
Справа № 237/4077/17
Провадження № 2-а/237/117/17
ПОСТАНОВА
Іменем України
13.10.17 року м. Курахове
Мар'їнський районний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Медведського М.Д.,
при секретарі Готовщиковій Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФУ Марїнського району Донецької області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинення дій. В обґрунтування свого позову посилається на те, що він отримує пенсію за віком, з листопада 2014р. у місті його проживання проводиться антитерористична операція і йому було припинено виплату пенсії за місцем його проживання у звязку з неможливістю доставки грошей на тимчасово окуповану територію. У звязку з чим він звернувся у грудні 20147 року до відповідача з заявою про виплату пенсії, на підставі чого відповідач почав виплачувати йому пенсію й продовжував виплати до вересня 2015р., а починаючи з вересня 2015р. виплати було припинено, на його думку, протиправно та незаконно, всупереч чинним нормам ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування». У звязку з чим просив суд визнати протиправними дії УПФУ Марїнського району Донецької області щодо припинення виплати йому пенсії, зобовязати УПФУ Марїнського району Донецької області поновити виплату йому пенсії та виплатити виниклу заборгованість.
У судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявився, у своїй позовній заяві просив розгляд справи здійснювати без його участі, у звязку з чим суд на підставі ч.4ст.122 КАС Українивважає за можливе розглянути дану справу за відсутності позивача.
Представник відповідача УПФУ Марїнського району Донецької області у судове засіданні не зявився, надав суду клопотання про розгляд справи у його відсутність, проти задоволення позову заперечив в повному обсязі. Також надав суду письмові заперечення, згідно яких органи ПФУ лише виконують рішення органу соціального захисту населення про припинення виплати пенсії, яку останнім було припинено у звязку із втратою позивачем статусу тимчасово переміщеної особи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
З досліджених у судовому засіданні матеріалів справи було встановлено, що позивач ОСОБА_1 перебував на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операціїз м. Макіївка Донецької області з грудня 2014 р., та отримував пенсію за віком в УПФУ Марїнського району Донецької області з березня 2015 року, а з вересня 2015 р. виплата відповідачем пенсії позивачу була припинена. Вказані обставини були визнані сторонами, у звязку з чим суд на підставі ч.3ст.72 КАС Українивважає ці обставини доведеними.
За статтею 8 Конституції України саме Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормами прямої дії.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частиною першоюст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлено підстави припинення виплати пенсії та визначено, що виплата пенсії припиняється або за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду, або за рішенням суду.
Рішення УПФУ Марїнського району Донецької області про зупинення з вересня 2015 р. виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 відповідачем суду не надано.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Ні воєнний, ні надзвичайний стан ні в Україні не запроваджено.
Згідно з частиною 2ст. 14 Закону України від 20 березня 2003 року № 638-IV «Про боротьбу з тероризмом»у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.
Статтею 1 Закону України від 02 вересня 2014 року № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції»встановлено, що територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Розпорядженням КМУ від 02.12.2015р. №1275-рзатверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у який у розділі міст обласного значення включено м. Макіївка Донецької області.
Відповідно до статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина; основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки (пункти 1, 6).
НіЗаконом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003р., ніЗаконом України від 02.09.2014р. №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», ні будь-яким іншим Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади.
Таким чином, у судовому засіданні було достовірно встановлено, що відповідач УПФУ Марїнського району Донецької області, не приймаючи рішення відповідно до ч.1ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з вересня 2015 р. зупинив виплату пенсії позивачу ОСОБА_1, доказів наявності судового рішення про зупинення виплати пенсії позивачу ОСОБА_1 сторонами суду не надано, жодним Законом України не встановлено обмежень права на отримання пенсійних виплат осіб, які проживають на території, яка не контролюється органами державної влади. Більше того, відповідач в своїх запереченнях підтверджує факт відсутності рішення ПФУ про припинення виплати пенсії, натомість відповідач підтверджує, що пенсія була припинена внаслідок дій органів соціального захисту, що не відповідає приписам чинного законодавства.
Таким чином позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ Марїнського району Донецької області про визнання протиправними дій УПФУ Марїнського району Донецької області щодо припинення виплати позивачу пенсії та зобовязання УПФУ Марїнського району Донецької області поновити виплату йому пенсії та виплатити виниклу заборгованість підлягають задоволенню.
До невизнання відповідачем позовних вимог та до його заперечень суд відноситься критично, оскільки у судовому засіданні було достовірно встановлено, що відповідачем УПФУ Марїнського району Донецької області на порушення вимог ст.19 Конституції України, ч.1ст.49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»було з вересня 2015 р. зупинено виплату пенсії позивачу без прийняття рішення про таке зупинення і за відсутності законодавчо встановлених підстав для такого зупинення.
Керуючись ст.ст.2,11,71,72,94,160 КАС України, ст. 8, 19, 46, 49, 64, 92 Конституції України, ст.. 49 ЗУ «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Мар'їнському районі Донецької області про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області щодо припинення з 01 вересня 2015 року виплати пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Марїнському районі Донецької області поновити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, нарахування та виплати пенсії та виплатити заборгованість з моменту припинення її виплати, тобто з 01 вересня 2015 року.
Постанова набирає чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення до Донецького апеляційного адміністративного суду через Мар'їнський районний суд Донецької області. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.Д.Медведський
Дата документу 13.10.2017