
465/6163/16-а
П О С Т А Н О В А
Іменем України
06.07.2017 року м.Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Масендич В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положеньст. 183-2 КАС Українисправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові, про визнання протиправним рішення і дій стосовно відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, який вподальому уточнив та просить суд визнати дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії згідно ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505", постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів", постанови " Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 " Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013", довідок військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-34вих-16 від 18.02.2016 року та № 18/2-35 вих.-16 від 18.02.2016 року ; зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова в особі Залізничного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Львові без обмеження суми пенсійної виплати і без зазначення кінцевої дати здійснити перерахунок та виплату пенсії згідно ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505"постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів", постанови " Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 " Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013", довідок військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-34вих-16 від 18.02.2016 року та № 18/2-35 вих.-16 від 18.02.2016 року з одночасною виплатою суми неотриманої пенсії з 01.01.2016 року та стягнути судові витрати.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 28 жовтня 2003 року управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру" . Розмір пенсії за вислугу років складає 90% від середньомісячної суми заробітної плати з включенням всіх видів оплати праці, на які нараховано страхові внески, а з 01.03.2008 року чергово перерахований відповідачем розмір пенсії становив 9087, 24 грн. , з лютого 2015 року - 9273, 24 грн.
Відповідно до виданої довідки військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-34вих-16 від 18.02.2016 року станом на 1 грудня 2015 року грошове забезпечення за посадою військового прокурора Дрогобицького гарнізону згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 становить 13529,77 грн.
Відповідно до виданої довідки військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-35вих-16 від 18.02.2016 року станом на 15 грудня 2015 року грошове забезпечення за посадою військового прокурора Дрогобицького гарнізону згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505 та Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" становить 14474,15 грн.
21 вересня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015р., та довідок військової прокуратури Західного регіону України.
Після чого, він отримав відповідь з Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова від 06.10.2016 р. №168-М/8 про те, що відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки з 01.01.2015 року пенсії у порядку та на умовах визначених, зокремаЗаконом України «Про прокуратуру»не призначаються, перерахунки не здійснюються. Умови та порядок перерахунку, призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів, відсутні підстави для перерахунку призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років.
Позивач вважає, що внаслідок дій відповідача порушені його конституційні права на соціальний захист і пенсійне забезпечення, передбаченіКонституцією України, іншими Законами України, рішеннями Конституційного Суду України, Верховного Суду України і Вищого адміністративного суду України, так як їй неправомірно відмовлено в перерахунку пенсії за вислугу років, оскільки відповідач послався на норму закону, яка не може бути застосована в часі при перерахунку пенсії за вислугу років. Просить позов задовольнити.
Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова, правонаступником якого є Залізничного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові подало заперечення на адміністративний позов, в якому зазначено, що з 01.06.2015р. пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокрема Законом України «Про прокуратуру», не призначаються, перерахунки не здійснюються. На даний час відсутній законодавчий документ, що регулює питання перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру». Враховуючи зазначене, до прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів, відсутні підстави для перерахунку призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років. Крім цього, відповідач посилається на вимоги ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991р. №1789 ХІІ, якою встановлено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Абзацом 6 ч.15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 14.10.2014р. №1697-VІІ визначено, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016р. по 31.12.2016р., максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. Просить в задоволенні позову відмовити.
З огляду на те, що предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1ст. 183-2 КАС Українисудовий розгляд здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, зясувавши дійсні обставини справи, вважаю, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 28.10.2003 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова, як отримувач пенсії за вислугу років на підставі ст.50-1Закону України «Про прокуратуру», (в редакції, чинній на момент призначення пенсії).
21 вересня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова з заявою про перерахунок пенсії у звязку із підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015р., та довідок військової прокуратури Західного регіону України.
Після чого, він отримав відповідь з Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова від 06.10.2016 р. №168-М/8 про те, що відсутні законні підстави для проведення перерахунку пенсії, оскільки з 01.01.2015 року пенсії у порядку та на умовах визначених, зокремаЗаконом України «Про прокуратуру»не призначаються, перерахунки не здійснюються. Умови та порядок перерахунку, призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. До прийняття Кабінетом Міністрів України відповідних нормативно-правових актів, відсутні підстави для перерахунку призначеної згідно Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років.
Відповідно дост.8 КАС України, суд при вирішенні справ керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до вимогст.8 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права,Конституціямає найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основіКонституції Українита повинні відповідати їй.
Відповідно дост.2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень, у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначено ст.50-1Закону України від 5 листопада 1991 року №1789-ХІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті змінювалась.
Так, відповідно до частини першої ст.50-1 Закону №1789-ХІІв редакції, що діяла на час призначення пенсії ОСОБА_1, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90% від суми місячного (чинного) заробітку.
З 01.06.2015 року згідно п. 5 Прикінцевих положень ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIIIнорми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно доЗаконів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про судову експертизу», «Про дипломатичну службу», Податкового таМитного кодексів Українивтратили чинність.
З 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених, зокремаЗаконом України "Про прокуратуру", не призначаються, перерахунки не здійснюються.
Відповідно до частини 18 статті 50-1Закону України «Про прокуратуру»умови та порядок проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку призначених пенсій зазначеним категоріям осіб визначатиметься Кабінетом Міністрів України після прийняття відповідних нормативно-правових актів. На даний час відсутній законодавчий документ, що регулює питання перерахунку пенсій, призначених згідноЗакону України "Про прокуратуру".
Відповідно до ч.13 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно із ч.8 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи наведене, при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Водночас відмовляючи позивачу в проведенні перерахунку пенсії, відповідач посилається наЗакон України «Про прокуратуру»в редакції чинній на час розгляду заяви.
Крім того, при вирішенні питання про застосування відповідних норм ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»щодо перерахунку вже призначених пенсій, необхідно також керуватись вимогамист. 22 Конституції України, у якій, зокрема зазначено, що «конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийняті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод».
При вирішенні цього питання необхідно також врахувати правову позицію Конституційного Суду України, викладену, зокрема, у його рішеннях від 6 липня 1999 року №8рп-99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року №5рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій та від 11 жовтня 2005 року №8рп/2005 у справі №1-21/2005 про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст.22,64Конституції України- не допускається.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14, 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15) та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15).
Таким чином, необхідною умовою для перерахунку пенсії є документи, додатково подані пенсіонером щодо розміру місячного заробітку за відповідною посадою станом на час звернення за перерахунком пенсії. При цьому, такий перерахунок дійсно має здійснюватися виходячи із норм законодавства, які були чинними на момент призначення пенсії позивачу.
Оскільки редакціяЗакону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року №1697-18значно звужує зміст та обсяг прав пенсіонерів, яким пенсія була призначена раніше, то перерахунок пенсії слід проводити відповідно до законодавства, яке було чинним на момент її призначення.
Тобто, Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова зобов'язане було при вирішенні заяви позивача про перерахунок пенсії керуватись вимогамист. 22 Конституції Українипро недопустимість звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів та ст. 58Конституції Українипро неприпустимість зворотної дії у часі законів та інших нормативно-правових актів.
Таким чином, дії відповідача щодо відмови позивачу, у перерахунку пенсії є неправомірними, та не відповідають вимогамКонституції України.
Оскільки дії Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно довідок є неправомірними, позовні вимоги про зобов'язання Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова в особі Залізничного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Львові перерахувати ОСОБА_1 пенсію згідно ізЗаконом України «Про прокуратуру», виходячи із 90 % від заробітної плати у сумі 13026,74 грн. згідно довідки військової прокуратури Західного регіону №18/2-35вих-16 від 18.02.2016 року є підставними.
Відповідно достатті 19 Конституції Українидержавні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбаченіКонституцією Українита законами.
Відповідно до ч. 1ст. 9 КАС Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцієюта законами України.
Відповідно дост. 71 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідност. 86 КАС Українисуд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Згідно зіст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2ст. 162 КАС Україниу разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати не чинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази, та що представник відповідача у запереченнях, відповідно дост.71КАС Українине довів правомірність своїх дій, а тому суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст.7-12,86,161-162,167,183-3 КАС України,-
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова в особі Залізничного обєднаного управління Пенсійного фонду України у м.Львові, про визнання протиправним рішення і дій стосовно відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова стосовно відмови у перерахуванні розміру пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505", постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів", постанови " Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 " Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013", довідок військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-34вих-16 від 18.02.2016 року та № 18/2-35 вих.-16 від 18.02.2016 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м. Львова в особі Залізничного об"єднаного управління Пенсійного фонду України у м. Львові без обмеження суми пенсійної виплати і без зазначення кінцевої дати здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 згідно ст. 50-1 Закону України " Про прокуратуру", постанови Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року № 763 " Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року №505"постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 " Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів", постанови " Кабінету Міністрів України від 27.07.2016 року № 488 " Про внесення зміни до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013", довідок військової прокуратури Західного регіону України № 18/2-34вих-16 від 18.02.2016 року та № 18/2-35 вих.-16 від 18.02.2016 року з одночасною виплатою суми неотриманої пенсії з 01.01.2016 року
Судовий збір в розмірі 551,20 грн. (пятсот пятдесят одна гривня 20 коп.)., сплачений за подання адміністративного позову, стягнути з Державною бюджету України в користь позивача ОСОБА_1, зареєстрованого та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до адміністративного суду апеляційної інстанції через Франківський районний суд міста Львова з одночасним направленням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Масендич В.В.