
465/372/17
2-а/465/222/17
П О С Т А Н О В А
Іменем України
16.06.2017 року м.Львів
Франківського районного суду м.Львова ОСОБА_1, розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова, про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити дії ,-
в с т а н о в и в :
позивач звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного Фонду України в Франківському районі м. Львова просить визнати дії відповідача щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Франківському районі міста Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86% , починаючи з 18.03.2010 року , з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат, згідно з наданою Залізничною ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в грудні 2016 року Довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії ( №18761/10/13-03-05-00-25/302 від 06.12.2016 року ), відповідно до Закону України «Про держав службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а -4753/09/2670» та провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Поряд проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що з 06.10.1993 року перебувала на посадах старшого та головного державного податкового інспектора, старшого та головного державного податкового ревізора - інспектора в органах державної податкової служби, зокрема : ДПІ у Галицькому районі м. Львова з 06.10.1993 року по 17.12.2001 року; ДПІ у Личаківському районі м.Львова з 18.12.2001 року по 29.09.2005 року; ДПІ у Залізничному районі м. Львова з 30.09.2005 року по 17.03.2010 року. 17.03.2010 року позивачку звільнено з посади головного державного податкового ревізора - інспектора у зв'язку із виходом на пенсію за віком.
З 18.03.2010 року Управлінням пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова позивачці призначена пенсія як державному службовцю відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 86% заробітної плати (доходу) . Проте при обчисленні пенсії до складу заробітної плати за обчислений період не було включено суми матеріальної допомоги на оздоровлення, суми матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інші премії та виплати, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
12.12.2016 року позивачка звернулася до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова із заявою провести перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не було включено до складу заробітної плати ( доходу) за обчислений період для нарахування пенсії в березні 2010 року. До заяви додані довідки про заробітну плату (складові заробітної плати державного службовця) згідно Форми, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 «Про виконання рішення Окружне адміністративного суду м. Києва по справі № 2а- 4573/09/2670.
22.12.2016 року позивачка отримала відповідь з управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова за № 206-9/8 від 22.12.2015 року з поясненням, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не було передбачене нормами чинного законодавства. Також у вищезгаданій відповіді зазначено, що якщо громадянин вважає, що орган, що призначив пенсію, прийняв рішення, що суперечить законодавству про пенсійне забезпечення, то позивач має право оскаржити таке рішення. Зазначену відповідь відповідача вважаю неправомірною.
Представник відповідача надіслав заперечення на позов, згідно якого зазначив, що Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова заперечує проти позовних вимог з наступних підстав, відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ, в редакції чинній на момент призначення пенсії, заробітна плата державних службовців складалась з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Пенсійна виплата відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ обчислена в розмірі 86 відсотків від сум заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (з 01.01.2011-єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) відповідно до представлених довідок про складові заробітної плати, виданих Державною податковою інспекцією у м. Львові.
На дату призначення позивачу пенсії механізм визначення розміру заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям був встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії».
При призначенні пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ позивачем була подана довідка про складові заробітної плати, де були зазначені надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, місячні премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, що були застосовані при розрахунку пенсійної виплати.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» враховувались в розмірах, встановлених на день призначення пенсії.
Включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» сум індексації, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не було передбачене нормами чинного законодавства. В задоволенні позову представник відповідача просить відмовити
Оскільки, предметом позову є нарахування та виплата підвищення до пенсії, в силу п.2 ч.1ст.183-2 КАС України, судовий розгляд справи здійснюється в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, подані заперечення, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ч.1ст.8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно зі ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченоКонституцією та Законами України.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі ч.3 ст.72 КАС України слідує, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, що на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова позивач перебуває як одержувач пенсії за віком державного службовця, яка була призначена за нормами чинного на дату призначення пенсії Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХП (далі -Закон України 3723-ХІІ) з 18.03.2010 року.
Позивачка 12.12.2016 року звернулася до управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова із заявою провести перерахунок пенсії з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, сум індексації доходу та інших премій та виплат, на які нараховувались внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та які не було включено до складу заробітної плати ( доходу) за обчислений період для нарахування пенсії в березні 2010 року.
Відповідно до листа з управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова за № 206-9/8 від 22.12.2015 року позивачці відмовлено в проведені перерахунку пенсії та розяснено, що відповідно до Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсій», включення у складові заробітної плати для обчислення пенсії сум індексації, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення не передбачене нормами чинного законодавства.
Відповідно дост. 37 Закону України "Про державну службу"(в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до 1ст. 1 Закону України "Про оплату праці"встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.Статтею 2 цього ж Законувизначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Згідно з ч. 2ст. 33 Закону України "Про державну службу"передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Отже, чинне законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення і приймаються в розрахунок пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Крім того, ст. 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09 липня 2003 року № НОМЕР_1 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Окрім того, на виконання вимог ст. 66 Закону № 1788-ХП Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010р. № 1170 затверджено «Перелік видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування». Матеріальна допомога, яка носить системний характер і виплачується всім або більшості працівників, а також суми індексації заробітної плати, які виплачуються з фонду оплати праці, не включені у зазначений перелік, а тому мають враховуватися при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсій.
Як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у п.1 Постанови від «06» березня 2008 року №2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення із зазначення способу його здійснення та про зобов'язання відповідача вчинити певні дії. Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших субєктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,6,14,17-20,72,94,158 - 163,167,186,256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
постановив:
позов задовольнити.
Визнати дії Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова щодо не включення до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровляння, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань, сум індексації, тощо під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» - протиправними
Зобовязати Управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у розмірі 86%, починаючи з 18.03.2010 року, з урахуванням у складі заробітної плати сум матеріальної допомоги оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких справлялися внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування, з урахуванням раніше здійснених виплат, згідно з наданою Залізничною ОДПІ ГУ ДФС у Львівській області в грудні 2016 року Довідкою про складові заробітної плати для призначення пенсії ( №18761/10/13-03-05-00-25/302 від 06.12.2016 року ), відповідно до Закону України «Про держав службу», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постанови правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а -4753/09/2670» та провести індексацію пенсії відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Поряд проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою КМУ від 17.07.2003 №1078.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова (м.Львів, вул. В.Великого, 54) на користь ОСОБА_3 (м.Львів, вул. Окружна, 44/31) 640 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Франківський районний суд міста Львова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Суддя Масендич В.В.