопром") і є дані щодо заробітної плати.

Одночасно ст. 22 Конституції України передбачено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

Крім того, відповідно до ст.48 КЗпП України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Відповідно до ст.49 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, в установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

На даний час довідки та записи в трудовій книжці позивача не визнані такими , що мають ознаки кримінального правопорушення, а тому відповідач безпідставно вважав, що не брати для розрахунку розміру пенсії та відмовив .

Тому слід визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у перерахунку пенсії за віком, згідно довідок № 685 від 16.12.2013 року та № 686 від 16.12.2013 року про нараховану і виплачену заробітну плату за періоди з 1990 року по 2000 роки та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова в особі Залізничного об'єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії за віком та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно довідок № 685 від 16.12.2013 року та № 686 від 16.12.2013 року виданих у ВАТ " Львівські автобусні заводи" ( ВАТ "Пасавтопром") з врахуванням виплачених сум.

Згідност. 86 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно зіст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 2ст. 162 КАС Україниу разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати не чинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази, та що представник відповідача у запереченнях, відповідно дост.71КАС Українине довів правомірність своїх дій, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.

На підставі викладеного, керуючись ст.9,10,11,69,94,128,158-163,186 Кодексу Адміністративного Судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м. Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові, про визнання протиправними та зобовязання до вчинення дій - задовольнити.

Визнати протиправним дії Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові щодо відмови у перерахунку пенсії за період з 01.09.1992 року по 31.08.1997 року включно

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові провести щодо ОСОБА_1, перерахунок раніше призначеної пенсії за віком та виплату пенсії згідно довідок № 685 від 16.12.2013 року та № 686 від 16.12.2013 року виданих у ВАТ " Львівські автобусні заводи" ( ВАТ "Пасавтопром") з врахуванням виплачених сум.

Судовий збір в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.)., сплачений за подання адміністративного позову, стягнути з Державною бюджету України в користь позивача ОСОБА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Франківський районний суд міста Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Масендич В.В.